Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 (M1/Silicon)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
317 odpowiedzi w tym temacie

#26 lizbona

lizbona
  • 124 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 11:25

Wg będą różnice w wydajności pomiędzy Air i Pro.
Air ma 9x szybszy machine learning, pro 11x
Nawet samo porównanie szybkości procesora względem poprzedniej wersji...
Nie zmienia to faktu, ze jeśli Air nie będzie miał problemu z przegrzewaniem i mniejszym taktowaniem jak kiedyś i9 to Air wydaje się całkiem sensowna propozycja. Wydajny i ultra poręczny.

#27 Tomzik87

Tomzik87
  • 1 015 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 11 listopada 2020 - 11:34

Księgowy doskonale wiedział, że nowy chip sprawi że ludzie się rzucą więc nie było sensu zmieniać designu bo wtedy się rzucą i teraz i później jak design odświeża. Bez sensu było 2óch asów używać.



#28 nivepl

nivepl
  • 179 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 listopada 2020 - 12:27

Z całego tego marketingowego bełkotu podczas wczorajszej konferencji jeśli chodzi o nowy czip M1 interesuje mnie tylko jedna kwestia. Skondensowanie architektury procesora, gpu, pamięci, a przede wszystkim koprocesora odpowiedzialnego za bezpieczeństwo w jednym czipie. Apple dopiero teraz pokaże światu i swoim klientom co to znaczy zamknięty system. Chodzi mi konkretnie o możliwość uruchamiania aplikacji SPOZA app store wypuszczonych w przyszłości natywnie jako tylko zoptymalizowanej pod architekturę ARM, czyli nie wymagające Rosetta2 do działania. Jest bardzo możliwe, że Apple tak jak zrobiło to ze stajnią Epic, może postąpić z KAŻDYM innym deweloperem. Czyli np. zablokować w ogóle możliwość uruchomienia danej aplikacji (spoza app store). Lub, co osobiście uważam bardziej prawdopodobne, w ogóle zmienić model dopuszczania aplikacji na Mac tylko z podpisem elektronicznym od Apple. Mając czip bezpieczeństwa zintegrowany w procesorze wręcz dziwiłbym się by stało się inaczej. Tym samym oznaczać to będzie 100% uszczelnienie ekosystemu do możliwości uruchamiania tylko i wyłącznie aplikacji pobłogosławionych przez Apple. Czyli tak jak teraz to wygląda na iOS. Żadnych aplikacji skrakowanych, żadnych aplikacji spoza app store. Zero. Rosetta2? Umówmy się, że to tylko chwilowa proteza, którą apple musi  utrzymywać przy życiu w okresie przejściowym do zakończenia adaptacji większości mainstreamowych apek na optymalizację pod arm. Daję jej bardzo krótki (2-3 lata) okres życia. Potem już tylko kolejne generacje Mx z coraz mniejszym a w końcu brakiem wsparcia dla x86 które zostanie uznane za niepotrzebny sprzętowy ciężar i z którąś tam edycją MacOS zostanie skreślony. A skoro tak miałoby się stać, to mimo ochów i achów nad możliwościami wydajności (tu czekam na pierwsze benchmarki bo bełkotu wczorajszego o "3.5x, 5x szybszy!" nie dało się słuchać), przez kilka lat poprzednia rewizja sprzętu jeszcze na intelu może być bezpieczniejszą przystanią od zaprezentowanej wczoraj nowości.


Użytkownik nivepl edytował ten post 11 listopada 2020 - 12:29

  • cooper69 lubi to

#29 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 listopada 2020 - 13:22

O ile podzielam obawę przed zamknięciem się na aplikacje spoza App Store, to już 'żadnych aplikacji skrakowanych' albo 'x86 [...] uznane za niepotrzebny [...] ciężar' już mnie cieszy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#30 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 11 listopada 2020 - 21:36

Różnice i ograniczenia w wykorzystaniu zewnętrznych monitorów MacBooków z M1 vs Intel:

https://appleinsider...you-can-connect

Benchmark Cinebench R23 otrzymał wsparcie dla Apple M1:

https://www.maxon.ne...port/downloads/

Użytkownik Grimlock edytował ten post 11 listopada 2020 - 21:38

  • cesiu111 lubi to

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#31 Jojox

Jojox
  • 585 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 listopada 2020 - 23:45

No i po pierwszych benchmarkach widać, że zapas mocy w chipie M1 jest spory. :) Wydajniejszy nawet od zeszłorocznych 16".

 

https://www.notebook...h.503856.0.html

 

A pomyśleć, że pod koniec października byłem o włos od kupienia 13'tki z intelem i5 2,0/16/512 za 8800zł co wydawało mi się dobrą ofertą. 

 

Teraz taka konfiguracja ze zniżką studencką to w AOS 8177zł. :) Cholernie tylko mi szkoda, że po prawej stronie nie będę miał tych dwóch portów USB-C. Chodzi mi głównie o łatwość podłączania zasilacza w podróży.

 

Brak wsparcia dla dwóch monitorów to spory minus, ale prawdopodobnie dokupię zatem 27" 4K Della U2720Q i mam nadzieję, że grafika sobie spokojnie z nim poradzi. 

 

Czekam na pierwsze recenzje i jak nie będzie żadnych wtop to zamawiam. :) 


Użytkownik Jojox edytował ten post 13 listopada 2020 - 23:48

 MacBook Pro 13" M1 16GB / 512GB   iPhone 12 Pro   Apple Watch S6


#32 Kardas

Kardas
  • 557 postów

Napisano 14 listopada 2020 - 10:53

No i po pierwszych benchmarkach widać, że zapas mocy w chipie M1 jest spory. :) Wydajniejszy nawet od zeszłorocznych 16".

 

https://www.notebook...h.503856.0.html

 

A pomyśleć, że pod koniec października byłem o włos od kupienia 13'tki z intelem i5 2,0/16/512 za 8800zł co wydawało mi się dobrą ofertą. 

 

Teraz taka konfiguracja ze zniżką studencką to w AOS 8177zł. :) Cholernie tylko mi szkoda, że po prawej stronie nie będę miał tych dwóch portów USB-C. Chodzi mi głównie o łatwość podłączania zasilacza w podróży.

 

Brak wsparcia dla dwóch monitorów to spory minus, ale prawdopodobnie dokupię zatem 27" 4K Della U2720Q i mam nadzieję, że grafika sobie spokojnie z nim poradzi. 

 

Czekam na pierwsze recenzje i jak nie będzie żadnych wtop to zamawiam. :)

 

Musisz uważać tylko abyś nie musiał go odłożyć na półkę na rok póki nie napiszą oprogramowania na niego. W dalszym ciągu uważam że w 2020, 2021 i może 2022 lepszy do pracy będzie Intel. Do przeglądania Facebooka brałbym M1. 


  • cooper69 lubi to

MacBook Pro 2020 i5 2.0 / 16GB / 512GB + Iphone 12 + AppleTv 4K + Airport Express


#33 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 14 listopada 2020 - 10:55

Lepszy do pracy bedzie Intel. Czyli jak uzywam maca w kancelarii to nie moge kupic nowego? Ewentualnie moja praca to nie praca?

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#34 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 14 listopada 2020 - 11:05

Właśnie mam ten sam dylemat. Myślę nas zakupem bardziej mobilnego Maca i po głowie chodzi mi ten nowy Pro, tylko pytanie ile odpalę na tym M1, bo jak mi połowa oprogramowania nie będzie działać to lipa trochę...

Z drugiej strony deweloperzy raczej szybko zrobią aktualizacje, bo inaczej strzelaliby sobie w kolano.


Użytkownik Hubson83 edytował ten post 14 listopada 2020 - 11:07

iPhone 15 Pro Max | iPhone 12 | Apple Watch Ultra | MacBook Pro 16" | MacBook Pro 14"


#35 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 14 listopada 2020 - 12:22

Zamówiłem z 16GB. Dostawa 2-3 tyg. Długo analizowałem za i przeciw. Porównując jednak cenę do mocy jednoznacznie muszę stwierdzić, że inwestycja powinna być opłacalna. To co najmniej 2x jak nie 3x taniej niż odpowiednik na intelu.  Aktualnie wszystko to czego używam jest już na ARM lub będzie za moment. Warto sobie zrobić listę softu, z którego się korzysta i poszukać jaki jest jego status. Warto jednak pamietać również, że Rosetta nie jest emulatorem, więc nic pod x86 nie powinno wolniej chodzić. Co najwyżej za pierwszym uruchomieniem apki sobie poczekamy dłużej na czas translacji kodu.



#36 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 14 listopada 2020 - 13:54

Właśnie mam ten sam dylemat. Myślę nas zakupem bardziej mobilnego Maca i po głowie chodzi mi ten nowy Pro, tylko pytanie ile odpalę na tym M1, bo jak mi połowa oprogramowania nie będzie działać to lipa trochę...

Z drugiej strony deweloperzy raczej szybko zrobią aktualizacje, bo inaczej strzelaliby sobie w kolano.

 

Niektórzy producenci aktualnych aplikacji zgodnych z architekturą x-86 mają pełne ręce roboty w poprawie ich funkcjonowania i współpracy z Big Sur. A co dopiero dodanie kolejnego "utrudnienia" w postaci nadania zgodności z nową architekturą ARM. 

 

Czasem jedna kluczowa aplikacja może zaważyć o zakupie Maca z procesorem od konkretnego producenta lub wstrzymać takowy do czasu uzyskania potwierdzenia prawidłowego działania. 

 

16-17 listopada pewnie dowiemy się więcej gdy pojawią się recenzje i pierwsze zamówione egzemplarze trafią do klientów. 


// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#37 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 14 listopada 2020 - 21:34

Zastanawiałem się nad brakiem więcej niż dwóch portów USB 4.0 w nowych Macach Pro i Mini. Moim zdaniem oba modele Air i Pro z M1 różnią się w 99% tylko płytami głównymi w porównaniu do odpowieników z Intelami (no dobrze, Air otrzymał matrycę wyświetlającą przestrzeń barw P3). Skoro wynik w Geekbench 5 Aira i Pro jest w zasadzie taki sam - to w jakim celu pozostawili aktywny układ chłodzenia w Pro? Aby wizerunek Pro z wentylatorem wskazywał, że może on rozwinąć większą moc niż Air? Może kolejne generacje procesorów M będą miały wyższe TDP? iFixIt na pewno to zweryfkuje, porówna pod względem konstrukcyjnym. Apple w ten sposób poszło po najoszczędniejszej linii oporu, unikając jakiejkolwiek głębokiej modyfikacji projektu obudowy - może dlatego Pro ma tylko dwa porty USB 4.0 ;)

Choć z drugiej strony do Mini ta teoria trochę nie pasuje - mogli użyć obudowy z czterema otworami na porty z wersji z Intelem. W specyfikacji USB 4.0 nie doszukałem niczego co wskazywałoby na karkołomne wymagania użycia czterech portów. Ot ograniczenia kontrolera USB 4.0 z którego Apple skorzystało w projekcie M1 i tyle.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 14 listopada 2020 - 21:43

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#38 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 listopada 2020 - 11:04

A co tu jeszcze można w tym designie zmienić? Moim zdaniem niewiele. Ewentualnie powiększyć ekran o 1 cal...


Użytkownik Hubson83 edytował ten post 15 listopada 2020 - 11:06

iPhone 15 Pro Max | iPhone 12 | Apple Watch Ultra | MacBook Pro 16" | MacBook Pro 14"


#39 Emej

Emej
  • 1 161 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 listopada 2020 - 11:08

Zmniejszyć ramki wokół ekranu. Ja czekam na MBP Pro 14” z portami po obu stronach i kupuję wtedy w ciemno.

MBP Retina 15 2014 | iP X Space Gray | Apple Watch S4 | Airpods Pro


#40 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 listopada 2020 - 11:09

Mam jakieś dziwne przeczucie, że MBP 14 nigdy nie powstanie. Jeżeli planowaliby taki "zabieg" to zrobiliby to teraz, mieli idealny moment żeby pokazać "czternastkę" razem z M1. Moim zdaniem zostaną przy 13" i dwoma portami jako mobilnym laptopie dla segmentu pro, dopiero 16" będzie miała większe możliwości. Mam obecną 16" i szczerze mówiąc z mobilnością to ten komputer ma niewiele wspólnego.


Użytkownik Hubson83 edytował ten post 15 listopada 2020 - 11:11

iPhone 15 Pro Max | iPhone 12 | Apple Watch Ultra | MacBook Pro 16" | MacBook Pro 14"


#41 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 18:16

Apple lubi dozować usprawnienia, aby nowsze modele także zapewniały sprzedaż. Możliwe, że w kolejnej generacji pojawi się ekran o przekątnej czternastu cali. Oraz kolejny procesor M1 w odpowiedniku obecnego MBP13/16 czteroportowego (jesli następca M2 będzie wyposażony w większą ilość RAMu niż 16GB).

Dla mnie ideałem byłby MBP13 (lub Air z Touchbarem i matrycą P3 500 nitów) z wyświetlaczem o przekątnej czternastu cali i wbudowanym modemem LTE/5G z eSIM, bez aktywnego chłodzenia.

Użytkownik Grimlock edytował ten post 15 listopada 2020 - 18:20

  • Iro lubi to

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#42 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 listopada 2020 - 18:30

Mam jakieś dziwne przeczucie, że MBP 14 nigdy nie powstanie. Jeżeli planowaliby taki "zabieg" to zrobiliby to teraz, mieli idealny moment żeby pokazać "czternastkę" razem z M1. Moim zdaniem zostaną przy 13" i dwoma portami jako mobilnym laptopie dla segmentu pro, dopiero 16" będzie miała większe możliwości. Mam obecną 16" i szczerze mówiąc z mobilnością to ten komputer ma niewiele wspólnego.

 

Moim zdaniem jest dokładnie na odwrót, jelenie i tak kupią dwa razy :P Pewnie na WWDC pokażą 14 z nowym wyglądem.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#43 notedeagle

notedeagle
  • 599 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 19:09

Cholera a ja dalej się zastanawiam czy brać nową 13 z M1 czy 13 z intelkiem, ale 16gb ramu. W tym tygodniu powinny pojawić się pierwsze testy może trochę mi się obraz rozjaśni :) 


MacBook Air 2017, iPhone X, Airpods Pro


#44 Emej

Emej
  • 1 161 postów
  • SkądWrocław

Napisano 15 listopada 2020 - 19:30

Ja już Intela bym nie brał, chyba że w grę wchodziłaby wymiana za np. 2 lata. Apple będzie teraz softwarowo wszystko dogrywał pod swoje układy, Intelowskie i AMD będzie dorabiał, żeby jakoś działało, ale nie będzie priorytetem.


MBP Retina 15 2014 | iP X Space Gray | Apple Watch S4 | Airpods Pro


#45 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 19:37

Dokladnie.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#46 Kardas

Kardas
  • 557 postów

Napisano 15 listopada 2020 - 20:43

Zanim liczba Maców z procesorami M1 będzie większa na rynku od liczby Maców na Intelu minie dobre 3-4 lata. Osoby które kupiły Maci w 2019 czy 2020 będą je wymieniać za 4-5 lat. Nie sądzę aby Apple porzuciło wsparcie i dogrywanie softu pod Intela. W dalszym ciągu na oficjalnej stronie apple mamy w sprzedaży Macbooki Pro 13 na Intelu (sporo droższe od tych z M1) i zostały Maci 16 na Intelu. Tutaj pewnie też Apple doda wersje z M1 ale jednocześnie pozostawi do wyboru Intela. 


Użytkownik Kardas edytował ten post 15 listopada 2020 - 20:50

  • cooper69 lubi to

MacBook Pro 2020 i5 2.0 / 16GB / 512GB + Iphone 12 + AppleTv 4K + Airport Express


#47 Hubson83

Hubson83

  • 901 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 15 listopada 2020 - 20:46

Trochę bez sensu to wszystko. Zamówiłbym tego MBP 13 z M1, ale skutecznie od tego pomysłu odsuwa mnie perspektywa przyszłorocznego update'u z 14 calami na pokładzie. Akurat mi dwa porty w mobilnym komputerze wystarczą. Nie rozumiem tego płaczu, że nie ma czterech portów. 13"/14" ma być mobilnym laptopem, a 16" bardziej stacjonarnym zamiast desktopa. Dla mnie tylko błąd, że obydwa porty umieścili z lewej strony, mogli dać po jednym po obydwu bokach, chociażby ze względu na łatwiejsze ładowanie.

 

Podobnie wkurza mnie polityka Apple dotycząca kolorów sprzętu, niby masz wybór w laptopach, ale przy desktopach wygląda to już blado. Czekam na nowego iMaca z Siliconem i o ile nie jest mi potrzebny iMac Pro, wystarczyłby zwykły iMac, to mogę go kupić tylko w kolorze srebrnym. Teraz chcę sobie kupić MB w gwiezdnej szarości i do tego dokupić desktopa w jednej linii kolorystycznej i skąd mam wiedzieć że mowy iMac będzie miał możliwość wyboru koloru? Przecież tych komputerów nie kupuje się co rok. Niby firma, która dba o design, a kolorystyka rozjechała im się kompletnie i o takie szczegóły już nie dbają. Skoro MBP i MBA mogę kupić w dwóch/trzech kolorach to dlaczego iMaca i iMaca Pro nie mogę?

 

W tym roku iPhone już jest grafitowy, żeby za rok nie okazało się że laptopy też już będą grafitowe...


Użytkownik Hubson83 edytował ten post 15 listopada 2020 - 20:49

iPhone 15 Pro Max | iPhone 12 | Apple Watch Ultra | MacBook Pro 16" | MacBook Pro 14"


#48 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 16 listopada 2020 - 00:00

Już wiemy, że "emulacja" x86 na rosecie zabiera około 20% mocy... co w ciągu dalszym bije na głowę intela. Więc ci co muszę koniecznie mieć Windows mogą go teoretycznie spokojnie odpalić na Parallels pod Rosettą. Będzie śmigać jak nigdy dotąd :) Już niedługo testy w realnym zastosowaniu. Będzie się działo :)



#49 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 15:14

Myślałem  nad zakupem Macbook Pro 16 ale się wstrzymałem bo jeśli jest tak jak opisują z wydajnością i baterią to nawet myślę nad Airem ze względu na zupełną ciszę, mega baterię i mobilność, no i oczywiście wiele niższa cena od 16-tki.

a większy rozmiar ekranu? i tak będzie podłączany do zewnętrznego monitora no ale czekam na więcej użytkowych testów które mam nadzieję już w tym tygodniu.


Użytkownik maxwawa edytował ten post 16 listopada 2020 - 15:15

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#50 konrad white

konrad white
  • 224 postów

Napisano 16 listopada 2020 - 15:19

Cisza tak, ale mega bateria to w Pro tym razem;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)