Apple iPhone’em stoi. W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku Apple sprzedało ponad 150 milionów sztuk tych urządzeń, a w ostatnim, świątecznym kwartale 2014 roku sprzedano ich prawie 75 milionów. Większość przychodów spółki generuje właśnie sprzedaż iPhone’ów. Obecnie w oficjalnej dystrybucji Apple znajduje się pięć modeli iPhone’ów, ale do naszego zestawienia postanowiliśmy dołożyć jeszcze jeden, który można kupić u resellerów oraz w marketach ze sprzętem elektronicznym. iPhone 4s, bo o nim mowa, znajduje się także w ofercie niektórych operatorów sieci komórkowej. Tak więc decydując się na zakup iPhone’a jako prezentu gwiazdkowego, możemy być niemal pewni, że znajdziemy coś dla prawie każdego typu użytkownika.

Zacznijmy od 4s. Urządzenie zaprezentowane zostało w 2011 roku, więc jego cykl życia znajduje się w końcowej fazie. Nie przeszkadza to jednak, aby smartfon ten stosowany był na przykład jako telefon służbowy. Można na nim zainstalować najnowszą wersję iOS, co oznacza, że przechowywane w nim dane są bezpieczne, ponieważ Apple na bieżąco wprowadza poprawki do swojego systemu. Niewielki rozmiar sprawia, że urządzenie jest poręczne. Niska wydajność nie pozwoli nam na uciechę z najnowszych gier, ale przecież nie w tym celu korzysta się z telefonu służbowego. Model ten oferowany jest z pamięcią o pojemności 8 GB. To nie jest wiele, ale - ze względu na obecne możliwości zastosowania tego urządzenia - wystarczająco. Zmieścimy w nim zdjęcia oraz kilka dodatkowych aplikacji, z których korzystamy w pracy. iPhone 4s to - wbrew pozorom - także dobry telefon dla seniora. Obecnie modne stały się dedykowane dla tej grupy użytkowników urządzenia, ale osobiście przekonałem się, że dla seniora łatwiejszy w obsłudze jest właśnie smartfon Apple. Dzieje się tak za sprawą dużego dla tych osób, 3,5-calowego ekranu typu Retina oraz - jak określają starsze osoby - „obrazkowego menu”. W celu przeczytania wiadomości SMS wystarczy dotknąć ikonę „Wiadomości”, a w celu wykonania połączenia dużą zieloną słuchawkę podpisaną „Telefon”. Okazuje się, że iOS jest bardziej intuicyjny niż systemy, które dostosowywane są dla starszych osób.

iPhone

Kolejnym modelem jest iPhone 5s. Ten kupić można w Apple Online Store. Od 4s odróżniają go przede wszystkim: większy, 4-calowy ekran, Touch ID, znacznie wyższa w porównaniu do 4s wydajność oraz koprocesor. O ile ekran o przekątnej 3,5 cala wydaje się nieco mały, to rozmiar tego w modelu 5s stanowi dobry kompromis między wygodą użytkowania i wielkością wyświetlanego obrazu. Doskonale sprawdzi się jako smartfon dla osób z małymi dłońmi. O ile Touch ID nie jest niezbędne w iPadach, to w przypadku iPhone’ów znacznie ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z nich. Czytnik linii papilarnych eliminuje konieczność wpisywania kodu za każdym razem, gdy chcemy odblokować urządzenie. Sześć razy wyższa niż w przypadku 4s wydajność pozwala na zainstalowanie większości dostępnych na rynku gier i aplikacji oraz znacznie wydłuża cykl życia urządzenia. Koprocesor przyspiesza działanie smartfona dzięki odciążeniu procesora. Oprócz śledzenia ruchu użytkownika telefonu komponent odpowiada także za komunikację z zewnętrznymi akcesoriami. Dzięki energooszczędnej transmisji danych smartfon ten może współpracować z rozmaitymi urządzeniami peryferyjnymi, nie aktywując przy tym dodatkowych procesów układu A8. W praktyce oznacza to, że 5s sprawdzi się jako akcesorium fitnessowe.

Zeszłoroczne modele smartfonów Apple od swoich poprzedników różnią się przede wszystkim wielkością ekranu. W 2014 roku Apple po raz pierwszy postanowiło zaprezentować dwa modele w ramach jednej generacji: iPhone 6 z ekranem o przekątnej 4,7 cala oraz 6 Plus z ekranem o przekątnej 5,5 cala. Ten pierwszy to według wielu najlepsza relacja wielkości do wygody użytkowania, jednak osoby z mniejszymi dłońmi mogą mieć niewielkie problemy z korzystaniem z niego na co dzień. 6 Plus to tak zwany phablet, czyli urządzenie, które łączy w sobie cechy smartfona i tabletu. Warto pamiętać, że obsługa tego urządzenia jedną ręką jest dla przeciętnego człowieka praktycznie niemożliwa, co może sprawiać problemy, gdy chcemy zrobić coś na nim „w biegu”. Wiele osób przyjęło koncepcję urządzenia uniwersalnego, którym z założenia ma być phablet. Ekran jest znacznie mniejszy niż w iPadach, ale decydując się na uniwersalne rozwiązanie, należy godzić się na pewne kompromisy. Wszystkie iPhone’y „z Plusem” charakteryzują się także najdłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu baterii. W kwestii wydajności wiele się nie zmieniło. iPhone’y serii 6 są tylko około 15% bardziej wydajne niż 5s. Modele te, jako pierwsze iPhone’y, wyposażone zostały w technologię NFC wspierającą jedynie usługę Apple Pay, która w Polsce praktycznie nie funkcjonuje. Nie warto więc zajmować się tym tematem.

Pozostała jeszcze najnowsza generacja iPhone’ów – 6s i 6s Plus. Główne różnice w porównaniu z poprzednikami są trzy: 50% większa wydajność, lepsze parametry techniczne obu kamer oraz technologia 3D Touch. Pierwsza sprawia, że nowe iPhone’y sprawnie obsłużą najbardziej wymagające aplikacje oraz gry. Smartfony te zastąpić mogą przenośną konsolę do gier. Druga to zarazem wada, jak i zaleta. Lepsza jakość zdjęć oraz filmów wideo wiąże się z większą ilością pamięci niezbędnej do ich zapisu i przechowywania. Przy kupnie któregoś z najnowszych iPhone’ów zalecamy zastanowić się nad wyborem wersji z większą pamięcią, co oczywiście wiąże się z wyższą ceną. Minuta wideo nagranego w rozdzielczości 4K zajmuje aż 375 MB pamięci. Ostatnią różnicą jest zastosowanie technologii 3D Touch, która, w ogromnym skrócie, wykrywa siłę nacisku na ekran, od której zależy rodzaj wywołanej funkcji. Więcej na ten temat znaleźć można w 9 numerze MyApple Magazynu.

Podsumowując, w sprzedaży znajduje się kilka modeli smartfonów Apple, które dostosowane są do potrzeb różnych grup odbiorców. 4s to dobre urządzenie jako prosty smartfon służbowy oraz telefon dla seniora. Jego cena jest stosunkowo niewysoka, a urządzenie z pewnością jest jej warte. Należy jedynie pamiętać o tym, że nie jest ono naszpikowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. 5s to dobry kompromis między ceną a jakością. Wydajność pozwala na cieszenie się z niektórych dostępnych gier, a Touch ID sprawia, że smartfon ten nie wydaje się aż tak stary. Kolejna generacja to przede wszystkim większe ekrany. iPhone 6 to chyba idealny kompromis między wielkością ekranu i wygodą użytkowania. 6 Plus może zastąpić mały tablet. Najnowsze smartfony od Apple cechują się bardzo wysoką wydajnością, co znacznie wydłuży ich cykl życia. Minusem jest wysoka cena. Każdy model iPhone’a wart jest pieniędzy, które musimy za niego zapłacić. Należy rozważyć jedynie cel, do którego wykorzystywany będzie nowy smartfon.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 11/2015:

Pobierz MyApple Magazyn 11/2015


Tydzień promocji z firmą BASEUS

w bieżącym tygoniu cały asortyment firmy BASEUS z dodatkowym 10% rabatem.

Wpisz w koszyku kod: BASEUS10 i kupuj taniej.