Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Alternatywa dla Apple Thunderbolt Display


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
93 odpowiedzi w tym temacie

#1 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 lipca 2012 - 11:05

Współpracuję z wieloma zawodowymi fotografami, którzy potrzebują dobrych monitorów.
ATD jak wiadomo ma bardzo przeciętne parametry, ale kusi posiadanymi na pokładzie dodatkami:
trzy porty USB 2.0 , Gigabit Ethernet , a FireWire 800, FaceTime HD camera, wmontowanym systemem głośników 2.1.

Wybór monitora to indywidualna sprawa, ale dla mnie matowa matryca bez szyby i większa gama kolorów, to podstawowa sprawa. Przejścia kolorów są nie do zobaczenia na obecnych LCD od Apple.
Ale wracając do "kuszących dodatków", to ostatnio zaczęły się pojawiać huby na thunderbolt, które mogą ułatwić życie.
Matrox Announces DS-1 Thunderbolt Docking Station za $249
Belkin Upgrades Thunderbolt Express Dock with USB 3.0 and eSATA, za $399.99

Oba huby mają nawet więcej potrzebnych portów niż ATD.
Mam nadzieję na większą konkurencję na tym rynku i spadek cen.
A co wy o tym sądzicie?

#2 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2012 - 11:21

A co tutaj sadzic :) Poczekamy zobaczymy :) Jak sprzet bedzie bardziej popularny (zwlaszcza jak pojawi sie TB w PC) to ceny na 100% poleca jak to bylo w przypadku USB 3.0 gdzie jeszcze stosunkowo niedawno ceny byly lekko zaporowe. Do tego juz tutaj nawet nie chodzi o grafikow :) bo w nowych MB Pro to i Ethernetu brakuje wiec kolejny kabel i przejsciowka grrrr... taka z wieloma portami jakos jeszcze mozna przezyc upychajac ja pod biurkiem. Jak dla mnie to wystarczyla by GigabitEthernet + dwa monitory... Na szczescie jeszcze mnie to nie dotyczy :) wiec w momencie gdy bede potrzebowal ceny zapewne znormalnieja...

#3 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 22 lipca 2012 - 11:52

ASUS shows off its first Thunderbolt monitor, along with 3D, WiDi and multitouch displays (video) -- Engadget

#4 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 lipca 2012 - 17:38

Matrox bardzo ubogi, a cena... taniej by wyszedł zakup przejściówek na ethernet i DVI (nawet od Apple), a do tego hub'a USB i zewnętrznej karty muzycznej :D Belkin'a można poważnie rozważać, ale w cenie tego Matrox'a inaczej ATD w kategorii dodatków nie ma konkurencji...

#5 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 lipca 2012 - 22:24

taniej by wyszedł zakup przejściówek na ethernet i DVI (nawet od Apple), a do tego hub'a USB i zewnętrznej karty muzycznej :D


Taaa i zaczyna mi sie przypominac moj laptom z przelomu lat 1999/2000 :) tam tez wszystko mi wisialo na dodatkowych przejsciowkach :) chyba sie lekko uwsteczniamy przez polityke Apple...

#6 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 22 lipca 2012 - 22:29

Kupując ATD nie masz żadnych przejściówek :)

#7 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 lipca 2012 - 08:46

Kupując ATD nie masz żadnych przejściówek :)


Nie ma przejściówek, ale monitor mamy o przeciętnych parametrach. Wiem, że niektórym to wystarcza. Sam do niedawna siedziałem przed TeeNką i dopiero wymiana na IPS uświadomiła mi różnicę.

#8 Icemanpl

Icemanpl
  • 236 postów
  • SkądKatowice

Napisano 23 lipca 2012 - 09:02

A Apple Thunderbolt Disply to TN czy IPS bo zgłupiałem ;)

#9 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 23 lipca 2012 - 09:42

Ma matryce IPS. Iro obrzydza jak sie da :)

#10 seeadv

seeadv
  • 688 postów

Napisano 23 lipca 2012 - 09:44

ATD jest na IPS.

#11 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2012 - 10:10

IPS, IPS... nawet Apple tak nie przeginana, żeby w tej cenie dać TN ;) Problem w tym, że nawet z IPS taki monitor powinien kosztować gdzieś 2500-2700 złotych, a kosztuje 4499 złotych, co uruchamia dyskusję czy warto tyle dać za dodatki (ciekawe dodatki) :)

#12 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 23 lipca 2012 - 13:09

IPS, IPS... nawet Apple tak nie przeginana, żeby w tej cenie dać TN ;) Problem w tym, że nawet z IPS taki monitor powinien kosztować gdzieś 2500-2700 złotych, a kosztuje 4499 złotych, co uruchamia dyskusję czy warto tyle dać za dodatki (ciekawe dodatki) :)

Ta różnica to przez polskie podatki, a nie dodatki w monitorze ;)

#13 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 23 lipca 2012 - 19:39

Tomud port ethernet byc moze w swojej specyfikacji pamieta jeszcze twoje narodziny,wiec nie ma co narzekac,ze go nie ma w tak cienkich lapkach,niby gdzie by sie mial zmiescic?Przeciez jego wysokosc to 3xusb. Przy takim podejsciu rozne firmy wypuszczaja gnioty np. z portem vga,choc jesli o bebechy i wyglad to zblizaja sie do mba czy mbp.

#14 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2012 - 23:42

Tomud port ethernet byc moze w swojej specyfikacji pamieta jeszcze twoje narodziny,wiec nie ma co narzekac,ze go nie ma w tak cienkich lapkach,niby gdzie by sie mial zmiescic?Przeciez jego wysokosc to 3xusb.
Przy takim podejsciu rozne firmy wypuszczaja gnioty np. z portem vga,choc jesli o bebechy i wyglad to zblizaja sie do mba czy mbp.


tjaa i mam sie meczyc na WiFi ktora ledwo co siega tego starego Ethernetu, realne transfery w N z MIMO to lekko powyzej 100Mbps... 1Gbps jest praktycznie standardem, a mamy juz 10Gbps ethernet...

Zreszta potrzebuje go do pracy i tyle... niestety ale nikt normalny nie udostepnia po WiFi newralgicznych zasobow firmy. Mimo ze na WiFi mam dynamiczne VLAN-y i 802.1x oparte o certyfikaty... Wiec wole miec ciut grubszy laptom niz brak tego portu... Zreszta laptopa w ktorym wszystko wisialo na kablach mialem w latach 90-tych i nie chce zbytnio do tego wracac. Chyba ze musze poczekac az Apple wynajdzie 10Gbps ethernet :)

#15 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 04 sierpnia 2012 - 05:30

Czasami niektorych nie rozumie,kupuje jeden z drugim z wlasnej nie przymuszonej woli dizajnersko wypasiony MBP,cienki jak kromka chleba a potem lamentuje,ze nie ma portu ethernet.Trzeba bylo kupic o podobnych parametrach PC lapka,napewno by taki port posiadal,w dodatku znalazl by sie jeszcze VGA i typ podobne gnioty z poprzedniej epoki. Placisz jeden z drugim min. blisko 6k za lapka a nie stac cie na przejsciowke za 120zl.

#16 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 sierpnia 2012 - 09:14

Ja nie kupilem i nie kupie z tego powodu nowego MB Pro... bo Apple spada na psy i pora sie chyba bedzie po 12 latach rozstac z tym sprzetem... Pisze tylko ze takie podejscie to idiotyzm i tyle. Dla tych co chcieli cienki sprzet byl Air :) wiec po co kastrowac serie Pro nie mam pojecia.... Natomiast co do przejsciowek to taki sprzet z wszystkim na kablach mialem w latach 90-tych i jakos srednio chce do tego wracac. Ja natomiast nie rozumiem ludzi ktorzy wytlumacza kazdy debilizm jaki robi Apple zaslaniajac sie tym ze po co kupowac lub ze mozna przejsciowke :)

#17 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 06 sierpnia 2012 - 10:12

Dla ludzi którzy potrzebują ethernet itp pozostaje model 2012 w starszej obudowie. I problem rozwiązany.

#18 cinkibolek

cinkibolek
  • 402 postów

Napisano 06 sierpnia 2012 - 10:26

A czasem ten IPS w ATD nie jest takim "wybrakowanym" ips-em jak w nowym MBP z retiną? Ktos ostatnio pisal tu na forum o tych ips-owych ekranach w nowych MBP. Wiec sie zastanawiam czy w ATD czegos podobnego nie ma co nazywaja ips-em, tylko ze juz nie wpominają o szczegolach. Ktoś to tu juz pisał, nie moge sobie przypomniec.

#19 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 06 sierpnia 2012 - 10:34

Mam ATD i MBP Retina i nie wydaje mi sie aby były wybrakowane... MBP ma najlepszy obraz jaki w życiu widziałem.

#20 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 sierpnia 2012 - 10:22

Mam ATD i MBP Retina i nie wydaje mi sie aby były wybrakowane...


Wybrakowane?!?
Apple nigdy by czegoś takiego nie zrobiło.
Zawsze stosuje komponenty, które są wystarczająco dobre.
Tak było w przypadku dwudziestocalowego iMaca .
Podobnie jest teraz w przypadku 27" ACD, ATD, iMac, w których jest matryca LG LM270WQ1.
I nie ważne, że budżetowy ACHIEVA Shimian QH270-Lite ma taką samą matrycę i kosztuje 743,44 zł

MBP ma najlepszy obraz jaki w życiu widziałem.

To jak widać kolego jeszcze mało widziałeś.

#21 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 12 sierpnia 2012 - 10:58

Znajdź mi ekran lepszej jakości od tego z MBP Retina w innym przenośnym komputerze.

#22 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 12 sierpnia 2012 - 11:14

Wybrakowane?!?
Apple nigdy by czegoś takiego nie zrobiło.
Zawsze stosuje komponenty, które są wystarczająco dobre.
Tak było w przypadku dwudziestocalowego iMaca .
Podobnie jest teraz w przypadku 27" ACD, ATD, iMac, w których jest matryca LG LM270WQ1.
I nie ważne, że budżetowy ACHIEVA Shimian QH270-Lite ma taką samą matrycę i kosztuje 743,44 zł


To jak widać kolego jeszcze mało widziałeś.


Iro, chyba celowo zapominasz ze w monitorze oprocz matrycy licza sie przede wszystkim pozostale bebechy. To one determinuja o powtarzalanosci w egzemplarzach, o mozliwosciach kalibracji oraz o trzymaniu zadanych korekt. Matryca ma tu drugorzedne znaczenie. Nie twierdze ze podzespoly te w Apple sa najwyzszy lotow bo zapewne nie sa takie jak w topowych Eizo, ale jeśli nie masz zadnego dowodu na to ze takie same sa w monitorze za 743zl to nie wypisuj bzdur ze dostaniemy taka sama jakosc obrazu ;)

PS. Na poczatku watku uparcie twierdziles ze Apple stosuje TN ... no czegos takiego po Tobie sie nie spodziewalem ;) Niechec do Apple przycmila rzeczywistosc? ;)

#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 sierpnia 2012 - 11:30

Iro, chyba celowo zapominasz ze w monitorze oprocz matrycy licza sie przede wszystkim pozostale bebechy. To one determinuja o powtarzalanosci w egzemplarzach, o mozliwosciach kalibracji oraz o trzymaniu zadanych korekt. Matryca ma tu drugorzedne znaczenie. Nie twierdze ze podzespoly te w Apple sa najwyzszy lotow bo zapewne nie sa takie jak w topowych Eizo, ale jeśli nie masz zadnego dowodu na to ze takie same sa w monitorze za 743zl to nie wypisuj bzdur ze dostaniemy taka sama jakosc obrazu ;)

PS. Na poczatku watku uparcie twierdziles ze Apple stosuje TN ... no czegos takiego po Tobie sie nie spodziewalem ;) Niechec do Apple przycmila rzeczywistosc? ;)


Nigdzie nie twierdziłem, że Apple w ATH stosuje zwykle TNki.
Widzę tylko że niektórzy użytkownicy tego forum mają jakiś problem czytania ze zrozumieniem.
Powyżej też wymieniłem model matrycy, który jak łatwo sprawdzić jest w technologii IPS.
A dowody na zastosowanie tej samej matrycy pokaże Google i moje linki.
Apple Thunderbolt Display Teardown - iFixit

Google: ACHIEVA+Shimian+QH270-Lite+LM270WQ1

Google: apple+thunderbolt+display+LM270WQ1

Znajdź mi ekran lepszej jakości od tego z MBP Retina w innym przenośnym komputerze.


Nie wiem, czy przeczytałeś temat tego topiku ? Alternatywa dla Apple Thunderbolt Display (chodzi o taki duży 27" ekran) :-D

#24 Wesoł

Wesoł
  • 988 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 sierpnia 2012 - 16:15

Sama matryca to nie wszystko, ale to zawsze jakaś ciekawostka :) Samo zjawisko dziwić nie może biorąc pod uwagę, że producentów matryc jest mniej (i to sporo) od producentów monitorów. ATD to nie jest wysokiej klasy monitor, typowy średniak, który stał się dość atrakcyjny poprzez dodatkowe złącza (bo choć nadal za drogi, to pod tym względem brakuje alternatywy).

#25 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 14 sierpnia 2012 - 16:50

Znajdź mi ekran lepszej jakości od tego z MBP Retina w innym przenośnym komputerze.


PremierColor w Dellach Precision M4700 i M6700.
DreamColor w HP EliteBookach 8570w i 8770w.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych