Wielu użytkowników systemu OS X musi czasem wykonać zrzut ekranu w rozmaitym celu. Niewielu z nas jednak wie, że można tego dokonać na sześć sposobów. Nie ukrywam, że po „przesiadce” na Maca z komputerów z Windowsem, byłem miło zaskoczony taką mnogością możliwości związanych z tą operacją oraz wygodą, jaka im towarzyszy.

W systemie OS X znajdziemy trzy podstawowe formy wykonania zrzutu ekranowego:

  • cmd+shift+3 - zrzut ekranowy całego obszaru wyświetlanego obrazu oraz zapisanie go na Biurku;

  • cmd+shift+4 - zrzut ekranowy wybranego fragmentu wyświetlanego obrazu oraz zapisanie go na Biurku. Po naciśnięciu skrótu klawiszowego konieczne jest przeciągnięcie przytrzymanym kursorem w celu wybrania żądanego obszaru;

  • cmd+shift+4+spacja - zrzut ekranowy wybranego okna, dodanie do niego cienia oraz zapisanie na Biurku. Po naciśnięciu skrótu klawiszowego należy kliknąć w okno programu. Przytrzymanie dodatkowo cmd przed kliknięciem pozwoli na zrobienie zrzutu ekranowego dodatkowego okna, np. ze szczegółami w aplikacji Wiadomości.

Wszystkie z trzech powyższych skrótów przyniosą inny efekt, gdy dodatkowo naciśniemy klawisz ctrl. W takim przypadku obraz nie zostanie zapisany na Biurku, a w schowku. Będziemy go więc mogli w szybki sposób wkleić do dowolnego programu graficznego.

Dodam na koniec, że w przypadku systemu iOS zrzut ekranowy wykonujemy naciskając równocześnie przycisk Home oraz Power. Obraz zostanie zapisany do aplikacji Zdjęcia.

Przeczytaj po hiszpańsku


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 15.11.2019