Marki Bowers & Wilkins fanom dobrego brzmienia przedstawiać nie trzeba. Na moim blogu na MyApple recenzowałem już m.in. głośnik Bowers & Wilkins T7. Jednak jednym z chyba najbardziej rozpoznawalnych wśród użytkowników iPhone'ów urządzeń tej firmy jest Zeppelin - głośnik o charakterystycznym kształcie przypominającym sterowiec (stąd jego nazwa).

Zeppelin był konstrukcją do tego stopnia udaną, że producent zachował jego pierwotną formę, konsekwentnie ulepszając w kolejnych generacjach zarówno możliwości funkcjonalne, jak i brzmieniowe. Najnowsza jego wersja - Zeppelin Wireless - odpowiada obecnym trendom, wedle których wszystko, co tylko możliwe, łączy się bezprzewodowo.

Zeppelin Wireless, choć dalej posiada swój rozpoznawalny wygląd, jest urządzeniem na wskroś nowym, a nie jedynie efektem kosmetycznych zmian istniejącego już produktu. Nowością jest m.in. specjalne zawieszenie głośników, które ma zapewnić jeszcze lepszą kontrolę dźwięku i ograniczyć wpływ na niego ze strony obudowy. Każdy z pięciu głośników wyposażony jest w swój własny wzmacniacz. Głośniki wysoko- i niskotonowe napędzane są wzmacniaczami o mocy 25 wat, z kolei wzmacniacz 50-watowy napędza wbudowany 6,5-calowy głośnik subwoofera.

Sama obudowa w niektórych miejscach jest o 50% grubsza od tej z pierwszego modelu. Nic nie dzieje się jednak przypadkiem. Zmiana grubości wynika z pomiaru wibracji różnych elementów umieszczonych w środku obudowy. W przeciwieństwie do pierwszego modelu Zeppelin Wireless jest konstrukcją właściwie w całości zamkniętą. Zniknęły z tyłu obudowy charakterystyczne okrągłe otwory głośników niskotonowych subwoofera, no i umieszczona centralnie stacja dokująca.

Dźwięk

Zeppelin Wireless to nadal świetna jakość dźwięku. Basy są mięsiste, dźwięki w średnim paśmie wyraźne i selektywne, a wysokie tony bardzo naturalne, wręcz idealne w przypadku, co by nie powiedzieć, kompaktowego urządzenia. Niezależnie od tego, czy z głośnika wydobywał się ciężki metal, rock, czy smooth jazz, czy folk, bez względu na to, czy urządzenie grało głośno (a potrafi grać bardzo głośno), czy cicho - w każdym przypadku linie poszczególnych instrumentów były wyraźne. Nawet gdy nagranie nie było specjalnie wysokiej jakości , np. wskutek kompresji, Zeppelin ratował sytuację - a to za sprawą świetnego przetwornika analogowo-cyfrowego (DAC), pozwalającego przeskalować w górę dźwięki o niskim próbkowaniu (up-sampling do 192KHz/24 bit), oraz nowego cyfrowego procesora sygnałowego i dynamicznego equalizera, który cały czas monitoruje sygnał audio, odpowiednio modyfikując w zależności od natężenia.

Choć osobiście jestem zwolennikiem tradycyjnego zestawu stereo, to jednak urządzenie zaskoczyło mnie tym, jak szeroko rozchodzi się z niego dźwięk. I choć dalej trudno mówić o przestrzenności, jaką gwarantują dwa głośniki, to Zeppelin Wireless, być może ze względu na swój kształt, gra szerzej niż inne kompaktowe głośniki (włącznie z testowanym przeze mnie VIFA Copenhagen).

Wireless czyli bez kabli

Zeppelin Wireless nie jest pierwszym głośnikiem z tej linii pozwalającym na bezprzewodowe podłączenie iPhone'a. Poprzedni model - Zeppelin Air - odbierał muzykę za pośrednictwem Air Play, dalej jednak wyposażony był w umieszczoną centralnie z przodu stację dokującą (ze złączem Lightning). Obecny oferuje znacznie większe możliwości. Poza Air Play głośnik wspiera Bluetooth AptX oraz funkcję Spotify Connect. Ta ostatnia umożliwia korzystanie z aplikacji Spotify tylko jako ze źródła dźwięku (muzyka nie przestaje grać nawet wtedy, gdy wykonujemy połączenia telefoniczne). Urządzenie pozbawione jest też stacji dokującej, która w obecnych czasach faktycznie przestaje być potrzebna. Nadal jednak głośnik wyposażony jest w gniazdo Aux, można więc do niego podłączyć bardziej tradycyjne źródło dźwięku.

Zarządzanie urządzeniem, w tym jego konfiguracja, odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji dla iOS. W przypadku urządzeń z systemem Android początkowy set-up wykonuje się przy użyciu przeglądarki internetowej. Sama konfiguracja zajęła mi krótką chwilę. Później właściwie nie korzystałem już z tego programu.

Zalety i wady

Jak zwykle w przypadku tego typu konstrukcji kwestią dyskusyjną jest to, czy kompaktowy głośnik ustawiony w jednym miejscu może zastąpić zestaw stereo. Moim zdaniem może, choć wiele zależy też od warunków, wielkości pomieszczenia i oczekiwań użytkownika. Zeppelin Wireless sprawdza się jednak znakomicie. Trudno mi znaleźć jakieś wady tego urządzenia, no może poza jedną, typową dla chyba wszystkich produktów audio, które gwarantują bardzo dobrą jakość dźwięku. Mowa oczywiście o wysokiej cenie, ale wysoka jakość zawsze kosztuje więcej. Urządzenie można kupić za 3149 zł.

Urządzenie zostało dostarczone do testu przez sieć sklepów Top Hi-Fi & Video Design (www.tophifi.pl).