Wiele pisałem już o tym standardzie. Mimo, że firma z Cupertino lansuje go od 2011 roku, wciąż mały procent z niego korzysta. Wyrażałem nadzieję, że może wreszcie się coś ruszy w tym temacie, bo Apple mimo że zastosowało te porty jako ostanie, to jednak zrobili to z pełnym rozpędem, wycinając wszystkie inne.

Najnowsze MacBooki, które posiadają tylko jednego typu port Thunderbolt 3 (USB-C), wzbudzają wiele kontrowersji. Podobno biją one jednak wszelkie rekordy sprzedaży, którymi Apple nie omieszkało się pochwalić. Coraz częściej jednak spotykam się z opiniami, że po świętach ludzie będą zwracać ten sprzęt ze względu na coraz to nowsze problemy.

Przeglądając ostatnio fora, natknąłem się także na taką ciekawostkę, że w macOS istnieje blokada, która uniemożliwia działanie tzw. „niereferencyjnym” (czytaj nieopłaconym) urządzeniom, przejściówkom na Thunderbolt 3 i USB-C. Wszystko znajduje się w pliku IOThunderboltFamily.kext. Nie ukrywam, że Apple zachowuje się jak tak zwany pies ogrodnika. Co prawda obniżyli na pewien czas ceny na swoje akcesoria w nowym standardzie, ale blokują te, które od ponad roku istnieją na rynku.

Problem przedstawiony jest na forum Netkasa wraz z rozwiązaniem. Przykładem jest zewnętrzna karta graficzna firmy Razor Core, która działa dopiero po zdjęciu zabezpieczeń.

Istnieje też patch, który usuwa blokadę.

Poniżej tłumaczenie ze strony

TB3 enabler.

"Z nieznanych powodów, Apple zdecydowało się zablokować niektóre peryferia Thunderbolt 3 pod MacOS, po podłączeniu pojawia się komunikat „Nieznany” pod drzewkiem urządzeń Thunderbolt. Po głębszej analizie, okazuje się, że blokada jest realizowana na poziomie oprogramowania i można ją ominąć łatając odpowiedni kext. Ta poprawka modyfikuje IOThunderboltFamily.kext i pozwala na działanie niewspieranych urządzeń peryferyjnych Thunderbolt 3 do pracy pod MacOS Sierra.

Ostrzeżenie

Nie jestem pewny, czy blokowanie peryferyjnych urządzeń Thunderbolt 3 jest wyłącznie decyzją biznesową, czy próbują chronić MacBooka Pro przed uszkodzeniem przez niereferencyjne peryferia. Biorąc jednak pod uwagę, że działają one prawidłowo na nowym MacBooku w systemie Windows poprzez Boot Camp, to nie wygląda to blokadę dla ochrony.

Starałem się jak mogłem, aby zapewnić bezpieczeństwo kodu. Nie daje jednak żadnych gwarancji. Robisz to na własną rękę. Jest to bardzo delikatna poprawka, lecz nie biorę pełnej odpowiedzialność za uruchomienie tego skryptu. Testowałem go na MacBooku Pro 13,3" z macOS 10.12.1 (16B2659)."

Na naszym forum użytkownicy też już zaczynają dyskutować na ten temat. Mile widziane są wpisy tych, którzy nabyli nowe MacBooki i mają już jakieś doświadczenia z przejściówkami i urządzeniami innych firm.