W poprzednim tygodniu opublikowane zostały nowe informacje na temat związany z odblokowaniem przez FBI iPhone’a terrorysty z San Bernardino. Ponadto, Apple udostępniło nowe wersje beta swoich systemów operacyjnych. Nie zabrakło także nowych patentów oraz informacji i plotek o kolejnych generacjach urządzeń produkowanych przez firmę z Cupertino. Zapraszamy na kolejne podsumowanie tygodnia.

Sprawa z FBI

Podczas przemówienia wygłoszonego na Uniwersytecie Kenyona w Gambier w stanie Ohio James Comey , dyrektor FBI, zapewnił, że metoda, którą posłużono się w celu odblokowania iPhone’a terrorysty z San Bernardino nie będzie skuteczna w przypadku modeli 5S i nowszych. Co więcej, narzędzie, które wykorzystane zostało do załamania zabezpieczeń iPhone’a 5C zakupione zostało od „osoby trzeciej”. Co ciekawe, do tej pory Apple ponad 70 razy udostępniło amerykańskiemu rządowi dane zapisane na iPhone’ach z zainstalowanym systemem iOS 7 lub jego wcześniejszymi wersjami. Przełomowym punktem była afera, którą ujawnił Edward Snowden. Niedługo po tym, zabezpieczenia systemu iOS stały się znacznie skuteczniejsze, a Apple zmieniło swoją politykę wobec amerykańskiego rządu.

iOS i OS X

W środę Apple udostępniło deweloperom nowe wersje beta systemów OS X 10.11.5 oraz iOS 9.3.2. Nowe wersje nie przynoszą żadnych istotnych zmian, a jedynie poprawki błędów i stabilności działania. Dzień później oprogramowanie udostępnione zostało członkom otwartych beta testów.

Warto dodać, że w kodzie źródłowym programu iTunes znaleziono niedawno dane, które mogą potwierdzać, że wraz z premierą iOS 10 lub jednej z kolejnych aktualizacji tego systemu, Apple da użytkownikom możliwość usuwania aplikacji systemowych takich jak Giełda czy Kompas. Temat ten poruszany jest już od wielu lat i wymieniany jest jako jedna z wad systemu iOS.

Patenty

W poprzednim tygodniu opublikowane zostały informacje o trzech nowych patentach Apple. Pierwszy związany jest z automatycznym cenzurowaniem piosenek, audiobooków i innych materiałów znajdujących się w iTunes przez wyciszanie niepożądanych (wulgarnych) fragmentów nagrań lub zastępowanie ich alternatywną ścieżką lub dźwiękiem brzęczyka. Drugi dotyczy projektu myszki Magic Mouse trzeciej generacji, która wyposażona zostać może w technologię Force Touch stosowaną między innymi w gładzikach niektórych modeli MacBooków. Trzeci pomysł inżynierów z Apple dotyczy zastąpienia fizycznej klawiatury MacBooków gładzikiem o dużych wymiarach. Użytkownik mógłby go dowolnie skonfigurować, tak aby służył do pisania, grania czy rysowania. Tego typu rozwiązanie wiązałoby się nie tylko z rozszerzeniem możliwości MacBooków, ale i zmniejszeniem ich grubości.

iPad Pro i iPhone SE

Inżynierowie z iFixit rozmontowali nowego iPada Pro z ekranem o przekątnej 9,7" oraz ocenili trudność jego naprawy. iPad Pro nie jest łatwy do naprawienia i otrzymał zaledwie dwa punkty w dziesięciostopniowej skali. Akumulator został przyklejony, ekran scalono z szybą, a porty Smart Connector są niemal niemożliwe do wymienienia. Kilka dni wcześniej to samo stało się z iPhonem SE [1, 2]. Na tej podstawie firma IHS wyceniła wartość wszystkich części, z których składa się model z pamięcią o pojemności 16 GB. Zgodnie z opublikowanymi informacjami wynosi ona 156,20 dolarów. Stosunkowo niskie koszty uzyskane zostały dzięki wykorzystaniu niektórych części i elementów konstrukcyjnych z 2,5-letniego już modelu iPhone'a 5s, a nawet jeszcze starszego 5.