Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mail.app vs Gmail - porownanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
120 odpowiedzi w tym temacie

#1 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 13 maja 2010 - 20:57

Odkad pamietam uzywam Gmaila. Przez www, ostatnio bardziej wygodnie, ale o tym pozniej. Natomiast od miesiaca w pracy uzywam Mail.app. Do applowskiego klienta poczty przykladalam sie juz kilka razy, za kazdym razem z tym samym skutkiem - powrotem do Gmaila w wersji przegladarkowej po max. paru dniach.

Mail.app to tradycyjny program pocztowy. Filozofia Apple wprowadza tu wlasciwie tylko cukierkowy charakter, ktory tak naprawde niewiele wnosi do uzytkowania. Gmail natomiast to zupelnie nowe spojrzenie na poczte. Na tyle silne, ze pozwala zapomniec o ulomnosciach i archaicznosci e-maila.

Ale po kolei.
Zacznijmy od wad i zalet tych dwoch skrajnie roznych rozwiazan. Klienty poczty maja dluga tradycje. Mamy ich mnostwo do wyboru, niektore wygodniejsze, inne mniej, uzywalam ich kilka i wg mnie Mail.app plasuje sie w czolowce. Zarowno pod wzgledem interfejsu jak i funkcjonalnosci. Co jest jednak charakterystyczne dla tego typu programow to niesamowite podobienstwo. Wlasciwie kazdy z nich wyposazony jest w standardowe znane wszystkim funkcje, typu skrzynki, podpisy etc.
Email w kliencie poczty trzymany jest glownie w naszym komputerze. Oczywiscie, mozemy kopie trzymac na serwerze, jednak jak potem wglada taka skrzynka wszyscy wiemy:) Krotko mowiac - mamy ladnie i porzadek TYLKO na naszym kompie.
Definitywna zaleta jest szybkosc dostepu - nie musimy sie logowac, przy wolnym laczu nie czekamy na otwarcie mejli itd.
No i te fajne znaczki (badges) na ikonce w docku, ktore jednak jak dla mnie nie wystarcza gdzy mam schowany dock i wlasciwie jesli od razu nie zauwazymy skaczacej ikonki to potem mamy klopot:>


Co ma Gmail czego Mail nam nie oferuje?

I tu sytuacja jest podobna do sytuacji Mac vs PC - niby Mac ma "tylko" jakies expose, jakies dashboard, niby "tylko" jakies glupie Spotlight, no w zasadzie to ma mase malutkich malusienkich "pierdol - ulepszen", jednak jak je zsumowac wszystkie razem... You get the idea:)

Zaczne od najwazniejszej, IMHO, rzeczy:
- ARCHIWIZACJA. W normalnej poczcie mamy zawsze skrzynke odbiorcza. I mozliwosc wywalenia maila do kosza. W Gmail jest inaczej. Oczywiscie rzeczy zbedne wyrzucam do kosza, jednak jest cala masa maili malo istotnych, ktorych nie chce miec w skrzynce odbiorczej, ale nie chce ich usuwac. Dotyczy to tez starych konwersacji. Po prostu archiwizuje, i nie martwie sie o ich dalszy los. Po prostu tam sa, ale nie zasmiecaja mi Inboxa. Dzieki tej fukncji naprawde slowo Skrzynka odbiorcza nabiera nowego znaczenia:)

- LABELS, czyli etykietki. Wiem, wiem, Mail ma kolorowanki i inteligentne skrzynki, ale porownajmy:
Dołączona grafika Dołączona grafika
W Gmailu otrzymujemy ladna etykietke, mozemy ich oczywiscie miec kilka, w Mail.app mamy tylko kolorowy paseczek. Niby to samo, ale jednak nie. Zwlaszcza przy masie etykiet (ja uzywam ze 30) widac przewage tego wlasnie rozwiazania nad inteligentnymi skrzynkami. Oczywiscie pamietajmy ze w Inboxie trzymamy tylko to co chcemy, natomiast ikonki po lewej z etykietami moga zawierac zarchiwizowane wiadomosci ktore nie musza jakw Mail.app zasmiecac nam skrzynki.

- KONWERSACYJNY wyglad mejli. Rzecz chyba najsmakowitsza w Gmailu. Oczywiscie mozemy zrobic marna imitacje w Mail.app za pomoca regul. Ja osobiscie juz na tyle przyzwyczailam sie do tego widoku ze nie potrafie wrocic do normalnego maila. Po prostu jest to zupelnie nielogiczne i bezsensowne, aby meili od i do jednej osoby nie grupowac. No bo po co nam 10mejli jeden nad drugim? Dlaczego nie moze to byc zgrupowane? Dziwi mnie ze do dzis programy pocztowe tego nie ogarnely. Wyobrazcie sobie ze z komunikatora korzystacie jak w programie pocztowym? Dla mnie to niedorzeczne. Ewidentny brak w protokole ktory mozna i trzeba nadrobic.

- ZALACZNIKI. Oczywiscie, dodawac zawsze latwiej w programie pocztowym, dodawanie plikow przez przegladarke inna niz Chrome powoduje bol glowy. Ale sytuacja diametralnie sie zmienia, gdy zaczynamy uzywac Gmaila jakos cos w rodzaju dysku sieciowego, na ktorym trzymamy pliki. Przegladanie tychze poprzez www w gmailu jest przewygodne. Mowimy oczywscie o dostepie z zewnatrz, w kazdym miejscu a nie tylko na swoim komputerze.

- Last but not least - szukajka:) W Gmail znajdziemy wszystko. Mozemy tez podlinkowac (quick links) odpowiednie frazy dzieki czemu mamy cos na wzor zapisywanego szukania w Mac OS. Chyba nie musze mowic o wyzszosci szukajki googla od makowej. Sa rzeczy, bardzo podstawowe zreszta ktorych Mail nie wyszuka, po prostu sie nie da. Gmail odnajdzie co chcemy w sekundy.


Ale tak naprawde najwieksza zaleta korzystania z Gmaila jest to ze w wkadym miejscu, na kazdym terminalu mamy przed oczami taka sama, uporzadkowana i znana skrzynke. Nie musimy nic konfiurowac ani ustawiac.


Zgorzknialym przeciwnikom poczty przez www polecam skorzystac z programiku MAILPLANE (darmowe 30dni). Dodaje nam funkcjonalnosc klienta poczty do gmaila, nie odbierajac mu wszystkich jego zalet.

#2 guest

guest
  • 268 postów

Napisano 13 maja 2010 - 21:10

Mail... ciągle nie moge sie pogodzic z przesiadka z windowsowego bata na to "cos". Ratuje mnie jeszcze(mniej lub bardziej) gmali :(

#3 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 13 maja 2010 - 21:13

U mnie Mail.app zagościł na stałe od pierwszego dnia posiadania maka i nie zanosi się na zmiany. Wszystką pocztę (trzy konta) mam na gmailu ale i tak używam mail.app, archiwiacja mi działa, szukajka jest (spotlight, wbudowana w mail), niczego mi do szczęścia nie brakuje.

#4 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 13 maja 2010 - 21:19

feuerfest - oczywista, Mail.app ma swoje naprawde duze zalety, o ile ktos korzysta z maila na jednym kompie to nawet nie ma sensu korzystac z wersji www. Sprawa wyglada jednak zupelnie inaczej gdy chcesz meic dostep "spoza" swojej maszyny. Wowczas jednolitosc i porzadek w skrzynce sa na wage zlota:)

#5 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 13 maja 2010 - 21:26

Przewagę Mail.app odczujemy w momencie gdy posiadamy i korzystamy na bieżąco np. tak jak ja z 10 skrzynek. Oczywiście pamiętać należy aby konfigurować skrzynki poprzez IMAP a nie POP3 wtedy bez przeszkód możemy poza domem zalogować się na GMail i mieć dostęp do wszystkich maili.

#6 shrekKR

shrekKR
  • 576 postów
  • SkądKrólewskie Stołeczne Miasto KRK

Napisano 13 maja 2010 - 21:28

U mnie Mail.app zagościł na stałe od pierwszego dnia posiadania maka i nie zanosi się na zmiany. Wszystką pocztę (trzy konta) mam na gmailu ale i tak używam mail.app, archiwiacja mi działa, szukajka jest (spotlight, wbudowana w mail), niczego mi do szczęścia nie brakuje.


Zgodzę się, przejrzysty interfejs, szybki dostęp przez szukajkę :)

#7 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 13 maja 2010 - 21:33

code- chyba zartujesz?!!:D dla mnie to dyskwalifikuje Mail.app, musze rozdzielac konta. Na Gmail mam podpiete kilka kont. Otwieram jedna skrzynke i wszystko dostepne. W Mail.app nie udalo mi sie udatwic tego tak aby nie dublowalo mejli. Niestety.

#8 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 13 maja 2010 - 21:35

Czy w GMail możesz wysłać maila z podpiętej skrzynki?
Na przykład twoim głównym kontem jest konto@gmail.com
I masz do niego podpięte subkonto@gmail.com
Czy będąc zalogowanym na konto@gmail.com możesz wysłać list jako subkonto@gmail.com?

#9 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 13 maja 2010 - 21:48

code - to jedna z podstawowych funkcji gmaila.

#10 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 13 maja 2010 - 22:00

feuerfest - oczywista, Mail.app ma swoje naprawde duze zalety, o ile ktos korzysta z maila na jednym kompie to nawet nie ma sensu korzystac z wersji www. Sprawa wyglada jednak zupelnie inaczej gdy chcesz meic dostep "spoza" swojej maszyny. Wowczas jednolitosc i porzadek w skrzynce sa na wage zlota:)


używam poczty na wielu komputerach (i telefonach), dzięki IMAP mam porządek. A z poczty korzystam w ilościach przemysłowych, w godzinach szczytu jest to nawet 3 emaile na minute.

a jak nie jestem na swoim kompie, uzywam interfejsu gmaila, aczkolwiek niechetnie

#11 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 maja 2010 - 22:04

To ja dorzucę swoje 3 grosze ;)
Gmaila używam praktycznie odkąd powstał, nie widzę nic lepszego, a teraz jak można zrobić drag&drop załącznika to już całkiem rewelka ;)

@code - nie wiem czy te przykłady z mailami były zamierzone że wszystkie podałeś w domenie gmail.com czy nie, ale można dodawać również konta z innych serwerów i przez nie wysyłać.

---------- Wpis dodano o 23:04 ---------- Poprzedni wpis dodano o 23:02 ----------

w godzinach szczytu jest to nawet 3 emaile na minute


:) no nie gadaj, to Ty nic nie robisz tylko maile tam czytasz i odpisujesz na nie?

#12 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 13 maja 2010 - 22:17

Pracuje w dużej firmie i komunikacja jest głównie mejlowa, mniej więcej połowa to powiadomienia z task managementu, systemu supportu albo jakiegoś innego, że trzeba coś zrobić albo przeczytać. akurat odpisuję rzadko

#13 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 13 maja 2010 - 22:29

Biedaczysko :) Ale czy jako programista (chyba) nie potrzebujesz troszkę spokoju żeby zrobić swoją robotę? Ja tam bardzo często wyłączam wszystkie komunikatory, powiadamiacze, itp. i robię co mam zrobić.

#14 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 14 maja 2010 - 00:52

Ja uzywam Mail.app od 4 lat i nie mialem ani jednego powodu, by sie przesiadac na cos innego. Mail w przegladarce? Mozna, ale po co? Odpalam raz Maila, a ten sobie dziala w tle i tyle. Wiem na bierzaco, ze cos do mnie przychodzi. Cos usunalem przez przypadek, nie ma problemu, moge odzyskac skasowanego maila. Przeszukiwanie - spotlight jest potega. Do tego predkosc dzialania. Nie musze do tego specjalnie odpalac przegladarki...

#15 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 14 maja 2010 - 07:05

Moze to kwestia indywidualna, moze przyzwyczajenie do rozwiazan Gmailowych, ale przejrzystosc Maila? Wybacz ale wlasnie po to podalam przyklad chocby z kolorowankami zeby pokazac ze Mail przejrzysty nie jest. Jest tylko troche bardziej schludny niz inne klienty poczty, natomiast jesli chodzi o "przejrzystosc" to zupelnie sie od nich niczym nie rozni. Uklad i wszystko tak samo. W pracy musze uzywac Mail.app i szczerze jest to dla mnie katorga, Labels czyli tagowanie w gmailu to rzecz po prostu genialna, te kolorowanki w Mail zupelnie nijak sie do tego maja, po prostu wprowadzaja zamet (po co kolorowac cala wiadomosc??). A bez tego z kolei mamy jeden wielki burdel w skrzynce. Zastanawiam sie tez czy moge w jakis sposob zarchiwizowac wiadomosc (zrobic sobie folder archiwum) i miec ja tam oraz w jakiejs innej inteligentnej skrzynce zarazem?

#16 Konrado

Konrado

  • 1 844 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 14 maja 2010 - 07:24

Ved, znowu maglujesz ten temat? Który to już raz? Poszukaj sobie jakiegoś kursu o Mail.app, bo póki co umiesz ustawić tylko to co Ci pokazałem:P

#17 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 14 maja 2010 - 08:14

Biedaczysko :) Ale czy jako programista (chyba) nie potrzebujesz troszkę spokoju żeby zrobić swoją robotę? Ja tam bardzo często wyłączam wszystkie komunikatory, powiadamiacze, itp. i robię co mam zrobić.


Jestem dyrektorem technicznym, siłą rzeczy musze wiedzieć wszysko co się dzieje w firmie. Oczywiście też programuję, ale to zależy od release cycle czy zbieram bugreporty, sugestie, planuję itp (to przychodzi mailami) czy zaszywam się w swojej jaskini i programuję. Na przykład teraz mamy shitstorm i dwa nowe konta hostingowe na minute, trzeba dokładac maszyny, rozkładać load, uspokajać klientów, rozmawiać z ludźmi od suppportu klienta, więc siłą rzeczy edytor schodzi na drugi plan na rzecz skypa, mejli i telefonu ;)

#18 stivii

stivii
  • 144 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 maja 2010 - 08:16

szukałem i szukałem.. moze jestem troche upośledzony... niewiem... czy da sie zrobic tak aby załącznik w Mail odrazu pokazywal sie przy tworzeniu wiadomosci jako ikona? :confused:

#19 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 14 maja 2010 - 08:45

Konrado nie da sie, porownaj te Labelsy chociaz, aby miec kolorowanki nawet musze ustawiac osobno REGULE i osobno inteligentna skrzynke. Ja sie pytam - PO CO?:D Czy nie mozna w inteligentnej skrzynce zaznaczyc zeby mi tez podswietlalo od razu te wiadomosci na jakis kolor w skrzynce odb? Bo cholere klikac sto razy?

#20 Konrado

Konrado

  • 1 844 postów
  • SkądŚwidnica

Napisano 14 maja 2010 - 09:02

Przecież możesz w Regułach ustawić przenoszenie do danego folderu i kolorowanie za jednym zamachem :> Wystarczy w regule z kolorowaniem kliknąć plusik i ustawić kolejną operację.

#21 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 maja 2010 - 09:17

Swoja droga - czy ktos wie jak zrobic THREE PANEL VIEW? Aplikacja ktora za to odpowiadal juz nie istnieje jak przed chwila google mi powiedzialo.

#22 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 14 maja 2010 - 09:24

Swoja droga - czy ktos wie jak zrobic THREE PANEL VIEW? Aplikacja ktora za to odpowiadal juz nie istnieje jak przed chwila google mi powiedzialo.

Letterbox

#23 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 14 maja 2010 - 09:34

Nie ma takiej siły, która przekonałaby mnie że wygodniejsze jest korzystanie z maila przez www niż przez klienta poczty. :-)

Po pierwsze: jeśli chodzi o "przejrzystość" etc., to jednak kwestia indywidualna. Dla mnie to, co pokazałeś na obrazkach z gmaila to jakaś kompletna pstrokacizna, która raczej życia nie ułatwia. Ale sądzę, że to akurat jest kwestia przyzwyczajenia.

ARCHIWIZACJA. W normalnej poczcie mamy zawsze skrzynke odbiorcza. I mozliwosc wywalenia maila do kosza.


Jeśli chodzi o "archiwizację" - to (wybacz) chwytliwe hasło marketingowe sprowadzające się do tego, że maile nie są skasowane, ale nie leżą w inboksie. W Mail.app (czy dowolnym innym programie pocztowym) można osiągnąć dokładnie ten sam efekt dodając sobie katalog (można go nawet nazwać "Archiwum" ;-) ) i wrzucając tam wszystko, czego nie chce się kasować a co nie musi być "pod ręką".

Ja mam akurat sytuację o tyle specyficzną, że pracuję w domu - ale jak muszę "gdzieś indziej" zajrzeć do poczty, to wchodzę przez www i znajduję potrzebnego maila w kilka sekund za pomocą wyszukiwarki.

Ale sytuacja diametralnie sie zmienia, gdy zaczynamy uzywac Gmaila jakos cos w rodzaju dysku sieciowego, na ktorym trzymamy pliki.


Jakoś nie mogę się przekonać do trzymania plików - zwłaszcza tych naprawdę ważnych albo zawierających jakieś osobiste informacje) "gdzieś w sieci". A _szczególnie_ nie mam pod tym względem zaufania do Google'a, który jak wiadomo gromadzi na temat każdego użytkownika i tak bardzo dużo informacji.

- Last but not least - szukajka W Gmail znajdziemy wszystko. (...)


No tu jednak przesadzasz. Mailowa szukajka jest szybka jak wściekły nietoperz, a poza tym jak mam maile ściągnięte to mogę korzystać ze Spotlighta.

Ja - podobnie jak jeden z przedmówców (przedpiśców?) "za czasów windowsowych" używałem programu The Bat! Po przesiadce przeszedłem na Mail.app - brak mu paru bajerów z Bata, ale wynagradza to płynność współpracy z systemem i właśnie fantastyczna szukajka...

#24 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 14 maja 2010 - 10:02

Letterbox


No prosze, bylem na tej samej stronie, a wyskoczylo: The Page that you are searching for doesnt exist. Dziekuje :)

#25 grzes_l

grzes_l
  • 3 397 postów
  • SkądGdynia

Napisano 14 maja 2010 - 12:30

Ja dodam od siebie ze przeciez majac poczta gmail przez iMap wszystkie ustawienia z gmaila ma sie w mailu. Kazda etykieta w gmailu poprzez IMAPa jest odzwierciedlona jako folder w Mail.app. Polaczenie gmaila z Mail.app poprzez exchange albo IMAP jest najlepszym mozliwym rozwiazaniem, a albo jedno albo drugie to zasadniczy blad w rozumowaniu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych