Każdego dnia obrabiam przynajmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt zdjęć, które trafiają do sieci. Muszę zmieniać ich wielkość, optymalizować rozmiar pod kątem web, czasem masowo zmieniać ich nazwę, a niekiedy dodawać znak wodny. Wszystko to oczywiście mogę robić ręcznie, jest jednak świetne narzędzie pozwalające na wykonanie tego wszystkiego. Mowa o PhotoBulk dla Mac.

Ten niewielki program oferuje wszystkie te funkcje. Do dyspozycji użytkownika jest dodawanie znaku wodnego, zmiana rozmiaru, optymalizacji i masowa zmiana nazwy wybranych plików. Wystarczy przeciągnąć i upuścić wybrane pliki z obrazkami na oknie programu oraz wybrać działania, którymi chcemy je poddać i wcisnąć przycisk start.

PhotoBulk

Każde z działań można oczywiście dostosować do swoich potrzeb. Najwięcej opcji oferuje oczywiście funkcja dodawania znaku wodnego. Można dodać tekst o wybranej treści, kroju, wielkości i grubości liter. Można ustawić jego przezroczystość, pozycję na zdjęciu oraz orientację (poziomą lub pionową), a także wybrać go jak powtarzalny znak wodny pokrywający zdjęcie. Zamiast własnego tekstu można dodać datę lub znak wodny w postaci obrazka.

PhotoBulk

W przypadku zmiany wielkości, użytkownik ma do wyboru proporcjonalną zmianę do zadanej szerokości, wysokości, zmianę procentową, zmianę do szerokości i wysokości nie większej niż zadana wartość. Może też dowolnie zmienić wysokość i szerokość danego obrazka, nie dbając o zachowanie jego proporcji.

Konfiguracja optymalizacji obrazka obejmuje jej stopień (minimalny to najmniejsza kompresja i największy rozmiar pliku wynikowego). Można także wybrać czy optymalizacji mają być poddawane pliki jpg, png czy może jedne i drugie. I tak zdjęcie o rozmiarze 4 MB przy maksymalnym ustawieniu optymalizacji zostało odchudzone do 400 KB.

Największe straty w jakości powstałe w skutek kompresji zauważyłem głównie na zrzutach ekranu. Poniżej ten sam zrzut po średniej i maksymalnej optymalizacji.

PhotoBulk

Z kolei w przypadku masowej zmiany nazw można nie tylko wpisać swoją własną nazwę, ale wybrać czy numeracja znajdować się ma na początku czy na końcu.

Wszystkie zmiany można podejrzeć jeszcze przed ich zatwierdzeniem w osobnym oknie podglądu.

PhotoBulk

Jak wspomniałem wyżej, użytkownik może wybrać dowolną z funkcji, kilka lub wszystkie. Dodatkowo może zapisać ustawienia ich wszystkich, tak by w przyszłości cały proces ograniczał się właściwie do przeciągnięcia i upuszczenia plików na oknie programu, kliknięcia i wyboru folderu docelowego.

Dostępne funkcje oraz możliwość ich konfiguracji oraz możliwość stworzenia własnych presetów (swego rodzaju akcji) czynią z PhotoBulk wygodne narzędzie w codziennej pracy z dużą ilością grafik i obrazków, zwłaszcza tych, przygotowywanych do publikacji w sieci web.

PhotoBulk dla Mac dostępny jest w Mac App Store w cenie 9,99 €.

Wersję demo można pobrać ze strony producenta.