Disqus to obecnie jedna z najpopularniejszych platform do komentowania wszelkiego rodzaju postów, artykułów czy też innych materiałów udostępnianych w internecie. Łatwa możliwość moderacji oraz zainstalowania wtyczki na blogu, a także wygodna forma logowania się przez czytelników sprawia, że coraz więcej osób chętnie po nią sięga.

Po długim okresie oczekiwania, w App Store pojawiła się oficjalna aplikacja Disqus. Cieszy fakt, że twórcy popularnej platformy zdecydowali się w końcu na ten krok, ale jakość programu pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że aplikacja została okrojona z wielu potrzebnych funkcji, to dodatkowo towarzyszą jej liczne błędy związane z funkcjonowaniem i stabilnością.

Disqus jasno sygnalizuje, w jakim kierunku chce rozwijać swój produkt. Ich oprogramowanie ma prawdopodobnie stać się z czasem alternatywą dla News od Apple czy też Flipboarda i serwować użytkownikom interesujące treści z wybranych tematów. Nic więc dziwnego, że główny ekran aplikacji to właśnie zbiór obserwowanych przez nas blogów, który w łatwy sposób możemy powiększyć o kolejne strony internetowe. Na ten moment po kliknięciu w interesujący nas artykuł zobaczymy jednak najczęściej lead (bazujący na RSS), link prowadzący do pełnej treści (w Disqus zaimplementowano Safari View Controller) oraz komentarze.

disqus

Warto w tym momencie zaznaczyć, że aplikacja serwuje użytkownikom także strony internetowe, na których platforma Disqus nie została zainstalowana. Dodaje ona jednak sztucznie możliwość komentowania właśnie we wspomnianym wyżej widoku RSS. Po otwarciu pełnej wersji artykułu opcja ta oczywiście znika. Rozwiązanie, na które zdecydowali się twórcy, było konieczne. W innym przypadku agregator treści zostałby mocno ograniczony i zawierałby wyłącznie strony internetowe, które wykorzystują platformę Disqus.

Aplikacja daje również możliwość komentowania, ale użytkownicym mogą zapomnieć o funkcjach związanych z moderacją treści umieszczanych przez czytelników. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z aktualizacją programu tego typu możliwości zostaną dodane. Co ciekawe, aplikacja Wordpress pozwala na zarządzanie komentarzami z Disqusa, a aplikacja Disqus już nie.

disqus

Na komentarze możemy odpowiadać, a także oceniać je i blokować użytkowników, których treści nie mamy ochoty oglądać. Opcja jest również dostępna z poziomu powiadomień. Niestety, tak jak pisałem powyżej, w aplikacji jesteśmy informowani wyłączenie o odpowiedziach na nasze komentarze, a nie o treściach, jakie czytelnicy zostawili na naszej stronie internetowej. Moim zdaniem jest to wielkie niedopatrzenie, tym bardziej, że własnego bloga nie mamy nawet jak dodać do kanałów, gdyż w aplikacji nie została zastosowana wyszukiwarka.

disqus

Dobrze, że twórcy Disqus zdecydowali się na stworzenie aplikacji mobilnej. Funkcje związane z komentowaniem zostały jednak potraktowane po macoszemu, a w programie na pierwszy plan wysunięto agregator treści, który z czasem może stać się ciekawym rozwiązaniem. Nie sposób również nie podkreślić, że program co chwilę się zacina, a także często nie reaguje na polecenia użytkownika. Pozostaje mieć nadzieję, że w App Store szybko pojawi się uaktualnienie, który uczyni Disqus taką aplikacją, jaką powinien być.