Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy Mac - mini i3 czy iMac i3?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 14 marca 2020 - 09:27

Witajcie,

 

noszę się z zamiarem kupna pierwszego maca. W rodzinie są iPhony i iPady, więc ekosystem jak najbardziej wskazany.

 

Czego oczekuję od komputera:

- zarządzanie telefonami i tabletami (w tej chwili nie mam iTunes)

- nie zestarzeje się szybko (dostępność aktualizacji, responsywność systemu)

- obsłuży internet, pakiet biurowy, filmy (oglądanie), zdjęcia (obróbka a`la gimp), filmów nie obrabiam ale może coś tam kiedyś będę sklejał z prostego Nikona

- współpraca z serwerem sieciowym – nie chcę wydawać pieniędzy na pojemność dyskową – filmy, muzyka, zdjęcia będą na linuksowym serwerze, który będzie je udostępniał przez sambę i DLNA – z telefonu i tabletu jestem w stanie oglądać/słuchać z zasobu dyskowego serwera, z komputera chciałbym mieć możliwość przerzucania zdjęć, filmów, muzyki w obie strony.

 

Jako serwer wykorzystam albo swój stary blaszak z linuksem (łączność przez wifi, dyski na SATA III), ew. jakiś tani NAS typu zyxel aby wykorzystać posiadane dyski (2x500 GB + 1 TB) albo po prostu przez stację dokującą i wtedy mac byłby serwerem plików, chociaż słabym punktem byłoby połączenie USB.

 

Tak jak pisałem – sprzęt nie powinien być specjalnie mocny, bo na dziś nie potrzebuję mocy obliczeniowej a jedynie pewien zapas na kilkuletnie użytkowanie. Wolałbym dopłacić do RAMu niż pojemności dyskowej, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że ew. obróbka zdjęć powinna odbywać się na macu, a nie w sieci.

 

Z jednej strony kusi iMac (w konfiguracji i3 3.6GHz/8GB/1TB), bo wszystko powinno działać z pudełka, poza możliwością podłączenia do monitora maca starego blaszaka (jeśli byłby serwerem, to awaryjnie mogę potrzebować monitora, starego chcę się pozbyć, w przypadku gotowego NASa problemu nie będzie).

 

Z drugiej strony, mac mini w konfiguracji np. i3 3,6 Ghz/8GB/128GB byłby na tyle tani, że dokupiłbym mysz, klawiaturę i sensowny monitor, do którego w razie „W” podłączyłbym serwer.

 

Jak nietrudno się domyślić, ogranicza mnie budżet (max 6000 PLN) ale znam swoje potrzeby, gry mnie nie interesują. Chcę optymalnie wykorzystać pieniądze, stąd pomysł by użyć posiadany sprzęt w roli serwera (chyba że to nie ma sensu). A może poszukać czegoś używanego, co albo będzie tańsze przy podobnej konfiguracji, albo wciąż mocne, przy podobnej cenie?

 

 

 


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 14 marca 2020 - 09:50

Cokolwiek wybierzesz, nawet nie myśl o HDD czy nawet Fusion Drive. Tylko SSD, inaczej będziesz miał ochotę wyrzucić go za okno. Więc iMac odpada, chyba, że jesteś w stanie nagiąć budżet. 
 


  • Biz1k lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 14 marca 2020 - 09:59

@winmaciek

 

Dzięki, nie upieram się przy iMacu absolutnie :) Niestety nie miałem w ogóle do czynienia z komputerami Apple, więc nic o nich nie wiem. Pracuję na dyskach HDD w tej chwili ale na innym systemie, nie działa on optymalnie ale nie wiem czy to wina softu, dysków czy szyfrowania, którego czasami używam.

 

A co myślisz o tym, żeby zasoby trzymać na serwerze/dyskach zewnętrznych? Filmy do oglądania, muza, zdjęcia (ale magazyn, obróbka na docelowej maszynie)...

 

Czy mini w proponowanej wyżej specyfikacji sprosta czy jednak celować w 16GB pamięci i ew. większy dysk?


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 14 marca 2020 - 10:24

W Mac mini można dodać pamięci samemu. Nie jest to banalne, ale możliwe i niedrogie. Jeśli komputer do podstawowych zadań, jak w opisie, to brałbym 8GB i jak będzie brakować kiedyś, to się da więcej. 100% potwierdzam, że system w maku musi być na SSD. Natomiast co do archiwum - USB jest praktycznie 10 x szybsze niż wi-fi. Mam domowy nas i przez wifi to tylko jako głębokie archiwum. Sugeruję dysk/macierz na USB albo przynajmniej Ethernet. Niby jest nowe wifi6 ale maki go jeszcze nie wspierają. Mini ma TB3 i tak podłączane dyski są już super szybkie. Jednak sam wolał bym 256GB w środku, bo systemowy dysk SSD nie może być zawalony pod sufit.


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 14 marca 2020 - 10:24


#5 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 14 marca 2020 - 10:48

@WojtekWojtek

 

Dziękuję, czyli mac mini, 8GB z opcją rozbudowy ale dysk lepiej 256GB.

 

Co do zasobu sieciowego, to źle się wyraziłem - wifi działa na co dzień, przez co mam dostęp do zasobów z urządzeń mobilnych i tv ale przecież mogę podłączyć maca kablem do routera, bo i blaszak jest na kablu podłączony. W takim układzie jest tak:

 

dysk hdd > sata III > blaszak > ethernet > router > ethernet/wifi > reszta świata

 

albo:

dysk hdd > sata III > stacja dokująca na dysk > usb 3 > mac > serwer DLNA > reszta świata ??

 

Mógłbym ew. przeboleć i pozbyć się swoich starych dysków i kupić do NASa lub do stacji dokującej coś szybszego, chyba i tak wyjdzie taniej niż większy dysk w mini.

 

W takim układzie i tak dysk zewnętrzny byłby archiwum/magazynem dla DLNA a ew. operacje przeprowadzałbym na mini, stąd 256GB wydaje się sensowną propozycją.

 

Pozdrawiam


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 14 marca 2020 - 11:30

Jako dyski do archiwum SATA3 są jak najbardziej właściwe. Nas na dyskach SAS albo NVMI to już grubo ponad domowe wymagania. W telewizji w której pracuję NASy wykorzystują dyski SATA3.


  • filu_ lubi to

#7 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 20 marca 2020 - 16:02

Chyba skończy się na podstawowym MacBooku Air. Żona będzie miała swój komputerek do podstawowych zastosowań, muzykę na ajfona da się zrzucić a za resztę odstawię sobie nowego blaszaka w przyzwoitej konfiguracji w opcji do rozbudowy...


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#8 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 20 marca 2020 - 16:08

Jest nowy, lepszy Air - testerzy radzą dołożyć 500 PLN do procesora i5. Powodzenia.



#9 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 21 marca 2020 - 11:49

Raczej brałbym ten najtańszy - w x-kom i cortlandzie za tę samą kwotę - 3699 PLN, i5 + 128 Gb + 8 GB.


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#10 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 01 kwietnia 2020 - 07:15

Wciąż nie wiem, co kupić :)

 

Na pewno wiem, że absolutne minimum to 16 GB RAM i 256GB dysku, no i raczej I5.

 

W tej kategorii występują następujący zawodnicy:

 

1) Mac mini

I5 3,0GHz / 16 GB RAM / 512 GB SSD

 

Koszt: 6500

Monitor (np. Philips 258B6QUEB): 1500

Mysz, klawiatura: 900

Razem: 8900

 

2) iMac

I5 3,0GHz / 16 GB RAM / 256 GB SSD

Razem: 9000

 

3) iMac

I5 2,3 GHz / 16 GB RAM / 256 GB SSD

Razem: 7400

 

4) MacBook Air

I5 1,1 GHz / 16 GB RAM / 256 GB SSD

Razem: 6500

 

Najtańszą opcją jest oczywiście tegoroczny MBA (starego nie biorę pod uwagę) - wadą jest mały ekran a specjalnie monitora dodatkowego nie dokupię.

Ciekawą opcją jest ten tańszy iMac, na papierze i tak ma lepszy procesor względem Aira (2,3 TB 3,6 względem 1,1 TB 3,5). Zamiast tego droższego iMaca wolałbym mini, bo mógłbym awaryjnie starego blaszaka jako serwer podłączać w razie jakichś problemów z połączeniem zdalnym ale też nie pali mi się, żeby wydać 1500.

 

Ten tańszy iMac wydaje mi się najrozsądniejszym wyborem - co sądzicie?

 

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#11 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 kwietnia 2020 - 16:41

Kup na studenta/nauczyciela będzie taniej!
W cortland dowiedz się ile za mini i5 z 8 GB plus u nich rozszerzenie do 16 ssd 256 podstawy plus Twój 1 tb w 2 kieszeni
Za rozszerzenie u Apple płacisz 3x tyle co ich pamięciami a tez masz gwarancje bo autoryzowany sprzedawca
Fallout ...war, war never changes...

#12 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 01 kwietnia 2020 - 18:10

To ceny z iSpot, z Cortlandu są podobne, z tym że Cortland nie ma takiego wygodnego konfiguratora. Sklepu Apple nie biorę pod uwagę.

 

Poza tym to są ceny orientacyjne, tutaj bardziej chodzi o wybór pomiędzy modelami, może ktoś coś doradzi.

 

Zaznaczenie zniżki nie kończy się na checkboksie - trzeba zeskanować dokumenty, których nie posiadam. Jak dokonam wyboru konfiguracji, to poszukam studentki albo nauczyciela ;)


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#13 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 kwietnia 2020 - 18:26

Pamięci i ssd szukaj u nich na stronie nie w konfiguratorze -
Fallout ...war, war never changes...

#14 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 01 kwietnia 2020 - 18:49

@DanielF - ok, dzięki, nie wiedziałem że to tak działa. iSpot ma czytelny i przyjazny konfigurator, dlatego z niego korzystałem.


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#15 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 01 kwietnia 2020 - 19:07

To policz sobie różnice między konfiguratorem a częściami na stronie
Fallout ...war, war never changes...

#16 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 01 kwietnia 2020 - 19:15

Jest spora różnica :) Dzięki!

Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#17 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 09:44

nie wiem czy już kupiłeś czy nie, ale raczej polecałbym kupić min i5 lub nawet i7 w tym wypadku - na dłużej starczy. RAM wymienisz samemu - banalna sprawa. SSD nie wymienisz, więc min 256 GB.

 

Sam korzystam z miniaka i7, 64GB RAM i 256GB SSD. Do tego mam na USB-C dysk NVMe, który jedzie do max'a portu USB czyli 10 gbit. Jest dużo słabiej niż dysk wbudowany, ale pozwala to na sensowne podzielenie przestrzeni (przestrzeń użytkownika z folderem domowym na dysku zewnętrznym tak jak bibliotek zdjęć i multimediów), a potencjalny SWAP i aplikacje na dysku wewnętrznym. Tym sposobem nie brakuje przestrzeni.

 

Mocno zastanawiałem się nad iMac Pro, ale finalnie decyzja padla na mini bo potrzeubję komputera do kodowania. iMac jak się zestarzeje to nie wykorzystam go do niczego innego. Tutaj, mogę zmieniać monitory, jak będzie potrzeba to mogę dokupić eGPU (nie widzę na razie potrzeby, chyba, że zapragnę więcej monitorów), a nawet jak już stanie się staruszkiem to znajdę dla niego zastosowanie chowając go w szafie czy garażu. 


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 02 kwietnia 2020 - 09:45


#18 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 09:59

To ja mam jeszcze jedna kwestie w wyborze procesora miedzy I5, a I7, Z wersja I5 mamy dysk SSD 512gb i kosztuje 5059, natomiast podstawowy model ze zmiana konfiguracji na procesor I7 kosztuje i dyskiem 256 kosztuje 100zl więcej. Ramu nie wliczam, bo to już we własnym zakresie te 16gb dojdzie. W innym wątku kolega IRO pisał, ze imo za I7 nie ma co dopłacać względem I5. CO prawda tyczyło się to AIRa i oba procesory są 10 generacji. 


IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#19 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 10:07

@ l.gajewski

 

Dziękuję za Twoją opinię, bo widzę że masz sporo praktycznej wiedzy :)

 

Myślę, że kwestia zakupu to najbliższy miesiąc, na szczęście muszę poczekać na dopięcie budżetu.

Ten iMac to taki zgniły kompromis, miniak faktycznie bardziej rozwojowy.

 

Filmy i muzykę i tak mam zamiar trzymać na starym blaszaku, nie są to dane krytyczne a tak są dostępne via SMB czy DLNA na każdym domowym urządzeniu. Zdjęcia też tam przechowuję i raczej nie ma potrzeby, by siedziały na miniaku za wyjątkiem tych świeżych, zgrywanych z ajfona czy aparatu, które są selekcjonowane a czasami w prosty sposób obrabiane (np. zmniejszenie + znak wodny na potrzeby Allegro). Po obróbce i tak bym je spychał do serwera.

 

Na mini siedziałyby bieżące dokumenty użytkowników (ja i żona) typu pliki tekstowe, pdfy, "excele" itp.


@Trancex

 

Z tego co kojarzę, to w Airze chodziło o kwestie źle zaprojektowanego chłodzenia, czy mini też dotyczy ten problem?


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#20 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 10:17

@ l.gajewski

 

Dziękuję za Twoją opinię, bo widzę że masz sporo praktycznej wiedzy :)

 

Myślę, że kwestia zakupu to najbliższy miesiąc, na szczęście muszę poczekać na dopięcie budżetu.

Ten iMac to taki zgniły kompromis, miniak faktycznie bardziej rozwojowy.

 

Filmy i muzykę i tak mam zamiar trzymać na starym blaszaku, nie są to dane krytyczne a tak są dostępne via SMB czy DLNA na każdym domowym urządzeniu. Zdjęcia też tam przechowuję i raczej nie ma potrzeby, by siedziały na miniaku za wyjątkiem tych świeżych, zgrywanych z ajfona czy aparatu, które są selekcjonowane a czasami w prosty sposób obrabiane (np. zmniejszenie + znak wodny na potrzeby Allegro). Po obróbce i tak bym je spychał do serwera.

 

Na mini siedziałyby bieżące dokumenty użytkowników (ja i żona) typu pliki tekstowe, pdfy, "excele" itp.


@Trancex

 

Z tego co kojarzę, to w Airze chodziło o kwestie źle zaprojektowanego chłodzenia, czy mini też dotyczy ten problem?

Z mac mini 2018 jest znacznie lepiej, zobacz https://www.ifixit.c...Teardown/115210


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#21 filu_

filu_
  • 285 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 10:24

@BlueBook

 

Dzięki!


Sony Xperia 5 II 128 GB + microSD 128 GB, gniazdo jack, 120 Hz, 5G, ładowarka w pudełku


#22 tomtom_su

tomtom_su
  • 374 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 02 kwietnia 2020 - 10:41

To ceny z iSpot, z Cortlandu są podobne, z tym że Cortland nie ma takiego wygodnego konfiguratora. Sklepu Apple nie biorę pod uwagę.

 

Poza tym to są ceny orientacyjne, tutaj bardziej chodzi o wybór pomiędzy modelami, może ktoś coś doradzi.

 

Zaznaczenie zniżki nie kończy się na checkboksie - trzeba zeskanować dokumenty, których nie posiadam. Jak dokonam wyboru konfiguracji, to poszukam studentki albo nauczyciela ;)

Wychodzi na to że tylko Apple nie wymaga skanów i wierzy na słowo ;)

Chodzi mi o sklep Apple.com/pl u nich kupowałem piórko do iPada chociaż z papierami do skanowania nie mam problemów :D


Użytkownik tomtom_su edytował ten post 02 kwietnia 2020 - 10:45


#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 kwietnia 2020 - 11:33

...

 

Z tego co kojarzę, to w Airze chodziło o kwestie źle zaprojektowanego chłodzenia, czy mini też dotyczy ten problem?

 

Tak. W MINI też "zaoszczędzili" na chłodzeniu. Przy pracy jest totalnie gorący i spowalnia procesor.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#24 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 02 kwietnia 2020 - 12:11

@iro siejesz niepotrzebne zamieszanie.

 

Oczywiście, że w tym zakresie opłaca się dokupić lepszy procesor, a to za sprawą dodanego Hyper-threadingu.

W i3 nie ma ani HT ani core boost, i5 dostaje core boost, ale nie ma HT, i7 ma wszystko. Do wykorzystania jest zatem 6 rdzeni i 12 wątków.

 

Co do samego chłodzenia i throttlingu to nie jest absolutnie tak źle jak jednym zdaniem rzucił Iro. 

Procesor cały czas działa na turbo boost i jego taktowanie oscyluje w przedziale 3.9-41 Ghz, gdzie max to 4.3. Średnia temperatura to 67-70 stopni. Przy obciążeniu temperatura szybko wzrasta do 98 i głównie tak się utrzymuje. Rzadko kiedy wskakuje na 100 stopni. Jeśli tak się stanie to throttling zjada taktowanie do poziomu powyżej base clocka. Nigdy nie spada poniżej bazę, natomiast realnie u mnie jest około 3.7-3.8 Ghz.

 

Jestem heavy userem i u mnie codziennie są maszyny wirtualne, Xcode, Android Studio, około 100 kart zakładek w różnych przeglądarkach oraz aplikacje w stylu twitter, slack, messages, photos itd. Jednym słowem wół roboczy. Komputer pracuje 24h na dobę.

 

Reasumując... jest dobrze i polecam i7.

Co do hałasu chłodzenia... tu również jest bardzo dobrze. Mac jest słyszalny tylko jak wiatraki działają na maxa (leży na biurku obok monitora, jakieś 2 metry ode mnie).



#25 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 kwietnia 2020 - 12:14

No tak, bo przecież 98 stopni to norma w makach.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych