Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja vs. upgrade - coroczna dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#51 arnold-h

arnold-h
  • 253 postów
  • Płeć:

Napisano 01 października 2018 - 15:18

Moze troche nie na temat, ale dzisiaj kupilem SSD plus kiedzen sata 3 i podlaczylem przez usb. Zrobilem klon systemu z HDD na SSD. Teraz system dostal „kopa“. Serdecznie polecam bez odklejania szybyni serwisu.

#52 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 01 października 2018 - 15:55

No Ameryki nie odkryłeś :)


  • tomciopaluch123 lubi to

#53 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 01 października 2018 - 17:57

Serdecznie polecam bez odklejania szybyni serwisu.

Bez czego?



#54 arnold-h

arnold-h
  • 253 postów
  • Płeć:

Napisano 01 października 2018 - 20:11

Bez czego?

bez odklejania szyby albo serwisu, ktory to robi.



#55 Danny7

Danny7
  • 56 postów
  • SkądAlberta

Napisano 03 października 2018 - 10:08

Zainstalowalem wczoraj przez App Store'a. Zawsze tak robilem, dalej, dalej, akceptuj, zakoncz ;) Wszystko smiga az milo!

 

Mam aczkolwiek lekko pedantyczne podejscie i zastanawialem sie wielokrotnie czy by nie zrobic jakiegos formatu i "pooczyszczac" jak to mialo miejsce w Windows. Czytajac to forum jakos odkladam to na pozniej widzac jakie ludzie maja problemy :)


MacBook Pro 2020 M1


#56 marioo11

marioo11
  • 66 postów

Napisano 03 października 2018 - 13:33

Zainstalowalem wczoraj przez App Store'a. Zawsze tak robilem, dalej, dalej, akceptuj, zakoncz ;) Wszystko smiga az milo!

 

Mam aczkolwiek lekko pedantyczne podejscie i zastanawialem sie wielokrotnie czy by nie zrobic jakiegos formatu i "pooczyszczac" jak to mialo miejsce w Windows. Czytajac to forum jakos odkladam to na pozniej widzac jakie ludzie maja problemy :)

ja w dniu premiery zrobilem 'upgrade' a dwa dni temu zrobilem czysta instalacje. smigalo przed i po tak samo (bardzo dobrze) - rowniez zdecydowalem sie na czysta instalacje przez moje lekko pedantyczne podejscie :D

 

nagralem filmik jak kolejno przechodze przez ustawienia w preferencjach systemowych - tak zeby szybko odtworzyc na czystej instalacji. przegralem dane, zainstalowalem office'16, unarchivera i adblocka i wszystko.

 

polecam, bootowalny USB to pikuś, odpalasz z wcisnietym 'ALT', wybierasz disk utility i wymazujesz caly dysk [nie tylko wolumin ale caly dysk - trzeba wlaczyc widok rozszerzony]

 

u mnie na MBair byl kolejno: dysk SSD, kontener, wolumin. wymazalem caly dysk, stworzyl sie na nowo kontener i wolumin. ZERO problemow ;)


Użytkownik marioo11 edytował ten post 03 października 2018 - 13:35

  • Niko911 lubi to

#57 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 października 2018 - 14:03

Tyle, że to właśnie bez sensu metoda. Dysk i kontener powinien zostać, potem zakłada się nowy wolumin (na starym systemie), na nim puszcza instalkę, przelogowuje na niego i kasuje stary, z poprzednim systemem. Jest o wiele szybciej niż przy transferach po usb.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#58 marioo11

marioo11
  • 66 postów

Napisano 03 października 2018 - 14:18

czemu od razu bez sensu? reinstalke odkad mam MBair robilem dwa razy (raz zaraz po zakupie zeby zobaczyc jak to sie robi i usunac appki ktore doinstalowali typu garageband itp) i teraz drugi raz. calosc zajela max 30 min z odklikaniem ustawien w preferencjach systemowych. jak ktos nie ma czasu na reinstal i koniecznie to chce zrobic to Twoja metoda moze i cos zaoszczedzi czasu ale wcale nie uwazam zeby moj sposob byl wielce dlugi. a usuniecie kontenera i woluminu w trakcie wymazywania ssd trwalo moze z 10 sekund


Użytkownik marioo11 edytował ten post 03 października 2018 - 14:19


#59 -=JaMiRo=-

-=JaMiRo=-
  • 178 postów

Napisano 12 października 2018 - 10:06

Panowie, a jak z działaniem nowego systemu na MBP z 2012? Warto robić upgrade z HighSierra na Mojave, czy lepiej sobie dać spokój?



#60 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 12 października 2018 - 11:04

reinstalke raz zaraz po zakupie zeby zobaczyc jak to sie robi i usunac appki ktore doinstalowali typu garageband itp.

 

Trauma z laptokóf windowsowych widzę, że została :)

A wystarczyłoby wyrzucić Garageband i inne do kosza :D


  • 6c1fb0760d lubi to

Pozdrawiam z 3City


#61 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 12 października 2018 - 14:58

Trauma z laptokóf windowsowych widzę, że została :)

A wystarczyłoby wyrzucić Garageband i inne do kosza :D

 

Akurat wyrzucenie aplikacji do kosza nie usunie kupy śmieci które ona po sobie zostawia.



#62 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 13 października 2018 - 10:51

Akurat wyrzucenie aplikacji do kosza nie usunie kupy śmieci które ona po sobie zostawia.

Ale nie twierdzę, że tak nie jest. Z tym, że kupa śmieci w macos nie przeszkadza w płynnym działaniu systemu - dla mnie jest niezauważalna, a tym bardziej dla moich klientów.

 

Co innego w laptokach z Win. Tam jest tyle badziewia preinstalowanego przez producenta komputera, że jest wrażenie jazdy na ręcznym - "najlepsze" pod tym względem zawsze było Vaio.

Po zrobieniu reinstalki na czysto na takim komputerze masz rzeczywiście wrażenie innego, szybszego komputera.


Pozdrawiam z 3City


#63 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 24 października 2018 - 20:50

oj na Macach też da się zasyfić - wystarczy zrobić kilka razy upgrade zamiast czystej instalacji i w końcu coś się zacznie krzaczyć 



#64 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 24 października 2018 - 21:00

Dementuję.



#65 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 24 października 2018 - 23:17

Trzeci upgrade z rzędu wpływa już negatywnie na wydajność i stabilność Maca


  • a.s-6704ce448e lubi to

#66 elprezesso

elprezesso
  • 439 postów
  • SkądŁódź

Napisano 17 grudnia 2018 - 20:45

Dla mnie kolejny upgrade wiąże się z ponowną instalacją systemu na czysto. Za każdym razem po upgrade system ładuje się bardzo długo. Nic nie pomaga, czyszczenie ramu, ustawianie dysku itp. Czysta instalacja rozwiązuje problem, oczywiście dane odtwarzam za każdym razem z Time Machine. Najnowsza wersja 10.14.2 też mnie do tego zmusiła, dodatkowo, jak nigdy nie miałem problemów z WIFI to teraz i owszem, po odpaleniu maca za każdym razem, muszę wyłączać i włączać WIFI, inaczej, brak dostępu do sieci, masakra.



#67 Niko911

Niko911
  • 54 postów

Napisano 30 grudnia 2018 - 15:15

Wymieniłem pare miesięcy temu i serwisie appla baterie do mojego MBP Retina, 15-inch, Early 2013. Po tym zrobiłem update z mavericka do high sierra później do Mojave.  Moja pierwotna bateria miała ponad 1500 cykli i trzymała już koło 1h (może ciut dłużej). Nowa bateria ma dopiero 100 cykli a czas pracy to jest około 4h... co jest tragedią. Od razu również rzuciło się w oczy czas odpalania laptopa. Na mavericku 2-3 sekundy, na highsierra/mojave 30 sekund ? 

 

Do tego dochodzi mulenie kompa (grzanie się), zużycie ramu na poziomie 50% przy przegladaniu safari i odpalonym spotify/poczta! Poza tym, sam system jest stabilnym, problemów z wifi czy apkami nie mam. Natomiast wydajność MBP zmalała a żywotność baterii zwala z nóg.

 

Dlatego zastanawiam się w czym jest problem ? Czy to faktycznie Highsierra/Mojave, czy upgrady zmuliły go ? Zastanawiam się teraz czy:

1) wrócić do starszego systemu ?

2) instalacja na czysto, pytanie do jakiego macOS wrócić ?
 

Wiem że nowy Mojave ma jakieś dodatkowe funkcje które obciążają baterie/system, natomiast czy to faktycznie jest aż taki duży wpływ ?

 

pierwotnie moj MPB wyszedł na mavericku i tak na nim śmigał że aż miło patrzeć, niestety pare aplikacji już nie było wspieranych wiec akurat po wymianie baterii zrobilem aktualizacje systemu.


Użytkownik Niko911 edytował ten post 30 grudnia 2018 - 15:16


#68 Pad

Pad
  • 27 postów

Napisano 21 stycznia 2019 - 18:27

Ja mam pytanie początkującego. Jak zrobić zupełnie czystą instalację najnowszego systemu bez Time Machine ??



#69 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 21 stycznia 2019 - 18:55

Ja mam pytanie początkującego. Jak zrobić zupełnie czystą instalację najnowszego systemu bez Time Machine ??

Nagrac system na pendrive i zrobić format :D



#70 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 21 stycznia 2019 - 19:37

Żeby mieć kopię Time Machine wystarczy zwykły dysk USB o odpowiedniej pojemności. Wystarczy taki pożyczyć od kolegi. Nie trzeba mieć Time Capsule.

#71 Pad

Pad
  • 27 postów

Napisano 22 stycznia 2019 - 10:00

Nagrac system na pendrive i zrobić format :D

 

Na stronie Apple tylko aktualizacje do zassania a system gdzie ?



#72 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 22 stycznia 2019 - 10:20

Na stronie Apple tylko aktualizacje do zassania a system gdzie ?

Ściągasz:

 

https://itunes.apple...398502828?mt=12

 

A tu masz instrukcję:

 

https://imagazine.pl/2018/06/27/jak-stworzyc-bootowalny-installer-na-pendrive-dla-macos-10-14-mojave/



#73 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 stycznia 2019 - 15:22

E tam, wcale nie trzeba się bawić z dyskami usb.

Jeśli masz APFS, robisz sobie w disk utility drugi wolumen na kontenerze, instalujesz nowy system w nim (normalnie, ze starego, instalatorem), bootujesz się na niego i potem wywalasz stary. Dużo szybciej niż z USB, do tego zawsze możesz ten stary potrzymać chwilę i w razie czego do niego wrócić/zgrać dane.


  • kamjas lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#74 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 22 stycznia 2019 - 15:57

Albo w ogóle przypominasz sobie że jest 2019, przy starcie wciskasz CMD+R, łączysz się z wifi i lecisz z instalacją. Nie trzeba mieć absolutnie nic poza hasłem do wifi :) 



#75 Ganjuana

Ganjuana
  • 462 postów

Napisano 22 stycznia 2019 - 17:30

Albo w ogóle przypominasz sobie że jest 2019, przy starcie wciskasz CMD+R, łączysz się z wifi i lecisz z instalacją. Nie trzeba mieć absolutnie nic poza hasłem do wifi :)


Trzeba mieć jeszcze od groma czasu bo instalacja z wifi lubi potrwać nieco dłużej :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych