Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

mac os - pierwsze starcie - ciag dalszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 16:14

jako ze nihil novi nisi commune consensu chcialem dodac swoje 3 grosze bo w zamknietym watku nie moge: http://blog.fotogenia.info/?p=182

#2 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 18 lutego 2006 - 17:28

Ja się tutaj rozpisuje o zamknięciu forum na OSx86project a tu na własnym podwórku znaleźć można takie kwiatki… Niestety po raz kolejny okazało się, że mimo zalet jakie daje moderacja lepszy jest jednak jej brak.

To Twoje zdanie

Panowie drodzy, czy wy aby trochę nie przesadzacie? Ja rozumiem, że każde sieciowe miejsce przeznaczone do rozmowy ma jakiegoś właściciela i to on ustala tematyczny zakres dyskusji i zasady co wolno a czego nie wolno. I nie odmawiam nikomu takiego prawa - wolnoć Tomku w swoim domku. Rozumiem też, że nie toleruje się postów wykraczających poza ten zakres np. “sprzedam choinki - sztuk 400″, “czym karmić kota” itp., że usuwa się posty zawierające wulgaryzmy czy jakieś inne obraźliwe lub obsceniczne treści, że nie pozwala się na linki prowadzące do pirackiego oprogramowania czy cracków ale cenzurowania takich pytań już nie rozumiem…

Jeśli to rozumiesz to powinieneś również zrozumieć że nie toleruje się postów nie zgodnych z REGULAMINEM

Noz1
Instalacja OS X na zwykłym pececie faktycznie nie jest zgodna z licencją “makosa” - zgadza się. Ale czy u licha jeszcze kilka miesięcy temu wszyscy nie emocjonowaliśmy się pierwszymi doniesieniami o udanych instalacjach równie nielegalnej wersji deweloperskiej na maszynach z procesorami x86? Czy nie dyskutowaliśmy o tym co z tego wyniknie? Czy nie wymienialiśmy się linkami do stron takich jak OSx86project? Czy nie rozmawialiśmy o tym czy iksy trafią do komputerów Della a nawet o pudełkowych wersjach dla PC? I co to zmieni na rynku zmonopolizowanym przez Microsoft? Rozmawialiśmy.

Rozmowa o tym co dzieje się w sprawach dla nas ciekawych nie jest nielegalna ani sprzeczna z regulaminem.
Ale dyskusja na temat jak popełnić przęstępstwo już jest (nielegalna i sprzeczna z regulaminem)

A teraz nagle, w imię jakiegoś dziwacznie pojętego legalizmu, nie wolno. Jaki sens ma tworzenie tematów tabu? Co złego jest w pytaniach o ilość miejsca jaką potrzebuje X do działania czy o najlepszy dlań system plików? Doprawdy nie wiem. Tak jak wcześniej narzekałem na nadmiar makowych forów dyskusyjnych w polskojęzycznej części sieci tak teraz zaczynam ją doceniać. Nie da się rozmawiać o pewnych sprawach tu, to da się gdzie indziej. Choć swoją drogą nie sądziłem, że w ogóle pojawi się taka potrzeba. Szczególnie w Polsce, w kraju w którym tyle lat nie wolno było o pewnych sprawach mówić wprost i głośno. A tu proszę - jest. Trawestując znany slogan reklamowy, doczekaliśmy się prawdopodobnie pierwszego cenzurowanego portalu o makach.

Nic nie jest cenzurowane.
Nikt tu nie wymyśla sobie swoich widzimisie - po to jest regulamin aby go przestrzegać - czy to takie trudne?

Noz2
Pytaliście mnie kilka razy dlaczego nie lubię webforów i tak faworyzuję usenet - macie odpowiedź. Grupa pl.comp.sys.macintosh jest jaka jest, pełno tam trolli, flejmów, offtopików a nierzadko i wulgarnych słownych napaści - mówiąc wprost - sporo tam śmieci. Tego wszystkiego nie uświadczycie oczywiście na moderowanych webforach. Za to w usenecie nie ma cenzury, nie ma technicznej możliwości zablokowania wątku, usuwania postów czy zbanowania użytkownika - to prawdziwie wolne medium, prawdziwa przestrzeń publiczna zarządzana przez samych uczestników według demokratycznych procedur. Każdy może napisać co chce, i choć wielu to na prawdę robi, to ja osobiście wolę ten “śmietnik” niż politycznie poprawne, moderowane webfora.

Więc w czym problem?
Są grupy i są webfora.
Tak samo nie ma sensu porównywać ich ze sobą jak nie ma sensu porównywać IRC do CZATów.

Bo zawsze znajdzie się ktoś kto chce być bardziej papieski od papieża… Moderowanie dyskusji to odpowiedzialne zadanie, trzeba wiedzieć kiedy interweniować a kiedy zostawić sprawy własnemu biegowi - to zło konieczne, instrument stosowany w wyjątkowych przypadkach a nie szabelka do wymachiwania przy pierwszej lepszej okazji i pod byle pretekstem. Administrator czy moderatorzy mogą sobie robić co chcą - to ich podwórko i ich decyzje. Ale wolność to odpowiedzialność. Szkoda, że wymagają jej od użytkowników a od siebie już nie.

Taka niewdzięczna rola moderatora/administratora, nigdy nie zadowoli się wszystkich mimo starań i dobrej woli.

Temat przenoszę do "Think Different" bo nie ma nic wspólnego z "mac os"

#3 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 17:49

>Ale dyskusja na temat jak popełnić przęstępstwo już jest (nielegalna i sprzeczna z regulaminem) Czy naprawde rozmowa o tym jak popelnic przestepstwo jest nielegalna? Czy to,ze ktos o tym pisze musi swiadczyc,ze to zrobi? Np. bylbym ciekaw jak to zrobic, ale niekoniecznie musze to zrobic. Czy wy tu macie jakas policje mysli? Na ironie losu chyba ten temat znalazl sie w "Think Different".

#4 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 18 lutego 2006 - 17:54

No racja nie jest nielegalna ale zdecydowanie sprzeczna z regulaminem, który to został stworzony aby moderowanie było mniej kontrowersyjne.

#5 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 18:07

Naprawde nie wiem jaka Wam robi roznice czy takie dyskusje sa prowadzone, czy nie. Oczywiscie - jest regulamin i mozna powiedziec,ze kto chce zostaje, a komu sie nie podoba - czolem. Jednak fora tworzone sa przez ludzi dla ludzi. Nie jest to jakis ciern w Waszym boku przeciez. No i na dodatek jak dla mnie troche kole to w ducha "Think Different". Tak na koniec - moze ktos mi podac linka, gdzie jest napisane,ze instalacja OS X na PC jest nielegalna? Staralem sie znalezc, ale nie udalo sie - pisze to bez prowokacji - chce po prostu sam sie dowiedziec.

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 18 lutego 2006 - 18:08

Hmm... ale czy opis wstawienia Linuksa do iPoda nie jest w ten sposób także nielegalny?

#7 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 18:08

bartosz, ja ciebie naprawdę nie rozumiem.

Dlaczego ktoś na forum ma pomagać popełnić przestępstwo?

Pytanie o to w jaki sposób zainstalować system Appla na PC nie różni się od pytania:

"Chcę okraść sąsiada. Ma alarm Terminator T100. W jaki sposób mam go rozbroić?"

#8 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 18:15

Krzyfar - a skad wiesz,ze pomagasz popelnic przestepstwo? Pomagasz jedynie w teorii sprawdzic system bezpieczenstwa. Przeciez jesli sie pytam w jaki sposob mozna by bylo sie wlamac do systemu takiego a takiego, to moze wlasnie testuje wlasny system? Bez jaj - przy takim mysleniu "Zbrodnia i Kara" to poradnik zabojcy. Poza tym - jesli chodzi o "legalnosc" - chcialem zauwazyc,ze w avatarach wykoszystywane sa symbole handlowe, ilustracje oraz twarze osob, ktore nie naleza do czlonkow fora - co na ten temat moga powiedziec moderatorzy?

#9 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 18 lutego 2006 - 18:20

moze ktos mi podac linka, gdzie jest napisane,ze instalacja OS X na PC jest nielegalna?

Należałoby się wczytać w licencję Mac OS X.
Kto ma pudełkową wersję?

ale czy opis wstawienia Linuksa do iPoda nie jest w ten sposób także nielegalny?

Nie. Tak samo jakby Microsoft wydał Windows na Apple to byłoby to w 100% legalne.
Inna sprawa że teoretycznie możemy stracić gwarancję na takiego iPoda.

#10 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 18:22

Sandking, rozumiem że jeśli ktoś ukradnie twój samochód i powie policji " Ja nie chciałem go ukraść, ja tylko chciałem się przejechać" to przyjmiesz to ze zrozumieniem i nie będziesz miał nic przeciwko żeby sprawca odszedł wolno?

#11 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 18 lutego 2006 - 18:24

krzyfar, bartoszowi nie chodzi o to by podawać takie informacje, jemu się nie podoba, że temat został zamknięty, przez co uniemożliwiona (odcięta) została wszelka dyskusja, która akurat nie jest rzeczą złą. Jakby ktoś podał takie informacje to możnaby go oskarżyć o złamanie regulaminu, ale nic takiego nie miało miejsca.

#12 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 18:31

Sandking, masz ciekawy sposób rozumowania, sprawdzić bezpieczeństwo.... ciekawe...

Co do wypowiedzi bartosz'a napisałem już na blogu u niego, ale streszcze. To forum wybiera legalńą drogę, postanowiliśmy takie treści blokować. Dla przypomnienia dodam, że już to jest co najmniej 3 akcja z tego typu treściami na tym forum w przeciągu kilku miesięcy.

elrobsono, nie wiem czy chodzi tylko o dyskucje, bo co to za dyskusja, skoro nie możesz powiedzieć, ż enajczęstrzym problemem z instalacją OSX na x86 jest...., albo musisz użyć tej wersji ....., itp itd. takie treści będziemy wywalać i blokować.


Nikt nie broni, zakładać własnych stron/for/itp...

Pozdrawiam

[ Dodano: 2006-02-18, 18:33 ]
Sandking, instalowanie OSX na maszynach innych niż Apple jest ZABRONIONE I NIELEGALNE !


Poczytaj, o pewnym komunikacie jaki jest "ukryty" w OSX:
http://www.osx86proj...id=119&Itemid=2

#13 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 18:35

elrobsono, ale tu nie ma o czym dyskutować. To jest nielegalne i kropka.
Gdyby to był wątek o temacie "Czy instalacja Tigera na PC jest legalna?" lub "Czy wolno mi zainstalować OSX`a na moim pececie?" to byśmy mogli wtedy dyskutować. Nie jestem zwolennikiem kasowania postów, dlatego zaproponowałem blokadę wątku. Nie jestem także prawnikiem, ale wiem że istnieje pojęcie "zamiar popełnienia przestępstwa" i moim zdaniem pytanie "Jak złamać zabezpieczenia i zainstalować system na PC" mieści się w jego ramach.

dedua napisał:

Chciałbym się zapytać o kilka rzeczy, a mianowicie -

1)chciałbym postawić Mac OSX x86 10.4.3 build 8f1111 na osobnej partycji, ile miejsca bede musiał na nią poświęcić.
2)jaki system plików jest najbardziej optymalny dla tego systemu



#14 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 lutego 2006 - 19:02

A ja mam pytanie czy jak kupie pudelkowa wersje tigera bez kompa to co to kogo obchodzi co ja z nia zrobie ,czy zamontuje do mikrofali czy do peceta czy tez spuszcze w kibelku! Zaplacilem jest moja i dalej juz nie powino to nikogo obchodzic no nie! Czy jak pojde do sklepo apple zwrocic Tigera bo nie zadziala w mikrofali a z wannna juz wogole nieche wsplopracowac to co oddadza mi kase,czy sie wogole tym nie przejma? Po za tym wyczuwam tu jakis strach panujacy przed tym ze OsX moze byc na Pecetach.Konkurencji sie obawiacie,a moze tego ze rozpadnie sie elitarny klub uzytkownikow maca?Panowie miejcie litosc,zajrzycie do tych swoich kompow czy aby napewno wszystko jest tam legalne! Po za tym jezeli mowil bym przy ktoryms z was o popelnieniu np morderstw to zglosil bys to na policje?Przeciez ja moge rownie dobrze pisac jakas kryminalna powiesc,lub wymyslac scenariusz filmowy.Inna spraw gdybym na twoich oczach robil cos takiego,no nie!Przesada ot co,apple za bardzo zakrecilo wam w glowachi tyle zejdzcie na ziemie,jestescie dorosli a zachowujecie sie jak dzieci i tyle! Na tym forum zaczyna byc coraz wiecej takich jalowych dyskusji i ciagle one wracaja!Cos chyba jest nie tak panowie moderatorzy,doceniamy wasz prace itp ale najwazniejsze jest zdrowe podejscie! Moze czasem wystarczy poprostu oderwac sie od maca,sieci i przejscie sie na spacer!

#15 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 19:06

PitMac, sprawdź warunki licencyjne więc pudełkowego Tigera! (nie ma słowa o mikrofalówkach!, ale jest o Macach)

#16 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 19:15

krzyfar, Ty piszesz o przestepstwie, ja pisze o spekulacji na jego temat - jest roznica.

Przemion, rozumiem,ze Twoim zdaniem wyklucza sie testowanie bezpieczenstwa sieci poprzez probe wlamania? Czekasz az ktos zrobi to za Ciebie i moze zostawi po sobie slady? Przeciez to jest jedna z technik uwiarygodnienia,ze dany system pracuje dobrze i takie zadania sa zlecane.

#17 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 19:17

PitMac,

ja mam pytanie czy jak kupie pudelkowa wersje tigera bez kompa to co to kogo obchodzi co ja z nia zrobie


Jestem przekonany że w pudełkowej licencji Tygrysa jest zapis że nie wolno ingerować w oprogramowanie. Instalując system zgadzasz się z licencją. Czyli nie możesz sobie zrobić wszystkiego co ci się żywnie podoba :wink:

W podsumowaniu: Jeśli uda ci się zainstalować system na PC bez modyfikacji, to nie złamiesz prawa.

Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

#18 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 19:18

Jak co dla mnie, to dyskusja nie ma sensu. Prowodyrom proponuję pomyśleć chwilę o tym, że dla wielu tu zgromadzonych osób odpalanie pirackiego lub legalnego Mac OS X na pececie jest po prostu istną profanacją i niewdzięcznością. MyApple jest elitarnym klubem dyskusyjnym, gdzie ludzie chcą porozmawiać na poziomie, i takie dyskusje mają wartość merytoryczną, przepraszam za porównanie, głośniego pierdnięcia na wykwintym bankiecie. Chce gadać o piraceniu Mac OSa? OK, ale nie tutaj, zrozumiano?

#19 Sandking

Sandking
  • 32 postów
  • SkądWrocław

Napisano 18 lutego 2006 - 19:24

Elitarny klub? Profanacja? Pierdniecie? Kim Ty jestes by mowic mi o czym moge, a o czym nie moge mowic? Wydaje mi sie,ze taka dyskusja ma sens - pokazuje chocby jaka panuje tutaj paranoja. p.s. Poza tym jakos o legalnosci pierwotnego dzialania wszyscy tutaj krzycza,a moje wspomnienie o legalnosci wykorzystania cudzego mienia (avatary) juz przeszlo bokiem. Hipokryci.

#20 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 18 lutego 2006 - 19:25

Dlaczego traci się gwarancję? Bo Apple nie pozwala na wgrywanie innego oprogramowania niż oryginalne... A więc teksty z opisem jak to zrobić też chyba będą nielegalne?

Co ma utrata gwarancji do legalności?

#21 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 18 lutego 2006 - 19:26

@DoktorNo czlowieku ty nalezysz do jakiejs elity bo uzywasz maca??? To jest wyznacznik naleznosci do elity?? Chyba masz jakas manie niszszosci! Po za tym nie ty bedziesz decydowal o czym wolno a o czym nie wolno tu rozmawiac "ZROZUMIANO"
Tu znalazlem teks licencji Tigera http://www.apple.com.../macosx104.html Moze ktos mi wskazac zgdzie jest napisane o warunku instalacji tylko na komputerach apple bo nie znalazlem,a po za tym moj angielski jest do bani :?

#22 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 19:26

Nikt nie zmusza Cię do siedzenia tutaj. Uszanuj innych ludzi, a okarzą tobie szacunek - nie znasz tej zasady?

#23 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lutego 2006 - 19:28

PitMac,

2. Permitted License Uses and Restrictions.
A. This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time.


Czy muszę ci to przetłumaczyć?

#24 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 18 lutego 2006 - 19:29

Sandking, a czy bezpieczenstwo WinXP testujesz na PowerPC ?, OSX ma działać na maszynach Apple. Do tego jest stworzony, a dokładniej takie jest jego LEGALNE przeznaczenie, więc nie rozumiem twojego argumentu! Chcesz bezpieczenstwa, testuj je, oczywiście, na maszynach Apple.
A OSX nie jest przeznaczony na składaki, więc nie próbuj mnie przekonać, że testowanie na składakach ma służyć poprawie bezpieczenstwa, bo to jest pozbawione sensu!
Mylisz bezpieczenstwo, z zabawą w kombinowanie, bo gdzie wyślesz wyniki swojego testu bezpieczeństwa ?!? Do Apple, jasne, po to aby cię zamkneli... już to widzę. ;-)


Nie mówię, że to jest słuszne, że OSX jest tylko na Apple (moim zdaniem to jest OK, bo marka Apple jest bardziej kompleksowa, i stracilaby według mnie jeśli OSX byłby na składaki). Nie "kłócę" się z wami bo ja uważam inaczej, ale dlatego, że taki mamy regulamin, i nikt nie chce być ścigany przez prawo po jakimś czasie. Temida w PL nie jest ruchliwa,ale jak się przyczepi ktoś do nas, to nie będzie miło. A zwykli użyszkodnicy (może modzi też) pewnie nie dostaną po d.... , a wiadomo kto tak.


Jest co najmniej jedna rzecz, dla której instalacja OSX na PeCecie według mnie jest pożyteczna, więcej ludzi po prostu zobaczy co to jest OSX, i może będzie więcej ludzie chętnych do przesiadki. Argumenty o elitarności i innych bzdetach uważam za nonsens, to jest komputer, czasami coś więcej, ale u podstaw to jest komputer, więc nie przesadzajcie z tą elitarnością i nie nadużywajcie tego słowa. Za każdym razem, jak wasze myślenie jest przeciwstawne do myślenia Apple.

#25 DoktorNo

DoktorNo
  • 394 postów

Napisano 18 lutego 2006 - 19:30

@DoktorNo czlowieku ty nalezysz do jakiejs elity bo uzywasz maca??? To jest wyznacznik naleznosci do elity?? Chyba masz jakas manie niszszosci! Po za tym nie ty bedziesz decydowal o czym wolno a o czym nie wolno tu rozmawiac "ZROZUMIANO"

Użytkowników jabłuszek w Polsce jest niewiele. Więc jest to może nie tyle elitarny, co ekskluzywny klub (ekskluzywny w znaczeniu, że tylko nielicznych interesuje udział w dyskusji, bo niewielu ma Maca).

O tym co wolno, a o co nie wolno decyduje regulamin.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych