Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPhone 5S - Pierwsze wrażenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2007 odpowiedzi w tym temacie

#76 Narmer

Narmer
  • 556 postów
  • Płeć:
  • SkądUS

Napisano 23 września 2013 - 15:27

Byłeś ostatnio w Apple Store by się dowiedzieć? Czy jak myśle-są to tylko twoje domysły?


To źle myślisz. Wczoraj byłem w Naperville, a także w T-Mobile w Barlington. Nie wszystkie kolory i nie wszystkie rozmiary RAM, ale są.

#77 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 23 września 2013 - 15:35

RAM ? To że amex pisze głupoty na forum to norma, nie warto zwracać na niego uwagi. Ps. znajomy w Stanach też wczoraj kupił bez problemu 5s w Apple Store w Pasadenie o ile dobrze pamiętam.

#78 Amex

Amex
  • 1 711 postów
  • Płeć:
  • SkądNEW YORK

Napisano 23 września 2013 - 16:15

To źle myślisz. Wczoraj byłem w Naperville, a także w T-Mobile w Barlington. Nie wszystkie kolory i nie wszystkie rozmiary RAM, ale są.


Z tym ze pytanie było tylko i wyłącznie o iP 5S bez SIMlocka które bedą działać w PL.
Pytałeś konkretnie o iPhone'a 5S w wersji Factory Unlocked?

#79 Narmer

Narmer
  • 556 postów
  • Płeć:
  • SkądUS

Napisano 23 września 2013 - 16:24

Z tym ze pytanie było tylko i wyłącznie o iP 5S bez SIMlocka które bedą działać w PL.
Pytałeś konkretnie o iPhone'a 5S w wersji Factory Unlocked?


A jak myślisz? Specjalnie zapytałem, czy będzie działać w Polsce, co? A co mnie to obchodzi !? A tak poza tym... nie wiesz o czym piszesz.

#80 Amex

Amex
  • 1 711 postów
  • Płeć:
  • SkądNEW YORK

Napisano 23 września 2013 - 16:30

A jak myślisz? Specjalnie zapytałem, czy będzie działać w Polsce, co? A co mnie to obchodzi !.


Myśle ze wprowadzasz ludzi w błąd swoimi niedokładnymi informacjami.

#81 Narmer

Narmer
  • 556 postów
  • Płeć:
  • SkądUS

Napisano 23 września 2013 - 16:32

Myśle ze wprowadzasz ludzi w błąd swoimi niedokładnymi informacjami.


A ja myślę, że ty nabijasz posty informując ludzi co i jak się sprzedaje w USA. Może pisz po angielsku, żeby wszyscy zrozumieli...

#82 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 23 września 2013 - 16:34

Z ciekawości gadałem z kolega w Stanach i wczoraj wraz ze swoją dziewczyną kupili sobie 5s 16 gb bez simlocka i umowy, bez większego problemu. I tak ekspercie pytali czy te telefony działają w Polsce ^^

#83 Amex

Amex
  • 1 711 postów
  • Płeć:
  • SkądNEW YORK

Napisano 23 września 2013 - 16:38

A ja przed chwilą zalogowalem się do US Apple Store próbując znaleźć iP 5S Factory Unlocked. Na dziś NIE ma opcji kupna 5S bez SIMlocka.

#84 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 23 września 2013 - 16:41

Genialne. To że nie ma ich w necie oznacza że nie można ich kupić ^^ Kolejny popis "inteligencji" ze strony czołowego eksperta forum MyA. Drogi amexie, to że nie ma ich na www nie znaczy że nie ma ich w sklepie.

#85 Amex

Amex
  • 1 711 postów
  • Płeć:
  • SkądNEW YORK

Napisano 23 września 2013 - 16:45

Genialne. To że nie ma ich w necie oznacza że nie można ich kupić ^^ Kolejny popis "inteligencji" ze strony czołowego eksperta forum MyA.


Po raz kolejny mylisz się na mój temat. Widzę ze nie wiesz ze w necie można tez sprawdzić dostępność iP 5S w danym sklepie.
Mówisz ze rzekomo twoj znajomy kupił wczoraj 5S w Apple Store w Pasadenie? Sprawdziłem: wynik: "Unavailable for Pickup".
[ATTACH=CONFIG]17214[/ATTACH]
@Narmer.
Byłeś w Naperville? Oto wynik:
"Unavailable for Pickup".
[ATTACH=CONFIG]17215[/ATTACH]
Sprawdziłem wiele innych salonów Apple: jest dokładnie tak samo.
@Paf- wypowiadasz się w temacie o którym nie masz żadnego pojęcia. A przy okazji wprowadzasz ludzi którzy na tym forum poszukują informacji w w/w temacie-w błąd.

#86 MatMich

MatMich
  • 7 postów

Napisano 24 września 2013 - 18:16

Czyli kolorystycznie biały iphone 5 i srebrny 5s wyglądają tak samo?

#87 Amex

Amex
  • 1 711 postów
  • Płeć:
  • SkądNEW YORK

Napisano 24 września 2013 - 18:22

Jeśli chodzi o obudowę-to nie ma żadnej różnicy z wyjątkiem zmienionego Home Button.

#88 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 25 września 2013 - 05:42

Po raz kolejny mylisz się na mój temat. Widzę ze nie wiesz ze w necie można tez sprawdzić dostępność iP 5S w danym sklepie.
Mówisz ze rzekomo twoj znajomy kupił wczoraj 5S w Apple Store w Pasadenie? Sprawdziłem: wynik: "Unavailable for Pickup".
[ATTACH=CONFIG]17214[/ATTACH]
@Narmer.
Byłeś w Naperville? Oto wynik:
"Unavailable for Pickup".
[ATTACH=CONFIG]17215[/ATTACH]
Sprawdziłem wiele innych salonów Apple: jest dokładnie tak samo.
@Paf- wypowiadasz się w temacie o którym nie masz żadnego pojęcia. A przy okazji wprowadzasz ludzi którzy na tym forum poszukują informacji w w/w temacie-w błąd.

Napiszę to po raz ostatni, bo dyskusja z tobą jest bezsensowna. To że nie ma ich na www nie znaczy że nie ma ich w sklepach. Różnica między tobą a mną jest taka że ja opieram swoją wiedzę na doświadczeniu a nie na suchych faktach które wyczytsz a potem skopiujesz. Użytkownik Narmer który mieszka w stanach chyba wie lepiej gdzie był, co widział i słyszał. Jeżeli pisze że iP 5s były dostępne to nie widzę powodu aby mu nie wierzyć. Tak samo jak mojemu znajomemu, skoro twierdzi że kupił 2 x 5s wierze mu. Dopóki więcej osób które mieszkają w stanach nie napiszą że faktycznie trudno dostać 5s nie uwierzę w to. Tak więc amex daruj sobie żałosne próby ataku na moją osobę. Nie jesteś najmądrzejszy na tym forum , a internet oraz strony które z pasją czytasz i kopiujesz nie są 100% źródłem wiedzy i prawdy.
Gdyby napisali że apple sprzedało się MS też byś szerzył te herezje z uporem maniaka ? Teoria a praktyka do dwie różne sprawy.

#89 effe

effe
  • 6 545 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 września 2013 - 05:49

Panowie, o ile się nie mylę, to ten temat brzmi "iPhone 5s - Pierwsze wrażenia", a nie "Dostępność iPhone 5s" Więc nie zaśmiecajcie tematu. Ja tu czekam na opinie ludzi, którzy zakupili telefon a nie gdzie go można, nie można kupić.

#90 thms

thms
  • 160 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 września 2013 - 21:16

Nie widać różnicy w prędkości działania systemu miedzy 5 a 5S. Plusy 5S jak dla mnie to touch ID i nowa kamera. Bateria też trzyma zauważalnie dłużej niż 5 (mimo tego, że podobno jest tylko trochę większej pojemności).

