Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dotacja z PUP - dlaczego Mac a nie PC ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 11:09

Potrzebuję Waszej pomocy. (mam niewiele czasu - do poniedziałku)

Sprawa wygląda tak:
Jestem w trakcie zabiegania o uzyskanie bezzwrotnej dotacji z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Aby ową otrzymać należy przekonać urzędników do tego, że to właśnie tobie najbardziej przydadzą się te pieniążki. :)
Dalej - przekazywane do PUP dokumenty (podanie o przyznanie dotacji, biznes plan) - muszą zawierać wyszczególnione konkretne rzeczy (np. sprzęt) na które chcemy wydać otrzymaną kwotę.
Nie będzie dla Was dziwnym, że wśród niezbędnych mi do "życia" - jako firmie o profilu FOTOGRAFAIA - GRAFIKA KOMPUTEROWA - znalazł się Mac... - MacPro.

No i teraz szkopuł - P. doradca z UP przeglądając mój biznes plan - i owe wyszczególnione planowane zakupy - zadał proste (a jakże!) pytanie:

Dlaczego właśnie Mac, a nie dobrej klasy PC (o połowę tańszy)?

I nie chodzi tutaj wcale o Pana doradcę - jak sam raczył zwrócić mi uwagę: on zadał to pytanie (dlaczego to a nie tamto) natomiast urzędnik czytający później moje podanie o dotację i mający władzę przyjąć je lub odrzucić (lu zredukować - zamiast MacPro - kup se pani dobrego PC), tego pytania nie zada...Bo na pierwszy rzut oka - dla LAIKA jakim jest ów urzędnik (ani z niego informatyk, ani tym bardziej fan Makówek... :roll: ) wydawanie 8,5tys zł zamiast 4tys to głupota...


Czy mogłabym prosić Was o wymienienie, rzeczowych, jasnych i prostych argumentów świadczących stanowczo na korzyść zakupu Maka (przypominam - grafika/obróbka fotografii) a nie nawet bardziej wypasionego w parametry i dużo TAŃSZEGO PC ?
Pamiętajcie, że muszę przekonać do tego LAIKA...

:-?





W tej chwili jedyny sensowny argument jaki przychodzi mi do głowy, mogący jakoś wpłynąć na decyzję urzędników - to fakt, że materiały jakie będą opracowywane na owym komputerze (np. zdjęcia ślubne) są materiałami wyjątkowymi i niepowtarzalnymi, nie istnieje możliwość ich odtworzenia - zorganizowania ponownej sesji w razie ataku jakiegoś podłego wirusa (których jest tak wiele w przypadku systemu na "W"...
(argument - prawie zerowe prawdopodobieństwo zaatakowania maka przez złośliwe oprogramowanie, a tym samym dużo mniejsza szansa utraty danych przez wirusy)

#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 stycznia 2009 - 11:42

Nie dziwię się urzędnikowi, bo właściwie ma racje. Sam stanąłem kiedyś przed takim wyborem. Okazało się, że lepiej mieć oryginalne oprogramowanie i najlepszego Peceta pracującego z OSX niż tylko drogiego Maca Pro. -------- Jeśli chodzi o argumenty dla pana urzędnika, to można powiedzieć, że oprogramowanie dla grafika lepiej działa pod makowym systemem, a to pociąga za sobą kupno Maca.

#3 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 11:59

Peceta pracującego z OSX

?

Jeśli chodzi o argumenty dla pana urzędnika, to można powiedzieć, że oprogramowanie dla grafika lepiej działa pod makowym systemem, a to pociąga za sobą kupno Maca.


dobre! - tylko muszę to jakoś uzasadnić - prosto - ale jednak i urzędnik będzie chciał wiedzieć dlaczego grafika dział lepiej pod makówką niż pod PC?
;)

#4 ihow

ihow
  • 187 postów
  • SkądWarszawka

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:03

Jeżeli jesteś fotografem to może dodaj do swojej argumentacji, że zamierzasz korzystać w swojej pracy z programu Aperture, który jest tylko na Maka.

#5 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:08

Aperture - o tak - to można spokojnie dodać do listy. :) Co jeszcze?

#6 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:13

Bo na maku można zainstalować także winshita :D więc po co Tobie PC. Jak dają pieniądze to czemu nie kupić maka. Bzdury typu że mac to będzie drożej są bez sensu bo do PC i tak musisz dokupić winshita, antywirusa, programy zabezpieczające przed cyberprzestępcami, program dobrze zarządzający pamięcią itd. Z makiem masz system... A jak tak bardzo potrzebujesz windows za jakiś czas go dokupisz, i zainstalujesz jako drugi system. Pomijając argumenty typu że na Makach w tej dziedzinie jest większy komfort (brak wirusów, naprawdę mniejsza awaryjność-wiem bo pracuję na nich od kilkunastu lat, programy multimedialne lepiej zarządzają pamięcią pod MACOSX itp.) pracy ciekawią mnie przesłanki jakimi kierował się urzędnik. W gruncie rzeczy to dyskryminacja. Ale przy dyskryminacji macintoshy wręcz cieszy :) Widocznie doradcą był macuser :D A może sponsorem jest iSpot :D

