Od pewnego czasu sprzedaż iPadów spada. Za jedną z głównych przyczyn malejącego zainteresowania kupnem tych urządzeń podaje się długi cykl życia tego typu produktów. Wystarczy przytoczyć fakt, że - według raportu opublikowanego niedawno przez firmę Localytics - najpopularniejszymi modelami tabletów Apple są: iPad 2 z 2011 roku oraz iPad mini pierwszej generacji, który zaprezentowany został rok później. Urządzenia te nie są już dostępne w oficjalnej dystrybucji Apple, ale ze względu na ich popularność uwzględnione zostały w niniejszym poradniku. W ofercie Apple Online Store znajduje się obecnie pięć modeli tabletów. Każdy z nich jest świetnym gwiazdkowym prezentem. Świadczyć mogą o tym wyniki sprzedaży tych urządzeń. Od stycznia do września tego roku sprzedano nieco ponad 33 miliony iPadów, a w samym kwartale świątecznym poprzedniego roku liczba ta wyniosła prawie 21,5 miliona.

Wybór modelu uwarunkowany jest przede wszystkim zasobnością portfela oraz celami, do których będzie on wykorzystywany. Zacznijmy od najstarszych modeli w zestawieniu. Wspomniany iPad 2 oraz iPad mini pierwszej generacji różnią się wielkością oraz wagą. Specyfikacja obu urządzeń jest identyczna. Pierwszy z nich posiada ekran o przekątnej 9,7, a drugi 7,9 cala. Jedną z głównych wad tych urządzeń jest brak ekranu typu Retina, który charakteryzuje się większym zagęszczeniem pikseli na cal długości, co w praktyce oznacza, że jest on o wiele bardziej wyraźny niż wyświetlacze urządzeń starszych generacji. Nie będzie to dużym problemem dla osób, które nie miały wcześniej kontaktu z ekranami typu Retina, ponieważ nie są one świadome różnicy w jakości wyświetlanego obrazu. Tabletów tych nie polecamy tym, którzy mają już inne urządzenia ze wspomnianymi wcześniej wyraźniejszymi ekranami. Drugim poważnym mankamentem tych urządzeń jest ich niska wydajność. Procesory stosowane w tych tabelach po raz pierwszy pojawiły się w 2011 roku w iPhone’ach 4s. To mówi samo za siebie. Należy uświadomić sobie, że kupując któreś z tych urządzeń, nabywamy coś, co lata świetności ma już za sobą. iPad 2 i iPad mini całkiem nieźle sprawdzą się na przykład przy przeglądaniu stron internetowych czy obsłudze skrzynki e-mailowej. Zapomnijmy o bardziej wymagających grach. Warto dodać, że wielu aplikacji po prostu nie zainstalujemy na tych urządzeniach. Wynika to z ograniczeń narzuconych przez deweloperów. Ze względu na brak ekranu typu Retina używanie tych tabletów jako czytników e-booków nie jest najlepszym pomysłem i może skończyć się szybkim zmęczeniem oczu. Na koniec warto dodać, że iPad 2 waży nieco ponad 600 gramów, co da się odczuć podczas dłuższego trzymania go w dłoniach. Mini jest o połowę lżejszy, przez co dużo lepiej sprawdzi się podczas podróży. Taka zasada obowiązywać będzie wszystkie kolejne generacje iPadów. Mniejsze gabaryty modeli mini sprawiają, że są one poręczniejsze. Dzieje się to jednak kosztem powierzchni wyświetlanego obrazu. Większe modele będą lepszymi urządzeniami domowymi, bo - choć nieco cięższe - mają zdecydowanie większe ekrany.

iPad

Kolejne tablety, które znalazły się w naszym zestawieniu, można kupić w oficjalnej dystrybucji Apple. Są to dwa modele mini, dwa modele Air i jeden nazwany Pro. We wszystkich tych urządzeniach znajduje się koprocesor, który zastępuje lub wspomaga procesor w określonych przypadkach. Komponent ten jest bardziej energooszczędny niż podstawowy procesor, co pozwala na zachowanie długiego czasu pracy na baterii, mimo znacznego skoku wydajności w porównaniu ze starszymi generacjami iPada. Podobnie jak w przypadku pierwszej generacji tych urządzeń, dostępne w Apple Online Store tablety podzielić można na grupy, w których znajdą się urządzenia o podobnej wydajności, lecz o innych gabarytach. I tak iPada Air pierwszej generacji zestawić można z iPadem mini 2. Specyfikacja techniczna tych urządzeń jest praktycznie taka sama. W porównaniu z opisywanymi wcześniej modelami urządzenia te są o wiele bardziej wydajne, co sprawia, że wykorzystywane mogą być nie tylko do konsumpcji treści. Możliwość instalowania na nich wymagających większej wydajności aplikacji sprawia, że mogą one służyć do pracy. Co prawda proces edycji grafiki czy filmów trochę potrwa, ale na potrzeby domowych zastosowań to wystarczy. iPad Air jest niebezpośrednim następcą iPada 2. Jest jednak ponad pięć razy bardziej wydajny, posiada ekran typu Retina oraz, co ważne, został dość znacznie odchudzony. Urządzenie waży 469 gramów. Różnica wydaje się niewielka, ale jest dość wyraźnie odczuwalna w praktyce. Jest ono także cieńsze, co sprawia, że jest dużo bardziej poręczniejsze niż jego „przodek”. Mini 2 znajdzie zastosowanie w podobnych obszarach co Air. Należy jednak pamiętać, że posiada mniejszy ekran i jest dużo lżejszy.

Kolejną grupę stanowią iPad Air 2 oraz mini 4. Od poprzedniej generacji różnią się przede wszystkim niemal dwa razy wyższą wydajnością oraz faktem, iż posiadają czytnik linii papilarnych Touch ID, który znacznie ułatwia odblokowywanie urządzenia. Biorąc pod uwagę fakt, że tablet używany jest raczej w warunkach spokojniejszych niż smartfon, nie należy uznawać tego rozwiązania za największą zaletę tej generacji tabletów. Zdecydowanie jest nią wspomniana już wydajność. Nieco bardziej wydajny jest większy z nich, ale oba świetnie sprawdzą się jako przenośna konsola do gier oraz narzędzie do pracy, które z łatwością obsłuży większość dostępnych w App Store programów do edycji grafiki czy wideo.

Ostatni w naszym zestawieniu jest iPad Pro. To zupełnie nowa kategoria tabletów. Podczas prezentacji tego urządzenia Apple pochwaliło się, że jest ono bardziej wydajne od 80% wszystkich komputerów PC, jakie trafiły na rynek w ostatnich sześciu miesiącach, a znajdujący się w nim układ graficzny bije inne układy, jakie zamontowane są w 90% wszystkich komputerów, które trafiły na rynek w tym okresie. Urządzenie posiada 12,9-calowy ekran, z którego korzystać można za pomocą stylusa. Akcesorium wyposażono w specjalny czujnik, który pozwala na dokładne rysowanie na ekranie włącznie z rozpoznawaniem siły nacisku. iPad Pro wielu osobom zastąpi pewnie komputer. Duży ekran, bardzo wysoka wydajność oraz wyższa niż w przypadku laptopów mobilność tego urządzenia sprawią, że z pewnością znajdzie ono swoich zagorzałych zwolenników.

Podsumowując, na rynku znajduje się wiele modeli iPadów. Nie należy przecież zapominać o iPadach 3 i 4, które naszym zdaniem nie są jednak warte uwagi. Podobnie jest z iPadem 2 oraz mini pierwszej generacji. Ten drugi przez wielu uważany był za przestarzałego już w dniu premiery. Zaletą tych urządzeń jest jedynie niska cena, ale ich cykl życia powoli się kończy. Ci, którzy kupią któreś z nich, najszybciej będą musieli wymienić je na nowsze. Mini 2 i Air to dobra relacja ceny do jakości. Urządzenia świetnie sprawdzą się do domowych zastosowań. Zagramy na nich także w większość dostępnych w App Store gier. Mini 4 i Air 2 to najnowsze urządzenia w swoich kategoriach. Charakteryzują się najwyższą wydajnością, przez co ich cykl życia potrwa najdłużej. Ceny są nieco wyższe niż w przypadku poprzednich generacji, ale urządzenia te są ich warte. Warto dodać, że czas pracy na jednym ładowaniu baterii wszystkich wymienionych wyżej modeli jest podobny i wynosi około 8 godzin. Pozostał iPad Pro, który jest niemal dwa razy droższy od Air 2. Moc, którą dysponuje to urządzenie, nie zostanie wykorzystana w domowym zaciszu, ale z pewnością wpłynie na znaczne przedłużenie jego cyklu życia. Pro również jest wart swojej ceny, ale nie każdemu potrzebny. Nie kupujmy kombajnu, by skosić trawnik.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 11/2015:

Pobierz MyApple Magazyn 11/2015