Podczas odbywających się w ubiegłym miesiącu targów CeBIT, które relacjonowaliśmy, jak zwykle spore stoisko miał dobrze znany producent urządzeń typu NAS i opartych o nie rozwiązań dla biznesu i domu, firma Synology. Mieliśmy okazję przyjrzeć się prezentowanym na nim nowościom.

Nowe serwery NAS DiskStation

Synology

Sporo miejsca na swoim stoisku Synology poświęciło także nowym serwerom NAS z serii DiskStation. Prezentowane były nowe modele 5- i 8-kieszeniowe DS1517+ i DS1817+ wraz z jednostką rozszerzającą DX517. Są to pierwsze NAS-y od Synology, które obsługują dyski M.2 SSD. Urządzenia przeznaczone są zarówno dla bardziej zaawansowanych użytkowników (Synology określa ich entuzjastami nowych technologii) oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Synology

Oba serwery wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel Atom 2,4 GHz pamięć 2 lub 8 GB z możliwością rozszerzenia jej do 16 GB, a także cztery porty 1Gb ethernet i gniazdo PCIe umożliwiające dodanie karty sieciowej 10 Gb ethernet. Urządzenia działają pod kontrolą systemu DiskStation Manager 6.

Do DS1517+ i DS1817+ można podłączyć do dwóch jednostek rozszerzających DX517, czyli w sumie o maksymalnie 10 kieszeni dyskowych.

Synology Cloud2 w wersji beta

Na stoisku Synology na CeBIT można było zobaczyć m.in. testową wersję beta usługi Synology Cloud2, której zadaniem jest optymalizacja kopii zapasowych rozwiązań NAS w chmurze dedykowanej serwerom NAS tej firmy. Pierwsze centrum danych dla tej usługi powstało w Niemczech. W ramach testów beta Synology Cloud2 użytkownicy DSM z Europy mogą korzystać przez 3 miesiące z bezpłatnej próbnej wersji usługi C2 Bakcup.

Router RT2600ac

Na targach CeBIT Synology prezentowało też swój nowy router RT2600ac, wyposażony w procesor 1,7 GHz oraz moduły radiowe 802.11ac Wave 2 z obsługą technolgii MU-MIMO, pozwalającej na nawiązywanie szybkich połączeń z większą liczbą urządzeń. Z kolei funkcja Smart Connect pozwala na zoptymalizowanie szybkości połączenia urządzeń pracujących w pasmach 2,4 i 5 GHz. Router można podłączyć do dwóch różnych źródeł internetu, pomiędzy którymi może się on przełączać w sytuacjach awaryjnych.

Synology

Surveillance Station 8.0

Jednym z ciekawych rozwiązań opartych na urządzeniach typu NAS, prezentowanych przez Synology na targach CeBIT, było oprogramowanie Surveillance Station 8.0, czyli inteligentny system do monitoringu. Oferuje on inteligentną technologię transmisji wielostrumieniowych, a także wydajną aplikację kliencką wraz z zaawansowanymi regułami akcji i automatycznym przełączaniem awaryjnym. Nowa wersja Surveillance Station to także nowe kodeki, dodano m.in. obsługę H.256 i zoptymalizowano H.264, Smart Stream oraz ZAVIO. Zaktualizowano także oprogramowanie stacji VS360HD, umożliwiając jej łatwe podłączenie do serwera NAS i zarządzanie pakietem Surveillance Station na tym urządzeniu także z dowolnego miejsca na świecie.

Synology

Nowe serwery RackStation

Na CeBIT Synology prezentowało też nowe serwery RackStation RS18017xs+ oraz RS4017xs+ wraz z jednostkami rozszerzającymi RX2417sas i RX1217sas. Są to wysoce skalowalne serwery NAS do montażu stelażowego, a przeznaczone do wirtualizacji, a także do intensywnego przetwarzania danych i zapewniania ciągłości dostępności usług.