Liquidmetal może zwiększyć żywotność przycisku Home
Gdy w 2010 roku Apple wykupiło wyłączne prawa do wykorzystywania stopu Liquidmetal do produkcji elektronik użytkowej, wiele osób zastanawiało się do czego posłuży im ten materiał. Internauci prześcigali się w wymyślaniu zastosowań dla wspomnianej technologii, poczynając od kopert zegarków Apple Watch, a kończąc na obudowach iPhone'ów. Rzeczywistość okazała się jednak znacznie mniej spektakularna. W ciągu ostatnich lat praktyczne zastosowanie stopu Liquidmetal przez Apple ograniczyło się wyłącznie do produkcji „szpilek" służących do wyjmowania kart SIM.
Najnowszy patent zdobyty przez Apple wskazuje jednak na to, iż firma ta planuje wykorzystać Liquidmetal do produkcji mechanizmów odpowiedzialnych za działanie przycisku Home w iUrządzeniach. Mówiąc konkretniej - miałby on posłużyć do wykonania elastycznego elementu znajdującego się wewnątrz przycisku (nr. 105 na obu dołączonych rysunkach), który odkształca się pod wpływem nacisku a następnie powraca do poprzedniego stanu. Jako iż wspomniany materiał cechuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, nowy przycisk Home zużywałby się znacznie wolniej niż jego poprzednicy (a trzeba pamiętać, że jest on najintensywniej używanym przyciskiem w całym smartfonie/tablecie). Zdaniem Apple mechanizm korzystający z Liquidmetal byłby dodatkowo łatwiejszy w produkcji, co z kolei pozwoliłoby zmniejszyć ryzyko występowania wadliwych egzemplarzy.
Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, iż samo zdobycie patentu nie oznacza jeszcze, że opisane w nim rozwiązanie zostanie zastosowane w najbliższej przyszłości (ani też że w ogóle zostanie kiedykolwiek wykorzystane).