Technologia nie tylko odmienia nasze życie, bowiem często okazuję się, iż dzięki niej rodzimy się niejako na nowo. Doskonałym przykładem jest historia Joshuy Gomeza, który w wieku trzech lat zaczął tracić słuch, a dziś, dzięki specjalnemu implantowi i procesorowi dźwięku współpracującemu z iPhonem, chłopiec odzyskał zdolność słyszenia.

Wada słuchu została wykryta przez lekarzy podczas rutynowej kontroli stanu zdrowia chłopca, kiedy trafił on do szpitala ze złamaniem łokcia. Od tego momentu rozpoczęła się kilkuletnia walka o uratowanie słuchu Joshuy. Pomimo kolejnych operacji wada stale się pogłębiała, a dźwięki docierające do uszu chłopca stawały się coraz mniej czytelne. Pod koniec ubiegłego roku Joshua trafił pod opiekę specjalistów z The Children’s Hearing Center z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, którzy zdiagnozowali u niego wrodzonego guza perlistego (łac. cholesteatoma), a co najważniejsze, znaleźli dla chłopca rozwiązanie.

Lekarze z Uniwersytetu Stanforda zastosowali implant zakotwiczony w kości typu BAHA (Bone Anchored Hearing Aid), którego celem jest omijanie uszkodzonej struktury ucha i przesyłanie dźwięków do ucha wewnętrznego za pośrednictwem kości czaszki. Wszczepienie implantu polega na zakotwiczeniu go w kości za uchem pacjenta poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia skóry. Następnie, po zagojeniu rany, za pomocą magnesu dołącza się do niego procesor dźwięku rejestrujący odgłosy otoczenia. W przypadku dziewięcioletniego Joshuy zdecydowano się na użycie urządzenia Baha 5 firmy Cochlear, który został zaprojektowany tak, by pomóc osobom z dysfunkcją słuchu usłyszeć rozmówców i cieszyć się wyraźnymi dźwiękami nawet przy wysokim poziomie hałasu. Wszystko za sprawą zastosowanej przez producenta technologii SmartSound iQ, która automatycznie wybiera odpowiedni program dla urządzenia optymalizując dźwięk środowiska, w jakim znajduje się jego użytkownik. Według informacji firmy Cochlear, Baha 5 jest najmniejszym procesorem dźwięku na rynku, a dodatkowo jest on oferowany w kilku wersjach kolorystycznych dopasowanych do koloru włosów. Z punktu widzenia dzieci ma to szczególne znaczenie, gdyż urządzenie jest łatwe do ukrycia, co pozwala uniknąć im napiętnowania przez otoczenie.

Baha 5 posiada certyfikat MFI i jest pierwszym procesorem dźwięku, który umożliwia bezprzewodową transmisję sygnału audio bezpośrednio z iPhone'a, iPada i iPoda touch. Ponadto, dedykowana aplikacja Baha 5 Smart App dla systemu iOS, pomaga jeszcze lepiej spersonalizować wrażenia słuchowe poprzez możliwość regulacji procesora dźwięku bezpośrednio z iPhone'a. Za jej pośrednictwem można m.in. przypisać odpowiednie programy do konkretnych miejsc, regulować poziom głośności oraz wysokich i niskich tonów, czy odnaleźć zgubione urządzenie.

Jak powiedział dziewięcioletni Joshua: „Jeżeli posiadasz aparat słuchowy, nie sądzę, by ludzie gnębili cie z tego powodu, ponieważ dzięki niemu jesteś naprawdę wyjątkowy”. Tak, pozwalająca na takie rzeczy technologia, również jest wyjątkowa.

Procesor dźwięku Baha 5 firmy Cochlear jest kompatybilny z poniższymi urządzeniami działającymi pod kontrolą systemu iOS 7 lub wyższego:

• iPhonem 6s Plus, iPhonem 6s, iPhonem 5 SE, iPhonem 6 Plus, iPhonem 6, iPhonem 5s, iPhonem 5c, iPhonem 5,

• iPadami Pro, iPadem Air 2, iPadem Air, iPadem 4 oraz wszystkimi generacjami iPada mini,

• iPodem touch 5 i 6 generacji.

Źródło 9to5Mac, Cochlear