Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macOS 13 - Wszystkie wersje beta – Dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 czerwca 2022 - 13:22

Proszę pisać o wrażeniach z konferencji oraz z pierwszych testów.

 

Zapraszam do dyskusji.


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 czerwca 2022 - 13:31

Uwaga techniczna: ten wątek jest JEDYNYM, w którym można zadawać pytania o betę macOS 13 Ventura. Po wyjściu wersji oficjalnej powstanie stosowny dział, ten wątek się tam przeniesie i wszystko wróci do normy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 07 czerwca 2022 - 14:29

Osobiście nie mam zainstalowanej – nowości są średnie. Oczywiście jak wyjdzie na jesieni to zainstaluję, może nawet skuszę się wcześniej. 

Cały czas kisnę z nowych Prefer… Ustawień systemowych. To jest wprost niewiarygodne, jak to popsuli. Nawet nie wygląda lepiej. Rozpacz na poziomie Safari z zeszłego roku. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 czerwca 2022 - 14:32

Masz jakiś link do obrazka? Bo na konferencji mi umknęło.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 07 czerwca 2022 - 14:37

Pierwszy z brzegu przykład: https://www.macrumor...m-settings-app/.

Kilka screenów więcej: https://9to5mac.com/...ngs-first-look/.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 czerwca 2022 - 14:42

Kurde, tej... mi się podoba. Spójne z iOS.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 07 czerwca 2022 - 14:48

Ale mniej praktyczne. To, co było wcześniej schowane za kartami jest walnięte na jednym ekranie. Time Machine z niewiadomego powodu trafiło do „Ogólnych” („Generał”). Nie ma wideo pokazujących gestów na gładziku/myszy. Login items z jakiegoś powodu trafiły do „Ogólnych”, a nie do kont użytkowników. Mamy osobno ustawienia Wi-Fi i sieci. Cyrk. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 czerwca 2022 - 16:47

Mi też się podoba taki układ. Lubię standaryzację, a poza tym czy to na Linuksie (Gnome, KDE) czy na Windowsie 11 ustawienia dzisiaj wyglądają bardzo podobnie. 

 

Wiadomo, że umieszczanie poszczególnych funkcji w pogrupach czasami wygląda jakby ktoś przed tym rzucał kostką. To samo tyczy się iOS i iPadOS. 

 

Póki co chyba wstrzymam się z instalacją. Nie ma nic spektakularnego co by mnie jakoś mocno mierziło i kusiło. Jedynie ciekawość sprawdzenia czegoś nowego. ;)

 

Ps. ciekawe czy usunęli „o” pomiędzy datą i godziną? 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 07 czerwca 2022 - 17:54

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#9 barty96

barty96
  • 101 postów

Napisano 07 czerwca 2022 - 17:54

Usunęli :D
  • krzysztofsds i shevchenko1987 lubią to

#10 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 07 czerwca 2022 - 18:20

Klękajcie narody. 

Dwa pytania ode mnie:

– Czy nadal popsute w różnych miejscach systemu (np. Centrum sterowania) jest przewijanie „nienaturalne”?

– Czy nadal obecny jest wyciek pamięci w Finderze (jak szukamy w polu w lewym górnym rogu, to zużycie RAM-u wzrasta i wzrasta)?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#11 Marius Bienius

Marius Bienius
  • 99 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 07 czerwca 2022 - 18:21

Ciekawe czy to będzie w końcu czytelne

 

WsHD0Bi.jpg


 Studio M2, Mini M1, iPhone 13


#12 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 czerwca 2022 - 18:31

Usunęli :D

 

Czad! Nic więcej mi nie potrzeba  :rolleyes:


  • krzysztofsds lubi to

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#13 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 08 czerwca 2022 - 10:16

Nawet nie żartujcie że obecne "Preferencje systemowe" wyglądają lepiej  :wacko:



#14 Szypulski Marek

Szypulski Marek
  • 48 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 08 czerwca 2022 - 15:26

Po 2 tygodniach zapomnisz o starych preferencjach czyt. obecnych :)



#15 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2022 - 16:46

Nawet nie żartujcie że obecne "Preferencje systemowe" wyglądają lepiej :wacko:

To nie jest kwestia wyglądu. Gdyby o wygląd chodziło, to Snow Leopard by zjadł wszystkich na śniadanie. Główny problem leży w tym, że Apple ordynarnie skopiowało rozwiązanie z iOS i jednocześnie wywaliło swój HIG do kosza. Np. w HIG-u jest napisane, żeby stosować checkboksy, a nie przełączniki. Co mamy w Ustawieniach? Festiwal przełączników oczywiście. I wiele rzeczy jest teraz bardziej zakopanych, trzeba więcej klikać, żeby się do nich dostać.
  • pino22 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#16 StanisławT.

StanisławT.
  • 53 postów
  • SkądŁaziska Górne

Napisano 09 czerwca 2022 - 05:58

To nie jest kwestia wyglądu. Gdyby o wygląd chodziło, to Snow Leopard by zjadł wszystkich na śniadanie. Główny problem leży w tym, że Apple ordynarnie skopiowało rozwiązanie z iOS i jednocześnie wywaliło swój HIG do kosza. Np. w HIG-u jest napisane, żeby stosować checkboksy, a nie przełączniki. Co mamy w Ustawieniach? Festiwal przełączników oczywiście. I wiele rzeczy jest teraz bardziej zakopanych, trzeba więcej klikać, żeby się do nich dostać.

Cóż, przy radykalnych zmianach, zawsze pojawiają się problemy "wieku dziecięcego". Z biegiem czasu, dostosują elementy ustawień, tak aby wyglądem przypominały te z iOS, a jednocześnie, obecnie ukryte opcje, były łatwiej dostępne.


 Macbook Pro M1| iPhone XS 64GB


#17 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 09 czerwca 2022 - 06:32

Co z różnica checkboxy czy przełączniki, jak ogólny zamysł panelu ustawień w tej iosowej formie jest dużo lepszy. To co mamy w macOS 12 to relikt i dobrze że w końcu ktoś to ruszył. Nie mówię że jest jakos idealnie, bo w iOS też mnie umieszczenie wielu opcji co najmniej zadziwia (szczęście że jest search), ale kierunek jest właściwy 


  • shevchenko1987 lubi to

#18 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 09 czerwca 2022 - 11:57

Jest różnica. Jakbym jej nie widział, to bym sobie siedział na Windowsie (notabene tam jest ten sam problem). Mamy model interakcji, który sugeruje, że ten przełącznik trzeba przesunąć wskaźnikiem myszy (to, że można kliknąć nie musi być dla każdego od razu oczywiste). Poza tym mamy mniejszy obszar „klikalny” – w checkboksach można było kliknąć także opis tego checkboksa i działało. Nowe rozwiązanie ma wady, a nie ma zalet w stosunku do poprzedniego. 

Dodam jeszcze, że nowa wersja tego HIG-u (o którym wspomniałem wcześniej) została opublikowana w poniedziałek, po prezentacji systemów. Jest to zdecydowanie niespójne. 

A to nie jest zdecydowanie koniec problemów. Nie ma na przykład możliwości sortowania alfabetycznego czy szybkiego powrotu do głównego ekranu skrótem klawiszowym. Jest więcej przewijania, klikania. 

Apple zwyczajnie wzięło UI, które było zaprojektowane w czasach pierwszego iPhone'a (który miał kilka rzeczy na krzyż do ustawienia), które nawet na obecnym iPhonie nie jest wzorem cnót i wrzucili je na Maca praktycznie 1:1. Nawet na iPadzie jego słuszność jest dyskusyjna, ale na macOS takie coś po prostu nie powinno mieć miejsca. Pozostaje mieć nadzieję, że nastąpi równie zmasowana krytyka tego elementu, co Safari w zeszłym roku. 


  • pino22 i czesiekwiesiek lubią to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#19 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 czerwca 2022 - 11:57

Zgadzam się z przedmówcą. 

 

Ustawienia w poprzednich wydaniach macOS mocno już trąciły myszką jak dla mnie. 

 

 

Spójrzcie sami na ustawienia w innych systemach / środowiskach graficznych:

 

- GNOME: https://www.debugpoi...ings-Window.jpg

 

- KDE: https://kubuntu.org/...pish-5-24-3.png

 

- Windows 11: https://miro.medium....nBJBnUEnaHw.png

 

 

Wszystko poszło w tym kierunku. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#20 winmaciek

winmaciek
  • 6 507 postów
  • Płeć:

Napisano 09 czerwca 2022 - 12:08

Na zrzucie ekranu z Windowsa widać, że ktoś przynajmniej próbował nad tym zapanować i że przemyślał tę strukturę. W lewej kolumnie mamy 11 elementów na liście i są one w miarę sensownie wybrane. A w Venturze tych elementów jest 30 i jest to jeden wielki (za przeproszeniem) pierdolnik. Mamy kategorie, które mają jakiś sens (np. powiadomienia), mamy rzeczy które bezmyślnie grupują inne rzeczy (ogólne) i elementy, które są szczegółami wyciągniętymi na pierwszy plan (Wi-Fi, Bluetooth). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#21 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 czerwca 2022 - 12:10

Nie licz na to, że bardziej to pogrupują skoro nawet w iOS po podłączeniu słuchawek ich ustawienia pojawiają się teraz na głównej liście. 

 

Z innej beczki, czy u Was też po odpaleniu aplikacji "Muzyka" elementy do odtworzenia (widok albumów, playlisty) ładują się dłużej niż wcześniej? 

 

A przy słuchaniu muzyki są przycinki (szczególnie na początku i pod koniec danego utworu)? 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 09 czerwca 2022 - 12:19

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#22 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 czerwca 2022 - 15:49

Następny kwiatek jaki zauważyłem to, że przestał mi się pokazywać panel z powiadomieniami i widgetami po kliknięciu na datę / godzinę. 

 

Trzeba było uruchomić ponownie komputer, bo nie chciał wrócić. 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 09 czerwca 2022 - 15:50

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#23 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 09 czerwca 2022 - 20:28

Stage Manager, póki co, sprawia wrażenie przyjemnego udogodnienia, myślę, że się polubimy. Jeszcze nie bardzo wiem, jak wybrać kartę spod spodu, jak jest kilka w grupie. Obecnie klikam tak długo, aż mi się wybierze właściwa. Mam nadzieję, że jest jakiś bardziej cywilizowany sposób.

 

Continuity Camera działa super płynnie, bez problemu integruje się z Zoomem, czego nie można powiedzieć o innych wirtualnych kamerach. Na chwilę obecną, w przeciwieństwie do EpocCam nie ma możliwości wyboru obiektywu, co jest sporym ograniczeniem, ale mam nadzieję, że to zostanie rozbudowane, szczególnie, że na WWDC pokazano nawet trick z wykorzystaniem UWA jako dodatkowej kamery patrzącej od góry. Tego, póki co, w becie nie ma.

 

Jeśli chodzi o System Settings, to sama koncepcja ujednolicenia interfejsu wydaje się dobra, ale powinna zostać dopracowana, bo faktycznie zagnieżdżenie opcji w kilku zakładkach jest uciążliwe. Szczególnie, jak szukamy jakiegoś ustawienia i chcemy się sprawnie przeklinać np. przez poszczególne opcje sekcji General, to za każdym razem trzeba klikać "wstecz". Te opcje powinny się rozwijać w prawo i byłoby super. Miejsca na ekranie do tego nie brakuje.



#24 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 czerwca 2022 - 20:38

> Jeszcze nie bardzo wiem, jak wybrać kartę spod spodu, jak jest kilka w grupie.

 

cmd+tab, cmd+` - jak zwykle ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#25 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 09 czerwca 2022 - 20:52

> Jeszcze nie bardzo wiem, jak wybrać kartę spod spodu, jak jest kilka w grupie.

 

cmd+tab, cmd+` - jak zwykle ;-)

Ale mi się marzy kliknąć na tę kartę myszką i ją już mieć na wierzchu. Za dużo wymagam pewnie. ;-)

 

wDsn7qgh.png






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych