Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

mac os - pierwsze starcie - ciag dalszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#26 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 19:34

KOMENTARZ MODEATOR'a - Proponuje odejść od argumentów ad persona!
(czyli - nie obrażać kogoś bo myśli inaczej. W dyskusji używamy argumentów!, a nie domysłów, pomowień, i języka potocznego)

[ Dodano: 2006-02-18, 19:35 ]
( bo będe wysylał posty w niebyt!)

#27 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 19:39

Przemion, a czy bezpieczenstwo WinXP testujesz na PowerPC ?

Pomieszales dwa watki...

>A OSX nie jest przeznaczony na składaki, więc nie próbuj mnie przekonać, że testowanie na składakach ma służyć poprawie bezpieczenstwa, bo to jest pozbawione sensu!

Nie, ja nie wiem czy ja tak mieszam w swoich wypowiedziach? Kwestie bezpieczenstwa odnosila sie teoretycznego przestepstwa i miala niewiele wspolnego z Apple, Makiem czy w ogole komputerami - to byl tylko przyklad przestepstwa, ktore wpadlo mi do glowy jak ktos rzucil o wlamaniu do sasiada.

>Mylisz bezpieczenstwo, z zabawą w kombinowanie, bo gdzie wyślesz wyniki swojego testu bezpieczeństwa ?!? Do Apple, jasne, po to aby cię zamkneli... już to widzę.

A jesli juz sie tak przy tym uparles, to tak, sadze,ze do Apple, jesli to oni by mnie wynajeli. W koncu duze koncerny wynajmuja wlamywaczy internetowych, by sprawdzic swoje bezpieczesntwo, nie?

>Nie mówię, że to jest słuszne, że OSX jest tylko na Apple (moim zdaniem to jest OK, bo marka Apple jest bardziej kompleksowa, i stracilaby według mnie jeśli OSX byłby na składaki).

Moglyby byc dwie osobne linie systemow - hardcore'owa i pecetowa. Problem polega chyba tez na tym, ze ciezko by bylo Apple'owi wspierac nowa galaz.

#28 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 lutego 2006 - 19:40

@krzyfar czy to oznacz scisle i doklanie ze system nie moze byc instalowany na innym komputerze niz firmy apple czy oznacza ze nie moze byc istalowany wiecej niz jeden raz na jednym komputerze apple? Ani to klub ekskluzywny ani elitarny moim skromny zdaniem szarego czlowieczka!

#29 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 19:44

Sandking, sam sobie odpowiedziałeś na swoje tezy postawione wcześniej...


Według mnie to ciekawe, testowanie OSX na składakach, ale na tym forum nię będziemy pozwalać na takię wątki. Z racji tego, że tą kwestie już przedyskutowaliśmy wcześniej, i wiecie jaki regulamin na MyApple panuje, z mojej strony to tyle.

[ Dodano: 2006-02-18, 19:45 ]
PitMac, to oznacza, że musi być instalowany na maszynie od Apple! (co chyba jest oczywiste)

#30 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 lutego 2006 - 19:51

No niby jasno z tego winika,tylko ze skoro oni robia program pod swoja maszyne i teoretycznie na innej nie zadziala no to pisza ze komputer apple,ale ja sie pytam czy tam jest gdzies zapisane ze nie wolno instalowac systemu na innym komputerze niz apple! Bo to troche zmienia postac rzeczy.Np kupujesz auto i masz napisane ze trzeba wlewac olej tylko jednej firmy bo tylko oni go robia,ale powstaje inna firma ktroa rowniez robi taki sam olej to chyba wolno ci go uzywac no nie,bo oni nie zastrzegli tego ze innego nie wolno! kurde ale krece chyba jasno to napisalem?

#31 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 19:56

PitMac, w tym przypadku licencja jasno określa że system wolno zainstalować WYŁĄCZNIE na komputerze oznaczonym jako APPLE. Nie ma tu żadnego pola manewru dla interpretacji.

W tłumaczeniu:

This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time.


Ta licencja zezwala na instalację i użytkowania jednej kopii oprogramowania firmy Apple na jednym komputerze firmy Apple jednocześnie.

Nie ma słowa o komputerze innym niż komputer Apple. Jasno i wyraźnie.

#32 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 18 lutego 2006 - 20:00

wg mnie ta dyskusja jest bez sensu. nie chodzi tu o to gdzie mozna instalowac osx a gdzie nie lecz o sam regulamin forum. jesli ktos znajduje sie na terenie jakiegos panstwa ma obowiazek dostosowac sie do panujacego tam prawa.Nie wazne czy tam skad sam pochodzi dana rzecz jest dozwolona czy nie. Wydaje mi sie ze tak samo jest w innych dziedzinach zycia. Jesli jedziesz samochodem musisz zapiac pasy itp itd. Wchodzac na forum i zabierajac glos w dyskusji powinienes sie zapoznac z regulaminem tego forum i go przestrzegac. To jest twoj wolny wybor czy tu jestes czy nie, wiec nie wiem co w tym dziwnego ze zostal zamkniety temat niezgodny z akceptowanym przez wieksza czesc uzytkownikow regulaminem. To tyle ode mnie.

#33 db

db
  • 771 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 20:14

Nie jestem ani po jednej ani po drugiej stronie, rozmumiem ludzi któży chcą zainstalowć OSX na PC , sam miałem taki zamiar ale skończyło się na szarym tle z jabłkiem na środku :(, trzeba jednak zrozumieć moderatorów, przeciez gdyby ktoś z apple chciał się przyczepić to by mógł kazać zamknąć myapple a nawet wnieść sprawę do sądu 8)

#34 waluigi

waluigi
  • 708 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 18 lutego 2006 - 20:16

Pomijajac juz oczywista dla mnie kwestie legalności, jest to forum o KOMPUTERACH APPLE co IMO jest równoznaczne z OSX NA PPC (czy może inaczej, OSX NA KOMPUTERACH APPLE - ze wzgledu na Intela).

Myśle że od tematów 'ile zajmuje osx w wersji PC', blisko juz jest do pytan 'jaki patchset zastosowac dla mojego sprzetu' czy nawet dyskusji o PCtowym hardwarze :?

Dla mnie to jest jasne - jest to forum o Machintoshach, sprzecie Apple i OSX na komputerach Apple.

#35 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 18 lutego 2006 - 20:17

A ja się wyłamię, dla mnie jest to zapis czysto teoretyczny i działający na tej zasadzie co zapisy w instrukcji samochodu, że należy używać tylko oryginalnych części zamiennych.
Jedna z podstawowych zasad prawodawstwa głosi:
Nulllum crimen sine pena - co znaczy, nie ma przestępstwa bez kary, czyli jeśli za coś nie przewidziano sankcji, to nie jest to przestępstwem. Pokażcie mi zapis mówiący o ściganiu osób instalujących system na komputerach nie-Apple.

A co do dyskusji: Ludzie opanujcie się, jaka ekskluzywność, jakie porównywanie do rozmowy o morderstwie, nie wydaje wam się, że troszkę za bardzo przesadzacie w niektórych sprawach. Ktoś chciał zainstalować coś czego nie powinien instalować, a wy od razu Dżihad rozpętujecie.
Po pierwsze: ten kto sam jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień.
Po drugie: trochę więcej luzu i dystansu zalecam.

#36 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 20:26

elrobsono, nie zgodzę się z tobą.

A ja się wyłamię, dla mnie jest to zapis czysto teoretyczny i działający na tej zasadzie co zapisy w instrukcji samochodu, że należy używać tylko oryginalnych części zamiennych.


Kupując samochód nie podpisujesz umowy w której jest taki punkt. To jest tylko zalecenie producenta w instrukcji obsługi.

Kupując i instalując system zgadzasz się na warunki licencji. I taka jest różnica.

A co do ekskluzywności.. takie stwierdzenia uważam za przesadę. Nie czuję się członkiem żadnego super hiper elitarnego klubu.

#37 tom_mac

tom_mac
  • 734 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 lutego 2006 - 20:27

Pokażcie mi zapis mówiący o ściganiu osób instalujących system na komputerach nie-Apple.


a ten?

This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time.


Czy łamanie warunków licencji jest legalne? Jeżeli tak to nie ma sprawy...


Po drugie: trochę więcej luzu i dystansu zalecam.

- zgadzam się, ale skoro powstał regulamin forum to się go trzymajmy.

#38 jbwm

jbwm
  • 1 878 postów
  • SkądB-stok/Polska

Napisano 18 lutego 2006 - 20:28

nie wiem moze sie myle ale chyba powinno byc: NULLUM CRIMEN SINE LEGE. - nie ma zbrodni bez uzasadnienia prawnego. NULLA POENA SINE LEGE. - nie ma kary bez przepisu prawa. :)

#39 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 18 lutego 2006 - 21:58

nie wiem moze sie myle ale chyba powinno byc:
NULLUM CRIMEN SINE LEGE. - nie ma zbrodni bez uzasadnienia prawnego.
NULLA POENA SINE LEGE. - nie ma kary bez przepisu prawa.
:)


Mogło mi się pokaszanić, wiecie jak to bywa ze studentami po sesji ;) W każdym razie coś takiego było, ręki sobie nie dam obciąć :)

#40 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 22:00

Nic nie jest cenzurowane. Nikt tu nie wymyśla sobie swoich widzimisie - po to jest regulamin aby go przestrzegać - czy to takie trudne?


code prosze cie - zablokowaliscie wlasnie watek co widac jak byk tutaj http://www.myapple.p...opic.php?t=3630 wiec nie zaprzeczaj. to nie jest kwestia widzimisie - obecnosc regulaminu niczego nie zmienia. w PRL tez byly regulaminy i szczegolowe przepisy o czym wolno mowic a o czym nie a nawet specjalni oplacani z budzetu panstwa urzednicy. wez tez pod uwage ze regulamin forum nie byl wypisany na kamiennych tablicach i nie pochodzi gory synaj tylko napisales go sam lub zrobil to ktos kogo o to poprosiles... Ja zreszta nie neguje twojego prawa do robienia na tym forum tego co uwazasz za stosowne. ale tez, mam niezbywalne prawo powiedziec co o tym mysle i z niego korzystam. instalowanie X na pc to zabawa, podobnie jak szukanie dziur czy obejsc w roznych zabezpieczeniach. dzieki temu ze istnieja ludzie ktorzy poswiecaja temu swoj czas wiemy wiecej - a i producenci moga doskonalic swoje technologie. Ale to i tak nie ma w tej sprawie znaczenia. Chodzi o to ze rozmowa na ten temat nie jest niczym zlym, a na forum poswieconym apple wydaje sie zupelnie ontopic. Osobiscie jestem ciekway jak dziala X na PC i chetnie dowiedzialbym sie czegos na ten temat z pierwszej reki - nie dowiem sie bo przeciez taki post powinien wedlug przyjetej przez was agrumentacji zostac usuniety bo to dzialanie "nielegalne".

bartosz, ja ciebie naprawdę nie rozumiem.



krzyfar - na prawde nie ma sie czym chwalic ;)

Pytanie o to w jaki sposób zainstalować system Appla na PC nie różni się od pytania:
"Chcę okraść sąsiada. Ma alarm Terminator T100. W jaki sposób mam go rozbroić?"


prosze cie - przestan. czemu nie "ilu strzelcow potrzeba do zabicia JFK?" To jest czysta demagogia typu pirat=zlodziej, a hacker=terorysta.


Ja sie zastanwaiam skad nagle tyle nomokratow chodzi po ziemi? Skad sie bierze ten legalizm za wszelka cene? Co zlego stanie sie gdy jas kowalski zainstaluje na swoim pececie OS X? Czy robisz komus jakas krzywde instalujac system na komputerze ktory np. nie spelania wymagan X za pomoca jakiegos hacka typu http://www.macosxhin...51211074138859? Na pewno nie jest to zgodne z licencja. Czy autor pacifista jest przestepca? To przeciez narzedzie ktore umozliwia obejscie applowskich restrykcji przy instalacji programow? Dlaczego wiec jeszcze nie siedzi w wiezieniu? Dlaczego istnieja serwisy typu macosxhints na ktorych ludzie wymieniaja doswiadczenia jak obejsc ograniczenia lub grzebac w systemie? Co to w ogole znaczy ze cos jest "nielegalne" skoro ktos robi cos prywatnie, na wlasny uzytek i w domowym zaciszu? A moze to licencja jest "nielegalna" bo kloci sie z ogolnie pojetym poczuciem sprawiedliwosci a byc moze tez z zapisami jakichs aktow prawnych wyzszego rzedu? Przeciez w wiekszosci to zbior ograniczen i zero gwarancji ze zakupiony software bedzie dzialal sprawnie. Stawiacie sie w roli sedziego i oskarzyciela oceniajac postepek pytajacego jakby byl wielokrotnym gwalcicielem. Dla mnie to nic nowego - sam zostalem wyzwany od zlodziei za to ze mialem czelnosc pobrac bete Google Earth z MacUpdate i publicznie sie do tego przynac... Bo program w wersji dla maka nie byl oficjalnie dostepny na stronach google itd. Dziwie sie tylko dlaczego forum ktore ma sluzyc do wymiany doswiadczen ja uniemozliwia - tylko dlatego ze ktos ma zamair zrobic cos na przekor zapisom "swietej" licencji czy ogolnie panujacym zasadom. Nie naraza nikogo na straty, nie ukradl nikomu klucza do sejfu z ktorego wyjal plyte z osx86, nie pyta skad pobrac pirata - pyta o kwestie techniczne, pyta zeby wiedziec. A wiedza nie jest przestepstwem, nie jest "nielegalna". Tak samo jak rozmowa. W naszym, uzytkownikow, interesie jest aby banowanie, blokowanie watkow itp akcje odbywaly sie tylko w wyjatkowych sytuacjach a nie z byle powodu, czy w imie jakiegos irracjonalnego tabu. Moderowanie ma zapewnic porzadek a nie filtrowanie tresci - nie wszystkie tematy sa wygodne. Ale lepiej ze soba rozmawiac niz milczec.

#41 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 22:17

bartosz, moralność to jedno a prawo to drugie.

To jest czysta demagogia typu pirat=zlodziej


To nie jest demgogia, tak stanowi prawo, czy nam się podoba czy nie.

I jeszcze dla wyjaśnienia cytat z licencji:

C. Except as and only to the extent permitted in this License and by applicable law, you may not copy, decompile, reverse engineer, disassemble, modify, or create derivative works of the Apple Software or any part thereof.


czyli w skrócie "grzebać w oprogramowaniu nie wolno", kupując i instalując system zgadzasz się na te warunki. jeśli ci się one nie podobają - NIE KUPUJ i NIE INSTALUJ.

I druga informacja dla tych co twierdzą źe sobie kupili OSX i mogą z nim robić co chcą:

1. General. The software (including Boot ROM code), documentation and any fonts accompanying this License whether on disk, in read only memory, on any other media or in any other form (collectively the "Apple Software") are licensed, not sold, to you by Apple Computer, Inc. ("Apple") for use only under the terms of this License, and Apple reserves all rights not expressly granted to you.


Czyli w skrócie: Dostajemy pozwolenie na użytkowanie programu na warunkach zawartych w licencji.

Warunki ci się nie podobają? NIE KUPUJ i NIE INSTALUJ

I jeszcze raz powtórzę, tak stanowi prawo, czy nam się podoba czy nie.

A czy nam się podoba to już jest temat na zupełnie inną dyskusję :wink:

#42 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 22:22

bartosz, a jak po zamieszczeniu takich treści code i reeye dostaną "wyrok" to będzie OK... (abstrachując, ale jest to realne!)

Sprawa jest prosta, REGULAMIN TEGO FORUM ZABRANIA TEGO TYPU TEMATÓW, czy się to komuś podoba czy nie, jest to jak widać trudne do zaakceptowania, ale takie są tu zasady.

Nazywajcie to jak chcecie, inkwizycją, ograniczaniem wolności i co kolwiek innego wam przyjdzie do głowy, ale takie tematy będą kasowane i tyle, koniec dyskusji.

#43 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 23:01

My takie dyskusje będziemy kasować, jednak na stronie:

http://forum.osx86project.org - takie dyskusje są dopuszczalne, z zakazem linowania. Właśnie są po rozmowach z prawnikami Apple, forum na stronie zostało po raz kolejny otwarte. Tam znajdziecie całą masę informacji i możliwość dyskusji na wybrane przez was tematy.

#44 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 19 lutego 2006 - 03:57

E
Poza tym jakos o legalnosci pierwotnego dzialania wszyscy tutaj krzycza,a moje wspomnienie o legalnosci wykorzystania cudzego mienia (avatary) juz przeszlo bokiem. Hipokryci.


Moj Avatar jest grafika mojego autorswa wykonana w Programie 3D Studio MAX. Poza tym jezeli ktos wykorzystal grafike w avatarze ktora nie jest jego autorstwa to trudno jego sprawa. Najwazniejsze ze nie czerpie zadnych korzysci majtkowych z tytulu posiadania COOL Avatara.

#45 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 19 lutego 2006 - 05:05

krzyfar - to jest ta sama dyskusja - cytujesz mi licencje i udowadniasz ze jest ona mowiac enigmatycznie niezyciowa i w stosunku do uzytkownika nieuczciwa. albo mam cos na wlasnosc i moge z tym sobie zrobic co mi sie podoba albo nie moge i wtedy nie nalezy to do mnie - slowem kupilem tylko prawo do uzywania a nie program. A prawo ktore seie nam nie podoba nalezy zmieniac i tym glosniej trzeba krzyczec im ono jest bardziej niedobre. prawo jest dla ludzi a nie odwrotnie.

bartosz, a jak po zamieszczeniu takich treści code i reeye dostaną "wyrok" to będzie OK... (abstrachując, ale jest to realne!) Sprawa jest prosta, REGULAMIN TEGO FORUM ZABRANIA TEGO TYPU TEMATÓW, czy się to komuś podoba czy nie, jest to jak widać trudne do zaakceptowania, ale takie są tu zasady. Nazywajcie to jak chcecie, inkwizycją, ograniczaniem wolności i co kolwiek innego wam przyjdzie do głowy, ale takie tematy będą kasowane i tyle, koniec dyskusji.


przemion pozwol ze dyskusja zakonczy sie wtedy kiedy zadecyduja o tym dyskutanci - chyba ze masz zamiar zamknac watek. Wyrok reeye i code nie grozi. Rownie dobrze mozna by skazac za morderstwo czlowieka ktory zapalil papierosa w miejscu gdzie jest to zabronione. To nie jest realne. Banowanie watkow na podstawie kontekstu to zwykla cenzura i nie ma zadnego powodu aby nazywac ja inaczej. Racja - nie ma przymusu pisania i czytania myapple, tak samo zreszta jak nie ma przymusu czytania macworlda, uzywania polonizatora czy kupowania makow. Wszystkie te rzeczy jednak sa robione dla ludzi i argumentacja tego typu tylko obnaza stosunek autorow do wlasnych czytelnikow/klientow. Gdy ma sie ich 1000 strata 1 nikogo nie zaboli. Problem w tym ze tym jednym moze byc kazdy z nas. I dobrze to sobie uswiadomic.

#46 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 19 lutego 2006 - 09:25

bartosz, ja cię w dalszym ciągu nie rozumiem :)

Nie podoba ci się? To nie kupuj! Czy ty jesteś przez kogoś zmuszany do używania produktów firmy Apple?

Ja oobiście nie lubie np. Mandaryny. W związku z czym nie kupuje jej płyt i nie narzekam potem że za mało na nich jest metalu. Po prostu nie kupuje.

slowem kupilem tylko prawo do uzywania a nie program. A prawo ktore seie nam nie podoba nalezy zmieniac i tym glosniej trzeba krzyczec im ono jest bardziej niedobre. prawo jest dla ludzi a nie odwrotnie.


Ale dopóki się nie zmieni, nie masz prawa go łamać!

#47 db

db
  • 771 postów

Napisano 19 lutego 2006 - 10:27

Są i tez dobre strony x86 np. ten post http://forum.osx86pr...?showtopic=5428

#48 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 19 lutego 2006 - 10:30

lol

#49 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 lutego 2006 - 11:39

@ krzyfar a ty znowu swoje,na czerwonym swietele nigdy nie przeszdles, albo w niedozwolonym miejscu na ulicy?! W ten sposob tez lamiesz prawo,Jak jestescie tacy praworzadni to zacznicie zwracac wiecej uwagi na to co sie dzieje wokol was moze bedzie z tego jakas kozysc zamiast za przeproszeniem pieprzyc o prawie! Ile razy interweniowales gdy widziales jkas awanture na ulicy? Ludzie obudzcie piszecie to o prawie a ile z was co kolwiek zrobilo w tej kwesti? Do smiechu mnie doprowadza to wszystko,w tej dyskusji koniec z mojej strony bo jest to pozbawione jakiegokolwiek sensu.Mozecie dalej ja toczyc,dorzucac swoje trzy grosze itp itd,ale zanim to zrobicie spojrzcie wstecz i ocencie sami czy na pewno jestescie tacy praworzadni! Finito i zegnam! Do zobaczenia w jakims innym ciekawszym temacie!

#50 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 19 lutego 2006 - 11:50

PitMac, ja również jestem za zakończeniem tej dyskusji, która sama w sobie jest bezcelowa.

Po prostu z faktami się nie dyskutuje. :wink:

krzyfar a ty znowu swoje,na czerwonym swietele nigdy nie przeszdles, albo w niedozwolonym miejscu na ulicy?!


Ja bardzo przepraszam, ale jak to ma związek z tematem legalności instalacji OSX`a na PC ?:shock:
To brzmi zupełnie jak kwestia ze starego dowcipu "...a w Ameryce to murzynów biją!"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych