Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja, czy nakładka - dyskusja ogólna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#51 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 sierpnia 2012 - 15:12

Jestem bardzo techniczny, a i tak robię format. Nie wiem, po co. Lubię - chyba tylko to.

#52 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 sierpnia 2012 - 15:39

Bartek, no proszę. Później coraz więcej osób ma wątpliwości .

#53 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 sierpnia 2012 - 15:47

Dla mnie jest po prostu... czyściej. Zwykle tuż przed planowaną reinstalką testuję mnóstwo crapu albo robię dziwaczne zabiegi. Reinstalka sprawia, że jest porządek. No i jest pretekstem do napisania/poprawienia konfigów.

#54 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 sierpnia 2012 - 16:09

Tylko tu weźmy pod uwagę Apple i ich wersje UNIX-a która jest dużo prostsza i nie wymaga ręcznego ustawienia konfigów.

#55 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 sierpnia 2012 - 16:35

Ja mówię o konfigach aplikacji w ~/Library i/lub dotfilesach...

#56 Marucins

Marucins
  • 861 postów

Napisano 01 sierpnia 2012 - 17:13

Preferencje ;) Z lenistwa zrobiłem nakładkę na Liona. Później troszeczkę wyczyściłem system (CCleaner + ręcznie), ale mimo wszystko człowiek czuje się pewniej jak świeżaczka zainstaluje (nie będzie niespodzianek z aplikacjami czy grami). Ostatnio jestem tak leniwy że wgranie iOS 5.1.1 nastąpiło wtedy jak zwaliłem całą strukturę ikon i katalogów (Action Menu Plus Pack - Cydia).

#57 Paul White

Paul White
  • 76 postów

Napisano 01 sierpnia 2012 - 22:29

Po nakładce na SL nie było problemów, dopiero przedwczoraj pojawił się pierwszy problem, system zaliczył crash a zaczęło się od firefoxa, przestał odpowiadać a później przeszło to na wszystkie programy i jedynym wyjściem był restart z przycisku. Dzisiaj sytuacja się powtórzyła w identyczny sposób. W konsoli żadnych informacji nie widziałem co mogło się stać, przeleciałem uprawnienia i przeskanowałem dysk, ale wszystko wyszło ok. Nie wiem co dalej na razie wszystko pracuje normalnie, a nie chce mi się robić instalki na czysto, choć gwarancji niema, że problem się nie powtórzy. Na razie czekam, chyba, że ktoś miał podobny problem i wie co może być przyczyną i jak go rozwiązać.

#58 Marucins

Marucins
  • 861 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 05:58

Paul White, podepnij zewnętrzny dysk i tam zainstaluj system (np. jakiś dyszczek na USB). Sam tak mam zrobione - jako system awaryjny. Swego czasu aktualizacje potrafiły posadzić system a tak może coś uda się uratować.

#59 Paul White

Paul White
  • 76 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 08:30

@Marucins, oki dzięx

#60 green3

green3
  • 3 postów

Napisano 02 sierpnia 2012 - 13:34

Witam, od wczoraj jestem posiadaczką mojego pierwszego macbook'a :-) Właśnie uporałam się z aktualizacją systemu na Mountain Lion, dzięki forum poszło w miarę bezproblemowo:) Nie znalazłam jednak na forum odpowiedzi na pytanie (albo znalazłam kilka sprzecznych odpowiedzi:wink:) czy sama aktualizacja systemu podmienia partycję recovery? Stworzyłam też sobie pendrive'a z Mountain Lion'em wg poradnika, do którego link został wstawiony parę stron wcześniej ale na sam koniec wyskoczył mi błąd informujący o braku możliwości odtworzenia dysku. Czy ktoś z Was mógłby mi poradzić co zrobiłam źle? Dzięki z góry za pomoc:)

#61 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2012 - 16:30

Ten wątek nie służy do zadawania pytań.

#62 Pietrenka

Pietrenka
  • 111 postów
  • SkądMalbork

Napisano 02 sierpnia 2012 - 21:59

Witam,
od wczoraj jestem posiadaczką mojego pierwszego macbook'a :-)

Właśnie uporałam się z aktualizacją systemu na Mountain Lion, dzięki forum poszło w miarę bezproblemowo:)

Nie znalazłam jednak na forum odpowiedzi na pytanie (albo znalazłam kilka sprzecznych odpowiedzi:wink:) czy sama aktualizacja systemu podmienia partycję recovery?

Stworzyłam też sobie pendrive'a z Mountain Lion'em wg poradnika, do którego link został wstawiony parę stron wcześniej ale na sam koniec wyskoczył mi błąd informujący o braku możliwości odtworzenia dysku. Czy ktoś z Was mógłby mi poradzić co zrobiłam źle?

Dzięki z góry za pomoc:)


odp masz na 7 stronie tego poradnika
musisz najpierw zamontowac system i dopero wrzucic do narzedzia dyskowego

Do wszystkich którzy mają problem z wgraniem obrazu na pendraka. Jeśli dostajecie taki błąd:



Zamiast wgrywać obraz bezpośrednio (plik .dmg), najpierw zamontujcie go na biurko (dwuklik, zaczekajcie na weryfikację) i zaznaczcie do „odtworzonia” obraz już zamontowany.

Dołączona grafika




#63 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2012 - 09:29

Ten wątek nie służy do zadawania pytań.


Wrrrrrrr. Zaraz zacznę ostować za jawne olewanie zaleceń administracji.

#64 dahaakaa

dahaakaa
  • 35 postów
  • SkądRvk, IS

Napisano 14 sierpnia 2012 - 18:12

U mnie będzie czysta instalka, ale to powrót z ML do L i inaczej się nie da. Jakoś po tych wszystkich latach z Windowsem nie jestem przekonany do nakładek. Zawsze coś było nie tak, chociaż chlubnym wyjątkiem jest tutaj Windows 7. Miałem L na początku, poszła nakładka ML i..... bateria zdychała po mniej więcej 5 godzinach, nie chciała się naładować powyżej 91 %, a wcześniej pod L było około 93 do 97 %. Zaczęło wariować podświetlenie od klawiatury, i jakoś tak nie ten tego było coś ogólnie. więc na razie powrót do L, a potem jak ML będzie już z poprawkami, to zdecydowanie czysta instalacja.

#65 Harrunio

Harrunio
  • 325 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 sierpnia 2012 - 17:16

czysta instalka i nagle zrobilo sie duzo miejsca wolnego na HD :D

#66 szymonvader

szymonvader
  • 557 postów
  • SkądBędzin

Napisano 20 sierpnia 2012 - 14:34

u mnie sytuacja jest bardzo dziwna. Sprawa dotyczy baterii, MBA 13 2011 najpierw szybki spadek czasu działania (ok. 60% czasu działania w porównaniu do Liona), dodatkowo spadek ogólnej pojemności % za każdy cykl ładowania. Teraz sytuacja jakby wróciła do normy, nic nie wgrywałem nie aktualizowałem. Póki co obserwuję dalej.

#67 koh

koh
  • 2 186 postów
  • Płeć:
  • SkądSzczecin

Napisano 21 sierpnia 2012 - 18:29

Ja zaś zainstalowałem na Lionie, bez jakichś formatów i czystych instalacji, na żywioł. 1. iPhoto zachował całą 30 tysięczną kolekcję zdjęć 2. iTunes zachował kilkadziesiąt płyt 3. Generalnie wszystkie pliki wrzucone przeze mnie, czy to do pracy czy też zabawy zachowały się 4. Wszystkie zainstalowane programy są nadal zainstalowane i działają. Jest to dla mnie szok, po windowsie, którego od lat używam i lubię, ale nigdy w nim tak prosto nie było. Aha, jedna aplikacja miała problem, chodzi o antywirusa AVAST, po instalacji ML system poinformował, że został Avast przeniesiony do katalogu "Niezgodne oprogramowanie" - i tam znalazł się cały program łącznie z jakimiś pliczkami śmieciami avasta. Skasowałem avasta i zainstalowałem ponownie. Normalnie hula. Innych akcji instalacji nie było. Komp ma kilka miesięcy...to tak przy okazji. Pozdrawiam

#68 Mik187

Mik187
  • 60 postów

Napisano 27 sierpnia 2012 - 15:20

Mam problem z kompem bo nie chce sie wylaczac, gasnie ekran ale zostaje koleczko migajace i dalej sie nic nie dzieje musze dluzej trzymac power i komp wylacza sie. Problem ten mialem na LION wiec liczylem ze jak zainstaluje Mountain bedzie po problemie jednak nadal mam z tym zabawe. Mountain instalowalem jako aktualizacje. Teraz zamierzam aby zainstalowac na czysto i mam w zwiazku z tym pytanie czy jesli zaisntaluje na czysto ale poznije wrzuce kopie zapasowa z Time Machine to ma to jakis sens ?, czy błąd ktory powodował nie wyłączanie sie kompa nadl pozostanie ? Czy lepiej na czysto i konfigurowac wszystko od 0....

#69 Dorsześ

Dorsześ
  • 170 postów
  • SkądToruń / Aberdeen

Napisano 27 sierpnia 2012 - 15:41

Był już taki temat, sam go zakładałem odnośnie OS X Lion... tam znajdziesz wyczerpujące informacje co jak i dlaczego.
http://myapple.pl/os...-wylaczyc_.html

#70 Cintulek

Cintulek
  • 2 128 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 30 sierpnia 2012 - 08:23

Także i ja się podzielę spostrzeżeniami. Mountain'a zainstalowałem dzisiaj, nakładkę, na MBP z mojej sygnaturki i co mogę powiedzieć... Grafika działa kijowo, widoczne są klatkowania w launchbarze, w zmienianiu stron w Chrome, muszę chyba czekać na update, bo poradzić nic więcej nie mogę, niestety. Aczkolwiek zainstaluję 10.8.2 i sprawdzę, jak działa. ;)

#71 igoro1980

igoro1980
  • 15 postów

Napisano 25 września 2012 - 22:26

Za kilka dni przesiadka z hybrydy na SSD Samsunga 830 (MBP late 2009 Lion), a następnie instalacja ML. Czy orientujecie się, czy po zamianie dysków, nowy SSD jest gotowy do instalacji ML z pendrive'a, czy należy go jakoś sformatować?

#72 foros-e23396efe1

foros-e23396efe1
  • 50 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 23 października 2012 - 00:35

To i ja dorzucę kilka informacji. MBP 13 MID 2010 C2D 2,66 HDD 320 GB; najpierw uaktualnienie ze Snow Leopard do ML: bez żadnych problemów. Wszystkie aplikacje działały bez zarzutu. System stabilny, dobra kontrola temperatury, zdecydowanie lepsze niż w SL zarządzanie pamięcią. Wymieniłem dysk na SSD Samsung 830 256 GB, z bootowalnego pendrive wykonałem format dysku, utworzyłem jedną partycję,zainstalowałem system, potem Office i kilka aplikacji. Straciłem iLife'09, który był integralną częścią oprogramowania dołączonego do MBP. To akurat jedyny minus. System działa szybciej, ale nie jest to skutek czystej instalacji, tylko dysku SSD. Jest tak samo stabilny jak z uaktualnienia. Wymianę dysku na SSD polecam każdemu, kto chce zyskać na szybkości odczytu i zapisu oraz wydłużyć czas pracy. Na swoim modelu osiągam 7,5 godziny pracy na baterii (335 cykli, health 94%). Baterii używam bardzo często, nie popadam w paranoję ciągłego kontrolowania jak jej pracę wydłużyć. Na pewno nie należy "jechać" wyłacznie na zasilaniu z zasilacza, to dożyna baterię. Bateria, która miałaby leżeć nie używana, nie powinna być naładowana do pełna i poddawana zmianom temperatury. Innymi słowy, należy jej używac. Mój brat zarżnął 15 % baterii po 144 cyklach, bo jechał non stop na zasilaczu. Zatem zachęcam do używania. Na pewno 10.8.2 sterowanie poborem prądu naprawiono, choć każdy model będzie z oczywistych względów miał różne parametry poboru prądu. Warto zatem trzymać się testów w obrębie jednego modelu, jeśli te testy mają być zobiektywizowane. System ML uważam za udany i nie powróce do SL, choć zachowałem obraz dysku. Kto dużo pracuje na aplikacjach pamięciożernych, szybko doceni 64 bitowe jądro systemu. Nie należy się sugerować nieco wolniejszym niż w SL odpalaniem systemu, które po wymianie na SSD w tym modelu osiaga czas 10-15 sekund ( czas zalezy tez od tego czy i jakie aplikacje odpalaja sie na start). O wiele ważniejsze jest stabilna i szybsza praca na aplikacjach. Widać to szczególnie na Office i aplikacjach graficznych. Najkrócej: Śmiało proszę instalować ML na MBP13' MID 2010 C2D 2,66.

---------- Wpis dodano o 01:35 ---------- Poprzedni wpis dodano o 01:26 ----------

Za kilka dni przesiadka z hybrydy na SSD Samsunga 830 (MBP late 2009 Lion), a następnie instalacja ML.
Czy orientujecie się, czy po zamianie dysków, nowy SSD jest gotowy do instalacji ML z pendrive'a, czy należy go jakoś sformatować?

Nowy dysk SSD nie jest gotowy do instalacji, musi zostać sformatowany narzędziem dyskowym, które stanowi integralną część instalatora. Narzędzie formatuje dysk i tworzy partycję, nastepnie instalator tworzy jeszcze ukrytą partycję Recovery. Kto chce wrócić do SL, musi wykonać pełny format całego dysku, a nie tylko woluminu. Odradzam jednak powrót do SL.

#73 barteksokol

barteksokol
  • 42 postów

Napisano 25 października 2012 - 12:47

Wczoraj postanowilem sprawdzic system Mountain Lion. Zakupilem sobie systemik i zainstalowalem metoda upgradu . Musialem upgradowac ze wzgledu na zbyt duza ilosc danym w poczcie, pedzli w photoshopie itd . Powiem szczerze ze jestem zawiedziony :( . System moze jakos tam dziala ale wydajnosc grafiki w photoshopie jest bardzo slaba. System czasem ma dziwne przecinki, nie zawiesza sie ale kilka sekund mysli czy wogole cos zapisac w pliku :) . Teraz kwestia baterii . W Snow Leopardzie mialem baterie ktorej zywot pokazywal na 89% i bateria trzymala spokojnie 5 godzin. Po instalacji ML bateria w IStat pokazuje 84% zywotnosci i czas pracy na baterii spadl do okolo 3,5 godziny . Jest to dla mnie bardzo dziwna sprawa bo z tego co czytalem problem z bateria zostal rozwiazany w aktualizacji 10.8.2 . Czysciclem PRAM oraz SMC ale to chyba nic nie dalo bo w tej chwili sie wlasnie laduje moj laptopik. Moze ktos wie co zrobic by bateria trzymala tak jak w SL ?? Popracuje na tym systemie jeszcze pare dni moze cos sie poprawi. Ale szczerze, powaznie zastanawiam sie do powrotu na Snow Leoparda ktory moim zdaniem jest ostatnim dobrym systemem OS X. aha , moj laptop to Macbook PRO 6.2 procesor i5 2.53GHz 4GB ram 1066

#74 dm76

dm76
  • 2 445 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 26 października 2012 - 06:48

Zrobiłem czysta instalacje w końcu. Poprzednie problemy ustąpiły, nie ma żadnych ścinek animacji okien, ekranów-jest jak na Lionie. Damn you apple z tym twoim easy install-"zróbcie update". Tylko czysta instalka jednak...

#75 PatryX

PatryX
  • 38 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski, PL

Napisano 26 października 2012 - 13:58

Gdy kupiłem iMaka od poprzedniego właściciela, na komputerze istniał chaos. Spędziłem z godzinę przy nim, aby choć trochę przystosować go do siebie. Gdy już uporałem się z tym postanowiłem przenieść się na najnowszy system czyli ML (wcześniej miałem Liona). Metodą nakładki, wszystko poszło bez problemów i po ok. 35 minutach mogłem znowu używać swojego Maczka. Wszystko chodziło tak jak wcześniej, bez żadnych ścinek (dane iMaca macie w podpisie). Po przeczytaniu poradnika instalacji na czystko na iMag'u postanowiłem, że skoro pozostała jeszcze kupa śmieci, to czemu by nie zacząć od nowa, na świeżo i od początku skonfigurować pod siebie. Cały proces instalacji przyśpieszył, bo z 35 minut zrobiło się 25. Po uruchomieniu systemu, byłem mile zaskoczony. Komputer przyśpieszył i choć różnica nie była bardzo duża to byłem naprawdę zadowolony. Druga sprawa, konfiguracja jest naprawdę miłym elementem, w szczególności, gdy kupujemy używanego Maca. Po trzecie, z czego jestem najbardziej zadowolony, to wyczyszczenie WSZYSTKICH pozostałości po poprzednim użytkowniku. I ostatnia różnica to uruchamianie się systemu, które zmalało o prawie 20 sekund (z 47 spadło do 29). Ogólnie polecam "czystą" instalację systemu. Jest to naprawdę duże uczucie świeżości. Zalecam szczególnie przy używanych Makach, na którym pozostały pliki poprzedniego użytkownika.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych