Dobra wiadomość dla użytkowników czwartej generacji Apple TV. Udostępniona w tym tygodniu wersja beta systemu tvOS 9.2 wprowadza funkcję dyktowania głosowego ułatwiającą wprowadzanie tekstu w polach edycyjnych. Czy jest to jednak dobra wiadomość dla wszystkich?

Firma z Cupertino prezentując kolejną wersję Apple TV poinformowała, że oto nadeszła przyszłość telewizji. Choć nowe urządzenie jest pod wieloma względami rewolucyjne, zwłaszcza na tle poprzednich modeli, to w zapowiadanej przyszłości zabrakło miejsca dla części jego użytkowników. Ubiegłoroczna konferencja, na której oprócz iPhone'ów 6s, iPada mini 4 i Pro, zadebiutowało nowe Apple TV 4, odbywała się pod hasłem „Hey Siri! Give us a sign", i właśnie wprowadzenie osobistego głosowego asystenta Siri dla systemu tvOS było jedną z największych innowacji kolejnej generacji przystawki telewizyjnej firmy Apple. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy Apple TV 4 poprzez wydawanie głosowych poleceń mogą w łatwy sposób wyszukiwać filmy i programy telewizyjne w różnych aplikacjach, utwory i albumy w serwisie Apple Music, zapytać o pogodę, wyniki sportowe czy notowania giełdowe. Ponadto, korzystając z Siri mają oni możliwość zawężenia kryteriów w trakcie wyszukiwania poprzez dowolne polecenia np. „Show me some funny horror movies". Niestety, taką możliwość mają aktualnie wyłącznie mieszkańcy: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii (język angielski), Niemiec, Francji, Hiszpanii i Japonii.* Wszyscy pozostali w celu znalezienia żądanej treści zmuszeni są do skorzystania z funkcji Szukaj, gdzie za pomocą ekranowej klawiatury należy ręcznie wpisać tekst w polu edycyjnym. Nie jest to wygodna metoda wyszukiwania, ponieważ poszczególne klawisze zostały tutaj rozmieszczone w porządku alfabetycznym, co sprawia, iż wpisanie nawet najkrótszej frazy zajmuje trochę czasu. Oczywiście do prostej nawigacji wprowadzania danych tekstowych, czy sterowania nowym Apple TV, możemy skorzystać także z aplikacji Remote dla systemu iOS. W ten sposób używając klawiatury iPhone'a przyśpieszymy proces ręcznego wyszukiwania, jednak podstawowym narzędziem do obsługi tego urządzenia jest pilot Siri Remote, a w przypadku niektórych aplikacji firm trzecich, korzystanie z klawiatury urządzenia mobilnego poprzez aplikację Remote może być niedostępne.

Wersja 9.2 beta systemu tvOS, którą w tym tygodniu firma Apple udostępniła swoim deweloperom, przynosi zmiany w dotychczasowym mechanizmie wyszukiwania wprowadzając funkcję dyktowania głosowego. aby z niej skorzystać po przejściu do dowolnego pola edycyjnego należy wcisnąć znajdujący się na pilocie przycisk Siri i przytrzymując go rozpocząć dyktowanie tekstu. I tu pojawia się pewien problem, ponieważ do uruchomienia tej funkcji wymagane jest wcześniejsze włączenie asystenta Siri w ustawieniach Apple TV, a jak wspomniałem, taką opcję na chwilę obecną posiadają tylko użytkownicy w wybranych krajach. Co prawda nie spodziewam się, aby dyktowanie w języku polskim pojawiło się wraz z finalną wersją tvOS 9.2, mimo wszystko jest nadzieja, że taką funkcję zobaczymy zanim jeszcze Siri przemówi po polsku.

We wrześniu 2014 roku wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 8, polscy użytkownicy mobilnych urządzeń firmy z Cupertino otrzymali możliwość dyktowania głosowego w ojczystym języku. Funkcja ta jest domyślnie wyłączona, i aby ją uruchomić, podobnie jak w systemie tvOS 9.2 beta, należy w ustawieniach włączyć asystenta Siri. Pomimo, iż nie mówi on po polsku, to w przeciwieństwie do najnowszego Apple TV, możemy z niego korzystać na iPhone'ach, iPadach i iPodach Touch w jednym z dostępnych języków. Dlatego przed wprowadzeniem dyktowania głosowego po polsku, Apple w pierwszej kolejności musi udostępnić możliwość włączenia Siri na Apple TV nie tylko w wybranych krajach.

*lub w innych krajach przy zmianie języka i regionu w ustawieniach