Poprawa bezpieczeństwa danych na iPhonie i iPadzie w kilku krokach
Smartfony już dawno przestały być wyłącznie gadżetami pozwalającymi nam tylko na dzwonienie i przeglądanie internetu. Obecnie są to najbliższe nam urządzenia, w których gromadzimy wiele danych, mających często bardzo newralgiczny charakter. Danych, które należy chronić przed niepożądanymi osobami.
Touch ID i lepsze hasło
W czasie konfiguracji nowego iPhone'a należy ustawić zabezpieczenie Touch ID (iPhone 5s i nowsze) oraz sześciocyfrowy kod blokady. Warto dodać, że w każdej chwili będziemy mogli to zmienić lub skonfigurować później. W tym celu należy przejść w Ustawieniach do zakładki Touch ID i kod. Tam będziemy mogli dodać odcisk palca i zmienić albo włączyć kod.
Dwustopniowa weryfikacja
Warto włączyć dwupoziomową weryfikację dla naszego konta Apple ID. W czasie logowania na nowych urządzeniach (oraz w aplikacjach) będziemy musieli od tego momentu podawać nie tylko login i hasło, ale także specjalny kod, który zostanie nam na przykład wysłany SMSem. W celu wyłączenia dwustopniowej weryfikacji należy w Ustawieniach przejść do iCloud i kliknąć w nasze imię i nazwisko u góry. Następnie w sekcji Hasło i ochrona włączmy uwierzytelnianie dwupoziomowe.
Find My iPhone
Dzięki funkcji Find My iPhone będziemy mogli zlokalizować naszego smartfona, jeżeli zostanie on zgubiony lub ukradziony. Oczywiście będzie on musiał utrzymywać połączenie z internetem. W Ustawieniach przejdźmy do iCloud i tam do sekcji Znajdź mój iPhone. Włączmy zarówno pierwszą opcję, jak i Wysyłaj ostatnie położenie, dzięki czemu nasze urządzenie wyśle ostatni sygnał lokalizacyjny przed rozładowaniem.
Kopie zapasowe
Osobiście jestem zwolennikiem tworzenia kopii zapasowych iPhone'a na dysku komputera za pośrednictwem iTunes. Staram się wykonywać tę czynność dwa razy w miesiącu. Niemniej jednak zdaję sobie sprawę z faktu, że większość użytkowników preferuje w tej kwestii rozwiązania chmurowe. Po przejściu do Ustawień należy w iCloud wejść do sekcji Archiwum i włączyć pierwszą opcję. Od tego czasu kopia zapasowa naszego iPhone'a będzie przechowywana w iCloud... o ile mamy tam odpowiednią ilość wolnego miejsca.
Źródło: OS X Daily