#91 pendolino

pendolino
  • 373 postów

Napisano 27 września 2013 - 22:03

Zapierałem się, że nie kupię 5S'a, a jednak kupiłem i... jestem zadowolony :). Przesiadka z 5 zauważalna szczególnie w kontekście responsywności na iOS7 choć to może subiektywne odczucie, lepszy aparat (tu duża różnica, po prostu jest o wiele lepiej), touchID na początku trochę wkurza gdy człowiek od lat przyzwyczajony był do ekspresowego odblokowywania telefonu za pomocą kodu, jednak to kwestia przyzwyczajenia, po jednym pełnym dniu już jest ok. Kolor (Space Gray) jest specyficzny, przez kilka godzin po wyjęciu z pudełka chciałem wracać do czarnej 5'ki bo wydawała się bardziej charakterna, teraz jednak już polubiłem nowy kolor Apple i nie wróciłbym do black 5. Jakość obudowy wydaje się być też lepsza od czarnych 5 więc jest szansa, że telefon dłużej będzie świeżo wyglądał.

Co jeszcze, hmm... w porównaniu do 5'ki dziwnie, a może inaczej chodzi home button, i tutaj pytanie - czy ktoś kto ma 5S też może to potwierdzić? Przy mocnym naciśnięciu słyszalne jest specyficzne kliknięcie, w 5'ce ten klik był bardziej "głuchy". W drugim 5S, który jest też w domu od wczoraj home button pracuje identycznie - klik jest po prostu inny.

#92 aquatarion

aquatarion
  • 962 postów
  • SkądZabrze

Napisano 27 września 2013 - 22:31

@PENDOLINO a jak z baterią? Jest lepiej jak w 5?

#93 gyc78

gyc78
  • 98 postów

Napisano 27 września 2013 - 23:09

Witam, Dzisiaj sobie sprawiłem i kilka przemyśleń. Telefon-zabaweczka przy moim SGS4. Na ekraniku wielkości znaczka pocztowego niewiele widać, trzeba przybliżać. Wygląd pewnie kwestia przyzwyczajenia, ikony jeszcze jakoś ujdą ale ten pasek na dole..? Nie. Żeby całość wyglądała w miarę ok, to pasuje jedna tapeta z palety systemowych. O to chodziło twórcom, srsly?? Do tego większość apek ze starym wyglądem i klawiaturą - totalny chaos. Chciałoby się rzecz "co za gówno".. Ale najlepsze na koniec. Dla miłośników teorii lagującego androida. iP5S laguje bardziej od sgs4 przy animacji wyjścia z aplikacji przyciskiem. Mega zonk :-)

#94 pendolino

pendolino
  • 373 postów

Napisano 28 września 2013 - 08:57

@PENDOLINO a jak z baterią? Jest lepiej jak w 5?


Na chwilę obecną ciężko mi coś powiedzieć, bo ostro go katuje więc i bateria schodzi szybko.
Jutro będę w pracy więc wtedy ocenię czy jest lepiej czy tak samo, a może i gorzej.

- - - Połączono posty - - -

Witam,

Dzisiaj sobie sprawiłem i kilka przemyśleń. Telefon-zabaweczka przy moim SGS4. Na ekraniku wielkości znaczka pocztowego niewiele widać, trzeba przybliżać. Wygląd pewnie kwestia przyzwyczajenia, ikony jeszcze jakoś ujdą ale ten pasek na dole..? Nie. Żeby całość wyglądała w miarę ok, to pasuje jedna tapeta z palety systemowych. O to chodziło twórcom, srsly?? Do tego większość apek ze starym wyglądem i klawiaturą - totalny chaos. Chciałoby się rzecz "co za gówno"..

Ale najlepsze na koniec. Dla miłośników teorii lagującego androida. iP5S laguje bardziej od sgs4 przy animacji wyjścia z aplikacji przyciskiem. Mega zonk :-)


Mega zonk to jest domyślna aplikacja SMS w Androidzie, która od lat wygląda tak jakby stworzyli ją autorzy Pacman'a z 1980 roku. Co więcej - nikt od lat nie wpadł na to, że te paskudztwo wypadałoby jakoś stylistycznie poprawić. W iOS7 kwestia responsywności jest do poprawy ale to kwestia nieodległego czasu, a w Androidzie, nawet na topowych sprzętach, nawet przy najnowszych aktualizacjach sprzęt dalej się przycina czy potrafi się zawiesić albo "nieoczekiwanie" zamknąć. Temat wykonania Samsunga już przemilczę, bo jak jest każdy wie.

Retina od Apple kosi naturalnością Samsungowego, osikanego super amoleda. Ale kto co lubi :)

#95 leon_g5

leon_g5
  • 101 postów

Napisano 28 września 2013 - 11:22

Witam,

Dzisiaj sobie sprawiłem i kilka przemyśleń. Telefon-zabaweczka przy moim SGS4. Na ekraniku wielkości znaczka pocztowego niewiele widać, trzeba przybliżać. Wygląd pewnie kwestia przyzwyczajenia, ikony jeszcze jakoś ujdą ale ten pasek na dole..? Nie. Żeby całość wyglądała w miarę ok, to pasuje jedna tapeta z palety systemowych. O to chodziło twórcom, srsly?? Do tego większość apek ze starym wyglądem i klawiaturą - totalny chaos. Chciałoby się rzecz "co za gówno"..

Ale najlepsze na koniec. Dla miłośników teorii lagującego androida. iP5S laguje bardziej od sgs4 przy animacji wyjścia z aplikacji przyciskiem. Mega zonk :-)

Ekran wielkości znaczka pocztowego? Hmm... Nic bardziej nie cieszy mego oka, niż widok faceta z patelnią przy uchu:mrgreen: :mrgreen:

#96 Dalvikir

Dalvikir
  • 168 postów
  • SkądPL

Napisano 28 września 2013 - 12:29

Zapierałem się, że nie kupię 5S'a, a jednak kupiłem i... jestem zadowolony :). Przesiadka z 5 zauważalna szczególnie w kontekście responsywności na iOS7 choć to może subiektywne odczucie, lepszy aparat (tu duża różnica, po prostu jest o wiele lepiej), touchID na początku trochę wkurza gdy człowiek od lat przyzwyczajony był do ekspresowego odblokowywania telefonu za pomocą kodu, jednak to kwestia przyzwyczajenia, po jednym pełnym dniu już jest ok. Kolor (Space Gray) jest specyficzny, przez kilka godzin po wyjęciu z pudełka chciałem wracać do czarnej 5'ki bo wydawała się bardziej charakterna, teraz jednak już polubiłem nowy kolor Apple i nie wróciłbym do black 5. Jakość obudowy wydaje się być też lepsza od czarnych 5 więc jest szansa, że telefon dłużej będzie świeżo wyglądał.

Co jeszcze, hmm... w porównaniu do 5'ki dziwnie, a może inaczej chodzi home button, i tutaj pytanie - czy ktoś kto ma 5S też może to potwierdzić? Przy mocnym naciśnięciu słyszalne jest specyficzne kliknięcie, w 5'ce ten klik był bardziej "głuchy". W drugim 5S, który jest też w domu od wczoraj home button pracuje identycznie - klik jest po prostu inny.


Tak ten klik w HB jest głośniejszy we wszystkich modelach 5S

#97 Michal.Rz

Michal.Rz


  • 1 741 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 28 września 2013 - 12:35

@PENDOLINO a jak z baterią? Jest lepiej jak w 5?


Jest lepiej niż w iPhone5.

Dołączona grafika

#98 Dalvikir

Dalvikir
  • 168 postów
  • SkądPL

Napisano 28 września 2013 - 13:05

Kilka moich przemyśleń po równym tygodniu użytkowania 5S Space Gray: - Jakość wynonania taka sama ale zastosowane materiały są lepsze (trwalsze), nie używam już case'ów i nie ma żadnych śladów używania, po tygodniu na czarnym miałem już małe zarysowania. - Bateria jest o niebo lepsza, dla przykładu w moim starym iP5 średnio bateria wytrzymywała od 5-7h w użyciu oraz 12h w gotowości, na 5S mam od początku 8-9h w użyciu oraz 15-24h w gotowości. Zaznaczam, że uzywam tak samo telefonu jak starer 5tki czyli pół dnia na 3g i resztę dnia na wifi, jasność ekranu na auto oraz wszystkie rzeczy z iP5 przeniesione z chmury do 5S. - Aparat znacznie lepszy jeśli chodzi o gorzej naświetlone miejsca, jakość video pozostaje raczej taka sama z tym ze są szersze kąty widzenia z racji płycej umieszczonego obiektywu, 120fps nie będe wspominał bo choć to bardzo fajna opcja to nie używałem jej wiecej jak 2-3 razy, natomiast Burst Mode jest świetny, aparat robi do 10zdj/sekundę i wybiera jedno najlepiej wykonane, fajna opcja do wykorzystania przy dynamicznej akcji, zrobiłem test Burst Mode i wyszło że gdy przytrzymam spust migawki to aparat robi 999 zdjęć w 1m40sek i po tym czasie się zatrzymuje. - 5S jest trochę szybszy i płynniejszy w działaniu od poprzednika, w wielu aplikacjach jak np iMovie jest dwa razy szybszy ale to raczej nic dziwnego skoro ma mocnejszy procesor A7, M7 oraz 64bit architekturę. - skaner odcisków to świetne zastosowanie i nie chciałbym wrócić raczej do "slide to unlock" czy nawet zwykłego kodu zabezpieczającego z jednego powodu: wygoda i bezpieczeństwo w jednym. Poniżej dołączam screenshot z działania baterii. [ATTACH=CONFIG]17292[/ATTACH]

#99 Ament

Ament
  • 503 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 28 września 2013 - 16:56

5S to imho najlepszy skok w "S" ze wszystkich "S" i jednoczesnie najlepszy telefon jaki do tej pory stworzylo Apple. Teraz juz wiem, ze iOS7 zostal napisany wlasnie pod ten telefon i pod nadchodzace, nowe iPady. Wlasciciele starszych urzadzen - sorry, na kolana ;) Wybralem z premedytacja space grey bo 5tke mialem biala (wiadomo z jakiego powodu) i widze, ze dobrze zrobilem. Juz na pierwszy rzut oka widac, ze pokrycie jest bardziej przemyslane (szczegolnie jesli chodzi o te nieszczesne rogi na ktorych w czarnej 5tce farba sie luszczyla od samego patrzenia) a dobor materialow lepszy. Poza tym spasowanienie idealne i widac, ze tym razem kontrola jakosci w Foxconn przebiegala tak jak powinna. Zadnych pokrowcow itp. nigdy nie uzywam - telefony nosze w kaburach przy pasku i mam nadzieje, ze ten space grey da rade. Sam iOS7 (wlasciwie to 7.0.2) dziala jak nalezy; owszem - sporadycznie przytnie czasami tu i tam ale to pewnie choroby wieku dzieciecego. W kazdym badz razie dziala o wiele lepiej niz na iPadzie 4. 5tke sprzedalem miesiac temu i to z iOS7 beta dlatego nie mam porownania jakby chodzil na niej finalny iOS7 ale przeciez na iOS6 tez byly czasami "chwile zastanowienia". Trzeba pamietac, ze mozliwosci sprzetowe 5S sa na razie praktycznie niewykorzystywane (A7, M7, Touch ID) i ten telefon dopiero pokaze pazury jak zaczna sie pojawiac dedykowane pozycje w AppStore. TouchID to super sprawa i jak juz sie czlowiek przyzwyczai do luksusu (a dzieje sie to po kilku chwilach) to pozniej ciezko juz przesunac paluchem po ekranie czy wpisac haslo w AppStore. Jak siadam teraz do iPada to od razu staje sie jakos taki leniwy. Jedyne co mnie troche denerwuje to bardzo duzy skok przycisku - wchodzi naprawde gleboko. Ogladajac materialy reklamowe i pierwsze recki w sieci myslalem, ze on jest bardzo plytki i sie go tylko muska dlatego niezle sie zdziwilem jak go pierwszy raz nacisnalem - myslalem, ze cos sie z nim stalo ze az tak gleboko wskoczyl. Wydaje tez glosniejszy 'klik' niz ten z 5tki. Za to wielki plus za szafir bo przyciski Home we wszystkich wczesniejszych urzadzeniach dosyc szybko sie rysowaly. Nowy aparat to imho mistrzostwo swiata i w tej chwili to top na rynku; widac tu wyraznie, ze walka na Mpx w swiecie urzadzen z robocikiem w logo jest bez sensu. Jeszcze przed zakupem naczytalem sie recek samego aparatu i jakosci przez niego robionych zdjec na niezaleznych serwisach (nawet takie giganty jak GSMArena czy PhoneArena sa czasami tendencyjne w zaleznosci od wplywu $) i te "tylko 8Mpx" wypadaja czasami lepiej niz aparat z Lumii 1020. W slabo oswietlonych miejscach jest jeszcze lepiej niz w 5tce a katy widzenia ciut wieksze (to akurat wynika z powiekszenia sensora). Video jeszcze nie krecilem ale pobawilem sie troche slow motion i choc na razie nie widze konkretnego zastosowania to jednak bardzo fajny ficzer. O baterii sie na razie nie wypowiadam bo caly czas katuje telefon i juz dzisiaj rano musialem go ladowac. Te kilkadziesiat mAh w stosunku do poprzednika dupy nie urywa ale ponoc iOS7 lepiej zarzadza energia. Zobaczymy jak zaczne go uzywac normalnie. Reszta identyczna jak w iPhone5, ktorego Apple juz usmiercilo. O ile w przypadku iPada 3 to mialo sens bo A5X byl za cienki do udzwigniecia 1536 x 2048 o tyle troche szkoda mi 5tki. Aaaa... i ekran. Ktos tam pisal wyzej, ze jest jak znaczek pocztowy. Coz, trudno sie nie zgodzic ale wiadomo bylo ze w 5S bedzie identyczny jak w 5 i chyba nikt sie nie spodziewal, ze dadza nagle 4,5 czy 4,7 albo 5". Trzeba chyba byc naprawde zakutym rycerzem z jablkiem na tarczy zeby pisac, ze ekran z iPhona to dzisiaj mistrzostwo swiata. O ile rozdzielczosc ekranu jest jeszcze w miare OK to 4" dzisiaj traci lekko myszka, szczegolnie jesli chodzi o konsumpcje multimediow. Retina miazdzyla jaja w czasie premiery i troche potem ale w dobie FHD w telefonach ten ekran wyglada juz dosyc biednie. Argument, ze taki rozmiar latwo sie obsluguje jedna reka i jednym kciukiem to tez bzdura bo 4,5 czy 4,7" tez mozna latwo obslugiwac jedna reka. iPhone 6 musi miec wiekszy ekran i min. 720p chociaz po cichu licze, ze Apple czyms zaskoczy i wyznaczy standard na nastepny rok. Reasumujac, czy warto? Jezeli przesiadka jest z 4/4S to zdecydowanie tak. Jezeli z 5 to imho nie. Jezeli jest sie fanem marki to zawsze warto :) A tu porownanie 5S do mojego sluzbowego N4 i One, ktory byl miesiecznym zamiennikiem po sprzedazy 5tki w oczekiwaniu na 5S (jest wylaczony bo robie powrot do stocka z CM): [ATTACH=CONFIG]17294[/ATTACH]

#100 gyc78

gyc78
  • 98 postów

Napisano 28 września 2013 - 18:33

Mega zonk to jest domyślna aplikacja SMS w Androidzie, która od lat wygląda tak jakby stworzyli ją autorzy Pacman'a z 1980 roku. Co więcej - nikt od lat nie wpadł na to, że te paskudztwo wypadałoby jakoś stylistycznie poprawić. W iOS7 kwestia responsywności jest do poprawy ale to kwestia nieodległego czasu, a w Androidzie, nawet na topowych sprzętach, nawet przy najnowszych aktualizacjach sprzęt dalej się przycina czy potrafi się zawiesić albo "nieoczekiwanie" zamknąć. Temat wykonania Samsunga już przemilczę, bo jak jest każdy wie.

Retina od Apple kosi naturalnością Samsungowego, osikanego super amoleda. Ale kto co lubi :)


? Naprawdę nie ogarniam za bardzo. Czym się różnią 'dymki' w SMS na andku a tymi na iOS?
Co do tematu lagów to też widzę nie czytasz nawet co się pisze. Mój sgs4 chodzi płynniej od ip5s.
Wykonanie kwestia gustu. Plastik w sgs jest napawdę solidny, tak samo spasowanie - wzorowe, nie ma mowy o jakimś skrzypieniu itp.
Do tego sgs'a wygodniej/pewniej się trzyma w moim subiektywnym odczuciu. Bardziej obłe kształty przy ostrych w ip.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych