Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dlaczego nie można pisać o Mac OS X na składakach


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
91 odpowiedzi w tym temacie

#76 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 25 listopada 2007 - 21:57

Cóż, z ciekawości przeczytałem cały wątek i pewnie wiele nowego nie wniosę... Pokuszę się może tylko o małe podsumowanie mojego zdania. Jak wiemy nasze forum nie jest oficjalnym forum firmy Apple, jesteśmy tylko użytkownikami ich produktów. Zagadnienia takie jak zdejmowanie simlocka z iPhone, uruchamianie OSX na PC czy Linuxa na iPodzie służą zwiększeniu ich funkcjonalności, uprzyjemnieniu nam życia. Poza tym każda wiedza, jaką człowiek zdobywa przy tych działaniach jest wiedzą na pewno przydatną i teraz i w przyszłości. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze dążyłem do pogłębiania swojej wiedzy i znajomości tematu. Kto wie ile produktów, ile oprogramowania powstało dlatego że ktoś podpatrzył jak działa jakiś produkt, cos w nim zmienił, przetestował, zmodyfikował... Podsumowując - przyczepiamy się szczegółów prawnych, a tak naprawdę uniemożliwiamy użytkownikom wymianę informacji ( i wzbogacanie się "naszej" społeczności forumowej), które pewnie po dużo cięższych i dłuższych poszukiwaniach i tak znajdą gdzie indziej.

#77 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 06:54

Podsumowując - przyczepiamy się szczegółów prawnych, a tak naprawdę uniemożliwiamy użytkownikom wymianę informacji ( i wzbogacanie się "naszej" społeczności forumowej), które pewnie po dużo cięższych i dłuższych poszukiwaniach i tak znajdą gdzie indziej.


Wiesz, ponieważ na innym forum uchodzę za dość dobrego specjalistę od nawigacji samochodowych, zdarza mi się że ktoś do mnie mailuje z pytaniem o kracka któregoś z programów nawigacyjnych.
Mam pełną świadomość, że są to informacje które taki ktoś "po dłuższych i cięższych poszukiwaniach i tak znajdzie gdzie indziej" - ale czy to oznacza, że ja mam mu to dodatkowo ułatwiać?

Dodam jeszcze, że na owym forum nie mówi się o krakach, a mimo to dobrze prosperuje - rozmowy o sofcie nawigacyjnym są jego główną "siłą pociągową"

#78 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 15:16

To nie ja tu rządzę i nie ja ustalam zasady - więc to jest tylko moje zdanie...

Ale nie wiem czy pamiętacie sławne 09-f9-11-02-9d-74-e3-5b-d8-41-56-c5-63-56-88-c0 i przeprawę serwisy Digg (http://blog.digg.com/?p=74). Umieszczenie klucza też było nielegalne, a wywołało coś co wiele serwisów nazwało pierwszą internetową rewolucją. Tak silną, że założyciele Digg'a postanowili o nie usuwaniu kolejnych wpisów zawierających ten numer. I znów - wiele serwisów zauważyło, że był to jeden z przykładów na to, że przy próbie cenzurowania informacji w Sieci - skutek może być odwrotny od pożądanego.

---- Dodano 26-11-2007 o godzinie 15:28 ----
Przykład z naszego podwórka - gdyby nie nielegalne (bo łamiące licencję) działania wielu ludzi podsłuchujących protokół Gadu-Gadu dziś nie byłoby tylu świetnych i funkcjonalnych klientów GG. Są, i korzystają z nich tysiące ludzi, choć są nielegalne i zabierają firmie SMS Express dochody z reklam... Ciekawe ilu z Was używa takiego softu?

#79 Wallenrod

Wallenrod
  • 273 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 21:23

Przykład z naszego podwórka - gdyby nie nielegalne (bo łamiące licencję) działania wielu ludzi podsłuchujących protokół Gadu-Gadu dziś nie byłoby tylu świetnych i funkcjonalnych klientów GG. Są, i korzystają z nich tysiące ludzi, choć są nielegalne i zabierają firmie SMS Express dochody z reklam... Ciekawe ilu z Was używa takiego softu?


Bzdura! To jest właśnie ten przypadek kiedy dopuszczalne jest badanie i obserwowanie (ale nie zmienianie jego kodu) danego programu, aby stworzyć inny program z nim współpracujący. Dlatego usunięcie simlocka w prostych telefonach nie jest przestępstwem, bo to polega na wymianie całego oprogramowania jednego z układów na inne. I tak samo jest z iPodami i Linuksem - to też jest wymiana całego oprogramowania na inne a nie grzebanie w programie. W systemie iphona ten tak zwany simlock nie jest oddzielnym układem, ale częścią systemu operacyjnego telefonu. Ot co.

#80 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 26 listopada 2007 - 22:08

W systemie iphona ten tak zwany simlock nie jest oddzielnym układem, ale częścią systemu operacyjnego telefonu.


Tak jest w każdym telefonie. Większość simlocków jest nakładana wpisami do oprogramowania telefonu a nie montażem układów scalonych. Każdy telefon też ma system operacyjny.

#81 Wallenrod

Wallenrod
  • 273 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 22:34

Ale ten "system operycyjny" nie jest samodzielnym oprogramowaniem jak w przypadku iPhona i podobnych telefonów. Co więcej, sprawdź dokładnie gdzie siedzą simlocki w prostych telefonach. Simlock i oprogramowanie telefonu to dwie niezależne części.

#82 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 22:40

Bzdura!


Tak? Sam nie wierzyłem, ale polecam lekturę regulmainu Gadu-gadu, w szczególności jeden z jego punktów mówi:

Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.


Heh, to ilu z Was łamie takie bardzo jasno zdefiniowane zasady regulaminu?

#83 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 26 listopada 2007 - 23:00

Powtorze - watek nie zostal zgloszony administracji.

To czyli jak założę wątek o stawianiu MAC OS X na PC, a nikt go nie zraportuje to rozumiem że administracja go nie zdejmie i żadne konsekwencje mnie nie dopadną?

#84 grzegor

grzegor
  • 1 125 postów
  • SkądKRK

Napisano 26 listopada 2007 - 23:13

Gadu-Gadu kiedyś wydało swoje oświadczenie na temat tego regulaminu. Powiedzieli że chodziło im przede wszystkim o nie używanie innych klientów nie wyświetlających reklam pod windowsem oraz automatów spamujących. Nie mają zamiaru egzekwować tego regulaminu dla osób używających gg na komunikatorach pod innymi systemami operacyjnymi do czasu utworzenia dla nich ich wlasnych programów (ktorych póki co nie zamierzają robić). A regulamin napisali ogólnie, zeby zostawic sobie furtke na przyszlosc. Nie moge w tej chwili znalezc tego artykulu niestety.

#85 Wallenrod

Wallenrod
  • 273 postów

Napisano 26 listopada 2007 - 23:33

Tak? Sam nie wierzyłem, ale polecam lekturę regulmainu Gadu-gadu, w szczególności jeden z jego punktów mówi:
Heh, to ilu z Was łamie takie bardzo jasno zdefiniowane zasady regulaminu?


Jednak bzdura. Ten regulamin mówi że dostawca usługi GG nie zgadza się na korzystanie z innych komunikatorów, bo wtedy niczego nie gwarantuje a wręcz może odmówić świadczenia usługi. Ale nie mówi bo nie może nawet zająknąć się na temat nielegalności innych komunikatorów, ani tym bardziej nielegalności "obserwowania i testowania" działania swojego własnego protokołu.

#86 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 26 listopada 2007 - 23:39

Szukaj w archiwum Dziennika Internautów www.di.com.pl Tam był ten artykuł.

Chcieli sobie zostawić nie tyle furtkę co bata na nieuczciwych "tfórcóf" komunikatorów, komunikatorów komercyjnych, które zarabiają na swoim komunikatorze przysparzając strat GG, złodziei informacji, którzy w swoich komunikatorach umieszczaliby potencjalnie niebezpieczny kod. Gdyby nie było takiego zapisu to w przypadku, gdyby ktoś wykradał np informacje albo w inny sposób pozyskiwał by np. treść rozmów, czy też wykorzystywał do przyszłego spamu to by się mogło okazać, że Gadu Gadu jest wobec nich bezsilne.

Ten regulamin jedynie "zabrania" ale bez zgody właściciela praw do GG. Niebyło się od początku czego obawiać.

Przy okazji ciekawy przykład na to, że nie zawsze licencja idzie w parze ze stanowiskiem właściciela praw. Np. licencja zabrania instalacji OSX na PC ale co wtedy, gdy Apple się na to np. zgadza w celach eksperymentalnych ?? (Hipotetycznie).

---- Dodano 27-11-2007 o godzinie 00:41 ----
Znalazłem !

http://di.com.pl/goo...;FORID:11&hl=pl

#87 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 27 listopada 2007 - 00:32

Oczywiście, że macie rację, oczywiście, że GG nie ściga nikogo, ale jak już słusznie zauważyliście komunikatory windowsowe, nie wyświetlające reklam są oficjalnie nielegalne - choćby dlatego, że co jest oczywiste, SMS Express nie dostaje pieniędzy z reklam, jeśli z nich korzystamy.

#88 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 27 listopada 2007 - 07:50

Oczywiście, że macie rację, oczywiście, że GG nie ściga nikogo, ale jak już słusznie zauważyliście komunikatory windowsowe, nie wyświetlające reklam są oficjalnie nielegalne - choćby dlatego, że co jest oczywiste, SMS Express nie dostaje pieniędzy z reklam, jeśli z nich korzystamy.


Ale my z nich nie korzystamy - tak jak nie korzystamy z Windowsa :")

#89 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 27 listopada 2007 - 09:31

a dajcie Panowie spokój. Moralność Kalego, jak się ma iPhona to fajnie że się go krzaczy. Chyba czas podążyć drogą Heidiego. Oczywiście w świetle T-Mobile oraz Orange, w momencie kiedy można kupić wolnego iPhona, takie wątkie powinny zniknąć z tego forum. Ale to tylko moje zdanie i kilku innych na temat legalności i uczciowści się nie liczą i myślę że już za całkiem niedługo to forum dobije poziomu, że wątki związane z komputerami pokryją się grubym kurzem. Będą fajne wpisy od HiperJuniorMember, który nota bene się więcej nie pojawi, poza tym jedynym razem kiedy krzyknie, wyszedł już nowy skrakowany 2.2.14. A może się mylę może pojawi się jeszcze w wątku "czekamy na nowe złamanie 2.2.15"... Panowie Moderatorzy, iPhone jest dostępny już bez simlocka!! tutaj w Europie, tutaj niedaleko, za naszą zachodnią granicą. Jeżeli już to idźmy dla nas normalnych moralnych użytkowników, zgniły kompromis, przyklejony tutorial i koniec wpisów że komuś iPhone nie działa. Ciekawe czy ktoś by mi udzielił tak cudownej porady, gdybym napisał że "niezgodnie z licencją pogrzebałem w quarku, przez co straciłem na niego taką, co de facto, sprawia że program bez licencji jest nielegalny, i że mi się sypie przy wypuszczaniu do druku, i co zrobić?" Myślę że wątek zostałby zablokowany, no ale co tam, Panowie SuperUserHiperModeratorzy mają iPhony i w ich moralności kalego dopuszczanie jes wątków o łamaniu co rusz nowych zabezpieczeń i z wypiekami na twarzy, i spoconymi rączkami zaciskają kciuki w oczekiwaniu na nowe złamanie. Fajnie. Heidi....poczekaj......!!!

#90 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 27 listopada 2007 - 10:02

a dajcie Panowie spokój. Moralność Kalego, jak się ma iPhona to fajnie że się go krzaczy. Chyba czas podążyć drogą Heidiego. (...) Panowie SuperUserHiperModeratorzy mają iPhony i w ich moralności kalego dopuszczanie jes wątków o łamaniu co rusz nowych zabezpieczeń i z wypiekami na twarzy, i spoconymi rączkami zaciskają kciuki w oczekiwaniu na nowe złamanie. Fajnie. Heidi....poczekaj......!!!


Zmierzam do rozwiązania jakie wybrał Heidi, tym bardziej że nasze poglądy jeśli idzie o forum są bardzo podobne.

Wczoraj zabanowano Wallenroda - rzekomo ponieważ "wielu zbulwersowanych userów zgłaszało go w raportach", zwłaszcza w wątku "Moderacja po raz n-ty".
To bardzo ciekawe - przejrzałem dziś swoje punkty reputacji i zauważyłem coś wręcz przeciwnego - 25% wszystkich otrzymanych głosów na moją reputację dotyczy wątków "Moderacja po raz n-ty", "Dlaczego nie można pisać o Mac OS X na składakach", "Oszukiwanie Apple".
Połowa tych punktów dotyczy stricte wątku "Moderacja po raz n-ty".

Czyżbyśmy udzielali się na innych forach niż adminstratorzy?

#91 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 27 listopada 2007 - 10:13

To bardzo ciekawe - przejrzałem dziś swoje punkty reputacji i zauważyłem coś wręcz przeciwnego - 25% wszystkich otrzymanych głosów na moją reputację dotyczy wątków "Moderacja po raz n-ty", "Dlaczego nie można pisać o Mac OS X na składakach", "Oszukiwanie Apple".
Połowa tych punktów dotyczy stricte wątku "Moderacja po raz n-ty".

Czyżbyśmy udzielali się na innych forach niż adminstratorzy?


Nie, po prostu nie można zgłosić moderatorom poparcia dla postu a można naruszenie regulaminu. Dochodzą do nich opinie tylko jednej strony. A banowanie kogoś bez żadnego wyraźnego powodu to niezła żenada.

#92 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 27 listopada 2007 - 12:29

Proszę Was do zapoznania się z nowym regulaminem. Staraliśmy się aby regulamin był zbiorem wskazówek a nie czarną listą tego czego robić nie wolno (aczkolwiek kilka takich zapisów musiało się w nim znaleźć) Chcemy aby MyApple nie tworzyło podziałów na lepszych i gorszych a było miejscem gdzie wszyscy możemy "żyć" obok siebie z szacunkiem do współpiszących. Ten wątek zamykam z racji tego że zeszliśmy całkowicie z tematu (OSx86).




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych