W ubiegłym miesiącu American Foundation for the Blind - Amerykańska Fundacja Niewidomych - ogłosiła laureatów tegorocznej nagrody Helen Keller. Wśród nich znalazła się firma Apple za swoją pracę w tworzeniu technologii dostępnej dla osób niewidomych i słabowidzących, o czym pisaliśmy na łamach MyApple. Wczoraj wieczorem, w budynku J. W. Marriot Essex w Nowym Jorku odbyła się specjalna gala, na której wręczono nagrody.

Apple zostało uhonorowane za funkcję VoiceOver, która odczytuje osobom z dysfunkcją wzroku opisy wszystkiego, co dzieje się na ekranie urządzeń z systemem iOS i OS X. Jak powiedział wręczający nagrodę wiceprezes fundacji Paul Schroeder: "Pojawił się VoiceOver i świat się zmienił".

Kontynuując swoją politykę firmy przyjaznej zapewnianiu dostępu do produkowanych urządzeń, Apple przed wczorajszym wydarzeniem zaktualizowało swój sklep App Store o nową sekcję, która zawiera aplikację wspierające funkcję VoiceOver. Przeczytamy tam, iż Apple oferuje innowacyjne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych od ponad dwudziestu lat, a wbudowana w system iOS, funkcja VoiceOver jest pierwszym na świecie czytnikiem ekranu obsługiwanym gestami, pozwalającym osobom niewidomym i słabowidzącym cieszyć się prostotą dotykowego iPhone'a i iPada. W wyodrębnionej sekcji znalazły się m.in. Aplikacje Blindsquare, Workflow, YouTube, Instapaper, Flipboard, WhatsApp Messenger, Shazam, Skype, Overcast, Dropbox, Voice Dream Reader, Writter i Mail, TapTapSee, Ariadne GPS oraz wszystkie współpracujące z VoiceOver aplikacje Apple. Niestety, w chwili obecnej polski App Store nie zawiera jeszcze tej sekcji.

Dostępność produktów Apple w kontekście możliwości korzystania z nich przez wszystkich użytkowników jest jednym z podstawowych wysiłków Tima Cooka jako CEO firmy z Cupertino, co często podkreśla w swoich publicznych wystąpieniach. W ubiegłym roku na Auburn University, odwołując się do swoich dwóch inspiracji: Martina Luthera Kinga i Roberta Kennedy'ego powiedział: "Oni poświęcili wszystko, łącznie z życiem, jako obrońcy praw człowieka i godności ludzkiej. Ich portrety mnie inspirują. Służą jako przypomnienie dla mnie na co dzień, że niezależnie od drogi, którą ktoś wybiera, istnieją podstawowe zobowiązania, które powinny być częścią czyjejś podróży". I jak do tej pory ze swoich zobowiązań Tim Cook i Apple wywiązują się doskonale.

Źródło: cultofmac


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.