Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Gry DOS w DOSBOX - gotowe paczki na MacOSX


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
258 odpowiedzi w tym temacie

#1 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 14 grudnia 2007 - 04:40

*
Popularny

W międzyczasie przygotowałem trochę kultowych gier dosowych i poprzerabiałem je na Maca.

Zgodnie z ideą Apple. Lekko, łatwo, prosto i wygodnie.
Obsługuje się identycznie, jak większość programów, czyli:

1. Ściągamy xxxx.dmg
2. Montujemy
3. Wrzucamy gdziekolwiek zawartość
4. Klikamy na Dosbox w katalogu z grą i gramy

Uproszczone do bólu.
Wszystkie gry zawierają w sobie skonfigurowany do danej gry emulator Dosbox. Nie trzeba się nad tym zastanawiać, ustawiać, czy wykonywać jakichkolwiek innych czynności.
Można odpalać z Pendrive.
Obojętne, czy uruchamiamy na PowerPC, czy na Intelu. Powinny działać na każdej maszynie - ale z jedną uwagą. Grafika jest ustawiona na OpenGL, więc niektóre gry mogą nie chcieć dobrze działać na starszych maszynach. W razie potrzeby wystarczy zmienić jeden wpis w pliku dosbox.conf z output=opengl na output=overlay. Oczywiście odbywa się to kosztem wydajności, więc co lepsze gry mogą mieć problem.
Mimo wszystko odradzam słabsze maszyny. Przetestowane na moim Mini ale na G4/700 też powinny działać bez kombinowania w ustawieniach (nie testowałem, nie mam jak).
Co i jak przestawiać, gdyby była taka konieczność jest szczegółowo opisane w temacie "Dosbox - DOS w okienku jak Parallels".

Kilka gierek wyposażyłem w opis kodów ułatwiających grę. Pojawi się stosowny komunikat z instrukcją po uruchomieniu gry.

Miłej zabawy !

Download.

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

Na razie tyle rozpoznawczo. Jakby co to mówcie, co jeszcze przerobić.

#2 OloMac

OloMac
  • 796 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 14 grudnia 2007 - 14:37

Raptou: Świetna robota. Właśnie kombinowałem z Wolfenstein 3D, a tu gotowiec. Pogratulować! ps dosbox to taki dos? proponuję przerobić jeszcze GTA. Na "długie, zimowe wieczory" ;-)

#3 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 14 grudnia 2007 - 19:46

Zaraz będzie - o ile zadziała na Dosbox. Spróbuję od razu spolszczyć.

#4 OloMac

OloMac
  • 796 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 14 grudnia 2007 - 22:20

Fajnie. Czekamy. :) Pamiętam, że muzyka tej gry dużo miejsca zajmowała. Około 200-300mb w wav.

#5 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 14 grudnia 2007 - 22:22

Ok. Gta4Mac gotowe !

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

Uwagi.
Gra najlepiej wygląda w okienku. Na pełnym ekranie przekłamuje kolory ale też da się grać.
Próbowałem to poprawić zmieniając sterowniki VESA ale nic to nie dało. Zmiana parametrów w dosbox.conf także nic nie daje. W okienku gra wygląda jednak naturalnie. Dla grzebaczy zostawiłem alternatywne sterowniki VESA pod DOS oraz ich instalator w osobnym katalogu. Jest też Volcov Commander, jakby komuś się chciało pobawić ale odradzam. Lepiej się nie da.

Oczywiście wszystko już ustawione, muzyka - Gravis Ultrasound
Jest to wersja demo gry. Jak ktoś ma pełną grę to wystarczy jedynie skasować zawartość katalogu C i podmienić na pliki swojej oryginalnej wersji i będzie full. ;)
Muzyki nie ma niestety ale posiadacze swoich wersji wiedzą co podmienić ;)

Pozdro dla Koszalina od byłego mieszkańca z ul. Wojska Polskiego.

#6 OloMac

OloMac
  • 796 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 14 grudnia 2007 - 22:42

Działa jak należy. Dzięki wielkie. Znajdę jeszcze oryginalną płytkę z pełną wersją. Myślałem, że odpalenie GTA będzie niemożliwe (mnie się nie udawało :roll: ). A tu miła niespodzianka. Pozdrawiam

#7 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 14 grudnia 2007 - 22:55

Jeszcze jedno. Wszystkie obrazy DMG mają atrybut zapis/odczyt, więc można odpalać gierki bezpośrednio z podmontowanych obrazów, bez konieczności przegrywania zawartości. W każdym obrazie zostawiłem trochę miejsca wolnego na ew. "sejwy" itp.

#8 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 14 grudnia 2007 - 23:25

prince of persia baaardzo proszę :D w końcu to absolutna klasyka :)

#9 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 14 grudnia 2007 - 23:55

Zaraz będzie. Please wait.

---- Dodano 15-12-2007 o godzinie 01:17 ----
Gotowe

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

Uwagi.
Wpisałem megahit (cheatmode) i dodałem wykaz klawiszy "dodatkowych" w katalogu ale nie chce to działać w tej wersji z niewiadomych przyczyn.

Ja tę grę przeszedłem na pierwszym w życiu PC. Był to XT 10 MHz i był... Niewiele większy, niż Mini !! Do tego miałem 10'' monitor CGA/Herc. Był tak mały, że mieściły się w nim dwa FDD ale twardy dysk musiał być na zewnątrz. Na płycie głównej były dwa chipy graficzne CGA i Hercules, które zmieniało się przełącznikiem. He ! Zakręty historii !
  • Roberto lubi to

#10 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 15 grudnia 2007 - 01:43

O rany Wolfenstain 3D - piecyka kupiłem dla tej gry! A SimCity to tyle dni żem spedził... co za czasy. Jedynka jest po prostu najlepsza z pośród chyba wszystkich części :) Plusik powędrował do Ciebie. Czekam na więcej gierek, może "Test Drive 3" albo "Car & Driver" albo kultowa gierka "Stunts"?

#11 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 15 grudnia 2007 - 01:52

Kolejna gra.

Zorro

Z innej beczki.
Ktoś ma problem z obsługą Dosbox ??
Proszę bardzo. Okienkowy DOS. Wszystko myszką. Tak na prawdę jest to pełnowartościowy graficzny system operacyjny GEM (OpenGem) - a dokładniej środowisko graficzne dla DOS. Sam GEM, jak na DOS ma imponujące wbudowane programy. Są jakieś gierki, DTP, edytor tekstu, PIM a nawet przeglądraka internetowa, która niestety nie działa w DosBox, ponieważ wymaga połączenia Dialup. Jeszcze nie rozgryzłem, jak działa TCP/IP w DosBox a działa na pewno.
Oprócz tego w paczce jeszcze kultowy niegdyś program graficzny Neopaint, który nawet dziś ma niezłe możliwości a powstał jeszcze w czasach Herculesa i CGA. Maks. rozdz. 1024x768x16bit.
Jest też kilka przykładowych gierek do przetestowania. Tradycyjnie nasze programy wrzucamy do katalogu C, aby były widoczne w GEM/DOS. Nie każdą grę da się z GEMa odpalić, więc po wykonaniu shutdown, jako jedna z opcji [2] pojawi się Volcov Commander, z którego już napewno wszystko zadziała. W każdej chwili można powrócić do GEMa zamykając Volcov Commander [F10] lub wyjść z systemu [4] Teraz każdy sobie poradzi z DosBox.


---- Dodano 15-12-2007 o godzinie 02:55 ----

O rany Wolfenstain 3D - piecyka kupiłem dla tej gry! A SimCity to tyle dni żem spedził... co za czasy. Jedynka jest po prostu najlepsza z pośród chyba wszystkich części :) Plusik powędrował do Ciebie. Czekam na więcej gierek, może "Test Drive 3" albo "Car & Driver" albo kultowa gierka "Stunts"?


Mogę tylko abadonware, shareware, freeware. I tak kilka tytułów już mi pachnie lekkim naciąganiem ale skoro są na oficjalnych stronach to biorę. Zabawne. Też przed chwilą pomyślałem o Stuntsie ale go nie mam. Znajdę w sieci - się zrobi.

---- Dodano 15-12-2007 o godzinie 03:52 ----
Test Drive III i Stunts raz !! Kto zamawiał ?? :lol:

Stunts

Test Drive III

Jezu ! Musiałem spowolnić emulator do TD III, ponieważ jazda była naprawdę ekstremalna.

TD III Extreme dosbox.conf setup:
...
Core=full
Cycles=max
...

Adrenalina gwarantowana :lol:

---- Dodano 15-12-2007 o godzinie 08:10 ----
A teraz hit ! Windows 3.11 for Workgroup na Mac OSX i Windows XP/ME/2k/98/Vista jednocześnie !
Dlatego tym razem ZIP a nie DMG, żeby na Windows także zadziałało.

Zasada ta sama. Ściągamy, rozpakowujemy i klikamy: Pod Windows - w katalog Windows, pod OSX w katalog - MacOSX i uruchamiamy znajdujący się tam DosBox.
Uruchomi się od razu Windows 3.11 !! Programy DosBox są różne ale dysk C i Windows jest jeden, więc w pracy na PC możemy odpalać np. pod XP a w domu pod OSX dokładnie ten sam Windows 3.11 i to z jednego Pendrive !

Uwagi.
Windows jest już skonfigurowany z dźwiękiem (Sounblaster 1.5)
Zainstalowałem także Total Commander, MS Office 97 Viewer, Norton Commander 5.5. PL
Windows Media Player 5.2 - 16 bit a nawet... Quicktime !
Niestety z grafiką i siecią już mi tak łatwo nie poszło. Grafika - VGA, 16 kolorów, 640x480. DosBox emuluje kartę S3Trio64 i mimo, iż mam sterowniki dla Win3.1 nie udało mi się uruchomić systemu w trybie SVGA. W tym trybie Windows 3.11 jest martwy.
Może dzięki tym informacjom komuś się to uda. Ja się poddaję a walczyłem z tym pół nocy.

Drugi problem to sieć. DosBox emuluje sieć poprzez protokół IPX/SPX i teoretycznie powinien zadziałać internet oraz współdzielenie plików i drukarek. Niestety nie udało mi się zainicjowac sieci. Próbowałem sterowników zgodnych z NE2000 (taką kartę chyba emuluje Dosbox) ale nic to nie daje. Raz w życiu, kiedyś uruchomiłem dosową, graficzną przeglądarkę Arachne i działała. Nie umiem tego powtórzyć.

Na pewno jednak z Windows 3.11 ucieszą się użytkownicy starszych maszyn. Ten Windows na Dosbox powinien działać nawet na G3 ! Nadal jest mnóstwo programów działających na tym systemie a lepszy 3.11, niż wcale.
Jest Acrobat Reader, Internet Explorer, MS Office 2.0, MS Office 97, są przegladarki grafiki, odtwarzacze itp. Ten system ma nadal wielu fanów na całym świecie, podobnie, jak DOS. Gdyby się na tym udało odpalić sieć i zainstalować sterownik do S3 to poezja !

DosBox jest wielki !

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

#12 quikest-ded69beb03

quikest-ded69beb03
  • 23 postów

Napisano 15 grudnia 2007 - 09:19

link do prince of persia odnosi sie do gta. a gta odpala mi się w śmiesznie małym, pionowym prostokącie.

#13 boski

boski
  • 130 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 grudnia 2007 - 11:02

Ostatnie 4 linki odnoszą się do gta ;) Możesz poprawić ;)

#14 revolppc

revolppc
  • 7 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 grudnia 2007 - 11:40

Ściągnąłem Doom-a, 10 min się incjował, doszedł do obrazka początkowego i utknął :( Jakie to ma wymagania sprzętowe? Próbowałem na PB G4 12" 1,5 GHz z 1,25 GB RAM. Chyba nie potrzeba do takiej gierki odpalać Mac Pro Quada?

#15 PGC

PGC
  • 1 023 postów

Napisano 15 grudnia 2007 - 12:00

Ściągnąłem Doom-a, 10 min się incjował, doszedł do obrazka początkowego i utknął :(
Jakie to ma wymagania sprzętowe? Próbowałem na PB G4 12" 1,5 GHz z 1,25 GB RAM. Chyba nie potrzeba do takiej gierki odpalać Mac Pro Quada?


Na MB 2.16 chodzi. Natomiast Test Drive 3 chodzi ale sterowanie jest zbyt czułe i coś mi się zdaje że nie będzie się dało tego poprawić, mylę się?

#16 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 15 grudnia 2007 - 22:06

Z linkami to jakiś problem na forum. Po kliknięciu na link zupełnie co innego pojawia się w polu adres. Sam link jest dobry, natomiast to co jest pod nim kieruje do innego pliku. Być może wynika to z tego, że skopiowałem 4 linijki i w nich zmieniłem jedynie tytuły ale "pod spodem" forum pamięta poprzedni odnośnik.

Nie mam możliwości tego poprawić, natomiast po zaznaczeniu treści i wklejeniu w pole adres jest ok. Nie wiedziałem, że podczas edycji link automatycznie zamienia się na tekst + kod pod nim. Może to poprawić jedynie moderator. Myslałem, że jak wkleję linka zamiast kodu pod tekstem uniknę pomyłek a tymczasem mimo, że jest link to pod nim jeszcze jest kod html, o czym nie wiedziałem.
Prośba serdeczna do moderatorów o poprawę kodów pod linkami na dokładnie taki odnośnik jak w tekście a do tego czasu pozostaje "zaznacz, kopiuj, wklej w pole adres"

---- Dodano 15-12-2007 o godzinie 23:14 ----

Ściągnąłem Doom-a, 10 min się incjował, doszedł do obrazka początkowego i utknął :(
Jakie to ma wymagania sprzętowe? Próbowałem na PB G4 12" 1,5 GHz z 1,25 GB RAM. Chyba nie potrzeba do takiej gierki odpalać Mac Pro Quada?



Możesz to poprawić sam, lub ja muszę zmienić plik dosbox.conf ale z mojego poziomu będzie to trudne, ponieważ nie mam PPC

Zajrzyj do pliku dosbox.conf
Tu tkwi tajemnica wydajności. Ja oczywiście ustawiałem pod swojego Mini
Za wydajność odpowiedzialne są linie:

output=
core=
cycles=


Zamiast wartości opengl spróbuj użyć np. overlay
Zamiast core=auto wpisz np. core=normal
cycles=max zmień na cycles=5000

cycleup i cycledown - zmień wartość 0 na np 100. Jest to krok ręcznej regulacji szybkości maszyny klawiszami F11, F12 (0 oznacza blokadę ręcznej regulacji podczas gry)

Urochom grę i będziesz mógł klawiszmi ctrl F11 i ctrl F12 dobrać wartość cycles do Twojego komputera, zapamiętaj najlepszą wartość i wpisz ją na stałe w cycles=
Klawisze ctrl F8 i ctrl F9 odpowiadają za ilość traconych ramek

Niestety nie mam G4 i nie jestem w stanie dobrać najlepszych wartości. Co należy wpisywać jest opisane w zahaszowanych liniach komentarzy ustawień.

Czasem - paradoksalnie - niższa liczba poprawia szybkość emulacji konkretnej gry na konkretnym egzemplarzu komputera.
Tak skonfigurowany plik dosbox.conf dla Twojej maszyny możesz już potem hurtowo podmienić w każdej grze i raczej nie będzie wymagał większych korekt.
Jak do tej pory spotkałem tylko dwa programy dosowe, które nie chciały dobrze działać na Dosbox na słabszych maszynach:
Illusion Pinbal - tryb chroniony, strasznie trudno dobrać wartości.
GEOS Ensemble - w ogóle nie mogę tego uruchomić na Dosbox

Musisz dobrać wartości dokładnie pod swój komputer a potem tylko wklejać plik dosbox.conf do innych gier, które mają podobny objaw.

Musi działać dobrze i "nie ma bata". To jest bardzo szybki procesor i wystarczający. Trzeba tylko z ustawieniami dobrze trafić.

---- Dodano 16-12-2007 o godzinie 00:20 ----

Na MB 2.16 chodzi. Natomiast Test Drive 3 chodzi ale sterowanie jest zbyt czułe i coś mi się zdaje że nie będzie się dało tego poprawić, mylę się?


Da się poprawić.
Zmień wartość
Cycles = 5000 na mniejszą liczbą, jaką uważasz za najwygodniejszą dla ciebie
Możesz też odblokować regulację szybkości emulatora w trakcie gry zmieniając w pliku dosbox.conf wartości kroków regulacji

cycleup=100
cycledown=100

Od tego momentu sam regulujesz szybkość emulacji w trakcie gry wcistając ctrl F11 i ctrl F12

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl
  • internex lubi to

#17 daboni

daboni
  • 287 postów

Napisano 16 grudnia 2007 - 09:22

W międzyczasie przygotowałem trochę kultowych gier dosowych i poprzerabiałem je na Maca.

moglbys w ten sposob takze quake1 przygotowac :))
Przyznam, ze mam dzis od rana wiele radosci mogac sobie odswiezyc moje stare ulubione jeszcze z PC gry na nowym maczku :))
  • kuzma lubi to

#18 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 grudnia 2007 - 11:00

szkoda że nie mogę ci więcej autorytetu dodać :) muszę pamiętać, żeby to później zrobić :D

#19 internex

internex
  • 592 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 grudnia 2007 - 12:50

Kiedyś była taka gierka Death Rally... klasyk. Czy dałoby radę ją przerobić? Jak co to mogę samą gierkę przesłać.

#20 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 16 grudnia 2007 - 14:52

Kiedyś była taka gierka Death Rally... klasyk. Czy dałoby radę ją przerobić? Jak co to mogę samą gierkę przesłać.


I tak bym tego nie mógł potem na serwerze umieścić z powodu praw autorskich. Mam shareware. Podmienisz sobie potem pliki na swoją wersję

Quake też się ściąga.

---- Dodano 16-12-2007 o godzinie 16:56 ----
Gotowe obie i w tym momencie mój serwer powiedział, że jest pełny. Już, więc nie powstanie nic więcej, dopóki nie powiększę przestrzeni. Już teraz musiałem wyrzucić nagrany z TVN Gadżet Lab o Apple.

Uwagi.
Nigdy nie lubiłem Qwaka i nie wiem, jak mu rozdzielczość zmienić. O ile pamiętam gra chyba nawet działa 1024x768. ale gdzie to ustawić - nie mam pojęcia. Nie znam poleceń jego konsoli. Jest, więc standardowo w 640x480 ale jak ktoś wie co się tam zmienia dodałem sterowniki VESA Univbe 5.1 i Volcov Commander.

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl
  • MaTi i Leander lubią to

#21 OloMac

OloMac
  • 796 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 16 grudnia 2007 - 20:04

Death Rally :cool: Pamiętam, że można było kierownicą sterować. Co za czasy. Grałem w shareware i byłem 3 w głównej klasyfikacji. Ktoś mnie pobije?

#22 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 17 grudnia 2007 - 02:02

Teraz coś dla kreatywnych.
Zamiast kolejnej paczki instrukcja obsługi budowy własnych paczek samodzielnie oraz przystosowanie bardziej wymagających gier dla PowerPC. To nie jest trudne.
Teraz w jednym pliku PDF.

Pisałem to dość i choć bardzo się starałem, aby było przejrzyście, "łopatologicznie" i bez błędów to mogło się coś wkraść.
Będę zobowiązany za wszelkie uwagi.

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

#23 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 23 grudnia 2007 - 07:59

Kolejne paczuszki - Lemmingi.Niestety musiałem skasować przez to Dosbox Portable, Illusion Pinball i Tag (edytor). Skończyło mi się miejsce na serwerze.


Lemmings 1 - brzęczyk

Lemmings 2 - Sound Blaster

Lemmings 3 - Sound Blaster

Lemmings 3d - Sound Blaster

Niedziałające linki zostały usunięte
Aktualny wykaz dostępnych Gier pod adresem:


www.dosbox.rabsat.pl

#24 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 23 grudnia 2007 - 13:45

A czy "XCOM: Terror From the Deep" też mógłbyś tak spreparować. O ile się nie mylę to była to gierka dosowa, ale stale napotykam jedynie reedycję pod windę. Chętnie bym pozabijał ufoków;-)

#25 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 23 grudnia 2007 - 13:54

Nie mam już ani grama miejsca na serwerze. Cokolwiek teraz bym dodał to muszę coś innego skasować.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych