Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Studio 2022 dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
94 odpowiedzi w tym temacie

#51 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 17 marca 2022 - 09:58

Poczekajmy - jak to u apple ver.1.0 to wersja beta testowana na użytkownikach. Na szczęście jeden taki co wszystkich uszczęśliwiał na siłę musiał się przenieść do swojej firmy. Sam jestem ciekaw jaki target ludzki księgowy z marketingowcem wymyślili dla tych urządzeń. 



#52 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 17 marca 2022 - 19:22

https://www.youtube....h?v=H3CkWd4fgbs


Fallout ...war, war never changes...

#53 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 18 marca 2022 - 11:05

Jak donoszą testerzy M1 Ultra w Blender sprawuje się gorzej od 12900K

 

Załączony plik  Blender.jpg   78,59 KB   0 Ilość pobrań

 

A RTX30900 GPU M1 Ultra nie dorasta nawet do pięt.


Użytkownik Iro edytował ten post 18 marca 2022 - 19:12

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#54 PatLove

PatLove
  • 47 postów

Napisano 18 marca 2022 - 17:16

Wychodzi na to, ze CPU w M1 Ultra jest porównywalne z odpowiednio schłodzonym i7 12700K, natomiast GPU niezależnie czy to 32, czy 64-rdzeniowe nie ma co w ogóle porównywać z wyższymi RTXami bo jest na poziomie 3060/3060Ti.
  • Iro lubi to

#55 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 19 marca 2022 - 08:13

Wychodzi na to, ze CPU w M1 Ultra jest porównywalne z odpowiednio schłodzonym i7 12700K, natomiast GPU niezależnie czy to 32 48, czy 64-rdzeniowe nie ma co w ogóle porównywać z wyższymi RTXami bo jest na poziomie 3060/3060Ti.

Jest już sporo artów, że Apple oszukało ludzi na prezentacji i wykres porównawczy M1 Ultra i RTX3090 powinien wyglądać tak

Załączony plik  Zafałszowane porównanie z RTX3090.png   189,4 KB   3 Ilość pobrań


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#56 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 19 marca 2022 - 21:56

Kolejny test wydajności, tym razem na zoptymalizowanym programie Apple Logic Pro:
 

Załączony plik  LogicProBench.png   84,97 KB   1 Ilość pobrań


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#57 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 19 marca 2022 - 22:04

Kolejny test wydajności, tym razem na zoptymalizowanym programie Apple Logic Pro:

Niezły wynik.

 

1. Mac Pro Xeon 28-core - 386 tracks, 62,999 PLN

2. Mac Studio Ultra - 311 tracks, 20,799 PLN

 

Jeśli ktoś się mieści w 311 ścieżkach, to może nieźle zaoszczędzić. Nie znam się na produkcji muzyki, ale 300 ścieżek to chyba sporo.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 19 marca 2022 - 22:05


#58 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 marca 2022 - 07:04

Niezły wynik.

 

1. Mac Pro Xeon 28-core - 386 tracks, 62,999 PLN

2. Mac Studio Ultra - 311 tracks, 20,799 PLN

 

Jeśli ktoś się mieści w 311 ścieżkach, to może nieźle zaoszczędzić. Nie znam się na produkcji muzyki, ale 300 ścieżek to chyba sporo.

 

Tak, to bardzo dużo. Ale informuję, że Intel 12900K ciągnie 350 śladów. A podobny zestaw można złożyć za połowę ceny Mac Studio.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#59 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 20 marca 2022 - 09:29

Bierzcie jeszcze pod uwagę to, że wiele programów wymaga lepszej optymalizacji pod Ultrę/M1 nawet te od Apple.

Można to zauważyć po testach niektórych testerów, którzy zauważają, że M1 Ultra nie są w pełni obciążane.

 

Wiele wyników tych benchmarków się jeszcze zmieni w ciągu najbliższego pół roku/roku  - może nie drastycznie lecz na pewno na plus.


Fallout ...war, war never changes...

#60 PatLove

PatLove
  • 47 postów

Napisano 20 marca 2022 - 09:44

Tak, czy inaczej jeżeli chodzi o zastosowanie pro, to sprzęty od Apple nadają się jedynie do obróbki video oraz muzyki. Pod żadne projektowanie, rendering 3D i kwestie z tym powiązane układy M1 nie wyróżniają się niczym szczególnym poza dużo wyższą ceną w stosunku do procesorów Intela oferujących taką samą albo wyższą wydajność.

#61 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 20 marca 2022 - 10:38

Tak, czy inaczej jeżeli chodzi o zastosowanie pro, to sprzęty od Apple nadają się jedynie do obróbki video oraz muzyki. Pod żadne projektowanie, rendering 3D i kwestie z tym powiązane układy M1 nie wyróżniają się niczym szczególnym poza dużo wyższą ceną w stosunku do procesorów Intela oferujących taką samą albo wyższą wydajność.

A software development? A data engineering? Nie nadaje się, czy to nie są zastosowania pro?



#62 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 marca 2022 - 12:24

Z tego, co rozumiem wykładnię apple, to nie.

Ot, możesz sobie dużo dockerów odpalić albo innych vmek ewentualnie, ale to nie trzeba Ultra do tego, mi mój Ryzen wystarcza. Ile ich odpalasz na raz? Bo nie 50.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#63 HermanDeSun

HermanDeSun
  • 76 postów

Napisano 20 marca 2022 - 14:57

To jest w dużej mierze kwestia softu i nie tyle przedkompilowania ile przeorganizowania. Archicad jest w nieustającej becie od kiedy M1 jest na rynku, tak jak i Blender, muszą sobie chłopcy poradzić i zapewne poradzą. Adobe... to jest w zasadzie problem corpo. W PS i AI ta moc może pomóc wyłącznie przy bardzo złożonych projektach czy filtrach. AfterEffects jest po prostu źle napisany pod wieloprocesorowość, wielowątkowość i fatalnie sobie radzi z GPU. 
Czy teraz jest czas inwestowania w M1 Ultra? Ja bym przytulił w 32" iMaku. i zapewne wykorzystałbym go w jakiś 50-60% teraz czyli tyle co M1 Max pozostawiając sobie sporą rezerwę na najbliższe 2-4 lata. 


... poza tym SSD jest prawdopodobnie wymienialne: https://www.macrumor...qgEdMOCUNXvrplg



#64 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 marca 2022 - 18:11

To jest w dużej mierze kwestia softu i nie tyle przedkompilowania ile przeorganizowania. Archicad jest w nieustającej becie od kiedy M1 jest na rynku, tak jak i Blender, muszą sobie chłopcy poradzić i zapewne poradzą. Adobe... to jest w zasadzie problem corpo. W PS i AI ta moc może pomóc wyłącznie przy bardzo złożonych projektach czy filtrach. AfterEffects jest po prostu źle napisany pod wieloprocesorowość, wielowątkowość i fatalnie sobie radzi z GPU. 
Czy teraz jest czas inwestowania w M1 Ultra? Ja bym przytulił w 32" iMaku. i zapewne wykorzystałbym go w jakiś 50-60% teraz czyli tyle co M1 Max pozostawiając sobie sporą rezerwę na najbliższe 2-4 lata. 


... poza tym SSD jest prawdopodobnie wymienialne: https://www.macrumor...qgEdMOCUNXvrplg

 

Tak, potwierdzam. Są 2 miejsca na SSD i da się je wymienić.
 

Załączony plik  mac-studio-storage.jpg   86,97 KB   2 Ilość pobrań

 

Apple znów zmieniło wielkość i ilość pinów.

 

Załączony plik  AppleSSD2022.jpg   55,47 KB   4 Ilość pobrań


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#65 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 21 marca 2022 - 09:15

Tak, to bardzo dużo. Ale informuję, że Intel 12900K ciągnie 350 śladów. A podobny zestaw można złożyć za połowę ceny Mac Studio.

 

To dobre wieści dla Ciebie:)



#66 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 21 marca 2022 - 19:21

Tak, potwierdzam. Są 2 miejsca na SSD i da się je wymienić.
 

attachicon.gif mac-studio-storage.jpg

 

Apple znów zmieniło wielkość i ilość pinów.

 

attachicon.gif AppleSSD2022.jpg

 

aktualizacja. 
Da się zmienić SSD, ale po tej operacji nic nie działa. Więc zapomnijcie o samodzielnej wymianie.

 

https://youtu.be/xEwS_VGD2yY

A tu szczegółowy opis z iFixit
https://www.ifixit.c...studio-teardown
 


Użytkownik Iro edytował ten post 24 marca 2022 - 10:35

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#67 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2022 - 11:03

Sam jestem ciekaw jaki target ludzki księgowy z marketingowcem wymyślili dla tych urządzeń. 

 

Przykładowo mnie, grafik wymagający mobilności, bo często pracujący w terenie... Osobiście przyglądam się z zaciekawieniem i jest to dla mnie jedna z ciekawszych propozycji od Apple w ostatnich latach. Tym bardziej, że im więcej opcji sprzętowych, tym szybsze prace na optymalizacja softu, który często w fazie beta. Póki co tyle, bo oglądanie filmików z YT, gdzie koleś opowiada o czymś czego na oczy sam nie widział i estymuje wyniki w takim Cinebench, to troszkę niepoważne.



#68 damianmajk

damianmajk
  • 700 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 08 kwietnia 2022 - 11:56

Przykładowo mnie, grafik wymagający mobilności, bo często pracujący w terenie... Osobiście przyglądam się z zaciekawieniem i jest to dla mnie jedna z ciekawszych propozycji od Apple w ostatnich latach. Tym bardziej, że im więcej opcji sprzętowych, tym szybsze prace na optymalizacja softu, który często w fazie beta. Póki co tyle, bo oglądanie filmików z YT, gdzie koleś opowiada o czymś czego na oczy sam nie widział i estymuje wyniki w takim Cinebench, to troszkę niepoważne.


Chyba nie zrozumiałeś wątku, albo ja czegoś nie rozumiem. Tu jest mowa o Mac studio - skoro potrzebujesz mobilności, bo często pracujesz w terenie, to interesujesz się Mac studio ? Rozumiem, że monitor na plecy, klawiatura i mycha w plecak, plus okablowanie ;)

#69 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2022 - 16:06

Chyba nie zrozumiałeś wątku, albo ja czegoś nie rozumiem. Tu jest mowa o Mac studio - skoro potrzebujesz mobilności, bo często pracujesz w terenie, to interesujesz się Mac studio ? Rozumiem, że monitor na plecy, klawiatura i mycha w plecak, plus okablowanie ;)

 

To nie kwestia tego, że czegoś nie rozumiesz, zwyczajnie wykonujesz dziwne założenie, że znasz lepiej moje potrzeby ode mnie. Monitor w mojej pracy to nie problem, pracuje na planach telewizyjnych i dostarczenie go przez firmę obsługującą multimedia to akurat żaden problem... Do plecaka to jeszcze dyski zewnętrzne no i uwaga będzie petarda, monitor przenośny (+1 kabelek którym idzie zasilanie i sygnał). Czasami warto zapytać, zamiast odmieniać słowo rozumiem w każdym zdaniu.


  • cooper69 lubi to

#70 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 08 kwietnia 2022 - 16:23

To nie kwestia tego, że czegoś nie rozumiesz, zwyczajnie wykonujesz dziwne założenie, że znasz lepiej moje potrzeby ode mnie. Monitor w mojej pracy to nie problem, pracuje na planach telewizyjnych i dostarczenie go przez firmę obsługującą multimedia to akurat żaden problem... Do plecaka to jeszcze dyski zewnętrzne no i uwaga będzie petarda, monitor przenośny (+1 kabelek którym idzie zasilanie i sygnał). Czasami warto zapytać, zamiast odmieniać słowo rozumiem w każdym zdaniu.

Po prostu swojego poprzedniego posta napisałeś w sposób niezrozumiały. Grafik potrzebujący MOBILNOŚCI wybiera komputer STACJONARNY. Twoja odpowiedź na pytanie dotyczące "targetu" była co najmniej niekompletna i nie dziw się, że nie została właściwie zrozumiana.

 

Co do mojej odpowiedzi w tej samej sprawie - wydaje mi się, że mniej lub bardziej świadomie robimy pewien skrót myślowy, który jednocześnie jest pułapką wprowadzającą w błąd. Mówimy "Mac Studio" i od razu zakładamy, że chodzi o ten z procesorem M1 Ultra.

 

Tymczasem jest jeszcze wersja z procesorem M1 Max, istotnie tańsza od MacBooka w tej samej konfiguracji, który wszak zbiera bardzo dobre recenzje (także ode mnie) i mało kto podważa jego sensowność. Jeżeli ktoś pracuje stacjonarnie, ma już monitory, klawiaturę itd, to w jego przypadku dopłacanie 1000 USD za mobilność, której nie potrzebuje, może być zupełnie nieopłacalne.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 08 kwietnia 2022 - 17:16


#71 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2022 - 17:18

Po prostu swojego poprzedniego posta napisałeś w sposób niezrozumiały. Grafik potrzebujący MOBILNOŚCI wybiera komputer STACJONARNY. Twoja odpowiedź na pytanie dotyczące "targetu" była co najmniej niekompletna i nie dziw się, że nie została właściwie zrozumiana.

 

Jak ktoś ma problem ze zrozumieniem zawsze może dopytać, zamiast serwować takie głupio-mądre wypowiedzi jak kolega. Dokładnie, grafik potrzebujący MOBILNOŚCI wybiera komputer STACJONARNY, podkreślmy (bo to ważne) o TYCH MOCARNYCH GABARYTACH. Serio, będziemy się łapać słowa stacjonarny przy tym sprzęcie?! Co następne, zjawi się ktoś kto stwierdzi... wiesz co prawda ten sprzęt ma 19,7x19,7x9,5cm, ale z formalnego punktu widzenia to stacjonarka, więc nie możesz jej zabierać z domu/biura?



#72 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 08 kwietnia 2022 - 17:24

Starczy już tego dobrego. Zakończmy może na tym tę przepychankę. 

Od siebie dodam, że zdarzają się jeszcze ciekawsze sytuacje. Słyszałem kiedyś na przykład o gościu, który korzystał z Maca mini jako komputera mobilnego. Przy czym on nawet nie potrzebował monitora – był niewidomy. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#73 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 08 kwietnia 2022 - 17:25

.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 08 kwietnia 2022 - 17:25


#74 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 kwietnia 2022 - 17:47

.

 

Było o przepychankach, jakieś sensowne argumenty dlaczego komputera o gabarytach 19,7x19,7x9,5cm nie mogę brać ze sobą są chyba dozwolone. W plecaku sprawdzałem, będzie nawet przestronniej jak z komputerem mobilnym z definicji, o wymiarach 35,57x24,81x1,98cm... (a w jego miejsce idealnie wchodzi backupowy przenośny monitor). Temat to dyskusja o Mac Studio, więc chyba omawianie tej kwestii tutaj, jest jak najbardziej na miejscu.



#75 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 08 kwietnia 2022 - 18:56

Bo to naprawdę nie jest wątek o tym, co możesz, a czego nie możesz nosić w swoim plecaku.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)