Prawdziwy golf to sport, którego nie jestem wielkim fanem. Od czasów Atari XL/XE lubię sobie jednak pograć w golfa na komputerze, tablecie czy smartfonie. Takie gry mnie relaksują, a ostatnio robi to OK Golf dla iOS i tvOS.

Golf na komputerze i urządzeniach mobilnych to w dużym stopniu gra logiczna czy strategiczna. Musimy ocenić teren i wybrać miejsca, w których wylądować ma piłka. Chodzi przecież o to, by umieścić ją w dołku oddając możliwe najmniej strzałów. Pod uwagę trzeba brać zarówno ukształtowanie terenu, rodzaj powierzchni a także i wiatr, choć ten ostatni nie odgrywa specjalnej roli w OK Golf.

OK Golf

OK Golf ma piękną (moim zdaniem) izometryczną grafikę 3D, kojarzącą mi się z latami 90. Wszystko przedstawione jest w sposób dość symboliczny, trochę jak w programie do renderowania z aktywną funkcją oszczędzania mocy procesora (ograniczania liczby trójkątów przy renderingu). Każdy element krajobrazu przedstawiony jest w dość prosty sposób, a dane pole mieści się na swego rodzaju kafelku zawieszonym w przestrzeni. Dodam jeszcze, że jasno szare, przechodzące w niebieski lub granat tło, na którym wyświetlane jest pole golfowe posiada wyraźny efekt winiety. Wszystko to jeszcze bardziej przywołuje u mnie skojarzenia z komputerami i grami z lat 90 ubiegłego wieku. Grafia w tej grze jest moim zdaniem jej ogromną zaletą. Dobre wrażenie potęgują jeszcze dźwięki otoczenia, odpowiednie w zależności od tego, na którym polu golfowym aktualnie gramy (i tak w tle usłyszymy świergot ptaków, czy wyjące kojoty - w przypadku grania na polu zlokalizowanym na pustyni w stanie Arizona).

OK Golf

W grze dostępnych są na obecną chwilę cztery różne pola golfowe: Long Lake County (Georgia, USA), Desert Canyon (Arizona, USA), Tsukimi Garden (Kioto, Japonia) oraz Pahoehoe Ridge na Hawajach. Kolejne mają pojawić się w przyszłości i mam nadzieję, że tak się stanie. Cztery pola golfowe to moim zdaniem trochę za mało. Przydałoby się ich dwa razy więcej.

Aktualizacja Dodano kolejne pola golfowe: Buchanan Bay w Aberdeen w Szkocji, Miami Palms na Florydzie w USA oraz Oakford Woods w Somerset w Anglii.

Na każdym z pól czeka na gracza dziewięć dołków - etapów o różnym poziomie trudności. Dostępne są także trzy tryby samej rozgrywki. Na początku gracz ma do dyspozycji swobodną grę, w której zbiera gwiazdki, potrzebne do odblokowania kolejnych pól. Przejście wszystkich etapów na danym polu golfowym odblokowuje dla niego kolejne tryby rozgrywki: mistrzostwa oraz grę na czas.

OK Golf

W przypadku wolnej gry gracz otrzymuje trzy gwiazdki za umieszczenie piłki w dołku w mniejszej niż dozwolona liczbie kroków. Dwie gwiazdki należą się jeśli wykona ich dokładnie tyle ile można. Jedna gwiazdka to swego rodzaju nagroda pocieszenia.

OK Golf

Jak wspominałem na wstępie, to jak daleko poleci nasza piłka zależy od podłoża, z którego jest wybijana. I tak najlepiej trzymać się zielonej trawy. Każde inne podłoże znacznie ogranicza siłę wybicia, a więc i zasięg lotu. Najgorzej wybija się ją z piachu czy wysokich traw. Piłka może też wpaść do wody, pomiędzy drzewa czy wypaść poza kafelek, na którym rozgrywana jest gra. Warto za to wykorzystywać ukształtowanie terenu. Czasami pomogą skały, czy spadek terenu, w tym, by piłka potoczyła się znacznie dalej. Przyznam, że brakuje mi symulacji wiatru czy różnych warunków pogodowych. To z pewnością zwiększyłoby poziom trudności i uczyniło grę jeszcze bardziej wciągającą.

OK Golf

Przyczepię się też trochę do sterowania. Samo obracanie kafelkiem, przesuwanie go, przybliżanie lub oddalanie nie stanowi problemu. Zauważyłem jednak, że gra reaguje dość opornie przy samym ustawianiu kierunku strzału. Niewielkie kąty nie stanowią problemu, jeśli jednak chciałoby się zmienić drastycznie kierunek strzału, lepiej wrócić do pozycji wyjściowej i obrócić cały kafelek. Myślę, że twórcy gry mogliby to poprawić. Nie jest to jednak wada, która zepsułaby mi przyjemność z zabawy. Samo oddawanie strzałów jest dość proste. Przeciągamy palec w dół od piłki, a na ekranie pojawia się żółty tor jej lotu z oznaczonym białym kręgiem miejscem jej lądowania. Pociągnięcie palca jeszcze bardziej w dół aktywuje tryb mocniejszego strzału, w tym jednak wypadku krąg, w którym wyląduje piłka jest znacznie szerszy, co ma znaczenie, jeśli piłka ma wylądować na niewielkim skrawku krótkiej zielonej trawy.

OK Golf

Jeśli podobnie jak ja lubicie relaksować się przy grze w wirtualnego golfa, to OK Golf jest na pewno pozycją godną uwagi.

Gra OK Golf dla iOS i tvOS dostępna jest w App Store w cenie 13,99 zł