Apple potwierdziło dziennikarzom The Wall Street Journal, że w Indiach rozpoczęta została produkcja iPhone'ów SE. Urządzenia są składane w fabrykach firmy Wistron i trafią do pierwszych konsumentów pod koniec maja.

Do tej pory zdecydowana większość iPhone'ów była produkowana na terenie Chin – przede wszystkim w fabrykach firm Foxconn oraz Pegatron. Część starszych modeli tych urządzeń montowano również w Brazylii. Warto dodać, że Wistron współpracował już wcześniej z Apple w temacie smartfonów, a konkretnie modelu 5c.

Aby w pełni zaangażować się w działania na indyjskim rynku Apple musiało zdecydować się na skorzystanie z usług lokalnych podwykonawców (przynajmniej 30% części) oraz obniżyć cenę iPhone'a SE. W Polsce smartfona można kupić za 2149 zł, w USA za 399 $ (plus podatek stanowy), natomiast w Indiach trafi on do sprzedaży w cenie wynoszącej prawdopodobnie około 320 $ (1200 zł) + VAT.

W Indiach żyje około miliard potencjalnych klientów Apple. Należy jednak odnotować, że średnia cena smartfona na tym rynku jest bardzo niska i wynosi około 155 $ (585 zł). Najbardziej popularni wśród lokalnych konsumentów są chińscy producenci telefonów oferujący relatywnie tanie produkty.

Wyprodukowane w Indiach iPhone'y SE mają trafić tylko na lokalny rynek. Przynajmniej na razie nie będzie więc możliwe, aby kupiony w Polsce smartfon Apple miał na sobie napis „Designed in California. Assembled in India”.

Źródło: The Verge