#7 igneus

igneus
  • 413 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:23

Swoja droga znajdź markowego PC, o parametrach maca pro i za znacząco mniejsze pieniądze Nie mowie tu o składakach od pana Staszka :-) Tylko o markowej stacji roboczej zaprojektowanej przez specjalistów i z naklejka znanej firmy na grillu

#8 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:41

dobra dobra - coraz bardziej się uśmiecham (bo już zaczynałam tracić nadzieję, że kupię wreszcie upragninego MacaPro):) - piszę do urzędników (nie do kolegi który nie wie czy kupić maka czy pc) - tu trzeba prosto i łopatologicznie (urzędowo): "Za kupnem maka zamiast PC przemawiają następujące argumenty: - niezbędny do prof. obróbki zdjęć w formacie RAW Aperture (dostępny tylko dla mac) - brak wirusów (bezpieczeństwo danych) - PC jest tylko z pozoru tańszy, bowiem w przypadku Maka - brak jest konieczności doinwestowywania kolejnych pieniędzy w zakup OS, antywira, programu zabezpieczającego przed cyberprzestępcami (mogę prosić przykład takiego programu?), programu zarządzającego pamięcią (również prośba o podanie przykładowej nazwy) - markowy PC (Dell np) - nie składak z najtańszych (nie najlepszych jakościowo) części o wyśrubowanych parametrach - kosztuje podobnie jak Mac. - ?

#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 stycznia 2009 - 12:51

Nie chce cię nawracać na PC, ale faktycznie porównywalny z Mac pro, który kosztuje w iSpot 8 999,- jest przynajmniej o połowę tańszy. Nawet jak doliczysz system i antywira.

#10 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:02

Psychologicznie go załatw. Zrób z niego idiote, wymień listę programów niezbędnych do tej pracy, a dostępnych tylko na Mac'a. (przecież Pan wie o czym mówię, prawda... ) dodaj do tego gwarancje stabilnej pracy systemu - edycja filmów, czego nie daje Windows oraz wysokiej jakości komponenty, trwałość urządzenia i niskie koszty amortyzacji (wszak nie wymaga taki komputer czestej wymiany podzespołów z każda aktualizacją systemu). A jak nie podziała, to powiedz że w takim razie z idiotą nie rozmawiasz i napisz odwołanie do instancji wyżej. Argumentują, że to podstawowe narzędzie tej firmy (jak dobra wiertartka, dla budowlańca). Good luck!

#11 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:06

o matko...:lol: i to na forum mac-zakochanych na PC-zło mnie nawracają...
Wiem, że to niełatwe - ale może jednak uda mi się jakoś szanowną komisję do Maka przekonać..?
Z Waszą pomocą...

help:(

(wiem, to niewiele zmienia - ale w Sklep Cortland - systemy graficzne oraz komputery Apple Macintosh i system Mac OS X. Monitory LaCie i programy Adobe cena to 8 728.92 (i może coś się jeszcze ponegocjuje...))

#12 --Nuta--

--Nuta--
  • 89 postów

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:17

nie do końca rozumiem problem, ponieważ rok temu braliśmy dofinansowanie z PUP na wyposażenie stanowiska pracy. Zasada przyznania jak i kwota dotacji jest taka sama i nie było żadnego problemu z zakupem MBP. Może ten człowiek zapytał z czystej ciekawości? N.

#13 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:18

Swoja droga znajdź markowego PC, o parametrach maca pro i za znacząco mniejsze pieniądze
Nie mowie tu o składakach od pana Staszka Tylko o markowej stacji roboczej zaprojektowanej przez specjalistów i z naklejka znanej firmy na grillu

Ta, szczególnie na Xeonach...

---- Dodano 16-01-2009 o godzinie 13:20 ----
Powiedz, że Mac bo system jest stabilny, a nie jesteś informatykiem i nie masz czasu na oddawanie komputera, bo windows się posypał.

#14 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:21

Po prostu powiedz prawdę. To w zupełności wystarczy :)

#15 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:47

nie do końca rozumiem problem, ponieważ rok temu braliśmy dofinansowanie z PUP na wyposażenie stanowiska pracy. Zasada przyznania jak i kwota dotacji jest taka sama i nie było żadnego problemu z zakupem MBP. Może ten człowiek zapytał z czystej ciekawości?
N.

Nie tak całkiem z czystej ciekawości - powiedział, że urzędnicy rozpatrujący moje podanie - na pewno się do tego przyczepią...

Powiedz, że Mac bo system jest stabilny, a nie jesteś informatykiem i nie masz czasu na oddawanie komputera, bo windows się posypał.


dodam do listy. ;)

Po prostu powiedz prawdę.
To w zupełności wystarczy


i myślisz, że jak powiem, że wybór na maka padł ze względu na na prostotę użytkowania, stabilność i... design...
to im wystarczy? :D


PS.: no i właśnie przesiadłam się z PC na MB - czyżbym wykrakała sobie te wirusy?-w PC - ni z gruszki ni z marchewki padł internet...
M.in. takich sytuacji chciałabym uniknąć.

#16 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 16 stycznia 2009 - 13:59

W moim przypadku o koniecznosci przesiadki na mac zadacydował banał ale niezwykle istotny. Wspolpracuje ze studiami zachodnimi a tam tylko mac'i. No i czesto wymieniamy pliki otwarte a fonty macowe na PC sie nie zainstalują... i umarł w butach bez mac'a

#17 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 14:00

uuu - no to miałaś jeden - ale za to jaki argument...

#18 AdiGITAL

AdiGITAL
  • 400 postów

Napisano 16 stycznia 2009 - 14:38

Samo przedsięwzięcie jest raczej natury finansowej. Z tej też strony ew. urzędnik będzie je analizował. Najistotniejsze więc argumenty muszą mieć podstawę ekonomiczną. Ja starałbym się wykazać, że droższe znaczy tańsze. Np. brak konieczności wynajmowania firmy do obsługi informatycznej. Nie każdy musi być informatykiem. Podałbym roczny koszt takiej usługi. Do tego roczne abonamenty na antywirusy itp. Chodzi o wykazanie i wkalkulowanie pośrednich kosztów ukrytych. Takich, które narażają działalność na upadek i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Czyli zakup droższego (ale uznanego i będącego pewnym standardem) sprzętu jest swojego rodzaju zabezpieczeniem inwestycji. Do innych zabezpieczeń można zaliczyć też wspomnianą wcześniej zgodność materiałów z kontrahentami, co częściowo warunkuje utrzymanie się na wymagającym rynku. Takie tam "zimne" kalkulacje, które uwydatnią to, że aplikant stąpa mocno po ziemi i rozkręca biznes mający solidne i przemyślane podstawy finansowe. Sorki za teoretyzowanie. Mam jednak pewne doświadczenie w przekonywaniu urzędników do czegoś, czego oni zrobić nie chcą. Taka strategia ma szanse powodzenia. Tym bardziej jeśli masz tylko jeden strzał - dobrze się zawczasu okopać, wycelować, palnąć i ubić! ;o)

#19 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 16 stycznia 2009 - 14:41

konkretnie. dzięki!
kolejny ważny punkt do podania.

Tym bardziej jeśli masz tylko jeden strzał - dobrze się zawczasu okopać, wycelować, palnąć i ubić! ;o)


no pięknie powiedziane. :)

#20 RobAndzik

RobAndzik
  • 365 postów
  • SkądIngolstadt DE

Napisano 16 stycznia 2009 - 15:01

Zdanie z mojej reklamowki: "Bo z komputerem Mac kazdy moze byc artysta ;D "

#21 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 16 stycznia 2009 - 22:16

Swoja droga znajdź markowego PC, o parametrach maca pro i za znacząco mniejsze pieniądze
Nie mowie tu o składakach od pana Staszka :-) Tylko o markowej stacji roboczej zaprojektowanej przez specjalistów i z naklejka znanej firmy na grillu


Jak znajdziesz to dodaj jeszcze 1500zł za winshita i to nie jakiś home tylko wersję którą da się funkcjonalnie porównać do MacOSX.

#22 igneus

igneus
  • 413 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 stycznia 2009 - 11:36

Nie chce cię nawracać na PC, ale faktycznie porównywalny z Mac pro, który kosztuje w iSpot 8 999,- jest przynajmniej o połowę tańszy.
Nawet jak doliczysz system i antywira.

"Iro" pokaz mi PC porównywalnego z mac pro i o polowe tańszego a biegnę go kupić!!
Tak się ludzie nauczyli ble ble polowe tańsze i już, dziwne tylko ze jak ja sprawdzam ceny PC, to mi wychodzi ze sa w tej samej cenie bądź droższe

#23 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 17 stycznia 2009 - 12:05

zgadza się igneus jak porównywałem MacPro cenowo do stacji roboczych HP xw to był wręcz tańszy. Ja parę miechów temu kupiłem używanego MP 2.8 Quad sprzedając mojego wypasionego PC (Intel Quad, Raptor itd) i dopłaciłem 1500 zł brutto :)

#24 gooroo30

gooroo30
  • 304 postów
  • SkądGrudziądz

Napisano 17 stycznia 2009 - 12:09

Jeżeli kupisz PC i bedziesz potrzebowała programu , który jest tylko na Maka to jesteś ugotowana . W drugą stronę na Maku zaistalujesz po prostu dodatkowo Windowsa . Tak więc za tą cenę kupujesz po prostu dwa LEGALNE środowiska pracy , a ponieważ studia graficzne pracują i na tym i na tym , masz możliwość współpracy z nimi nie oglądając się na sprzęt .

#25 Lorelei

Lorelei
  • 134 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 17 stycznia 2009 - 13:48

też prawda :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych