Kopiowanie czyjejś pracy działa w obie strony.
Apple sklonowało PeCeta, więc bez żadnych kosztów skorzystało z ogromnego dorobku.
Wstawiając chip, którym to odróżnia się jedynie Pecet od Apple starają się wykazać swoją odrębność.
Za chwilę zabronią innym produkcji komputerów pod x86.
Z mojej strony zupełnie inaczej to wygląda.
Podaj mi w takim razie twórcę PeCeta. Co to za firma? Chyba jakaś prowadząca działalność filantropijną, skoro nie dba o swoje interesy, nie pilnuje swoich patentów i pozwala takim kapitalistom jak Apple, ba! setkom innych mniej lub bardziej pomysłowych składaczy zarabiać na swoim pomyśle!
Swoją drogą nie bardzo rozumiem co chcesz wykazać, pecet to nie jakiś magiczny melanż silikonowych wynalazków, to określenie determinujące odbiorcę i sposób wykorzystania komputera - Personal Computer, zgadza się? Maki też są komputerami osobistymi i to wcale nie od momentu przejścia na intele. Chyba że dla Ciebie PC to synonim kompa pracującego pod windą...?
Idea komputera niewiele zmieniła się przez lata: procesor, RAM, dysk, układy specjalizowane (dźwięk, grafika, itp.), więc o co tyle hałasu? Że zamiast SCSI jest SATA, że zamiast PPC jest intel czy, że zamiast ADB jest USB?
Poza tym Apple dobiera konfigurację wg własnego widzimisię i takową oprogramowuje systemowo. Klonujesz Ty dobierając na bazie dostępnych podzespołów taki konfig aby OS X na nim ruszył.
Swego czasu wyszło na jaw, że "bebechy" 99% komputerów (z tego co pamiętam chodziło o notebooki) "markowych" tzn. Dell, HP, Toshiba itp. robiły dla nich bodajże 2 czy 3 firmy (m.in. Compal), inaczej mówiąc kupując sprzęt różnych firm dostawałaś w środku właściwie to samo, z inną obudową, znaczkiem i "dedykowanymi" sterownikami. Ciekawe czy w jakimś notebooku nieapple'owym znajdziesz np. identyczną jak np. w MB płytę główną? Wątpię. A producenci komponentów mają głęboko w d... gdzie ich produkt będzie używany, cieszą się, że mogą sprzedawać te same podzespoły w wielomilionowych nakładach.
---- Dodano 23-09-2009 o godzinie 16:28 ----
Poczytaj sobie może jeszcze tu:
Komputer osobisty - Wikipedia
Zwracam uwagę na poniższe stwierdzenie:
"Niewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem, który faktycznie dotarł "pod strzechy" był Apple I."