Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy migracja na ARM to dobra decyzja? Co z Windows?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#26 cmlink

cmlink
  • 19 postów

Napisano 02 sierpnia 2020 - 17:51

A 12X z iPada Pro ma wydajność wg. benchmarków na poziomie i5 10th generacji w Macbooku Pro i nie są to tylko cyferki, bo w rzeczywistych zastosowaniach wygląda to równie dobrze dla ARM, a często nawet lepiej. A12X to procesor z 2018 roku z tdp 6w i chłodzeniem pasywnym, nawet ten układ po dołożeniu lepszego chłodzenia i podniesieniu tdp byłby pewnie jeszcze wydajniejszy tymczasem A14Z/X będzie co najmniej 60% wydajniejszy. Za 2 lata A16Z/X będzie prawdopodobnie o kolejne 60% wydajniejszy tymczasem Intel za 3-4 lata MOŻE zaoferuje 10-20% wydajniejszą architekturę i to o bardzo wątpliwej efektywności, bo już teraz ich cpu są wykręcone do granic możliwości, a realny pobór mocy znacznie przekracza i tak podnoszone dla wielu odmian procesorów core oficjalne tdp. Moim zdaniem epoka x86 dobiegła końca i za Apple ruszy cała lawina aby nie utonąć wraz z x86, którego czas już jest policzony.



#27 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2020 - 17:51

Ale czysta wydajność to nie wszystko. Jeszcze trzeba pamiętać o wydzielaniu ciepła i zużyciu energii, a z tym był z tego, co kojarzę, dość duży problem w PPC. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#28 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 02 sierpnia 2020 - 19:06

Jeśli chodzi o to co byłoby szybsze PowerPC czy ARM w chwili obecnej nie wiadomo. Po ulepszeniu (lepsza architektura, większe taktowanie zegarem) PowerPC można porównywać oba procesory. Przecież przez tyle lat PowerPC się nie rozwijało. A w ogóle Apple miało kiedyś tyle pieniędzy (w momencie przejścia z PowerPC na x86) że mogłoby cały czas ulepszać PowerPC i nie zmieniać na x86 i nie byłoby teraz problemu czy ARM się przyjmie.



#29 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2020 - 19:14

Mamy rok 2020, PowerPC od dawna nie ma, są za to ARM i x86, dywagacje co by było gdyby, są jakby nieco bezprzedmiotowe.



#30 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 02 sierpnia 2020 - 20:31

Skoro PowerPC nie ma to przejście na ARM jest koniecznością. Po prostu nie ma innego wyjścia. A w ogóle wszystko stało się nudne. PS4, Xbox One mają pecetowe procesory. PS5 i Xbox Series X też będą miały pecetowe procesory. Sony i Microsoft idą na łatwiznę. Gdzie te czasy kiedy Sony opracowywało swoje procesory: Emotion Engine i Cell ? Trochę odbiegłem od tematu ale warto było o tym wspomnieć.


W chwili obecnej nie ma PowerPC, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby znowu je produkować. Oczywiście trzeba procesor dostosować do obecnych czasów. Powiedzenie, że jest 2020 rok, PowerPC nie ma i są ARM i x86 jest trochę nie na miejscu. Zawsze można opracować coś nowego.



#31 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2020 - 20:53

Powiedzenie, że jest 2020 rok, PowerPC nie ma i są ARM i x86 jest trochę nie na miejscu. Zawsze można opracować coś nowego.

Powodzenia!



#32 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 02 sierpnia 2020 - 21:24

Przepraszam jeśli obraziłem Mikołaja Maciejko. Może ująłem trochę niegrzecznie to co napisał.



#33 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2020 - 22:01

Nie uraziłeś mnie. Po prostu nie rozumiem, po jaką cholerę Apple miałoby prowadzić prace archeologiczne, żeby wykopać z niebytu przedpotopowy procesor, skoro ma własne, sprawne, przetestowane, spełniające wymogi współczesności procesory Axx, z gotowymi liniami produkcyjnymi. Szukam jakiegokolwiek racjonalnego argumentu i nic, zupełnie nic nie przychodzi mi do głowy.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 02 sierpnia 2020 - 22:04


#34 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 03 sierpnia 2020 - 07:26

Skoro PowerPC nie ma to przejście na ARM jest koniecznością. Po prostu nie ma innego wyjścia. A w ogóle wszystko stało się nudne. PS4, Xbox One mają pecetowe procesory. PS5 i Xbox Series X też będą miały pecetowe procesory. Sony i Microsoft idą na łatwiznę. Gdzie te czasy kiedy Sony opracowywało swoje procesory: Emotion Engine i Cell ? Trochę odbiegłem od tematu ale warto było o tym wspomnieć.


W chwili obecnej nie ma PowerPC, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby znowu je produkować. Oczywiście trzeba procesor dostosować do obecnych czasów. Powiedzenie, że jest 2020 rok, PowerPC nie ma i są ARM i x86 jest trochę nie na miejscu. Zawsze można opracować coś nowego.

 

IBM POWER microprocessors
  • POWER3, 64-bit, 200–450 MHz (as POWER3-II), originally the PowerPC 630. Introduced in 1998.
  • POWER4, 64-bit, dual core, 1.0–1.9 GHz (as POWER4+), follows the PowerPC 2.00 ISA. Introduced in 2001.
  • POWER5, 64-bit, dual core, 2 way SMT/core, 1.6–2.0 GHz, follows the PowerPC 2.01 ISA. Introduced in 2004.
  • POWER5+, 64-bit, dual core, 2 way SMT/core, 1.9–2.2 GHz, follows the PowerPC 2.02 ISA. Introduced in 2005.
  • POWER6, 64-bit, dual core, 2 way SMT/core, 3.6–4.7 GHz, follows the Power ISA 2.03. Introduced in 2007.
  • POWER6+, 64 bit, dual core, 2 way SMT/core, 5.0 GHz, follows the Power ISA 2.05. Introduced in 2009.
  • POWER7, 64-bit octo core, 4 way SMT/core, 2.4–4.25 GHz, follows the Power ISA 2.06. Introduced in 2010.
  • POWER7+, 64-bit octo core, 4 way SMT/core, 3.0–5.0 GHz, follows the Power ISA 2.06. Introduced in 2012.
  • POWER8, 64-bit, hex or twelve core, 8 way SMT/core, 5.0 GHz, follows the Power ISA 2.07. Introduced in 2014.
  • POWER9, 64-bit, PowerNV 24 cores of 4 way SMT/core, PowerVM 12 cores of 8 way SMT/core, follows the Power ISA 3.0. Introduced in 2016.
  • POWER10, 64-bit, up to 48 cores, will follow the Power ISA 3.1. Expected to be available in 2021.

MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#35 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 03 sierpnia 2020 - 09:49

Ja się tylko obawiam, ze Apple przechodząc na arm straci na stabilności, co może się odbić na pracy zawodowej, gdzie poprzez przeróżne aktualizacje ryzyko awarii może być większe.
Przejście na Ryzena moim zdaniem byłoby łagodniejsze. No nic poczekajmy. Ja osobiście na nowego macbooka się nie zdecyduje.

IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#36 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 03 sierpnia 2020 - 10:03

Skąd obawy o stabilność? Apple tworzy urządzenia w oparciu o tę architekturę od lat. Nie zauważyłem, żeby iPhone czy iPad były jakoś szczególnie niestabilne. O hardware się w ogóle nie martwię, bo nowy Mac będzie w dużej mierze tym samym urządzeniem, co iPad, tyle, że z większą pamięcią. Ewentualne zgrzyty w MacOS będą się pewnie zdarzały, ale takie rzeczy zdarzają się i teraz.



#37 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 03 sierpnia 2020 - 15:28

Zastosowanie ARM w Macach to eksperyment.Może się przyjmie, może nie. Trzeba opracować płytę główną dostosowaną do ARM. To, że iPady działają dobrze z ARM nie przesądza, że Maci będą dobrze działały dobrze z ARM. iPad to tablet a Mac to komputer. Gigantyczna różnica.


Procesory ARM działają dobrze np. w iPadach ale architektura Maca jest inna niż w iPadzie. Procesory ARM bardzo dobrze pasują do iPada ale być może ich (ARMów) konstrukcja może mniej pasować do Maców. To się okaże. Podam przykład. Procesory Motorola 680x0 działały dużo lepiej w Amigach niż w Macach pomimo tego samego taktowania. W emulatorze Maca na Amidze emulowany Mac działał szybciej niż  prawdziwy Mac z tym samym procesorem co w Amidze. Tak więc na wydajność procesora duży wpływ ma płyta główna.



#38 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 03 sierpnia 2020 - 16:17

Ja bym obstawiał, że na ARM kultura pracy będzie jednak wyższa. Apple będzie projektowało i system i krzem – wszystko będzie mogło być maksymalnie dopieszczone. A, w przeciwieństwie do Amig i Mac OS Classic, iPadOS i macOS dzielą całkiem sporo „pod maską”.


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#39 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 03 sierpnia 2020 - 17:19

Trzeba opracować płytę główną dostosowaną do ARM.

A w przypadku potencjalnie zmartwychwstałego PowerPC, który przecież nie jest applowski, co tylko utrudnia sprawę, nie trzeba opracowywać płyty głównej? Acha, i jeszcze przypominam, że Twoje obawy, jak wyraziłeś w pierwszym poście, związane są z brakiem Windows. Czy PowerPC rozwiązuje ten problem? Strasznie chaotyczne te Twoje wizje.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 03 sierpnia 2020 - 17:21


#40 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2020 - 20:09

To, że iPady działają dobrze z ARM nie przesądza, że Maci będą dobrze działały dobrze z ARM. iPad to tablet a Mac to komputer. Gigantyczna różnica.


Procesory ARM działają dobrze np. w iPadach ale architektura Maca jest inna niż w iPadzie. Procesory ARM bardzo dobrze pasują do iPada ale być może ich (ARMów) konstrukcja może mniej pasować do Maców.

 

Brawo, napisałeś to samo w trzech różnych zdaniach. I w dodatku nic to nie wnosi tak naprawdę.
Może do gazety idź, tam za wierszówkę płacą.

I błagam, naucz się odmieniać, bo te 'Maci' bolą w oczy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#41 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 03 sierpnia 2020 - 22:18

A w ogóle to przed chwilą doszedłem do wniosku, że sprzedaję Maca a kupuję PC. Producenci PC nie robią takich "niespodzianek" jak Apple w stylu zmiana procesora na inny niekompatybilny. Mógłbym zainstalować Windows na Macu ale uznałem, że im szybciej sprzedam tym lepiej.


Bo czym później bym sprzedał to Mac by więcej tracił na wartości.


  • Mikołaj Maciejko lubi to

#42 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2020 - 22:54

I bardzo dobrze.
I piszę do bez żadnej szydery, złośliwości, czy innych negatywnych emocji - po prostu, skoro lepiej Ci z PC/Windows, to nie ma żadnego nakazu mieć Maca i się męczyć albo przejmować, że za rok się nie da go używać, bo w _innych modelach_ będzie inny procesor.

Zapraszam do działu Giełda, może akurat na forum znajdziesz dla niego nowy dom.


  • 5b46927ee6 lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#43 Wojciech_Z-6186c7da20

Wojciech_Z-6186c7da20
  • 28 postów

Napisano 04 sierpnia 2020 - 10:54

I na odchodne. Żeby nie wiadomo jakie super okazałoby się zaadaptowanie procesorów ARM to zawsze znajdą się zwolennicy Intela. Nie wiem ile ich będzie 20 czy 30 % ale będą zmuszeni kupić Maki z ARM. Zmuszeni to trochę za dużo powiedziane, po prostu kupią głównie ze względu na dobrą jakość oprogramowania ale woleliby Intela. A jak Maki z Intelem przestaną mieć wsparcie to co, mają je "wyrzucić"? Do moderatora: może mnie Pan skasować z forum. Nie będę już z niego korzystał.



#44 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 04 sierpnia 2020 - 11:10

Trochę takie głupie myślenie rodem z PC i Windows. Co mnie interesuje co w obudowie mam. Czy to arm czy intel czy stado mrówek. Dla mnie ważne jest aby działo sprawnie to, to i tamto. I każdy procesor to zapewni. Chcę szybciej - to dopłacam do wyższego modelu. Nie rozumiem "woleli by intela". Dlaczego mieli by woleć? Oczywiście - jakiś promil potrzebuje intela ze względu na specjalistyczne oprogramowanie dla konkretnego urządzenia o którym producent zapomniał a ma się całkiem dobrze. 99.999% użytkowników potrzebuje jednak oprogramowania, które jest (albo zaraz będzie jak tylko maki z arm się pojawią) na arm i x86. Większość softu jest też pod Windows i Mac.

 

Apple zrobiło odpowiednie tabelki w numbers i im wyszło, że nawet jak ileś tam tysięcy osób odpadnie bo nie będą mieli wyjścia, tak ze względu na wydajność (naturalnie wyższa na arm), komfort, doznania, itp przybędzie rząd wielkości osobników.


  • Mikołaj Maciejko lubi to

#45 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 04 sierpnia 2020 - 11:22

A jak Maki z Intelem przestaną mieć wsparcie to co, mają je "wyrzucić"?

Większość Maków z Intelem zdążyła stracić wsparcie na długo przed ogłoszeniem przejścia na ARM.

https://support.appl.../en-ca/HT201624

 

Tak, ich użytkownicy, jeżeli dalej chcieli instalować aktualny system, musieli wymienić komputery. Zmiana architektury nie ma z tym zupełnie nic wspólnego. Co do „zwolenników Intela”, w pełni zgadzam się z Blue.

 

Tak, czy siak, zupełnie szczerze życzę Ci zadowolenia z nowego sprzętu na Windows. Niech Ci służy długo i bezawaryjnie. Czuwaj!


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 04 sierpnia 2020 - 11:37


#46 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 04 sierpnia 2020 - 12:09

I na odchodne. Żeby nie wiadomo jakie super okazałoby się zaadaptowanie procesorów ARM to zawsze znajdą się zwolennicy Intela. Nie wiem ile ich będzie 20 czy 30 % ale będą zmuszeni kupić Maki z ARM. Zmuszeni to trochę za dużo powiedziane, po prostu kupią głównie ze względu na dobrą jakość oprogramowania ale woleliby Intela. A jak Maki z Intelem przestaną mieć wsparcie to co, mają je "wyrzucić"? Do moderatora: może mnie Pan skasować z forum. Nie będę już z niego korzystał.

Swego czasu przygodę z Apple zacząłem od wczesnych PPC i co z tego powodu? miałem strzelić focha jak głupia smarkula lub Ty i zrezygnować?

Nie, przyszedł czas na Intela i go po prostu używam, tak samo prawdopodobnie będzie z ARM, jak już okrzepnie.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#47 cmlink

cmlink
  • 19 postów

Napisano 04 sierpnia 2020 - 17:25

Osobiście używam na Macu wyłącznie Windowsa, a ta proteza systemu operacyjnego Apple nie jest mi do niczego potrzebna, bo tylko zajmuje miejsce. Wielka szkoda, że ARM oznacza brak boot camp jednak myślę, że jedynie tymczasowo ponieważ Microsoft moim zdaniem w niedługim czasie dostosuje Windowsa albo jego wersję do procesorów ARM rozwiązując tymczasowo problem zgodności aplikacjami 64 bitowymi, w dalszej perspektywie czasu myślę, że zarówno Windows jak i jeśli nie wszystkie to zdecydowana większość aplikacji ze sklepu Microsoftu będą przygotowane również pod procesory ARM. Microsoft skupia się na lini produktów Surface, które na chłodno analizując nie mają większego sensu z procesorami Intela ze względu na fatalną efektywność energetyczną i niemal całkowity brak perspektyw na wymierny wzrost wydajności w najbliższej dekadzie dlatego sądzę, że możliwość instalacji prawdziwego systemu jak Windows na nowych MacBookach z procesorami ARM jest tylko kwestią czasu.



#48 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 sierpnia 2020 - 17:32

To po co Ci Macbook, skoro wolisz Windowsa?
'Bo ładnie wygląda' albo 'bo jest dobrze wykonany' albo 'bo jest niewielki' miały sens kilka lat temu, teraz patrząc na Della XPS albo Lenovo X1 Carbon widać, że można mieć ładnego, małego i dobrze wykonanego laptopa innej firmy.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#49 cmlink

cmlink
  • 19 postów

Napisano 04 sierpnia 2020 - 18:59

MacBook jest nie tylko dobrze wykonany ale dopracowany w każdym calu. Świetny ekran, głośniki, najlepszy możliwy touch pad i doskonała ergonomia samego projektu. Każdy laptop wyższej klasy ma swoje słabe strony ale w MacBooku jest ich wyjątkowo mało. Osobną kwestią jest cena, bo obecnie MacBooki wcale nie są droższe od porównywalnych urządzeń, wręcz rozważając podczas zakupu wszystkie opcje MacBook okazał się stosunkowo tani w porównaniu z na przykład Surface Bookiem, a Dell XPS nie podoba mi się od strony stylistyki jak też zdecydowanie wolę ekran 16:10. Lenovo ani żadnego innego chińskiego produktu nigdy nie kupię, bo nie zamierzam finansować niehumanitarnego, anty ludzkiego i okrutnego totalitarnego reżimu, wręcz wolę zapłacić 2x drożej niż kupić produkt od chińskiego producenta.



#50 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 sierpnia 2020 - 19:06

Fair enough.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych