Wielu użytkowników systemu OS X musi czasem wykonać zrzut ekranu w rozmaitym celu. Niewielu z nas jednak wie, że można tego dokonać na sześć sposobów. Nie ukrywam, że po „przesiadce” na Maca z komputerów z Windowsem, byłem miło zaskoczony taką mnogością możliwości związanych z tą operacją oraz wygodą, jaka im towarzyszy.

Big 0f79b450 e243 45cf 89c1 c5ab74e8ffd6

W systemie OS X znajdziemy trzy podstawowe formy wykonania zrzutu ekranowego:

  • cmd+shift+3 - zrzut ekranowy całego obszaru wyświetlanego obrazu oraz zapisanie go na Biurku;

  • cmd+shift+4 - zrzut ekranowy wybranego fragmentu wyświetlanego obrazu oraz zapisanie go na Biurku. Po naciśnięciu skrótu klawiszowego konieczne jest przeciągnięcie przytrzymanym kursorem w celu wybrania żądanego obszaru;

  • cmd+shift+4+spacja - zrzut ekranowy wybranego okna, dodanie do niego cienia oraz zapisanie na Biurku. Po naciśnięciu skrótu klawiszowego należy kliknąć w okno programu. Przytrzymanie dodatkowo cmd przed kliknięciem pozwoli na zrobienie zrzutu ekranowego dodatkowego okna, np. ze szczegółami w aplikacji Wiadomości.

Wszystkie z trzech powyższych skrótów przyniosą inny efekt, gdy dodatkowo naciśniemy klawisz ctrl. W takim przypadku obraz nie zostanie zapisany na Biurku, a w schowku. Będziemy go więc mogli w szybki sposób wkleić do dowolnego programu graficznego.

Dodam na koniec, że w przypadku systemu iOS zrzut ekranowy wykonujemy naciskając równocześnie przycisk Home oraz Power. Obraz zostanie zapisany do aplikacji Zdjęcia.

Przeczytaj po hiszpańsku