We wtorek Apple dość niespodziewanie odświeżyło linię MacBooków oraz MacBooków Air. Choć zmiany są niewielkie, było to niemałe zaskoczenie dla fanów tego sprzętu. Pojawiły si ę również plotki o kolejnych generacjach komputerów Apple. Co więcej, w mijającym tygodniu opublikowano wiele informacji związanych z projektem, w ramach którego Apple rzekomo pracuje nad elektrycznym samochodem. Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia.

Nowe MacBooki

Komputery z 12-calowym ekranem dostępne są teraz z procesorami Intel Core M taktowanych zegarem o częstotliwości do 1,3 GHz z funkcją Turbo Boost pozwalającą na przyspieszenie ich do 3,1 GHz oraz szybszą pamięcią (1866 MHz). Dodatkowo wyposażone zostały one w nowe, o 25% szybsze względem poprzednich modeli układy graficzne Intel HD Graphics 515 oraz szybszą pamięć masową Flash opartą o interfejs PCIe. Nowe MacBooki zyskały również dłuższy o godzinę czas pracy na baterii. Jeśli chodzi o 13-calowe MacBooki Air to oferowane są one teraz z 8 GB pamięci RAM w standardzie. Nie zmieniła się oferta 11-calowych modeli tych komputerów.

W środę pojawiły się doniesienia, że w kolejnych modelach swoich komputerów Apple zastosuje karty graficzne AMD Polaris 10 oraz 11. Zostały one stworzone z myślą o grach, wirtualnej rzeczywistości, a także programach zajmujących się multimediami i mają zagwarantować wysoką częstotliwość odświeżania obrazu nawet na laptopach. Jeśli wierzyć informacjom podanym przez WCCFtech, trafią one do komputerów Apple w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Plotki te pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami, które sugerowały, że nowy Maki i MacBooki zostaną zaprezentowane podczas konferencji WWDC, ale ich sprzedaż rozpocznie się później niż w czerwcu. Co więcej, Biuro Patentów i Znaków Towarowych USA przyznało Apple ochronę prawną dla nazwy „Mac mini”. Spekuluje się, że podczas konferencji WWDC premierę będzie miała kolejna odsłona tego urządzenia.

Apple Car

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiało się wiele informacji związanych z rzekomym samochodem Apple. Jak donoszą media, prace nad samochodem elektrycznym toczą się nie tylko w Kalifornii, ale również w Berlinie. Do niemieckiego laboratorium zostało zatrudnionych 15-20 osób związanych z branżą motoryzacyjną. Grupa niemieckich pracowników Apple skupia się podobno nad kwestiami związanymi z inżynierią, oprogramowaniem, hardwarem oraz sprzedażą. Niemieckie media potwierdzają, że samochód Apple będzie elektrycznym pojazdem, ale dementują plotki o jego autonomiczności. Apple zatrudniło ostatnio także dwóch byłych pracowników Tesli. Jednym z nich jest Chris Porritt – były wiceprezes firmy Elona Muska, odpowiedzialny za techniczną stronę samochodów tej firmy oraz były główny inżynier Aston Martina. Drugi to David Masiukiewicz, który zajmować się będzie w Apple m.in. budowaniem modeli produktów w specjalnym laboratorium. W Tesli odpowiedzialny był za programowanie obrabiarek wytwarzających m.in. zespół napędowy oraz elementy zawieszenia i karoserii.

Konferencja WWDC

Tegoroczna konferencja WWDC odbędzie się w dniach 13 - 17 czerwca. Jak można przeczytać na stronie głównej działu deweloperskiego w serwisie Apple.com, w tym roku przewidzianych jest 100 sesji szkoleniowych i warsztatów. Na deweloperów czekać będzie tysiąc inżynierów Apple.

Nowe wersje systemów operacyjnych

W środę Apple udostępniło deweloperom nowe wersje systemów iOS 9.3.2, OS X 10.11.5, watchOS 2.2.1 oraz tvOS 9.2.1. Pierwsze z dwóch wymienionych systemów mogą również zainstalować uczestnicy otwartych testów. Apple skupiło się przede wszystkim na poprawkach błędów i stabilności swoich systemów. W iOS wróciła możliwość jednoczesnego włączenia trybu Night Shift oraz trybu niskiego zużycia energii.