Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Time Capsule - opinie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#101 t.sikora

t.sikora
  • 657 postów

Napisano 26 sierpnia 2012 - 09:42

Co do rejestracji adresu MAC urządzenia TC w INTERNETII to dokładnie tak zrobiłem. Efekt był zawsze ten sam: TC pracowało w trybie pomostu, iMac bez problemu łączył się z internetem ale na iPadzie wciąż wyskakiwała strona rejestracyjna Internetii wymagająca rejestracji MAC adresu iPada. I tak bez końca. Dwóch adresów MAC nie można zarejestrować na jednego klienta. Podpytałem dzisiaj znajomego, który ma trochę pojęcia o sieci i dowiedziałem się, że nawet w przy usłudze świadczonej w trybie PPoE (login, hasło), też może być podpięte tylko jedno urządzenie. Nie byłoby tematu gdyby firma Apple lub sprzedawcy informowali, że TimeCapsule może nie pracować poprawnie w niektórych sieciach.


to kwestia niepoprawnej konfiguracji TC, albo raczej niepoprawnego skonfigurowania dostępu u dostawcy - używam TC (1st gen i 2 gen) od jej premiery; w tym czasie korzystałem z kilku różnych dostawców internetu, z których większość miała ograniczenia do jednego MAC adresu;

podstawowa kwestia - dostawca ogranicza dostęp do sieci do jednego urządzenia (tj w tym przypadku do TC), a ilu urządzeniom przekazuje ona dalej sygnał, nie ma znaczenia!

- rozumując w ten sposób nie mógłbyś podłączyć nawet bezprzewodowo drukarki do swojego wifi? :)
a problemem w Twoim przypadku mógł być równie dobrze sam modem, a nie TC
pozdro

#102 spikeff

spikeff
  • 40 postów
  • SkądTorun, Poland, Poland

Napisano 26 sierpnia 2012 - 09:53

Cześć! Zastanawiam się nad zakupem TC. Zaniekopoiły mnie jednak doniesienia w tym wątku o braku współpracy tego urządzenia z internetia. Czy to to samo co netia? Mam netię po linii tp z netiaspotem. Netiaspot ma wejścia wan i eth. Czy będę mógł podłączyć TC do netiaspotu kablem ethernet (lan, wan?) i będzie to działać? Dlaczego wielu z Was pisze, że TC wykorzystuje do podpięcia z wifi tylko dla prodkuktów apple? Czy pecet nie może przyłączyć się do sieci wifi stworzonej przez TC?


Witaj

Osobiście posiadam TC w podłączeniu z Netią poprzez NetiaSpot. Połączenie z NetiaSpot (wyjście eth)) do TC przez kabel Ethernet (do Wan). Wszystko działa właściwie ! Tylko aby TC działało właściwie , to znaczy, żeby robiło kopie zapasowe przez WiFi musisz na TC uruchomić WiFi (to proste kilka kliknięć w menu TC podanie nazwy sieci i hasła itd, standard), ale wyłącz WiFi na NetiaSpot aby twoje komputery widziały tylko sieć z TC i dzięki temu będą mogły w tle robić kopie zapasową i będą miały dostęp do internetu. TC też bez problemu działa z modemami kablowymi różnych operatorów TV.
Co do tego czy PC będzie działać z TC, to działa jeśli chodzi o dostęp do internetu (sprawdzałem, działają różne telefony, tablety itd), ale czy z PC można robić kopie zapasową, to nie wiem. Myślę że raczej nie bo PC nie posiada specjalnego oprogramowania które jest w OSX, które współpracuje i tworzy kopię na TC

Pozdrawiam

#103 Lobo2

Lobo2
  • 53 postów

Napisano 26 sierpnia 2012 - 13:43

Dzięki za odpowiedź. Ale wyłączenie wifi w netiaspot jest konieczne? TC stałby od spota dość daleko na innej kondygnacji. Poza tym mógłbym w maku zapimnieć sieć ze spota. A w ogóle jak oceniasz zasięg TC w porównaniu do innych routerów, np samego netiaspota. Czy w domu jednorodzinnym powinien pokryć cały dom?

#104 spikeff

spikeff
  • 40 postów
  • SkądTorun, Poland, Poland

Napisano 26 sierpnia 2012 - 15:58

Nie , nie jest konieczne. Jeśli ustawisz WiFi na NetiaSpot i TC o tych samych nazwach będziesz miał problem. Jeśli to będą dwie różne sieci (różne nazwy) to PC wybierze priorytetową (pierwszą ustawioną). To w przypadku PC
Jeśli posiadasz produkt Apple (MacBook, iMac itd), to warto ustawić sieć na TC, a w NetiaSpot wyłączyć, wtedy urządzenia Apple będą robiły automatyczny backup systemu i plików poprzez program Time Machine.
Musisz sobie zadać pytanie do czego Ci TC.
Zamierzenie konstruktorów z Apple było aby TC służyło do kopii zapasowej, a przy okazji ma WiFi, a Ty chyba posiadasz PC więc kopii i tak nie zrobisz.
Natomiast Netia proponuje backup wybranych plików katalogów automatyczny poprzez sieć i to całkiem nieźle działa. Wystarczy pobrać soft ze strony.
TC w swojej obudowie jak wiesz posiada HDD o pojemności 1 lub 2TB. Z poziomu PC chyba (nie jestem pewien) nie zobaczysz partycji w TC. To samo osiągniesz jak zewnętrzny HDD podepniesz do NetiaSpot. Do NetiaSpot i TC możesz podłączyć drukarkę i będziesz mieć drukarkę sieciową.
Jeśli chodzi o zasięg to z mojego doświadczenia jest podobny, ale to zależy od indywidualnych warunków zabudowy (grubość murów, zbrojenia sufity itd). Ale zauważyłem że produkty lepiej współpracują z siecią z TC (to wpływ sieci 5MHz)
Różnica jest taka, że TC może rozsyłać sygnał WiFi o częstotliwości 2,4 lub, i 5 MHz, Natomiast NetiaSpot tylko 2,4.
Sygnał 5MHz jest mniej narażony na zakłócenia, jest silniejszy, ale żeby z niego korzystać twoje urządzenie odbiorcze musi wspierać technologię 5MHz

Musisz się zastanowić czy na pewno jest potrzebne Ci to urządzenie. Samo urządzenie NetiaSpot sprawuje się poprawnie z podłączoną drukarką, HDD lub pendrive, więc......

Pozdrawiam

---------- Wpis dodano o 16:58 ---------- Poprzedni wpis dodano o 16:49 ----------

Ale jeśli posiadasz choćby MacBook. To warto. Ponieważ podłączając do NetiaSpot drukarkę są problemy żeby OSX ją zobaczył, natomiast na pewno bez problemu z TC. HDD podłączone do NetiaSpot, też od razu nie jest widoczne na OSX

Więc reasumując jeśli TC ma współpracować z produktami Apple to warto zakupić, jeśli TC ma współpracować z PC to sobie odpuść.
Jeśli w domu masz kilku użytkowników internetu, ale tylko Ty posiadasz MacBooka lub iMaca a inni PC to zostaw sieć WiFi na NetiaSpot dla urzytkowników PC, a na TC ustaw nową sieć (o innej nazwie) tylko dla MacBooka

#105 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 26 sierpnia 2012 - 16:13

W ramach wyjaśnienia: Jak kupiłem TC v. 1 to dostałem też sterowniki do windowsa na płycie, więc dysk i drukarki będą widoczne (chyba że coś zmienili).

#106 Lobo2

Lobo2
  • 53 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 09:19

Już chciałem zamawiać to urządzonko, ale zacząłem się zastanawiać czy dysk hdd nie hałasuje na tyle, aby przeszkadzał w spaniu :) Około 4 metry od ucha :) Jakieś spostrzeżenia aktualnych posiadaczy pod tym kątem?

#107 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 13:22

Jak się włączy w nocy backup to dysk w TC słychać, ale nie jest tak źle. Nieraz słyszę go jak jeszcze nie śpię, ale za to nigdy mnie nie obudził.

#108 t.sikora

t.sikora
  • 657 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 17:24

Już chciałem zamawiać to urządzonko, ale zacząłem się zastanawiać czy dysk hdd nie hałasuje na tyle, aby przeszkadzał w spaniu :) Około 4 metry od ucha :) Jakieś spostrzeżenia aktualnych posiadaczy pod tym kątem?


jedna z moich TC stoi ~1m od miejsca gdzie mam głowę podczas snu - uwierz, że mnie to nie budzi :)

#109 spikeff

spikeff
  • 40 postów
  • SkądTorun, Poland, Poland

Napisano 28 sierpnia 2012 - 19:52

Już chciałem zamawiać to urządzonko, ale zacząłem się zastanawiać czy dysk hdd nie hałasuje na tyle, aby przeszkadzał w spaniu :) Około 4 metry od ucha :) Jakieś spostrzeżenia aktualnych posiadaczy pod tym kątem?


