Wprowadzona w iPhone'ach 6s i 6s Plus funkcja Live Photos pozwala na nagrywanie, przy okazji robienia zdjęcia, kilkusekundowego krótkiego klipu wideo. Do niedawna trudno mi było znaleźć jakiś rozsądny powód by z niej korzystać i nie byłem tutaj osamotniony. Dopiero dzięki niewielkiemu programowi od Google, zwanemu Motion Stills taki powód się znalazł: animowane GIF-y.

Zdjęcia zrobione z aktywną funkcją Live Photos można było co prawda wysłać do innych użytkowników, można było wyciągnąć z takiego „obrazka” krótki klip wideo i próbować obrabiać go w innych programach. Było to jednak moim zdaniem na tyle pracochłonne, że nie chciało mi się robić zdjęć w tym trybie. Dzięki Motion Stills ich obróbka stała się prosta.

Motion Stills

Program ten skanuje najpierw bibliotekę zdjęć użytkownika i kataloguje wszystkie te zrobione w trybie Live Photos. Motion Stills pozwala następnie dodać do nich stabilizację obrazu, co oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem kadru (czym bardziej obraz się trzęsie, tym większy margines potrzebny jest do jego stabilizacji). Można zapętlić klip by poruszał się do przodu i do tyłu (tryb bumerangu), wyciszyć dźwięk i dodać tekst. W tym ostatnim przypadku do wyboru mamy różne kroje liter i kolory tła. Dodatkowo tekst może być animowany, poprzez przypięcie go do jakiegoś poruszające się na filmie obiektu. Wystarczy tylko aktywować tryb animowanego tekstu, wyjść z jego edycji i przesunąć go na taki właśnie obiekt.

Motion Stills

Tak zmienione zdjęcie Live Photo można następnie zapisać jako nowe, wybierając dodatkowo z klipu kadr, który ma je ilustrować. Nie koniec na tym - klip można wysłać lub zapisać jako nowy film lub animowany GIF. W tym ostatnim wypadku użytkownik ma do wyboru trzy różne rozmiary takich obrazów: 640 x 480, 480 x 360 i 320 x 240.

Motion Stills

Motion Stills dla iPhone'a w App Store za darmo.