Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kilobajt - Snow Leopard - 1000 bajtów, reszta świata - 1024


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#26 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 07 września 2009 - 22:46

Jakby nie patrzył to pkos dobrze mówi.

#27 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 września 2009 - 22:56

ciekawe też jak przekonało twórców widgetu iStat (który nadal pokazuje w GiB) żeby na dysku systemowym pokazywał mniej zajętego miejsca :D

#28 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2009 - 23:13

Wiesz, ja nie twierdzę, że Leo i SL ważą*tyle samo, wydaje mi się tylko, że przyrost wolnego miejsca na dysku jest tylko częściowo spowodowany skurczeniem się*systemu ;)

#29 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 września 2009 - 23:17

no z twoich wcześniejszych słów wynika jedna co innego...

#30 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 07 września 2009 - 23:21

http://upload.wikime...y_over_time.svg

za 10 lat przecietna pojemnosc dysku bedzie 10TB, co przy formatowaniu dwojkowym daje 9.09TB. jaki jest sens ciagnac dalej te spuscizne - albo systemy operacyjne zaczna przeliczac bajty jak producenci dyskow, albo stanie sie na odwrot. Apple znowy wychodzi przed orkiestre ale wg mnie to dobrze.


Nie przemawia to do mnie w ogóle. IT to taka dziedzina, gdzie zawsze, wszystko było inaczej. Przeciętny użytkownik nie wie co to bajt, więc również nie wie jaka jest różnica między 1024-bajtowym, a 1000-bajtowym kilobajtem. Tak samo jak z aparatami fotograficznymi - jaki odsetek wie czym się różni 5 od 7 megapikseli? Chodzi o zwykły marketing: "bo windows to gówno bo jest tylko 465GB, a na maku 500GB"

@ex3v: ty dalej nie rozumiesz... chodzi o jednostkę... procentowo dalej wychodzi tak samo.

#31 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2009 - 23:35

@ex3v: ty dalej nie rozumiesz... chodzi o jednostkę... procentowo dalej wychodzi tak samo.


no z twoich wcześniejszych słów wynika jedna co innego...


Ok, jak to się mówi my bad, może nie wyraziłem się jasno, dlatego jeszcze raz:

wydaje mi się, że tak rozgłaszany przez Apple wzrost X gb wolnego miejsca na dysku po instalacji SL jest chwytem reklamowym, ponieważ jedynie część z tych GB jest zwalniana z powodu odchudzenia systemu, reszta to tylko złudzenie następujące po konwersji 1024->1000.

#32 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 07 września 2009 - 23:47

Prosta matematyka. 1 00 000 000 000 bajtow w sumie = 93,1 GB binarnych == 100,0 GB SI Na stu giga "zysk" wynosi 6.9 GB

#33 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 września 2009 - 23:48

No to Ci się źle wydaje. Naprawdę jest odchudzenie, i to właśnie w procentowej zawartości, nie w "cyferkach".

#34 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 07 września 2009 - 23:48

W mojej opini Apple zrobilo konieczny krok choc w zla strone. Pora w koncu zaznaczyc ze KB to 1000. Dlaczego? Bo tak latwiej, przystepniej i wogole ludzie nie wracaja pozniej z dyskiem do sklepu mowiac ze ktos im ukradl 30GB. Z kolei dla Informatyki powstaly jednostki znane jako Kibi- Mebi- Gibi- Tebi- Pebi- itd Bajty odpowiednio zapisywane jako (KiB, MiB, GiB, TiB, PiB itd) i liczone wlasnie w systemie binarnym. Tyle ze w mojej opinii Snow Leopard powinien dawac mozliwosc wyboru miedzy tymi jednostkami.

#35 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 września 2009 - 23:51

Wyboru? I co jeszcze? Przeliczać wszystko inaczej, bo komuś 'się marzy'? W głowie sobie licz albo na kalkulatorze, co Ci go za friko zapewniają w systemie. W d*** się przewraca, ot co.

#36 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 07 września 2009 - 23:57

Hahha bo ci tak wygodniej to innym juz byc nie moze? Wez sie ogarnij bo nie jestes jedyny na tym swiecie ;)

#37 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2009 - 00:02

Nie to, że mi wygodniej. Mi akurat żadna różnica. Po prostu denerwuje mnie szalenie takie bzdurne gdybanie i chore wishlisty. Ten system oferuje Ci taki sposób przeliczania. Nie pasuje? Przyzwyczaj się albo go nie używaj, proste, a nie płacze, że 'powinna być możliwość wyboru'. Dla mnie mój MB powinien się do mnie uśmiechać, jak wstaję; podawać zimne piwo jak mam kaca i mówić mi, że wyglądam świetnie w tej koszuli. Nie mówi, ojej. Pójdę założyć wątek w 'News' albo 'Think Different' i będę oczekiwał, że 400 osób zacznie mi przytakiwać i pisać posty 'też tak chciałbym...' albo 'może Stefan na najbliższej konferencji to ogłosi' albo 'a ja to chciałbym miliardgigowe ajpody nano i tableta!'.

#38 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2009 - 00:06

Offtopic

ftpd - nie chcę zbaczać z tematu, ale wyluzuj, zbyt wulgarny jesteś. O ile ja mam dystans do siebie, o tyle ktoś inny może nie mieć i zaraz powstaną w kolejnym temacie kolejne personalne wycieczki. A żebym ja takowych przypadkiem nie rozpoczął, dodam, że to moja pierwsza i ostatnia wypowiedź na ten temat.

E.O.OT


Tak wiec g... prawda - zysk przestrzeni dyskowej to nie zaden marketing i nie zawirowanie nna 24bajtach na kilobajt - to rzeczywiste odchudzenie systemu.


Czytałem dzisiaj na RSSach w jakimś*portalu internetowym wypowiedź*człowieka, który zachwycony cieszył się, że po update do SL zwolniło mu się*nie 7, jak to Apple obiecuje, tylko ze 20 giga! Po czym człowiek ów wspomniał, że miał dysk 500 giga, czy jakoś tak (w każdym razie 'duży'). Nie miał świadomości tego, że tak na prawdę*na dysku znajduje się*7 giga wolnego, a resztę sprawiły te głupie 24 bajty... i im większy dysk, tym większa różnica.
Ja wiem, że procentowo wygląda to wszystko tak samo, ale skoro nawet redaktorzy na portalach informacyjnych nie są na tyle błyskotliwi by dostrzec że Finder pokazuje im że ich dysk w ogóle się 'powiększył' i załapać o co chodzi, to domyślam się, jak to będzie wyglądało w przypadku mniej świadomych ludzi.

#39 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2009 - 00:15

Gdzie ja jestem wulgarny? Ładnie piszę, wygwiazdkowałem tę 'wulgarną' nazwę części ciała.

#40 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 08 września 2009 - 00:20

I myślisz, że przez gwiazdki to nie widać? Co to za następna moda? Dam gwiazdkę to sobie mogę klnąć jak szewc.

#41 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2009 - 00:24

feuer pisał o g... prawdzie i jakoś nie było linczu :(

#42 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 08 września 2009 - 00:27

ftpd twoj problem polega na tym ze gdyby twoj Mak robil to co chcesz i nagle ci to odebrali to bys sie zalil (zreszta robisz to nawet jak ci ktos nicka od duzej litery napisze) ;) Ponownie - moze tobie ta zmiana zwisa ale ten temat swiadczy o tym ze nie wszyscy czuja sie tak samo. Ja dla przykladu kiedy mam ograniczenie pliku np do 4GB (czy to FAT32 czy plik MP4 ktory ma byc kompatybilny z odtwarzaczmi nie wspierajacymi jego 64bitowej odmiany) lubie na niego popatrzec i zobaczyc 4,0GB a nie widziec 4,3 i zastanawiac sie ilu mi bajtow braknie. Nazwij to przyzwyczajeniem, wygoda jak chcesz - to nie jest zyczenie na zadnej liscie tylko wyrazenie mojego zalu ze nie pomysleli o tych z nas ktorzy zajmuja sie informatyka i wola swoje bity podane tak a nie inaczej ;)

#43 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 873 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2009 - 00:29

"Wielkiej litery". Ok, może być, jak mówisz. Ale robienie z tego wrzasku o 'marketingowy chwyt' albo 'kiepskie zagranie Apple' jest po prostu... śmieszne ;-) Jak i cały ten trollowaty wątek, w sumie.

#44 fuzzyland

fuzzyland
  • 193 postów

Napisano 08 września 2009 - 09:01

Pamiętaj, że największym rynkiem są ciągle USA, a tam mieszkają w większości debile, którzy są w stanie pójść do sądu, bo na pudełku od dysku jest napisane "40 GB", a system pokazuje "36,4 GB" (bodajże).


Seagate doczekał się takiego pozwu: Seagate idzie na kompromis w sprawie gigabajta :: ITbiznes.pl

#45 grelson2

grelson2
  • 86 postów
  • SkądPoznań / Zielona Góra

Napisano 08 września 2009 - 10:24

Ja uważam że przejście na jednostki SI jest jak najbardziej słuszne. system dwójkowy był dobry gdy pracowało się na plikach wielkości bajtów i kilobajtów. jeden bajt to 8 bitów więc aby było wielokrotnością to 1 kilobajt miał 1024. Skoro pojemności dysków, płyt, pendrive'ów i całej reszty są podawane w jednostkach SI to słusznym jest korzystanie z tych jednostek w systemie. P.S. Jak pierwszy raz kupiłem płytę DVD (ojj kiedy to było) też czułem się oszukany że nie ma 4.7 GB tylko niecałe 4.4, dopiero po jakimś czasie zostałem uświadomiony gdzie leży problem :)

#46 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 września 2009 - 10:55

dobra koledzy informatycy IT - kiedy to takie ważne jest czy ma się KB czy KiB? rozumiem, zerwanie z tradycją, etc. mnie też to trochę bolało ;) tym bardziej że windowsowa brać teraz się z tego będzie śmiać zapewne ale tak naprawdę - (pro) narzędzia i tak mogą pokazywać w 'tradycyjnych' jednostkach przecież, wiec gdzie leży problem? że we właściwościach systemu mamy w końcu to co napisał producent? ;]

#47 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2009 - 12:00

moim zdaniem kilobajt powinien zostać kilobajtem i mieć 1024 - a dlaczego? Bo to producenci powinni zaczać podawać rzeczywisty rozmiar dostepnej pojemności a system "interpretować" 1000 jako 1024 pytanie skoro teraz w 10.6 bede chciał wyslać maila który ma ograniczenie do 20MB(ograniczenie dostawcy). wybiore pliczek 19.9MB (według SL) to czy nie bedize problemu z wysłaniem go przez poczte?

#48 grelson2

grelson2
  • 86 postów
  • SkądPoznań / Zielona Góra

Napisano 08 września 2009 - 12:11

Nie, ponieważ 19.9 w jednostkach SI to mniej niż w jednostkach systemu dwójkowego (na windzie ten plik będzie miał około 18.5 MB). W takiej sytuacji okaże się że z SL możesz wysyłać pliki zajmujące na nim około 21.5MB Mały off-top: które skrzynki pocztowe mają jeszcze ograniczenia wielkości maili?? bo ja już takich nie znam.

#49 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 08 września 2009 - 12:12

pytanie skoro teraz w 10.6 bede chciał wyslać maila który ma ograniczenie do 20MB(ograniczenie dostawcy). wybiore pliczek 19.9MB (według SL) to czy nie bedize problemu z wysłaniem go przez poczte?

Następny patyk-matematyk... 20MB to grubo ponad 20mln bajtów, a 19,9 SL-owych MB to 19,9mln bajtów.

#50 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 września 2009 - 12:16

Krzysiek - problem jest taki, że każdy ma teoretycznie rację wg. mnie powinno być rozróżnienie między kilo a kibi a MiB




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych