„Inteligentne” urządzenia fitnessowe zaczynają na dobre wkraczać w nasze życie. Aplikacje zbierające dane o codziennej aktywności pojawiają się jak grzyby po deszczu. Jak w tej wirtualnej, sportowej rzeczywistości nie dać się zwariować i uzyskać fitnessowe „zen”? W tym artykule przedstawię kilka rozwiązań pozwalających opanować agregowane dane i stworzyć z nich przydatne narzędzie motywujące do aktywności fizycznej.

Strona 1 z 2

Ze względu na ogromną liczbę sprzętów, aplikacji i serwisów fitnessowych nie sposób opisać wszystkich możliwych kombinacji ich połączeń. Co więcej sytuacja dynamicznie zmienia się z dnia na dzień. W tym artykule skupię się zatem na pewnych schematach, które można przyjąć podczas konfiguracji swojego cyfrowego, fitnessowego zaplecza. W końcu tak naprawdę jest ono tylko dodatkiem, który ma nas motywować do aktywności, a nie stanowić barierę, która uniemożliwia nam czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej.

Artykuł dla wygody podzieliłem na dwie części:

  • Aplikacje i serwisy fitnessowe - skupiam się w niej na popularnych rozwiązaniach obecnych na rynku na których możemy operować.
  • Metody synchronizacji - opisuję w niej sposoby na przesyłanie danych pomiędzy serwisami.

Aplikacje i serwisy fitnessowe

Analizując rynek aplikacji i serwisów fintessowych możemy zauważyć, że dzieli się on zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich nie jest przyporządkowana do konkretnych producentów i z założenia możemy z niej korzystać niezależnie od sprzętu jaki posiadamy. Druga stanowi tak naprawdę komplet z powiązanymi urządzeniami danej firmy. Jak to zazwyczaj bywa każda z tych grup ma swoje plusy i minusy. Nie możemy jednoznacznie wskazać rozwiązania uniwersalnego. Co więcej często bywa tak, że jesteśmy zmuszeni do korzystania równocześnie zarówno z rozwiązań pierwszej, jak i drugiej grupy. Poniżej przygotowałem szybkie zestawienie najpopularniejszych aplikacji z ich krótką charakterystyką, aby mieć ogólny pogląd na źródła danych, które będziemy mogli synchronizować pomiędzy sobą.

Endomondo

Jeden z najpopularniejszych systemów wśród polskich użytkowników. Często promowany przez akcje społeczne jak np. "Pomoc mierzona kilometrami". Nastawiony głównie na zbieranie danych z aplikacji dostępnych na platformy iOS, Android oraz Windows Phone. Daje duże możliwości na ręczne dodawanie i modyfikowanie danych. Przyjazny zarówno amatorom, jak i bardziej zaawansowanym sportowcom.

Runkeeper

Bardzo popularny serwis fitnessowy, szczególnie na Zachodzie. Daje spore możliwości synchronizacji danych, w wielu przypadkach bez rozwiązań pośredniczących. Nie jest powiązany z konkretnym rozwiązaniem sprzętowym. Posiada swoje aplikacje na platformy iOS oraz Android.

Apple Health

Zintegrowana z systemem iOS platforma agregacji danych zbieranych z wykorzystaniem mechanizmu Apple Health kit. Zamknięta na inne systemy operacyjne oraz bez dedykowanej strony internetowej. Może stanowić główny "dziennik" dla wszystkich naszych aktywności pod warunkiem, że posiadamy iPhone'a.

  • aplikacja na platformę iOS: wbudowana w system od iOS 8
  • dostęp przez stronę: brak
  • powiązany producent sprzętu: Apple
  • możliwości importu: średnie
  • możliwości eksportu: małe

Strava

Bardzo popularny serwis w szczególności wśród bardziej zaawansowanych sportowców. Daje duże możliwości eksportu oraz importu danych. Stanowi swego rodzaju serwis społecznościowych dla ludzi uprawiających sport.

Runtastic

Rozwiązanie wyróżniające się dużą liczbą dedykowanych aplikacji do monitorowania konkretnych aktywności z centralną bazą w formie strony internetowej. Zarówno amatorzy, jak i bardziej zaawansowani sportowcy powinni znaleźć w tej platformie coś dla siebie.

Nike+

Jeden z pierwszych serwisów fitnessowych. Zyskał sporą popularność dzięki rozpoznawalności marki Nike oraz integracji z iPodami. Obecnie wciąż jest często wybierany ze względu na wspieranie sprzętu Apple, atrakcyjną szatę graficzną i ciekawy system motywacyjny. Niestety Nike+ skupia się głównie na bieganiu i treningu siłowym. Próżno szukać w nim wyspecjalizowanych dyscyplin sportowych jak ma to miejsce np. w Endomondo. Rozwiązanie Nike zapewnia bardzo ograniczoną funkcję importu i eksportu danych przez co zamyka się głównie na produkty własnej firmy oraz integrację ze sprzętem Apple.

Garmin Connect

Platforma ściśle powiązana ze sprzętem firmy Garmin. Posiada rozbudowane aplikacje na iOS, Android oraz Windows Phone. Daje duże możliwości eksportu oraz importu danych treningowych.

Polar Flow

Serwis ściśle powiązany ze sprzętem firmy Polar. Pomimo to daje spore możliwości importu oraz eksportu danych fitnessowych zbierając je w przystępnej i ciekawej formie, którą możemy analizować za pomocą strony internetowej lub dedykowanych aplikacji.

Fitbit

Platforma, która zdobyła dużą popularność ze względu na ciekawy i dostępny sprzęt fitnessowy jaki produkuje. Skupia się głównie na współpracy z własnymi urządzeniami nie dając za dużych możliwości w imporcie i eksporcie danych.

Suunto Movescount

Serwis współpracujący z zaawansowanymi zegarkami Sunnto. Posiada swoje aplikacje na iOS oraz Android.

Adidas MiCoach

Platforma nastawiona na współpracę ze sprzętem firmy Adidas. Posiada swoje aplikacje na systemy iOS, Android oraz Windows Phone.

Withings Health Mate

Serwis skupiający się na zbieraniu danych fitnessowych oraz zdrowotnych za pomocą powiązanych urządzeń firmy Withings takich jak „inteligentna” waga, termometr, ciśnieniomierz czy zegarek Activité. Platforma daje małe możliwości synchronizacji danych, pozostawiając do dyspozycji jedynie te wbudowane w aplikację mobilną.