Wielu użytkowników chroniąc się przed tak zwanym camfectingiem, nakleja na kamery swoich laptopów karteczki samoprzylepne lub plastry mające uchronić ich przed złośliwym oprogramowaniem, które może ich podglądać. Istnieje jednak wygodniejszy, a już na pewno bardziej estetyczny sposób, będące również rozwiązaniem tego problemu.

Pierwszym krokiem jest włączenie Terminala i zatwierdzenie następującej komendy: mkdir /System/Library/QuickTime/.iSightBackup. Następnie należy wpisać sudo mv /System/Library/QuickTime/QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component /System/Library/QuickTime/.iSightBackup/ i również potwierdzić polecenie. W kolejnym kroku konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera. W celu przywrócenia działania kamery iSight należy przenieść z powrotem plik QuickTimeUSBVDCDIgitizer.component do katalogu /System/Library/QuickTime/.

Warto jednak zastanowić się, czy tego typu kroki są potrzebne. Jeżeli nie pobieracie niebezpiecznych danych z Sieci albo nie jesteście szefem FBI (który naprawdę nosi plaster przyklejony do laptopa) lub gwiazdą muzyki POP, to prawdopodobnie możecie powstrzymać się od tego typu działań. Zdecydowanie bardziej rozsądne będzie dbanie o bezpieczeństwo przez instalację najnowszej wersji systemu oraz rozważne pobieranie programów oraz plików spoza Mac App Store.


Aktualizacja 22 czerwca, 2016 r.

Okazuje się, że nie tylko szef FBI zakleja kamerkę w swoim laptopie. O krok dalej poszedł Mark Zuckerberg – prezes i założyciel Facebooka – który dodatkowo zatkał taśmą klejącą mikrofon w swoim MacBooku, a nie tylko kamerę FaceTime. Czy jest to rozwiązanie konieczne, czy wystarczy skorzystać z powyższej komendy w Terminalu? Na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi.

Źródło: OS X Daily