Oczywiście, że trochę słychać jak się załączy w nocy backup. Ale na pewno Cię nie wybudzi ze snu :) . Zwróć uwagę, że pod całą stacją bazową jest zamiast nóżek plastikowych naklejona pianka, która do minimum ogranicza wibracje.
Ale backup nie jest robiony godzinami, ale pracuje kilka kilkanaście minut bo tylko nadpisuje, najdłużej jest zaraz po zainstalowaniu. Zresztą są darmowe programy na Macka, które pozwalają ustawić czas kiedy TC ma robić backup a w kiedy nie. Możesz ustawić, aby nocą TC się nie włączał. To po pierwsze. Po drugie jeśli nocą Mac jest wyłączony ( wyłączony, a nie uśpiony), to TC nie pracuje

#110 dzaku

dzaku
  • 665 postów

Napisano 16 października 2012 - 06:56

Oczywiście, że trochę słychać jak się załączy w nocy backup. Ale na pewno Cię nie wybudzi ze snu :) . Zwróć uwagę, że pod całą stacją bazową jest zamiast nóżek plastikowych naklejona pianka, która do minimum ogranicza wibracje.
Ale backup nie jest robiony godzinami, ale pracuje kilka kilkanaście minut bo tylko nadpisuje, najdłużej jest zaraz po zainstalowaniu. Zresztą są darmowe programy na Macka, które pozwalają ustawić czas kiedy TC ma robić backup a w kiedy nie. Możesz ustawić, aby nocą TC się nie włączał. To po pierwsze. Po drugie jeśli nocą Mac jest wyłączony ( wyłączony, a nie uśpiony), to TC nie pracuje


Odkopię trochę temat.

Czy to co napisałeś oznacza, że w momencie, gdy laptopa nie będę wyłączał na noc (a generalnie MB chodzi non-stop), a tylko usypiał, to TC będzie mielił dyskami cały czas?


Drugie pytanie - czy w dzień dyski usypiają się jakoś pomiędzy cyklami backupów?

#111 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 16 października 2012 - 07:33

Nie. Tak.

#112 Gerwazy

Gerwazy
  • 52 postów

Napisano 30 października 2012 - 07:30

Czy istnieje możliwość takiej konfiguracji Time Machine aby program wykonywał kopie plików nadpisując stare czyli bez kopii przyrostowej na dysk USB 3.0?

#113 Argo

Argo
  • 2 postów

Napisano 01 listopada 2012 - 19:38

Witam Mam pytanie dotyczące funkcjonalności Time Capsule. Jestem zainteresowana zakupem tego sprzętu, ale nie wiem czy będzie funkcjonował, gdyż niestety nie posiadam internetu kablowego. Moje pytanie brzmi Czy po podłączeniu TC do gniazdka będzie współpracował z Macbookiem Pro jako narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, bez użycia wifi? Proszę mi wybaczyć ale moje wiedza w zakresie mac-ów jest początkująca

#114 daro16

daro16
  • 169 postów
  • SkądGdynia, PL

Napisano 01 listopada 2012 - 22:43

@Argo Do samego robienia kopii zapasowych poprzez Time Machine wystarczy ci jakiś dysk na USB, Time Capsule jest przy okazji routerem, jeśli nie masz zamiaru korzystać z żadnej innej funkcji poza przewodowym backupem danych to nie ma większego sensu kupować Capsule. Lepiej po prostu wyposażyć się w przenośny dysk twardy, szczególnie jeśli chciałabyś Time Capsule podłączać przez kabel - zwyczajne przepłacanie.

#115 Argo

Argo
  • 2 postów

Napisano 02 listopada 2012 - 04:41

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie masz rację, że szkoda kasy. Zapaliłam się do TC ze względu na opcję automatycznego i bezprzewodowego wykonywania kopii, ale jak widać muszę poczekać na internet w kablu. Ostatnio rozwalił mi się dysk WD 2 TB, na którym miałam wszystkie dane i przyznam się, że między innymi dlatego zaczęłam szukać w Apple. Powiedz mi jeszcze jedno, czy w przypadku braku internetu kablowego, TC musi być podłączone kablem do komputera żeby time Machine wykonywał kopie, nie ma jakiejś opcji bezprzewodowej np.: bluetooth? Dzięki

#116 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 04 listopada 2012 - 10:23

Jest - WiFi ;) TC nie działa po BT. Mam jeszcze TC (1st gen z wymienionym HDD na 2TB) ale nie lubię powierzać cennych danych jednemu dyskowi - póki miałem MBP z pojemnym HD nie było to problemem. Teraz z MBA większość dokumentów (głównie zdjęcia) muszę trzymać "na zewnątrz" toteż zacząłem się zastanawiać nad jakimś rozwiązaniem z dwoma dyskami w RAID + modem/router.

#117 pisar

pisar
  • 140 postów
  • Skąd666

Napisano 23 listopada 2012 - 20:10

Dziś w sklepie Apple "happy friday" i TC obniżone o około 100pln : ]

#118 zirk

zirk
  • 598 postów

Napisano 25 grudnia 2012 - 18:57

Cześć, Stałem się wczoraj posiadaczem najnowszej TC i mam plan, żeby poza backupami służyła również jako wspólne archiwum iPhoto dla kilku mac'ów. Ma ktoś może taką konfigurację, jeśli tak to jak się ona spisuje? Chciałbym mieć bibliotekę i na swoim macu i na TC jeśli to możliwe, ale jak miałbym je synchronizować?

#119 aszer

aszer
  • 9 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 stycznia 2013 - 11:46

Cześć, Mam mały problem z decyzją o zakupie serwera i stąd moje pytanie. Na dzień dzisiejszy w domu posiadam już wysłużonego chociaż dobrze działającego Linksysa WRT 54GL a internet dostarczany z UPC. A teraz moje pytanie rozważam dwa rozwiązania zakupu: 1.Apple Time Capsule które zast,api router i dysk na zdjęcia, filmy muzykę 2.Zakup nowego routera np: TP-LINK TL-WDR4300 i dodatkowo zakup Synology DS212j Oczywiście drugie rozwiązanie trochę droższe ale ma służyć przez kilka lat więc może wydatek bardziej słuszny. Dodam jeszce że ma to współpracować z dwoma iPadami, dwoma laptopami i smatfonami. Bardzo proszę o pomoc w wyborze. Pozdrawiam Artur

#120 anarti

anarti
  • 150 postów
  • SkądAberdeen, UK

Napisano 08 stycznia 2013 - 12:19

Mam Synology DS211j na ktorym jest postawiona Time Machine. Synchro jest przez gigabit ale przez wifi tez by smigalo. Ogolnie bardzo szybki backup TM. Time capsule jest troche przeplacone niestety. Funkcjonalnosc Routera + NAS jest taka sama a cena nizsza. Moj synology ma okolo 600GB na Time Machine, a reszta jakos storage plikow. Trzeba tylko quote ustawic na uzytkownika TM zeby nie przekroczyl zadanej wielkosci bo wtedy zapcha dysk:)

#121 aszer

aszer
  • 9 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 stycznia 2013 - 13:05

Dzięki za odpowiedź co do końcówki twojego maila to nie wiem czy mnie nie obrażasz:p ale o to dopytam lub doczytam później. Kurcze z tego co patrzyłem na allegro to cena routera + NAS to 1800 PL z dwoma dyskami 2TB a capsule kosztuje 1200 PLN to 600 zł taniej chyba że masz jakieś tańsze godne polecenia źródło.A może wystarczy Synology 112j na moje potrzeby?

#122 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 08 stycznia 2013 - 15:07

Nie obraża - quote to ustawienie na sztywno przydziału miejsca na dysku danemu użytkownikowi - w tym przypadku TM (TimeMachine) i kolega ma ustawione na 600GB, a reszta miejsca służy mu do trzymania pier..ół. Pozdrowerowe aa P.S. Odpisałem z nudów. Nie będę kontynuował.

#123 bobekh

bobekh
  • 20 postów
  • SkądJastarnia, Poland

Napisano 08 stycznia 2013 - 15:08

A czy LaCie Wireless Space 2TB który kosztuje tam ok 930zł nie jest dobrym zamiennikiem dla Time capsule?

#124 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 stycznia 2013 - 16:12

2 rzeczy. 1. Time capsule ma właściwie jedną zaletę w stosunku do konkurencji - jest to sprzęt Apple (czyli w miarę estetyczny), który bardzo łatwo się konfiguruje, bo to po prostu Airport Extreme z dyskiem (ma na przykład Airplay i można podłączyć do niego sprzęt grający) i z możliwością podłączenia do tego dysków po USB 2. Poza tym jest niestety słabe. Jako dysk jest wolne, bo nawet gigabit ethernet wcale nie działa specjalnie szybko na tym ustrojstwie. 2. Muzyka i filmy na tym to nie jest jakiś super pomysł, bo jakiekolwiek uszkodzenie danych i musisz formatować (chyba że wygrzebiesz dysk z urządzenia) - tego nie obsługuje się jak normalny dysk. I tak trzeba mieć kompa włączonego, by korzystać z możliwości Airplay czy by Apple TV korzystało z tych plików, nic nie idzie bezpośrednio z Time Capsule. Generalnie daje radę jako dysk do Time Machine i fajny router, ale bez jakiejś przewagi nad konkurencją.

#125 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 stycznia 2013 - 16:32

Ja mam Time Capsule 2TB i jestem bardzo zadowolony, wszystko śmiga jak trzeba, nic nie spowalnia. Mogłaby być tylko trochę cichsza przy robieniu kopii bo jednak dysk słychać. Wi-Fi działa znakomicie. Wielkim plusem TC jest backup dla użytkowników Parallels, bo razem z OSX robi również kopię maszyny wirtualnej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych