Wyszukiwarki lotów, wraz z ich statusem dostępne są zarówno w Google, jak i w systemie macOS. Wystarczy wpisać numer lotu, a dostaniemy szczegółową informację na jego temat. Z mojego doświadczenia wiem, że jak dotąd lepiej działało to w Google. W przypadku macOS działa to tylko w systemowym programie pocztowym, jeśli oczywiście ten rozpozna ciąg znaków jako numer lotu, a z tym bywa różnie. Na szczęście jest lepsze rozwiązanie dla użytkowników komputerów Mac.

Dzięki niewielkiemu widgetowi TodayFlights dla Centrum Powiadomień w macOS, stworzonemu przez Josha Parnhama, można mieć stały podgląd informacji o wybranym locie. Wystarczy tylko podać kod linii lotniczej i numer samego lotu.

Today Flights

Widget wyświetla zarówno mapę z trasą przelotu i zaznaczoną pozycją samolotu - ta ostatnia niestety nie jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, jak np. we FlightRadar24, statusem lotu (o czasie, opóźniony itp), informacjami o terminalu i bramce, pod którą samolot jest podstawiony oraz terminalu na lotnisku docelowym. Jest też oczywiście nazwa linii lotniczej, a także dokładna godzina wylotu, przewidywana godzina, o której samolot dotrze na miejsce oraz szacowany czas przelotu włącznie z ilością godzin i minut pozostałych do lądowania. Te ostatnie informacje są przełączane jedna po drugiej po kliknięciu w dolną część widgetu w Centrum Powiadomień.

Today Flights

Parnham do jego stworzenia wykorzystał tzw. prywatne API systemu macOS, służące właśnie do odczytywania informacji o lotach. Dziwne, że samo Apple nie stworzyło wcześniej takiego widgetu.

TodayFlights przydać się może nie tylko podróżnikom, którzy często korzystają z usług linii lotniczych, ale także ich znajomym, którzy odbierają ich z lotniska. Pewnie, że szukając informacji o locie, będąc już w porcie lotniczym, łatwiej jest znaleźć ją na smartfonie, ale ja np. podczas moich podróży często pracuję na moim MacBooku Air w poczekalni portu lotniczego i wtedy szybciej zajrzę do Centrum Powiadomień niż sięgnę do kieszeni po iPhone'a. TodayFlights wymaga oczywiście dostępu do internetu.

Today Flights

Widget Today Flights dostępny jest za darmo na stronie autora.