Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja vs. upgrade - coroczna dyskusja.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

#26 matuszek

matuszek
  • 115 postów

Napisano 25 września 2018 - 12:48

Posiadam MBP 15 mid 2012, bez retiny, 16GB ram i 2 Ssd (zamiast napędu CD) z MacOS Sierra. Czy ktoś z Was ma mojave na takim sprzęcie? Czy lepiej zainstalować nowy system na czysto? Pytam, ponieważ z tego co czytałem Sierra posiadał jeszcze jakiś stary sposób formatowania dysku, a od HSierra jest nowy i jak się domyślam, Mojave jest kontynuacją HSierry w tym zakresie. Czy ktoś z Was robił upgrade z Sierra do Mojave?
Mam dość sporo zainstalowanych programów (muzycznych-Native Instruments, Sonivox itp.) a nie mam czasu na instalację tego wszystkiego od nowa.

#27 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 13:01

W temacie dyskusji Mikołaja i a.s.

 

Od wprowadzenia APFS mamy taką miłą rzecz, która nazywa się 'wolumeny'. Można sobie w kontenerze zrobić nowy wolumen, zainstalować na nim 'na czysto' nowy system, przebootować się do niego i skasować stary po sprawdzeniu, że wszystko działa. Przykładowy obrazek przed instalacją: https://i.imgur.com/SW6py6J.png


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#28 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 25 września 2018 - 13:06

zabezpieczenie kompa to chyba jednak bezsensu - chyba ze pożyczyć tylko skąd... mniejsza o to jednak... co do reinstalki to właśnie chodzi o to ze przez ostatnie kilka dni trochę mi muliła safari, wiec chyba zrobię reinstalke

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#29 Emej

Emej
  • 1 161 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 września 2018 - 13:56

4 rok leci MBP, więc stwierdziłem, że czas w końcu na instalacje na czysto. Bardzo pomaga iCloud Drive, pratycznie 90% czynności zrobił za mnie.

MBP Retina 15 2014 | iP X Space Gray | Apple Watch S4 | Airpods Pro


#30 macsurfer

macsurfer
  • 4 postów

Napisano 25 września 2018 - 16:04

Czesc. Poradzcie prosze co bedzie najlepsze w moim przypadku. Chcialbym zaktualizowac do mojave.

Moj komp: MacBook Pro (Retina, 13-calowy, połowa 2014 r.). Obecny system: El Capitan.

Z kompem nie mam zadnych problemow, nic sie nie wiesza, wszystko dziala jak nalezy. Robic upgrade, czy stawiac na nowo? Dodam, ze nigdy wczesniej tego nie robilem, wiec na ta chwile nie wiem od czego sie zabrac ;).



#31 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 648 postów
  • Płeć:

Napisano 25 września 2018 - 16:06

Zrób upgrade a jak będzie mulił, to postawisz od nowa.

#32 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 16:24

zabezpieczenie kompa to chyba jednak bezsensu - chyba ze pożyczyć tylko skąd... mniejsza o to jednak...

 

Przeczytałaś mojego posta? Możesz zrobić czystą instalację obok BEZ naruszenia istniejącego systemu. Jak nowy zadziała, skasujesz stary.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#33 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 25 września 2018 - 16:48

Przeczytałaś mojego posta? Możesz zrobić czystą instalację obok BEZ naruszenia istniejącego systemu. Jak nowy zadziała, skasujesz stary.

 a to jak? sorry zaintrygowałeś mnie...?! o co chodzi z tymi wolumenami?

poza tym mam pytanie, jak zrobię już ten upgrade na czysto - co z pocztą, czy kasując wiadomości na MB skasują mi się tez na serwerze? Mam tam sporo tego i ze 2 dni bym musiała to archiwizować :0


Użytkownik a.s edytował ten post 25 września 2018 - 16:51

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#34 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 18:10

a.s zrób tak: https://www.macworld...-drive-3575875/.

 

Tylko skopiuj to: sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --nointeraction --downloadassets

 

System wgrałem na czystko z pendrive. Później tylko kilka programów na czysto i kopia z iCloud. Działa jak należy. 



#35 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2018 - 22:50

a to jak? sorry zaintrygowałeś mnie...?! o co chodzi z tymi wolumenami?


Wszystko opisałem wyżej.

poza tym mam pytanie, jak zrobię już ten upgrade na czysto - co z pocztą, czy kasując wiadomości na MB skasują mi się tez na serwerze? Mam tam sporo tego i ze 2 dni bym musiała to archiwizować :0


To nie jest wątek na ten temat.

U mnie zawsze na początku Niemcy a potem alfabetycznie. Nikt nie wie o co chodzi. W tv jest menu serwisowe i sobie zmieniam a tutaj czary mary. Nadmieniam iż polska edycja sprzętu.


Ile mam skasować Twoich postów o tym? Ten wątek nie jest na ten temat.
  • 6c1fb0760d lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#36 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 26 września 2018 - 07:08

Ok. Już zaktualizowałem choć nie wiem czy dobrze. Teraz testy ...

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#37 mateusxzz

mateusxzz
  • 242 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 26 września 2018 - 10:32

Robiłem upgrade i na iMac 27" 5K i na MacBooku 13 Retina Mid 2014 - na obu bez problemów.



#38 tresor

tresor
  • 42 postów

Napisano 26 września 2018 - 11:55

Witam, czy robiąc update do Majove, na MBA2014 4Gb będę mógł zejśc z powrotem do El Capitan?


Użytkownik tresor edytował ten post 26 września 2018 - 11:55


#39 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 września 2018 - 12:12

Tak, jeśli odpalisz z pendrive i sformatujesz dysk.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#40 tresor

tresor
  • 42 postów

Napisano 26 września 2018 - 12:44

Tak, jeśli odpalisz z pendrive i sformatujesz dysk. 

obraz skąd pobiorę?

 


#41 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 września 2018 - 13:11

Nie wiem, z Internetu? ;-) Ja mam w AppStore.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#42 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 26 września 2018 - 14:26

obraz skąd pobiorę?

Jak ładnie poprosisz, to dostaniesz… ;)



#43 kowal755

kowal755
  • 2 postów

Napisano 26 września 2018 - 17:39

Przy próbie instalacji mam taki komunikat jak na zdjęciu. Komputer to MacBook Air kupiony jako nowy w lipcu tego roku.

https://zapodaj.net/a16841098e7fa.jpg.html

Co trzeba zrobić?



#44 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 26 września 2018 - 17:42

no i niestety źle wgrałam, musiałam jeszcze raz - nie wiem dlaczego tak trudno uzyskać informację jak na czysto wgrać MacOS...

 

a.s zrób tak: https://www.macworld.co.uk/how-to/mac-software/bootable-mac-install-drive-3575875/.

 

Tylko skopiuj to: sudo /Applications/Install\ macOS\ Mojave.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/USB --nointeraction --downloadassets

 

System wgrałem na czystko z pendrive. Później tylko kilka programów na czysto i kopia z iCloud. Działa jak należy. 

 

dzięki, aczkolwiek nie mam wolnego pendrive... ale w końcu doszłam o co chodzi... Tyle że musiałam dziś ponownie wgrać system... nie wiem czemu tak trudno uzyskać informację na ten temat. Okazało się, że trzeba było sformatować dysk, tylko ja nie wiedziałam jak? a wszytkie instrukcje nawet z Apple nic nie pokazywały, gdzie to zrobić. Dla tych co nie chcą z pendriva tego robić:

Przy włącznie MB nacisnąć command+al+r

następnie poczekać aż pojawi się globusik i czekac az pojawią się opcje reinstalacyjne w okienku.

Zanim naciśniecie opcję drugą, trzeba nacisnąć opcję 4 czyli narzędzia dyskowe... by sformatować dysk

robi się format - wybieracie format partycji i ewentualne ustawienia szyfrowania, potem okienko zamykacie i wybieracie opcję nr 2 z tabeli.. instalacje nowego systemu... Wszystko ściąga z Internetu...


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#45 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 27 września 2018 - 19:20

no i niestety źle wgrałam, musiałam jeszcze raz - nie wiem dlaczego tak trudno uzyskać informację jak na czysto wgrać MacOS...

Tak się składa, że dzisiaj sam na czysto wgrywałem i info bardzo łatwo znaleźć:

https:// www.youtube.com/watch?v=YYZz0trAfR0

wyjaśnia wszystko.

 

Wgrywałem system na czysto, na nowym dysku SSD :)

 

Próbowałem z neta- błąd połączenia z serwerem, później zrobiłem boota z pendrive, a w necie poczytałem jak sformatować dysk. Ja w przeciwieństwie do a.s po naciśnięciu kombinacji klawiszy, nie miałem do wyboru co chce zrobić, tylko od razu chciało łączyć z serwerem. Formatowałem dysk przez kieszeń.


Użytkownik dobrakawa edytował ten post 27 września 2018 - 19:21

Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#46 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 27 września 2018 - 19:37

Tak się składa, że dzisiaj sam na czysto wgrywałem i info bardzo łatwo znaleźć:

https:// www.youtube.com/watch?v=YYZz0trAfR0

wyjaśnia wszystko.

 

Wgrywałem system na czysto, na nowym dysku SSD :)

 

Próbowałem z neta- błąd połączenia z serwerem, później zrobiłem boota z pendrive, a w necie poczytałem jak sformatować dysk. Ja w przeciwieństwie do a.s po naciśnięciu kombinacji klawiszy, nie miałem do wyboru co chce zrobić, tylko od razu chciało łączyć z serwerem. Formatowałem dysk przez kieszeń.

 

no łatwo, nie łatwo - pisałam, że nie chcę z pendriva a właśnie wszędzie jest taka prezentacja... poza tym na marginesie... ja Polką jestem.... czemu zawsze wrzucacie tu prezentacje czy posty po angielsku... z youtube? Nie każdy zna tak dobrze ten język, a niektórzy w cale go nie znają więc z taką prezentacją to żadne ułatwienie... Co do formatowania dysku - to zwyczajnie myślałam, ze on się sformatuje z automatu przy rozpoczęciu tej instalacji, a okazało się że trzeba osobno wykonać tę czynności... chodzi o to że ktoś mógł uprzedzić - nie musiałaby robić tego dwa razy... Wiem że są tu osoby które są już obcykane, ale ja to robiłam pierwszy raz... do tego w Win to piszą normalnie "formatowanie dysku" a tu jakieś "narzędzia dyskowe" które bardziej kojarzą się z naprawianiem niż czystą instalację... bez sensu.

PS.

z resztą na marginesie to dodam, że rzucam się o to bardziej z powodu tego, że skierowałam takie zapytanie do Pomocy technicznej Appla i przysłali instrukcję na zwykły upgrade wprowadzając mnie w błąd - stąd mój komentarz, bo jak już oni nie wiedzą co to czysta instalacja to nie wiem kto ma wiedzieć.


Użytkownik a.s edytował ten post 27 września 2018 - 19:41

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#47 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 27 września 2018 - 19:41

Są też instrukcje po Polsku: https://support.appl.../pl-pl/HT204904

ja też robiłem pierwszy raz, nikt mi nic nie powiedział, że trzeba format zrobić i parę razy wkładałem i wyciągałem dyski ;)


Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#48 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 27 września 2018 - 19:49

Są też instrukcje po Polsku: https://support.apple.com/pl-pl/HT204904

ja też robiłem pierwszy raz, nikt mi nic nie powiedział, że trzeba format zrobić i parę razy wkładałem i wyciągałem dyski ;)

 

no właśnie... ehh, w każdym razie się udało i teraz testuję... jak będzie muliło to chyba MB do serwisu pójdzie, bo ostatnio jakieś harce mi odstawiał na HS, wiec teraz trzeba trzymać kciuki... 


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#49 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 27 września 2018 - 20:08

Zrobiłem upgrade i śmiga :)


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#50 Szaden

Szaden
  • 252 postów

Napisano 28 września 2018 - 00:19

Od czasu gdy upgrade do El Capitan uwalił mi MacBooka zawsze instaluję nowy system na czysto - tzn. robię format i wszystkie programy instaluję ręcznie, żadnego przywracania z kopii zapasowej, żeby pozbyć się całego syfu nagromadzonego przez ostatni rok.

Tak było i tym razem. Mojave postawiony na czysto - żadnej różnicy względem High Sierra, poza oczywistymi problemami z kompatybilnością aplikacji.


Użytkownik Szaden edytował ten post 28 września 2018 - 00:20





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych