Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja, czy nakładka - dyskusja ogólna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#26 rEvis

rEvis
  • 708 postów
  • SkądŁomianki

Napisano 29 lipca 2012 - 13:07

Zainstalowałem jako nakładkę i... zdziwiłem się i to niemało, bo okazało się, że zwolniło się ponad 5 GB na dysku. Do tej pory nie wiem, jak do tego doszło.

#27 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 29 lipca 2012 - 13:25

Zrobiłem nakładkę na Snow Leoparda. Na początku bateria znikała w zastraszającym tempie, chociaż żaden proces nie obciążał procesora, indeksowanie też się skończyło wcześniej. Na drugi dzień było już lepiej, ale postanowiłem zrobić czystą instalkę. Po czystej instalacji mniej miejsca na dysku jest zajęte (nie sprawdzałem dlaczego, fakt że dane mniej zajmują :) a system działa ciut lepiej i nie ma już problemu z baterią - choć nadal zżera ją szybciej niż Snow Leopard :( Przypominam sobie że podobne problemy miałem chyba przy przejściu z 10.5 na 10.6 i też pomogła czysta instalacja. Dlatego zdecydowanie polecam czystą instalkę i przeniesienie danych z backupu, roboty niewiele więcej a system mamy całkiem świeży i bez niespodzianek.

#28 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 29 lipca 2012 - 14:02

Mam tylko jedno pytanie. Czy istnieje możliwość zapisania instalki ML na nośniku już po instalacji systemu? Być może ktoś mądrzejszy mi pomoże.


Próbowałem zapisać zakupiony i ściągnięty ML lecz niestety nie udało się.
Tak więc przygotowałem sobie 8GB pendriva i wykonałem sobie instalkę.
Właśnie jestem po "czystej" instalacji.
Bo ja wiem. Nic nie odczuwam różnicy między nakładką a czystą instalacją.
W AppStore nadal mogę sobie ściągnąć plik instalacyjny po zalogowaniu się na swoje konto PL.

#29 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 29 lipca 2012 - 14:05

Próbowałem zapisać zakupiony i ściągnięty ML lecz niestety nie udało się.
Tak więc przygotowałem sobie 8GB pendriva i wykonałem sobie instalkę.
Właśnie jestem po "czystej" instalacji.
Bo ja wiem. Nic nie odczuwam różnicy między nakładką a czystą instalacją.
W AppStore nadal mogę sobie ściągnąć plik instalacyjny po zalogowaniu się na swoje konto PL.



Po długim używaniu systemu po moich obserwacjach w katalogach programów robi się lekko bałagan.
Przy nakładce cały ten bałagan zostaje.
Czysta instalacja systemu i instalacja programów na nowo (bez przenoszenia z TM) daje nam w pełni świeży i nie zaśmiecony system.
Co przekłada się na komfort pracy oczywiście i dłuższy święty spokój.

#30 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 29 lipca 2012 - 14:10

@Dorsześ. Cóż, właściwie wychodzę z tego samego założenia.

#31 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 29 lipca 2012 - 14:14

Jedyne co mnie irytuje to utrata bibliotek w iTunes i za nic nie potrafię sobie przypomnieć jak przenieść kontakty z "kontaktów" do outlook'a ale to mały problem. Ale wracając do do tematu, Naturalnie oba typy reinstalacji mają swoje plusy i minusy - to jest bezsprzeczne. Jeśli na forum są ludzie, którzy (a mniemam, że są) korzystają z wielu aplikacji pirackich wybiorą (nie chcę tu nikogo obrazić czy czegokolwiek sugerować) nakładkę. Bo po co walczyć po raz X z crackami kodami, podmianą plików etc... Ale być może moje myślenie jest błędne...

#32 hesus30

hesus30
  • 239 postów
  • SkądDefaultCity

Napisano 29 lipca 2012 - 19:39

Jak z Windowsem - lepiej zainstalować na czysto - pojawiło się mi kilka rzeczy, których nie miałem po instalce bezpośrednio na Liona [m.in. ikona powiadomień]. No i działa szybciej.

#33 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 29 lipca 2012 - 19:45

Z czym przepraszam? ;)

#34 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 30 lipca 2012 - 08:39

jakie czynności wykonać przed instalacją ML na czysto? Naprawić uprawnienia czy format całego dysku wystarczy?

#35 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 30 lipca 2012 - 08:42

Format całego dysku wystarczy. Przecież wszelkie uprawnienia (chyba) po formacie giną.

#36 Tonden

Tonden
  • 173 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 lipca 2012 - 08:46

Dwa razy nakładka - raz MBP z SSD a raz iMac z HDD. W obydwu przypadkach wszystko działa bez zastrzeżeń, tak zresztą jak pod Lionem. O ile przy SSD nie widać wielkiej różnicy w prędkości działania pomiędzy L i ML to przy HDD widzę po upgradzie pewną poprawę.

#37 TeToslaw

TeToslaw
  • 243 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 09:28

Nie.

Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Wchodzisz do AppStore i klikasz z wciśniętym klawiszem "Option" zakładkę Purchases i ponownie ściągasz OSX Mountain Lion

#38 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 lipca 2012 - 09:35

Instalacja na czysto jest zalecana tylko w jednym przypadku - zmiana HDD, na SSD. Pozostałe historie, poza drobnymi wyjątkami, to opowiadanie bajek. Zazwyczaj jest to placebo, albo kwestia ewentualnie pofragmentowanego dysku. Specyfika uaktualniania systemów UNIXowych, jest taka, że format jest bezsensowny. To tak, jakby na czysto instalować Linuxa, za każdym razem jak wychodzi nowe wydanie. Czyli w przypadku niektórych dystrybucji, było by to co kwartał! Szaleństwo. Brak powiadomień czy innych ustawień, wynika właśnie z preferencji. Wystarczy wejść w "preferencje systemowe" i wszystko można ustawić. Format i czystą instalację można zrozumieć jeszcze w jednym przypadku - ktoś chce zobaczyć, jakie są domyślne ustawienia nowego systemu.

#39 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 10:12

A odpowiesz mi dlaczego po nakładce bateria znikała w oczach przez dłuższy czas po instalacji, a na czysto od razu jest OK? To też placebo? :) Oczywiście że wygodniej jest zrobić nakładkę ale czasem lepiej jest zrobić czystą instalkę.

#40 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 lipca 2012 - 10:27

A odpowiesz mi dlaczego po nakładce bateria znikała w oczach przez dłuższy czas po instalacji, a na czysto od razu jest OK? To też placebo? :) Oczywiście że wygodniej jest zrobić nakładkę ale czasem lepiej jest zrobić czystą instalkę.

Pytanie jest zawsze - co zżerało baterię. Bo nigdy nie dzieje się to bez przyczyny. Czasem, o czym wspomniałem, jest to kwestia programu, który np. nie działa na nowym systemie, ale zawzięcie chce się uruchomić. Albo włącza jakiś proces, w sposób który nie powinien. To jest wtedy wina programu. Zamiast odpalać monitor aktywności, dla niektórych łatwiej jest zrobić format...

#41 trenneman

trenneman
  • 845 postów

Napisano 30 lipca 2012 - 11:37

To wyobraź sobie że nie jestem "niektóry" i w Monitorze miałem maksymalnie obciążenie CPU na poziomie 10% a "coś" zżerało baterię. W konsoli też żadnych błędów nie wypatrzyłem.

#42 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 30 lipca 2012 - 12:30

http://myapple.pl/os...tml#post1931496

Kolejny dowód na to, że instalacja na czysto jest lepsza niż nakładka.

#43 czarny_mc

czarny_mc
  • 173 postów
  • SkądPoznań

Napisano 30 lipca 2012 - 15:31

Ja tak jak wcześniej robię instalkę na czysto, potem tylko kopiuje wybrane programy z Time Machine, kopiuje ich biblioteki i będzie śmigać mam nadzieje :)

#44 Meduza

Meduza
  • 736 postów
  • SkądTønsberg, NO; Los Angeles, USA

Napisano 30 lipca 2012 - 18:35

A możecie mi powiedzieć co się dzieje z biblioteką i synchronizacją z iPhone po instalacji na czysto? Bo teraz na iPhone mam zsynchronizowaną bibliotekę muzyczną itd, a znając życie windowsowe to po reinstall każe wyzerować iPhone. Pod tym względem, lepiej robić nakładkę czy instalację na czysto?

#45 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 lipca 2012 - 18:46

Ja przy czystej instalacji wchodzę do "narzędzi dyskowych" wymazuje wszystko i dopiero robię czystą instalację. Ale zanim to zrobię to wykonuje kopie zapasowe wszystkiego co mam aby je ponownie wgrać. Pliki muzyczne, zdjęcia i filmiki nagrane iPkiem. iPka też przywróciłem na "czysto". Ale zanim to zrobi to iT pyta się czy zrobić kopię zapasową iPka

#46 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 31 lipca 2012 - 10:37

http://myapple.pl/os...tml#post1931496

Kolejny dowód na to, że instalacja na czysto jest lepsza niż nakładka.


Napisał ktoś, kto w temacie z problemem napisał słynne "a u mnie działa".
To są problemy, które mogą wystąpić na czystej instalce. Wtedy ktoś pisze, że ML zżera baterię, albo kalendarz w ML jest dziwnie przesunięty.

#47 GreaTskY

GreaTskY
  • 3 293 postów
  • Skądtowni?

Napisano 31 lipca 2012 - 16:14

Dziś znalazłem trochę czasu i zrobiłem czystą instalację ML, znacznych zmian co do szybkości działania systemu nie widzę, raczej działa tak samo jak aktualizowany z Lion'a, może dlatego że tam był dość świeży system i dlatego nie widzę różnicy...

#48 McTom

McTom

    All work and no play...

  • 3 827 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 01 sierpnia 2012 - 00:26

Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Wchodzisz do AppStore i klikasz z wciśniętym klawiszem "Option" zakładkę Purchases i ponownie ściągasz OSX Mountain Lion.

Oczywiście, że może ją sobie ponownie dociągnąć. Ale po instalacji, nie będzie jej miał na dysku.

#49 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 sierpnia 2012 - 00:53

Jakby ktoś się przyjrzał procesowi instalacji Mountain Liona, to wygląda podobnie jak Snow Leoparda na Leopardzie - cały stary system jest usuwany i w to miejsce instalowany nowy. Katalog domowy usera pozostaje nietknięty. Ja swojego czasu jeszcze za czasów PowerPC upgradowałem od 10.0 do 10.4 i od 10.2 do 10.5 i wszystko śmigało. Jedyny wyjątek zrobiłem gdy instalowałem system na nowym dysku SSD. Format to chyba dla większości naleciałość z Windowsów, tam to chyba było rozwiązaniem na większość bolączek. Systemy UNIX-owe nie działają w ten sposób.

#50 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 01 sierpnia 2012 - 09:23

Jakby ktoś się przyjrzał procesowi instalacji Mountain Liona, to wygląda podobnie jak Snow Leoparda na Leopardzie - cały stary system jest usuwany i w to miejsce instalowany nowy. Katalog domowy usera pozostaje nietknięty. Ja swojego czasu jeszcze za czasów PowerPC upgradowałem od 10.0 do 10.4 i od 10.2 do 10.5 i wszystko śmigało. Jedyny wyjątek zrobiłem gdy instalowałem system na nowym dysku SSD.
Format to chyba dla większości naleciałość z Windowsów, tam to chyba było rozwiązaniem na większość bolączek. Systemy UNIX-owe nie działają w ten sposób.

Nie przetłumaczysz osobie nietechnicznej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych