Magazyn Fortune opublikował tegoroczną listę najbardziej podziwianych firm na świecie (World's most admired Companies). Dziesiąty raz z rzędu na pierwszym miejscu uplasowało się Apple.

Poza Apple, w pierwszej piątce znalazły się także Amazon, Starbucks, Berkshire Hathaway oraz Disney. Co ciekawe, Samsung - jeden z głównych konkurentów Apple - znalazł się w tym roku poza pierwszą 50. Powodem tego była afera z wybuchającymi bateriami, która według przedstawicieli Fortune wpłynęła negatywnie zarówno na niski wynik sprzedaży, jak i reputację koreańskiego producenta.

Firmy, które ostatecznie znajdują się w rankingu, wybierane są spośród tysiąca największych amerykańskich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw spoza USA, które znaleźć można na liście Global 500. Pierwszym kryterium wyboru jest wysokość dochodu poszczególnych z nich w odniesieniu do branży, w której funkcjonują. Następnie, w proces selekcji zaangażowana jest grupa niemal 4 tysięcy osób, wśród których znajdują się analitycy oraz dyrektorzy innych firm. Kryteria, którymi się kierują to m.in. innowacyjność, odpowiedzialność społeczna, jakość zarządzania, jakość produktów, bezpieczeństwo finansowe oraz wartość inwestycji długoterminowych.

Warto na koniec przypomnieć, że w ostatnich dniach cena akcji Apple osiągnęła historyczny rekord i wyniosła ponad 135 dolarów.

Źródło: 9To5Mac za Fortune