Kwestia dostępności w kontekście zapewnienia możliwości korzystania z produkowanych urządzeń możliwie szerokiej grupie użytkowników bez względu na ich ograniczenia jest jednym z podstawowych wysiłków podejmowanych przez Apple. Jak do tej pory, ze swoich zobowiązań firma z Cupertino wywiązuje się doskonale. Trudno się zresztą temu dziwić, zważywszy na fakt, iż nad rozwiązywaniem problemów dostępności pracują osoby znające ten temat z własnego doświadczenia.

W ubiegłym roku firma Apple w uznaniu pracy nad tworzeniem technologii dostępnych dla osób niewidomych i słabowidzących, została uhonorowana nagrodą im. Helen Keller przez American Foundation for the Blind - Amerykańską Fundację Niewidomych. Czwartego lipca producent otrzymał kolejną nagrodę. Tym razem, American Council of the Blind nagrodziła Apple za zaangażowanie w proces wdrażania innowacji dla osób z dysfunkcją wzroku. Niejako przy tej okazji, w serwisie Mashable ukazała się inspirująca historia Jordyn Castor, 22-letniej inżynier Apple, która pomimo, iż jest od urodzenia niewidoma, odgrywa kluczową rolę w zespole pracującym nad funkcjami ułatwień dostępu.

Jordyn Castor urodziła się 15 tygodni przed wyznaczonym terminem ważąc niespełna kilogram. Niestety, skutkiem zbyt wczesnego przyjścia na świat była całkowita utrata wzroku. Dziewczynka przeżyła pierwsze tygodnie pomimo prognoz lekarskich. Niepełnosprawność nie przeszkodziła dorastającej Jordyn w rozpoczęciu studiów na uniwersytecie Michigan. Po ich ukończeniu, biorąc udział w targach pracy w Minneapolis w 2015 roku, dziewczyna została zauważona przez przedstawicieli firmy Apple. Opowiedziała im m.in. o wrażeniu, jakie wywarł na niej iPad, którego dostała na swoje 17 urodziny. Jak wspomina na łamach Mashable: „Wszystko po prostu działało i był on dostępny od razu po wyjęciu z pudełka... To było coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłam”.

Początkowo firma Apple zaproponowała Jordyn Castor stanowisko stażystki przy zespole zajmującym się funkcją VoiceOver, czyli czytnikiem ekranu dla osób niewidomych i słabowidzących. Pod koniec stażu, Apple doceniło umiejętności Jordyn jako inżyniera, a zarazem specjalisty w temacie dostępności, dlatego postanowiono zatrzymać ją w firmie. Dziewczyna została zatrudniona na pełny etat na stanowisku inżyniera w zespole d/s projektowania i kontroli jakości funkcji dostępności.

Do jej zadań należało m.in. dodanie wsparcia dla funkcji dostępności w Swift Playgrounds, gdyż jak przyznała, zaczęła otrzymywać dużą liczbę wiadomości od rodziców niewidomych dzieci, które chciały nauczyć się kodowania. Pytali oni, czy jest to w ogóle możliwe. Tak, teraz jest to już możliwe, a wszystko dzięki Jordyn Castor, inżynier Apple o innym spojrzeniu na świat technologii.

Źródło: AppleInsider via Mashable