Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

eGPU


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
295 odpowiedzi w tym temacie

#126 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 listopada 2016 - 23:04

Co do alternatywy do TripleHead2Go znalazłem ciekawe rozwiązanie od Della - dwa razy tańsze i nawet bardziej spełniające moje oczekiwania (chociaż to się jeszcze okaże).
Dell D3100 jest stacją dokującą na USB 3.0, ma dwa wyjścia HDMI i jednego DisplayPorta, działa z macami (lepsze rozwiązanie dla mnie z tego względu że nie zabiera mi jednego portu thunderbolt jak w przypadku TripleHead i dzięki temu mogę podpiąć 5 projektorów, zamiast 4) Ciekawy tylko jestem jak z przepustowością po USB 3.0. W specyfikacji jest napisane że można podpiąć jeden monitor 4k i 2 fullHD, także może nie będzie źle. 
 
Co do kwestii wydajności kolega pode mną napisał że ma na sprzedaż Echo Sonnet Express III-D. Być może to by było dla mnie rozwiązanie ? Czy ktoś z forumowiczów orientuje się czy to urządzenie "dołącza swoje bebechy" do karty wewnętrznej, czy wyłącza kartę wewnętrzną na rzecz tego co sam ma do zaoferowania ? 
Najprościej mówiąc czy [/size]
Echo Sonnet Express III-D działa równolegle z wbudowaną kartą graficzną ? [/size]

Nie miałem do czynienia, gdyż Sonnet był za drogi. Stąd mój wybór to Akitio.

#127 berze

berze
  • 2 postów

Napisano 03 listopada 2016 - 08:29

Najprościej mówiąc czy Echo Sonnet Express III-D działa równolegle z wbudowaną kartą graficzną ?

 

 

Mogę odpowiedzieć na podstawie Windowsa 10, ale dla MacOSa powinno być analogicznie, gdyż to sprawa harware'owa, a nie software'owa.

 

Otóż działa.

 

Tzn. miałem jednoczenie wykryte i działające 3 karty graficzne:

  • integrated - Intel HD cośtam cośtam
  • dedicated (dodatkowa w laptopie) - Quadro K2100M
  • external (umieszczona w Sonnet Echo Express III-D) - Radeon R9 270

...no i oczywiście 3 pakiety sterowników :)



#128 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 listopada 2016 - 14:07

Panowie. W obliczu tego co się ostatnio dzieje w temacie nowych MB postanowiłem, że zostanę jeszcze przez chwile z MBP 15" late 2012 GF650M i7 z matową matrycą Hi-RES. W związku z powyższym, uprzejmie pytam o Wasze doświadczenia jaką maksymalnie kartę wsadzić aby moc nie szła w gwizdek przy TB1. W gra wchodzą: EVGA GTX 750Ti, EVGA GTX 960 i EVGA GTX 1060. Macie jakieś doświadczenia z tymi kartami? Jak z przyrostem wydajności pod OSX 10.9.5? Zależy mi na akceleracji w jednej jedynej grze w którą gram t.j. World of Warcraft w rozdzielczości 1600x1200 na zewnętrznym monitorze. Wszelkie uwagi mile widziane. Jak ze stabilnością w/w zestawienia.

 

Ja testowałem dwie karty 750 TI - EVGA I GIGABYTe, na obu to samo. Czyli na maksa niestabilne działanie. Raz reset po 5 minutach, a raz po 5 godzinach. Nie ma reguły.



#129 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 28 listopada 2016 - 14:19

Ja testowałem dwie karty 750 TI - EVGA I GIGABYTe, na obu to samo. Czyli na maksa niestabilne działanie. Raz reset po 5 minutach, a raz po 5 godzinach. Nie ma reguły.

 

 

Ja używałem z GTX980 bez żadnych problemów.  GTX960 oraz GTX1060 nie odpalisz na OS X na dzień dzisiejszy (26/11/2016) - brak sterowników od Nvidii. 


Użytkownik zico_chaos edytował ten post 28 listopada 2016 - 14:42

This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 


#130 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 listopada 2016 - 14:27

Ja używałem z GTX980 bez żadnych problemów.  GTX960 oraz GTX1060 nie odpalisz na OS X na dzień dzisiejszy (26/11/2016) - brak sterowników od Nvidii. 

 

Ale to są długie karty tak? Musiałeś coś cudować z obudową? Poza tym te karty kosztują krocie. Ja chciałem coś dużo poniżej 1000 zł :D


Użytkownik jacek00 edytował ten post 28 listopada 2016 - 14:30


#131 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 28 listopada 2016 - 14:41

Ale to są długie karty tak? Musiałeś coś cudować z obudową? Poza tym te karty kosztują krocie. Ja chciałem coś dużo poniżej 1000 zł :D

 

Tak, część obudowy Akitio jest włożona w dedykowaną obudowę mini ATX (mobilność nie ma dla mnie żadnego znaczenia).  Ale jeśli wystarczy ci wydajność GTX970 to ta karta Asusa jest dość fajna i mała. 

 

https://www.asus.com...TX970DCMOC4GD5/

 

poniżej link do postu z szerokością kart które wejdą do obudowy lub jak zmodyfikować obudowę aby zmieścić większą kartę. 

 

https://www.techinfe...box-16gbps-tb2/

 

Zabawa z eGPU nie należy do tanich :) 

 

W poprzednim poście jest błąd GTX960 działa bez problemów. 


This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 


#132 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 listopada 2016 - 15:35

www.techinferno.com to ja chyba od deski do deski przeczytałem :)

Używasz tej karty do pracy czy do grania czy do czego? Bo jak piszesz, że działa to nie wiem - może jeszcze raz zaryzykuje i zamówię inną kartę jakąś i spróbuję


Użytkownik jacek00 edytował ten post 28 listopada 2016 - 15:36


#133 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 28 listopada 2016 - 16:38

używam do wszystkiego :) gram na OS X i Windowsie a jednocześnie używam komputera do pracy. Dwa monitory Dell 27" 2560 x 1440 (podłączone przez DisplayPort) śmiga aż miło. 


This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 


#134 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 listopada 2016 - 16:45

używam do wszystkiego :) gram na OS X i Windowsie a jednocześnie używam komputera do pracy. Dwa monitory Dell 27" 2560 x 1440 (podłączone przez DisplayPort) śmiga aż miło. 

 

Dzięki za odpowiedzi. Wysłałem Ci na priva coś



#135 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 listopada 2016 - 22:34

 

 

W poprzednim poście jest błąd GTX960 działa bez problemów. 

 

 

No właśnie, też mi się wydaje a nawet jestem pewien, że najlepszym wyborem na ten moment jest GTX960 od EVGA lub ten asus 970 /BTW trochę za wysoki/. Do 1060 nie ma jeszcze sterowników. Na jakim OSX latasz i czym to zasilasz? Stabilnie jest pod OSX?

 

Jeszcze taka jedna dygresja: ważne jest do jakiego TB dobieramy kartę. Nie liczyłem tego ale dla TB1 max to GTX 960/970 potem para idzie w gwizdek.


Użytkownik Icemanpl edytował ten post 28 listopada 2016 - 22:41


#136 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 listopada 2016 - 23:00

Ja używałem z GTX980 bez żadnych problemów.  GTX960 oraz GTX1060 nie odpalisz na OS X na dzień dzisiejszy (26/11/2016) - brak sterowników od Nvidii. 

 

A z 950 masz wieści jak to chodziłoby?



#137 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 28 listopada 2016 - 23:11

w tej chwili jestem na 10.12.1

 

GTX 950 będzie chodził. Szukaj modeli z DisplayPort.  Modeli z HDMI i VGA nie polecam sprawiają problemy.   Mam zasilacz EVGA 650W 80+ Gold. Kabel zasilający obudowę Akitio przerobiony (znaczy się przecięty) tak aby używać zasilania z zasilacza EVGA. Wcześniej używałem risera z podłączonym zasilaniem ale przy restarcie karta graficzna dostawała na parę sekund maksymalnych obrotów i nie wygodnie było wszystko zmontować.


Użytkownik zico_chaos edytował ten post 28 listopada 2016 - 23:15

This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 


#138 DenisGrusz

DenisGrusz
  • 11 postów

Napisano 30 listopada 2016 - 18:54

Wczoraj przeprowadziłem ostateczne testy swojego eGPU. Zestaw składa się z: 

MBP 15 (mid 2015) 

Sonnet Echo III D TB2 

MSI GeForce GTX 1060 Armor 

 

Jak koledzy powyżej słusznie zauważyli dla GTX 1060 nie ma jeszcze sterowników pod OSX, dlatego też testy przeprowadzałem na bootcampie z windowsem 10. W tej konfiguracji wszystko bardzo ładnie działa. Komputer widzi wszystkie karty graficzne, a osiągi są bardzo zadowalające. Do gier i tak postawienie bootcampa byłoby raczej nieuniknione i chociaż eGPU chcę używać głównie do pracy, nie omieszkam ponacierać się 10 letnim skokiem technologicznym w dziedzinie grafiki komputerowej i zagrać w jeden z najnowszych tytułów. (Offtopic: Na początku 2017r. będzie premiera "Syberii 3" - bardzo mile wspominam tą przygodówkę - Polecam!)
Wracając do tematu - wersja Armor GTX 1060 jest troszkę gabarytowa przez co napotkałem lekkie trudności z upchnięciem jej do Sonneta. Na długość wszystko jest ok (nie polecam wersji z 3 wentylatorami, bo może być już problem z zmieszczeniem takiej karty w skrzynce), co do wysokości musiałem odkręcić 2 wentylatory zamontowane w obudowie, bo niestety karta by się nie zmieściła. Nie ubolewam nad tym, ponieważ wentylatory były naprawdę hałaśliwe, a w razie długogodzinnej wytężonej pracy karty dla lepszego chłodzenia można najzwyczajniej wyciągnąć ją z obudowy. 

Na tą chwilę nie pozostaje mi nic innego jak czekać na wsparcie 1060 dla OSX, a międzyczasie cieszyć się osiągami na windowsie 10. 

 

Każdemu bardzo serdecznie polecam tego typu rozwiązanie, osiągi są nieporównywalne do karty dedykowanej (w moim przypadku R9 370x), no i co bardzo cieszy - w szczególności mnie - dzięki temu rozwiązaniu w mobilnej stacji roboczej posiadam aż 7 wyjść video z możliwością rozbudowania do bodajże 11 dzięki urządzeniom Club3D MST

 

W Sonnecie Echo mam jeszcze miejsce na dysk SSD na PCIe oczywiście. Zakupiłem już nawet Plextora 256 GB, jednakże okazało się że na macos dysk nie jest bootowalny i musiałem zwrócić. I tutaj przy okazji moje pytanie ... czy ktokolwiek wie coś więcej o dyskach SSD na PCIe, jak to wygląda z kompatybilnością ? Znalazłem dysk OWC, który rzekomo działa na MacOS, ale jest 3 razy wolniejszy od Plextora i 2 razy droższy ... także chyba podziękuje :-)  Niestety zwróciłem dysk przed sprawdzeniem czy ruszyłby na Windowsie przez Bootcamp, czy ktoś kiedyś to testował ? 

 

Pozdrawiam 

P.S. Gdyby były jakieś pytania, śmiało można mnie atakować ;-) 


www.miraze.weebly.com


#139 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 listopada 2016 - 19:32

W Sonnecie Echo mam jeszcze miejsce na dysk SSD na PCIe oczywiście. Zakupiłem już nawet Plextora 256 GB, jednakże okazało się że na macos dysk nie jest bootowalny i musiałem zwrócić. I tutaj przy okazji moje pytanie ... czy ktokolwiek wie coś więcej o dyskach SSD na PCIe, jak to wygląda z kompatybilnością ? Znalazłem dysk OWC, który rzekomo działa na MacOS, ale jest 3 razy wolniejszy od Plextora i 2 razy droższy ... także chyba podziękuje :-)  Niestety zwróciłem dysk przed sprawdzeniem czy ruszyłby na Windowsie przez Bootcamp, czy ktoś kiedyś to testował ? 

 

Pozdrawiam 

P.S. Gdyby były jakieś pytania, śmiało można mnie atakować ;-) 

 

Na PCIe musisz mieć przejściówkę i SSD np Samsung SM941 lub SM951 bo innych z NVMe nie zbootujesz. Chyba, że kupisz przejściówkę na oryginalny SSD PCIe Apple i ich dysk. OWC nie polecam, straszny badziew.

Jak byś był z okolic Śląska, to mam na półce wszystko, czego potrzebujesz do testów.


Użytkownik Iro edytował ten post 30 listopada 2016 - 19:34

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#140 DenisGrusz

DenisGrusz
  • 11 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 09:21

Na PCIe musisz mieć przejściówkę i SSD np Samsung SM941 lub SM951 bo innych z NVMe nie zbootujesz. Chyba, że kupisz przejściówkę na oryginalny SSD PCIe Apple i ich dysk. OWC nie polecam, straszny badziew.

Jak byś był z okolic Śląska, to mam na półce wszystko, czego potrzebujesz do testów.

 

SM951 wygląda konkretnie, osiągi zbliżone, jak nie lepsze do Plextora którego zakupiłem. Oryginalny SSD Appla od razu wiem że odpada, bo by mnie z torbami puścił :) 

Co do przejściówki to znalazłem na allegro takie cudo: 
http://allegro.pl/adapter-m-2-ngff-key-m-b-do-pci-e-express-4x-ssd-i6398624806.html

Pytanie czy takie coś będzie współgrało z tym samsungiem ? I czy przypadkiem taki adapter nie ogranicza prędkości przesyłu danych ? 


www.miraze.weebly.com


#141 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 grudnia 2016 - 10:35

SM951 wygląda konkretnie, osiągi zbliżone, jak nie lepsze do Plextora którego zakupiłem. Oryginalny SSD Appla od razu wiem że odpada, bo by mnie z torbami puścił :)

Co do przejściówki to znalazłem na allegro takie cudo: 
http://allegro.pl/ad...6398624806.html

Pytanie czy takie coś będzie współgrało z tym samsungiem ? I czy przypadkiem taki adapter nie ogranicza prędkości przesyłu danych ? 

 

Najbardziej ogranicza Thunderbolt. W przypadku wersji 1 na dysku teoretycznie osiągniesz max 1.25 GB/s, a w przypadku drugiej 2,5GB/s. 


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#142 DenisGrusz

DenisGrusz
  • 11 postów

Napisano 01 grudnia 2016 - 12:41

Najbardziej ogranicza Thunderbolt. W przypadku wersji 1 na dysku teoretycznie osiągniesz max 1.25 GB/s, a w przypadku drugiej 2,5GB/s. 

W takim przypadku chciałbym spytać jaka jest tego reguła ? Z tego co wiem Thunderbolt 2 pozwala na przesył danych do 20GB/s w dwie strony ... skąd więc to ograniczenie ? 

 

Czy przepływ danych z karty graficznej i dysku SSD (jednocześnie) przez jedno złącze Thunderbolt 2 nie obniży w znaczącym stopniu wydajności tych urządzeń ? 


www.miraze.weebly.com


#143 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 01 grudnia 2016 - 13:17

W takim przypadku chciałbym spytać jaka jest tego reguła ? Z tego co wiem Thunderbolt 2 pozwala na przesył danych do 20GB/s w dwie strony ... skąd więc to ograniczenie ? 

 

Czy przepływ danych z karty graficznej i dysku SSD (jednocześnie) przez jedno złącze Thunderbolt 2 nie obniży w znaczącym stopniu wydajności tych urządzeń ? 

 

Nie 20GB/s tylko 20Gb/s czyli 2.5GB/s

https://www.checkyou..._per_second.php

 

Dysk potrzebuje magistrali x4, grafika co najmniej x8. Thundebolt 2 ledwie starcza, żeby obsłużyć jeden element.

 

Dla przykładu w stacjonarnym PC, slot na grafikę (x16) ma przepustowość ponad 6x większą od Thunderbolt 2.


Użytkownik Iro edytował ten post 02 grudnia 2016 - 08:34

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#144 DenisGrusz

DenisGrusz
  • 11 postów

Napisano 02 grudnia 2016 - 15:09

To zmienia trochę postać rzeczy  ;) i w tym przypadku instalowanie w skrzynce kolejnego dysku SSD chyba mija się trochę z celem.

 

Jestem ciekawy jakiej przepustowości faktycznie potrzebuje karta graficzna i jak dużo może być obniżona jej wydajność poprzez podpięcie jej właśnie przez port Thunderbolt 2 ? Czy ktoś przeprowadzał kiedyś takie testy ? 

 

Z tego co patrze sloty PCIe w Sonnet Echo prezentują się tak: 
One x8 mechanical (x8 electrical) PCIe 2.0

One x16 mechanical (x8 electrical) PCIe 2.0

One x8 mechanical (x4 electrical) PCIe 2.0

 

Także karta graficzna wpięta w slot x16 ma i tak przepustowość ograniczoną do x8 
Możecie polecić jakiś godny programik pod Windowsa żeby przetestować sobie jak to wygląda w praktyce ? 


 


www.miraze.weebly.com


#145 jacek00

jacek00
  • 368 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 grudnia 2016 - 18:03

Hej, potestowałem na GTX 950 i o dziwo całość chodzi dość stabilnie. Niestety w PS nadal występuje problem z artbordami, gdzie pole teskstowe się kaszani, co dyskwalifikuje u mnie eGPU. No ale to jak się okazuje już problem samych sterowników. 

 

Szkoda. Dla mnie przygoda z egpu dobiegła końca, bo sterowników i ich prawidłowym działaniem z artboardami nie przeskoczę. Tak więc jakby ktoś był zainteresowany obudową Akitio to w dziale giełdy jest ogłoszenie moje o sprzedaży.



#146 DenisGrusz

DenisGrusz
  • 11 postów

Napisano 15 grudnia 2016 - 01:53

W ostatecznym rozrachunku po przeszperaniu wielu forów zdecydowałem się oddać swojego GTX 1060 w obawie, że mogę nigdy nie doczekać się sterowników pod macka. W zastępstwie zamówiłem Asus AMD RX480 4G Dual i uważam że był to całkiem dobry wybór. Co prawda musiałem przeczytać jeszcze więcej wątków na forach z których 99% informacji było kompletnie bezużytecznych ... ale kto szuka ten znajdzie ! :-) 
 
Ostatecznie udało mi się uzyskać pełną akceleracje karty graficznej (tylko dla zewnętrznego monitora) i chciałbym dla potomnych podzielić się tą informacją. 
Na początku znalazłem skrypt stworzony przez Goalque'a, można go znaleźć na stronie:  https://github.com/goalque/automate-eGPU 

Po instalacji komputer widział kartę, ale nie działało to za dobrze. Brak akceleracji objawia się "szarpaniem ekranu", mryganiem, itp. dodatkowo miałem też problem z uruchomieniem mojego oprogramowania (Resolume Arena 5). Przy starcie była informacja że komputer nie może zidentyfikować karty graficznej i program się wysypywał. Po niezłomnych poszukiwaniach udało mi się znaleźć ten topic: 

 

https://www.techinferno.com/index.php?/forums/topic/10845-2015-13-mba-rx46016gbps-tb2-akitio-thunder2-108w-adaptor-osx-102-hedge/&_fromLogin=1

 

I jak się okazało cztery linijki kodu które trzeba było wklepać w terminal okazały się zbawienne. Karta na tą chwilę posiada pełną akceleracje, resolume uruchomił się bez żadnego problemu, także mogę śmiało powiedzieć że podmianka była jak najbardziej warta zachodu. Wydajnościowo RX480 nie różni się praktycznie wcale od GTX 1060 (przynajmniej do moich celów, w grach może jakieś benchmarkowe różnice byłyby bardziej zauważalne), dlatego też mogę śmiało polecić każdemu kto jest zainteresowany budową eGPU na włożenie tam RX480. Myślę, że za jakiś czas mac os wprowadzi większe wsparcie dla tej karty i będzie to działało na zasadzie plug and play, tymczasem trzeba się trochę nagimnastykować i mam nadzieje że moje porady komuś się przydadzą. 

 

Pozdrawiam


www.miraze.weebly.com


#147 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 17 stycznia 2017 - 01:26

Nowe urządzenie AKiTiO Node może troszkę namieszać :) 

 

https://egpu.io/thun...e-macos-sierra/

 

http://www.anandtech...gfx-box-for-299


This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 


#148 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 stycznia 2017 - 08:23

Oprócz powyżej zacytowanego Akitio, są jeszcze inne dostępne:

GPUnerd-eGPU-comparison.png


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#149 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 17 stycznia 2017 - 10:59

As earlier reports pointed out, the AKiTiO Node TB3 board has the Texas Instrument TPS65983 (TI83) USB-C controller with Thunderbolt 3 support. Interestingly Apple’s first Thunderbolt 3 Mac, the Late 2016 MacBook Pro, only supports this TI83 controller. Older Thunderbolt 3 enclosures with the TI82 controller such as Razer Core, AKiTiO Thunder3, and Plugable TB3 docks do not have official support in macOS 10.12 Sierra. This is a software limitation Apple uses to restrict the implementation of external graphics cards on macOS.

 

Jeśli dobrze rozumiem, to Akitio Node powinno być wspierane (macbook pro late 2016 i późniejsze) natywnie? Tak?



#150 zico_chaos

zico_chaos
  • 341 postów

Napisano 17 stycznia 2017 - 11:24

Już działa beż żadnych problemów. Nowy firmware rozwiązuję wszystko. 

 

 

 

 

An AKiTiO Node running with firmware v1.0.0.3 B1-23+3.6.1 is fully functional in macOS 10.12 Sierra. To enable the use of an eGPU in Mac OS environment, the one prerequisite is Goalque’s automate-eGPU script.

This is a war, and we are soldiers Death can come for us at any time... In any place. Mac Mini Late 2012 i7  + eGPU AKiTiO GTX 980, tMBP 15" 2016 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych