Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja ... czy warto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcinko

marcinko
  • 111 postów

Napisano 01 października 2015 - 15:16

WItam

 

Zabieram się za update systemu do ElCapitan. I zastanawiam się czy warto instalować go na nowo a później odtworzyć system z backupu

Zawswze pobierałem system z MAS i go aktualizowałem. Teraz zastanawiam się czy go nie pobrać i na czysto zainstalować.

 

na pewno potrwa to dłużej zwłaszcza zgranie systemu z backupu ale czy takie działanie ma sens. Czy poxniej po przywróceniu systemu wszystko przywraca 1:1?

 



#2 Mariusz Piaścik

Mariusz Piaścik
  • 902 postów
  • SkądPoznan, Poland, Poland

Napisano 01 października 2015 - 16:03

Ja się pogubiłem. Wg mnie OS X 10.11.1 (15B17c) to wersja "po" officialu, a nie "przed". Ale może się mylę...

Może mi ktoś wytłumaczyć, czy posiadając OS X 10.11.1 (15B17c) należy zainstalować oficjalną wersję, czy lepiej pozostać na obecnej?



#3 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 października 2015 - 16:13

Re: up.

To niezbyt ma cokolwiek wspólnego z tym wątkiem, załóż sobie swój ;-)

 

Merytorycznie:
Ja zwykle robię czyste instalki. Nie mam żadnego uzasadnienia, po prostu tak jest i już. Przywracam wszystko, co się da z chmur (safari, muzyka, zdjęcia, kontakty, wiadomości, dropbox); pocztę mam po IMAP, także dodaję konto i jest w porządku; kilka rzeczy na krzyż (~/.ssh, ebooki, jakieś dokumenty, których nie chcę/nie mogę wrzucić do dropboxa). Przy okazji czyszczę system z jakichś niepotrzebnych programów i innych takich.


  • douglas lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#4 zdzich

zdzich
  • 178 postów
  • Skądjuż nie Poznań

Napisano 01 października 2015 - 16:55

ja za to od 10.5 nie instalowałem systemu, zawsze aktualizacja, system przenoszony był już na kilka komputerów i  wszystko dobrze działa 



#5 mariuszrk

mariuszrk
  • 151 postów

Napisano 01 października 2015 - 17:43

Czytałem gdzieś, że owe profilaktyczne stawianie OS na czysto jest takie "windowsowe", ale ja - z racji niedawnej przesiadki z Windows 10 na OS X - też zamierzam tak zrobić... choć szczerze mówiąc - naprawdę nie jestem przekonany, że jest to konieczne.

#6 BogoWroc

BogoWroc
  • 37 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 października 2015 - 19:03

Hmm, ciężka sprawa z odpowiedzią na to pytanie. 

Ja robiłem aktualizacje od Snow Leoparda aż do Yosamity. Niestety po aktualizacji do Yosamite miałem problemy z systemem i postawiłem go na nowo.

Teraz znowu zrobiłem tylko aktualizację i wszystko jest ok.

 

Zatem najmniej problemu jest robiąc aktualizację, a jak coś się posypie to instalacja na świeżo. To zawsze można zrobić :)

Szkoda życia na ciągłe instalacje. To nie Windows :)


Użytkownik BogoWroc edytował ten post 01 października 2015 - 19:04


#7 tomikolaj

tomikolaj
  • 24 postów

Napisano 01 października 2015 - 20:15

A ja zadam pytanie o podstawy: jak zainstalować system na czysto? A szczegółowo:

1. Jak pozyskać odpowiednie pliki? Czy to co zgram z App Store pozwoli mi już przejść do punktu 2?

2. Po sformatowaniu dysku pozyskany pakiet instalacyjny systemu instaluję z USB albo dysku zewnętrznego (tam gdzie zgrałem pakiet instalacyjny)?


iMac 27" Intel Core 2 Duo 3.06GHz 4GB RAM

#8 Najwyzszy

Najwyzszy
  • 665 postów
  • SkądStrzegom

Napisano 01 października 2015 - 20:38

A ja zadam pytanie o podstawy: jak zainstalować system na czysto? A szczegółowo:

1. Jak pozyskać odpowiednie pliki? Czy to co zgram z App Store pozwoli mi już przejść do punktu 2?

2. Po sformatowaniu dysku pozyskany pakiet instalacyjny systemu instaluję z USB albo dysku zewnętrznego (tam gdzie zgrałem pakiet instalacyjny)?

 

Sciagnac system z appstore i zamontowac go na pendrivie przykladowo za pomoca DiskMarker x5. Potem restart i trzymajac alt czekasz na bootmenu. Tam wybierasz pendrive i dalej sobie poradzisz. 


  • czaras lubi to

#9 Mariusz Piaścik

Mariusz Piaścik
  • 902 postów
  • SkądPoznan, Poland, Poland

Napisano 01 października 2015 - 20:52

A mi wyskoczyła właśnie aktualizacja. Kompilacja Beta (15B22c)



#10 amcieq

amcieq
  • 361 postów
  • SkądLondon

Napisano 01 października 2015 - 21:00

Witam serecznie,

Zwracam się z prośbą o pomoc. Mam iMaca (early 2009) i dzisiaj zabrałem się za instalację El Capitan. Zrobiłem sobie dysk instalacyjny na partycji zewnetrznego dysku Toshiba (wcześniej bez problemu działał przy instalacji Yosemite). Teraz początek instalacji zatrzymuje się w jakichś 2/3 i ani rusz w tą ani w tamtą... Czy i jaki jest sposób na wyjście z problemu, bo oczywiście wymazałem już dane z dysku twardego... Nie mam jak wejść w disc utility i przywrócić kopię z Time Machine. Chyba że Wy znacie inny niż te których próbowałem... Acha jeszcze jedno, kombinacja klawiszy Command i R nie działa, nie mogę się zalogować bo system nie rozpoznaje już usera... Co robić, poradźcie!!!!

pozdrawiam

macieq


once u go mac, u'll never go back 8)

#11 ElectricPl

ElectricPl
  • 4 postów

Napisano 02 października 2015 - 07:39

Też mi sie zatrzymuje system. W moim przypadku mam Mavericsa na Pendrive i sobie system cofnąłem. Teraz na nowo ściagam El Capitan i chce go wwalic na pendrive i spróbować ponownie.



#12 amcieq

amcieq
  • 361 postów
  • SkądLondon

Napisano 02 października 2015 - 08:36

Witam serecznie,

Zwracam się z prośbą o pomoc. Mam iMaca (early 2009) i dzisiaj zabrałem się za instalację El Capitan. Zrobiłem sobie dysk instalacyjny na partycji zewnetrznego dysku Toshiba (wcześniej bez problemu działał przy instalacji Yosemite). Teraz początek instalacji zatrzymuje się w jakichś 2/3 i ani rusz w tą ani w tamtą... Czy i jaki jest sposób na wyjście z problemu, bo oczywiście wymazałem już dane z dysku twardego... Nie mam jak wejść w disc utility i przywrócić kopię z Time Machine. Chyba że Wy znacie inny niż te których próbowałem... Acha jeszcze jedno, kombinacja klawiszy Command i R nie działa, nie mogę się zalogować bo system nie rozpoznaje już usera... Co robić, poradźcie!!!!

pozdrawiam

macieq

W końcu się udało, do końca instalacji pozostało 12 minut. Pozdrawiam


once u go mac, u'll never go back 8)

#13 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 października 2015 - 10:15

To nie jest wątek do zadawania takich pytań.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#14 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 02 października 2015 - 12:39

Raz zrobiłem jako aktualizację (ze Snow Leo na Lion) i chodził mi jak potłuczony. Od tamtej pory robię czyste instalacje i nie miałem już takich problemów, owszem jest to więcej zachodu ale ma to też trochę zalet:

- pozbywasz się softu, którego nie używasz - ja instaluję tylko to co wiem, że muszę mieć a resztę ew. później w ramach bieżących potrzeb,

- świeżo postawiony z reguły jednak chodzi trochę sprawniej,

- mniejsze ryzyko potencjalnych problemów, które przy aktualizacji mogą się pojawić.

 

Właśnie pobieram Capitana i dziś/jutro będę instalował  :)



#15 speacetronic

speacetronic
  • 258 postów

Napisano 02 października 2015 - 13:58

Ja mając MacBook Air late 2014 , widzę spadek wydajności baterii sięgający 60% , czyli jak na pełnym ładowaniu system działał około 9 godzin to teraz 4 godziny do 5 , to jest nie do przyjęcia. Zarobiłem aktualizacje z Yosemite który tu był fabrycznie . 


Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu,

to czego oznaką jest puste biurko?


#16 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 02 października 2015 - 15:30

Ja mając MacBook Air late 2014 , widzę spadek wydajności baterii sięgający 60% , czyli jak na pełnym ładowaniu system działał około 9 godzin to teraz 4 godziny do 5 , to jest nie do przyjęcia. Zarobiłem aktualizacje z Yosemite który tu był fabrycznie . 

 

Tak. Zostaw włączony na kilka godzin (najlepiej na noc) bez żadnego grzebania. Wtedy sprawdź. Normalny spadek działania na baterii w wypadku El Capitan to PÓŁ GODZINY krócej. Nie sądzę, aby twój komp różnił się od innych.



#17 fantasia

fantasia
  • 35 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 października 2015 - 17:48

Re: up.

To niezbyt ma cokolwiek wspólnego z tym wątkiem, załóż sobie swój ;-)

 

Merytorycznie:
Ja zwykle robię czyste instalki. Nie mam żadnego uzasadnienia, po prostu tak jest i już. Przywracam wszystko, co się da z chmur (safari, muzyka, zdjęcia, kontakty, wiadomości, dropbox); pocztę mam po IMAP, także dodaję konto i jest w porządku; kilka rzeczy na krzyż (~/.ssh, ebooki, jakieś dokumenty, których nie chcę/nie mogę wrzucić do dropboxa). Przy okazji czyszczę system z jakichś niepotrzebnych programów i innych takich.

A jak robisz taką instalację "na czysto"? Np. właśnie pod El Capitan? Pierwszy raz będę robiła coś takiego. Mam macbooka pro '15 z drugiej połowy 2012 - od tamtego czasu było cały czas aktualizowanie, jednak jego wydajność jest porażająca... Jakieś wskazówki jak przygotować dysk instalacyjny itd?



#18 Najwyzszy

Najwyzszy
  • 665 postów
  • SkądStrzegom

Napisano 02 października 2015 - 18:53

A jak robisz taką instalację "na czysto"? Np. właśnie pod El Capitan? Pierwszy raz będę robiła coś takiego. Mam macbooka pro '15 z drugiej połowy 2012 - od tamtego czasu było cały czas aktualizowanie, jednak jego wydajność jest porażająca... Jakieś wskazówki jak przygotować dysk instalacyjny itd?

 

Zrob pendrive instalacyjny, potem restart i uruchamiasz trzymajac alt, wybierasz pendrive z systemem, dalej juz sobie poradzisz :)



#19 krgsone

krgsone
  • 108 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 października 2015 - 08:56

A jak robisz taką instalację "na czysto"? Np. właśnie pod El Capitan? Pierwszy raz będę robiła coś takiego. Mam macbooka pro '15 z drugiej połowy 2012 - od tamtego czasu było cały czas aktualizowanie, jednak jego wydajność jest porażająca... Jakieś wskazówki jak przygotować dysk instalacyjny itd?

 

jest pełno tutoriali na forum w kwesti przygotowania dysku instalycyjnego z systemem "el capitan". Ściągnij program diskmaker, pobierz el capitan z appstore, i później za pomocą w/w programu (diskmaker) z całą pewnością sobie poradzisz w przygotowaniu dysku instalacyjnego. Tworzenie dysku można też wykonać za pomocą terminala, ale to już całkiem inna bajka. Tworzenie dysku instalacyjnego z el capitan za pomocą diskmaker jest naprawdę czynnością bardzo łatwą, nie skomplikowaną także każda osoba, która nie miała doczynienia z tym programem powinna dać sobie rade.

 

P.S: tak po za tym to wydaje mi się, że twój post nie powinien się znajdować w tym temacie. Następnym razem trochę poszukaj, na forum jest pełno informacji dotycząca tego tematu. Także można wywnioskować, że twoje pytanie to zwykłe zapychanie forum zbędnym spamem.


Użytkownik krgsone edytował ten post 03 października 2015 - 08:59

Komputer:  MacBook Pro 13 / i5 2.5 GHz / 16 GB Ram / SSD 256 / OS X El Capitan - 10.11.1 - Beta 1

Telefon: not 


#20 Minoritatoj

Minoritatoj
  • 71 postów
  • SkądErgoldsbach , D

Napisano 07 października 2015 - 10:49

A jak robisz taką instalację "na czysto"? Np. właśnie pod El Capitan? Pierwszy raz będę robiła coś takiego. Mam macbooka pro '15 z drugiej połowy 2012 - od tamtego czasu było cały czas aktualizowanie, jednak jego wydajność jest porażająca... Jakieś wskazówki jak przygotować dysk instalacyjny itd?

Naprawdę nie potrafisz, czy Ci się nie chce? Sorki, ale ręce mi opadają, jak czytam po raz kolejny tego typu teksty… temat instalacji OSX na pendrive już był wałkowany, że nawet Ja to załapałem - stary dziad.

 

1.Masz już appkę El Capitan na dysku 

3.wpisujesz w Terminal : 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

 

2.nazywasz pendrive naturalnie: Untitled

4.czekasz cierpliwie (wszystko zależy od Twego pendrive - USB3 robi w góra 10 min)

 

Przepraszam pomyliłem kolejność, drugi etap jest poniżej trzeciego.


Użytkownik Minoritatoj edytował ten post 07 października 2015 - 10:51

Z kobietą o rudych włosach jest jak z domem : im bardziej rdzawy dach, tym bardziej piwnica mokra. 

Jest to wyłącznie moja subiektywna ocena i w żadnym wypadku nie ma na celu urazić Panie.


#21 ted.one

ted.one
  • 120 postów

Napisano 09 października 2015 - 08:47

Tak. Zostaw włączony na kilka godzin (najlepiej na noc) bez żadnego grzebania. Wtedy sprawdź. Normalny spadek działania na baterii w wypadku El Capitan to PÓŁ GODZINY krócej. Nie sądzę, aby twój komp różnił się od innych.

Pół godziny od krócej niż na Yosemite?

Przy tej tendencji, niedługo mój retina early 2013 będzie działał tylko na kablu... Yosemite zabrał mi dobre 2 h w porównaniu do Mavericks, teraz kolejne pół... 



#22 Yellowfrog

Yellowfrog
  • 1 548 postów
  • Płeć:

Napisano 09 października 2015 - 13:56

Pół godziny od krócej niż na Yosemite?

Przy tej tendencji, niedługo mój retina early 2013 będzie działał tylko na kablu... Yosemite zabrał mi dobre 2 h w porównaniu do Mavericks, teraz kolejne pół... 

 

Czas działania na baterii pewnie się przedłuży wraz z kolejnymi aktualizacjami El Capitan i optymalizacją. Mavericksa pewnie jednak nie prześcignie. Nowszy system, więcej bajerów, więcej prądu. Szczególnie ten nowy Metal - od grafiki - jak każda nowość, niby szybszy, ale zawsze na początku niedorobiony. 



#23 artek8000

artek8000
  • 202 postów

Napisano 10 października 2015 - 13:15

Przesiadłem się z Mavericks'a i jestem zadowolony. Nie mam lagów, system pracuje tak jak powinien. Jednak na początku miałem lekkie problemy z aplikacją Mail, konta się rozregulowały, hasła, ustawienia kont etc. Reszta w porządku. Podsumowując, nowy system jest OK :)


Mój komputer: Macbook 13 PRO 2,4 GHz; 250GB HDD; NVIDIA GeForce 320M; 8GB RAM DDR3

Mój telefon: Samsung SM-N910C (Note 4), iPhone 3GS
Mój tablet: iPad 32 GB WIFI/LTE (2017)

#24 speacetronic

speacetronic
  • 258 postów

Napisano 11 października 2015 - 05:24

Tak. Zostaw włączony na kilka godzin (najlepiej na noc) bez żadnego grzebania. Wtedy sprawdź. Normalny spadek działania na baterii w wypadku El Capitan to PÓŁ GODZINY krócej. Nie sądzę, aby twój komp różnił się od innych.

Nic nie zmieniło się .System miałem trzy dni i lipa.  Zostaje na Yosemite przywróciłem z kopii , wole nie mieć kilku bajerów ale stabilny i długo działający komputer.


Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu,

to czego oznaką jest puste biurko?


#25 AMA

AMA
  • 16 postów

Napisano 11 października 2015 - 09:53

Generalny wniosek wg mnie dla tych co maja juz zainstalowany system to tylko usypianie komputera i czekanie na jakas superlatke od Apple.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych