Wczoraj Microsoft zaprezentował piątą generację swojego tabletu Surface Pro.

Nowe urządzenie, choć wyglądem na pierwszy rzut oka nie różni się od poprzednich modeli, to jednak zupełnie nowy komputer. Wyposażone jest w nowy procesor Kaby Lake, w zależności od wersji są to modele Core m3, Core i5 i Core i7. Dzięki nowym procesorom, pozbawionego wiatraków układowi chłodzenia (z wyjątkiem modelu z procesorem Core i7), zintegrowanemu z płytą główną dyskowi SSD oraz usprawnieniom w Windows 10 urządzenie to ma pracować do 13,5 godziny na jednym ładowaniu baterii.

Microsoft dalej nie jest przekonany do nowego portu USB-C. Konsekwentnie nie umieszcza go w swoich najnowszych urządzeniach. W nowym Surface Pro znaleźć można te same porty, co w poprzednim modelu, a więc port Surface, USB i mini DisplayPort. Wartym odnotowania z kolei jest pojawienie się w ofercie wersji tego urządzenia z LTE. Będzie ono jednak dostępne później.

Surface Pro piątej generacji wyposażony został m.in. w nowy zawias podstawki, dzięki czemu można go teraz ustawić pod kątem 165 stopni, a więc tak jak Surface Studio. Urządzenie wspiera teraz także przygotowane dla Surface Studio specjalne pokrętło ustawień Surface Dial. Microsoft zaprezentował także nowy stylus Surface Pen, który nie jest teraz częścią zestawu, należy dokupić go osobno, za 99 dolarów. Urządzenie potrafi rozpoznać teraz aż 4096 stopni nacisku. Z kolei funkcja wykrywania jego nachylenia względem ekranu ma pozwalać na korzystanie z niego tak, jak z klasycznego ołówka (rysowanie ostrym końcem lub cieniowanie szerszą powierzchnią).

Zaktualizowano także podstawowe akcesorium dla tego urządzenia, czyli klawiaturę. Jest teraz pokryta tym samym materiałem - alcantarą - którą pokryta jest powierzchnia jednostki centralnej notebooków Surface Laptop .

Nowe tablety Surface Pro dostępne są już w przedsprzedaży. Najtańszy model z procesorem Intel Core m3, 4 GB pamięci RAM i 128 GB SSD kosztuje 4099 zł. Wersja z procesorem Core i5, 4GB RAM i 128 GB SSD to wydatek w wysokości 4999 zł. Urządzenie z procesorem Core i5, 8 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 256 GB kosztuje 6499 z. Najdroższa wersja z procesorem Core i7, 16 GB pamięci i dyskiem SSD 1 TB to wydatek 13599 zł.

Warto zwrócić uwagę, że najtańszy nowy Surface Pro, a więc model z procesorem Core m3, 4GB pamięci RAM i 128 GB dyskiem SSD kosztuje tylko o 100 zł więcej niż iPad Pro z ekranem o przekątnej liczącej 12,9 cala z 32 GB pamięci masowej. Z kolei cena modelu z procesorem Core i5, 4GB RAM i dyskiem SSD 128 GB jest taka sama, jak iPada Pro 12,9" z 256 GB pamięci masowej.