Jeżeli wierzyć w informacje przedstawione w raporcie WCCFtech, Apple zastosuje w kolejnych modelach swoich komputerów karty graficzne AMD Polaris 10 oraz 11. Nowe GPU zostały stworzone z myślą o grach, wirtualnej rzeczywistości, a także programach zajmujących się multimediami i mają zagwarantować wysoką częstotliwość odświeżania obrazu nawet na laptopach.

AMD Polaris powstaną w 14-nanometrowym procesie technologicznym (FinFET). Produkcja tych GPU ma rozpocząć się w połowie roku, a jeżeli wierzyć informacjom podanym przez WCCFtech, trafią one do komputerów Apple w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Plotki te pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami, które sugerowały, że nowy Maki i MacBooki zostaną zaprezentowane podczas konferencji WWDC, ale ich sprzedaż rozpocznie się później niż w czerwcu.

Mimo iż specyfikacja techniczna Polaris 10 oraz 11 nie jest jeszcze w pełni znana, to wiadomo już, że pierwszy model dysponuje pamięcią GDDR5 128-bit, natomiast drugi GDDR5 256-bit. Dane te opublikował serwis Phoronix, który odkrył informacje na ten temat w sterownikach graficznych dla systemu Linux. Dodatkowe informacje związane z Polaris 10 znalazły się również w bazie SiSoft. Nowe GPU AMD zostanie wyposażone w układ 2304 procesorami strumieniowymi (36 bloków CU) i ma cechować się taktowaniem 800 MHz dla rdzenia oraz 6 GHz dla pamięci wideo. Co ciekawe, według najnowszych plotek Polaris 10 trafi także do konsoli PlayStation 4 NEO.

Źródła: Patently Apple, Benchmark, Ars Technica