Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPad JEST rewolucyjnym urządzeniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#1 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 30 marca 2010 - 09:21

iPad jest naprawdę rewolucyjnym urządzeniem.

http://grab.by/3ppt

Uczestnicząc w forum MyApple zauważyłem, że wielu piszących nie docenia iPada. Właściwie panuje przekonanie, że jest on taką zabawką, jakby to powiedzieć? Ni pies ni wydra. Przerośnięty iPod Touch. Odnoszę wrażenie, że nawet ci, którym to urządzenie się podoba nie zdają sobie sprawy, że właśnie nastała nowa era komputerów przenośnych.

Obserwując rozwój rynku komputerów przenośnych można stwierdzić, że osiągnęły doskonałość. Właściwie niewiele odbiegają parametrami od swoich pudłowych protoplastów. Wiadomo, że z oczywistych względów desktop zawsze będzie umożliwiał więcej, jednak szczerze mówiąc jest już powoli wymierającym gatunkiem, jeśli chodzi o rynek urządzeń popularnych. Do tej pory notebook był przenośną kopią komputera stacjonarnego, co wymuszało zastosowanie klawiatury i urządzenia wskazującego. Są to protezy, namiastki, genialne onegdaj, podążające za schematem uczłowieczania komputerów, czynienia ich bardziej strawnymi dla normalnego człowieka.

Najpierw były jakieś przełączniki, potem klawiatura alfanumeryczna, potem ktoś wpadł na genialny pomysł interfejsu graficznego i powstała potrzeba przenoszenia ruchów użytkownika na kursor i powstała MYSZ. Ten komplet: system graficzny, klawiatura i mysz spowodowały rewolucję - teraz każdy kto miał ręce, nieco chęci i czytał komunikaty :roll: mógł się szybko nauczyć obsługi komputera, który dzięki temu zawędrował pod strzechy.

Na potrzeby komputerów przenośnych zaprojektowano mutacje myszy - trackball i trackpad, obecnie ten drugi też już jest praktycznie doskonały w niektórych komputerach, nie piszę w których :-D . Główna zasada jest ta sama jak w myszy - przenieść ruch na kursor w graficznym systemie operacyjnym.

Ta formuła panuje już ok. 20 lat. Każdy się przyzwyczaił. Sprzęt i systemy operacyjne ewoluowały. Każdy jest gotów bronić tego przyzwyczajenia, które w rzeczywistości jest przyzwyczajeniem do protezy, do ograniczeń techniki sprzed dziesiątków lat. Gdyby ówcześni projektanci dysponowali teraźniejszymi możliwościami ekranu dotykowego i miniaturyzacji sprzętu - nikt nie wynalazłby myszy, bo po co?

Właśnie tutaj wchodzi iPad. To genialne urządzenie powraca do korzeni - do dotyku. Jest on chyba najbardziej ludzki. Jest chyba najwcześniejszym doświadczeniem, podwieszamy dzieciom zabawki na kołysce by mogły je trącać, dotykać. Dajemy misie do tulenia. Dotyk i bliskość to właściwie synonimy. Tak naprawdę wolimy dotykać niż wciskać klawisze i jeździć myszką, choć przyzwyczajenie do protez mówi inaczej. Dotyk jest bardziej naturalny.

Wymagało to oczywiście przeprojektowania interfejsu graficznego. Nie ma kursora. Są palce. Też na początku myślałem, że bez Mac OS X iPad będzie jedynie namiastką. Teraz rozumiem, że jest czymś odwrotnym - rewolucją przez duże R. Powstała nowa kategoria komputera - choć wielu powie, że iPad nie jest pełnym komputerem. Nie jest jeszcze.

By sobie lepiej to uświadomić polecam obejrzeć filmy szkoleniowe (choć dla mnie to bardziej reklamy) na apple.com:

Apple - iPad - Guided Tours

Do myślenia dają iBooks, Pages, Keynote i Numbers - dają pogląd na możliwości iPada i możliwości deweloperów, którzy już teraz na 1000% kombinują jak je twórczo wykorzystać. iPhone i iPod Touch dały jedynie przedsmak.

Pozdrawiam

#2 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 30 marca 2010 - 10:59

Fanboyowe spojrzenie. Jeszcze nie używałeś a już wychwalasz. Do robienia prezentacji, numerków i dokumentów tekstowych jest macbook, coś co ma klawiaturę, jest wielozadaniowe, można szybko coś sprawdzić. Chyba ze robisz prezentacje ze swojej wycieczki po górach. I nie ten dział! iPad ma swoje miejsce.

#3 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 30 marca 2010 - 11:03

Czy to Twoj tekst ?;) ( tak słodzisz ;] ) ... iPad może jest dla Ciebie rewolucyjne, chciałbym wiedziec w czym :) Chciałem tylko powiedzieć iż takowe urządzenia są obecne na rynku od dłuższgeo czasu, nie które bardziej niektóre mniej rozbudowane . tutaj sie konczy rewolucyjnosc iPada. Dlaczego nie maja brania ? Mają , tylko że u osob dla których sa niezbedne do pracy . Apple "iPadłem" nic nie wnosi w ten rynek. Fakt sprzedaje sie, czemu ? Reklama :) Sam Steve Jobs mowil przecież że ludzie nie wiedzą co chcą kupic dopóki im tego nie powiesz/pokażesz (czy jakos tak ) Nie róbmy z siebie amerykanów - narodu który konsumuje wszystko dlatego ze widza w telewizji ze to jest dobre wiec musza to miec , tylko po co? :)

#4 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 30 marca 2010 - 11:05

@waszgosc - tak to mój artykuł, tak to naprawdę widzę. To jest dyskusja o sprzęcie komputerowym ogólnie. Jeśli admini uważają, że dział jest niewłaściwy to proszę o przeniesienie. Jako, że mam nieodparty pociąg do kłótni i argumentowania nie będę się wypowiadał więcej w tym wątku ;-) Pozdrawiam

#5 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 30 marca 2010 - 11:25

smialo, mozemy , lubie argumenty a wydaje mi sie ze beda sensowne , to przeciez Twoj watek ;] lubie takie dyskusje ;) ciekawi mnie jak konkurencja stoi cenowo z tego typu sprzetem az dzisiaj popatrze jak niezapomne :)

#6 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 marca 2010 - 11:45

Moim skromnym zdaniem o tym, że iPad faktycznie jest urządzeniem rewolucyjnym, ci którzy w to nie wierzą przekonają się już w kilka miesięcy po jego udostępnieniu. Będą oczywiście też i tacy, którzy nawet wówczas pozostaną sceptycznie nastawieni. Cóż mogę powiedzieć,.. jeszcze na długo po tym gdy naukowcy udowodnili, że to Ziemia krąży wokół Słońca, byli tacy którzy w to nie chcieli wierzyć:)

#7 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 30 marca 2010 - 11:51

Nie można mówić, że JEST skoro go tak naprawdę jeszcze NIE MA! Zazwyczaj pierwsze koty za płoty i 2-3 generacja okaże się trwałą i praktyczna. Developerzy muszą przetrenować oprogramowanie na userach. W tej chwili trudno to nazwać inaczej jak przygotowania do betatestu na koszt userów.

#8 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 30 marca 2010 - 11:51

Szkoda, że w tym guided-tours filmiki to rendery. Nawet chyba ręce człowieka są sztuczne. Wszystko poskładane, z lekka przyspieszone operacje na iPadzie żeby wyglądało ładnie i szybko i na każdym filmiku jest ta sama godzina 9:41 AM chyba.

#9 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 30 marca 2010 - 12:06

Nie można mówić, że JEST skoro go tak naprawdę jeszcze NIE MA!
Zazwyczaj pierwsze koty za płoty i 2-3 generacja okaże się trwałą i praktyczna. Developerzy muszą przetrenować oprogramowanie na userach. W tej chwili trudno to nazwać inaczej jak przygotowania do betatestu na koszt userów.


jezeli twierdzisz ze apple nie stac na betatesterow i wypuszcza niesprawdzony sprzęt ktory sprzedal sie juz w dziesiatkach tysiecy egzemplarzy na zachodzie i w ten sposob prowadzone sa testy i ktorego wedlug ciebie nie ma to gratulacje

nie podchodze sceptycznie do tego urzadzenia, tylko zastanawia mnie czy jest tak profesjonalne jak jego odpowiedniki konkurencyjnych firm i mysle ze nie jest raczej rewolucyjny samym "byciem" lub mozliwosciami

#10 Owczar.zdw

Owczar.zdw
  • 19 postów

Napisano 30 marca 2010 - 12:14

poczekamy troche i niedlugo bedzie pelnoprawny osx na ipadzie i wtedy bedziecie inaczej gadac :rolleyes:

#11 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 30 marca 2010 - 12:23

a skad masz takowe informacje ? ;) nie jestem po prostu w zaden sposob zainteresowany czyms co nie jest mi absolutnie potrzebne ani nie ulatwi mi w zaden sposob niczego zreszta tak jak wam;) wiec nie wiem skad te podniecenie :) co to urzadzenie ma w sobie takiego powiedzcie mi prosze :)

#12 DudusCSE

DudusCSE
  • 2 899 postów
  • Skądz Polski

Napisano 30 marca 2010 - 12:33

(...)co to urzadzenie ma w sobie takiego powiedzcie mi prosze :)


Gierki ? hłe, hłe

A tak na serio - to do przeglądania neta w sam raz.

ps. nie planuje go kupić w najbliższym czasie

#13 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 marca 2010 - 12:34

waszgosc: Tak zupełnie bez najmniejszych nawet uszczypliwości.. jeśli tego nie widzisz, to trudno, może za jakiś czas zobaczysz:). Tak żebyś nie czuł się zupełnie wyautowany w tej dyskusji, to oczywiście że iPad ma kilka wad i niedoskonałości, ale sam w sobie jest rewolucyjny. Na tą jego rewolucyjność nie składa się sam hardware ale przede wszystkim potencjalnie naprawdę ogromne możliwości i w równie dużym stopniu... cena.

#14 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 30 marca 2010 - 12:48

nie czuje sie wyautowany tylko jakis niedoinformowany poniewaz prosze o jakis konkret, cos namacalnego co was tak w nim cieszy :) mam wrazenie ze apple mowi : bierzcie to - to jest dobre i od razu szal, rewolucja ;D i tu nagle zaraz zaraz przeciez nie ma zadnej rewolucji o.O tego typu urzadzenia juz dzialaja w rekach wielu pracownikow od paru juz lat wiec pytam sie o co chodzi z ta rewolucja ?;)
okej gierki moga byc fajowe ....;]
ale przede wszystkim potencjalnie naprawdę ogromne możliwości juz byly ;)

#15 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 30 marca 2010 - 13:14

Kurde jeszcze jedno. Nie lubię takich artykułów, samo lanie wody mało informacji. Jak jakieś wypracowanie na polski. O wszystkim i o niczym zarazem.

#16 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 30 marca 2010 - 13:18

@waszgosc a miałeś go w rękach??? ;-)

#17 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 30 marca 2010 - 16:49

Jezu chryste, znowu pierdzelnie sie zacznie o fanboystwie. Koles napisal merytoryczny artykul. Takie urzadzenia sa od lat na rynku?? MODBOOK tez od lat na rynku jest (czyli t oco niektorzy y chcieli - ipad z systemem MAC OS - a jednak nie zdobyl uznania, czy nie wypada wyciagnac z tego wnioskow? Rzucacie sie ze koles nie widzial iPada na oczy a czy wy widzielisice te "inne uradzenia od lat dostepne" na swoje? To jak do cholery mozecie stwierdzic ze sa lepsze/takie same? Od lat jest milion telefonow dotykowych na rynku a jednak dopiero teraz pojawily sie takie ktore iPhonowi dorownuja, choc i tak z tego co widze to jednak jesli chodzi o dotyk, iPhone zawsze ma wiekszosc po swojej stronie (mozna wytykac jego liczne wady ale wygody korzystania nikt nie krytykuje). Wiec te waszemilion konkurencyjnych urzadzen moze sobie miec setki kamerek z 10mpix, gigabajty dyku, najnowszgeo Windowsa a i tak bedzie g.. za przeproszeniem wart przy iPadzie i jego wygodzie obslugi. Fakt, ze Apple zdecydowalo sie wypuscic tak "skomplikowane" w obsludze programy jak pakiet iWork na to urzadzenie jest najlepszym dowodem, ze mamy tu do czynienia z bardzo duzym potencjalem. Kto tego nie zauwaza niechaj w ciemnosciach sredniowiecza i windowsa zyje z dnia na dzien. BTW: nie kupuje i nie kupie iPada, bo mi takie cos nie potrzebne (komputera uzywam w 90% do specjalistycznych programow typu Archicad), ale dla zwyklego uzytkownika netu/muzyki/etc bedzie mial druzgoczace argumenty jak bateria i mobilnosc.

#18 hi.duke

hi.duke
  • 46 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 marca 2010 - 16:52

Napisałeś to na serio? Możesz mi wymienić jakąkolwiek funkcję która jest nowością w iPadzie? Wszyscy czekaliśmy na mały komputer, a dostaliśmy wielki telefon. Mam nadzieję, że Apple kiedyś się podzieli i powstanie znowu Apple Computer robiący dobre komputery i Apple Entertainment robiący coraz to nowe terminale do iTunes.

#19 simonek

simonek
  • 284 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 marca 2010 - 17:38

@do hi.duke Nie jesteś alfą i omegą, więc nie mów że wszyscy. Zarówno ja, jak i podejrzewam cała rzesza innych osób nie wierzyła w typowego netbook'a od Apple i na niego nie czekała. @waszgosc Szczerze nie chce mi się teraz pisać całego wywodu dlaczego ja osobiście uważam że iPad jest rewolucyjny, ale skoro jesteś tak uparty, to postaram się choć trochę Ci to streścić:) Jak być może wiesz, Apple nie wynalazło ani GUI ani myszki. Technologia ta była znana już parę ładnych lat przed tym jak Apple wypuściła pierwszego Mac'a w 1984 r. Tylko cóż z tego że była znana, skoro wiedziała o niej raptem garstka osób, a pewnie jeszcze mniejsza liczba widziała w tej technologii praktyczne zastosowanie. Pokaż mi dzisiaj komputer osobisty bez tej technologii? Rewolucją nie było w tym przypadku samo jej wynalezienie, ale udostępnienie jej dziś już milionom ludzi na całej naszej pięknej planecie. Wiesz na ile lat przed iPhone'm znana i gdzieniegdzie używana była technologia ekranów dotykowych? Ile na rynku było modeli telefonów z ekranem dotykowym? Tylko zastanów się ile osób używało tego w 2006 r. i potrafiło zastosować to na tyle niezliczonych już dziś możliwości. Przypomnij sobie krytyczne głosy, czasem nawet kpiące z "rewolucyjnego" telefonu Apple. Ilu choćby na tym forum było wtedy pseudo-znających się na wszystkim-wieszczów piszących że nikt tego nie kupi bo nie ma tego czy tamtego. Jestem pewien, że to ile zastosowań znaleźli developerzy i codzienni użytkownicy iPhone'a dla tego telefonu nawet dla Apple było zaskoczeniem. Dzisiaj w obiegu są miliony tych urządzeń i miliony ich zastosowań. Technologia multitouch dla nikogo nie jest dzisiaj tylko jakąś ciekawą nowinką bez zastosowania w codziennym życiu. Apple ani nie wynalazło multitouch ani samo nie wykorzystało wszystkich jego możliwości, ale to że dziś na całym świecie jest tylu użytkowników tej technologii to rewolucja w tej dziedzinie. Możesz mi wierzyć lub nie ale tak samo będzie z iPad'em. Dziś na rynku jest pełno tabletów innych firm, tylko ile osób ich używa, zaś iPad będzie dopiero za kilka dni... a już sprzedał się w setkach tysięcy egzemplarzy. Podsumuję, tym razem posiłkując się przykładem z innej dziedziny. Rewolucją nie będzie wynalezienie lekarstwa na raka produkowanego w ilości kilku sztuk za setki tysięcy dolarów o którym słyszało i przeżyło dzięki niemu raptem kilku ludzi, rewolucją będzie udostępnienie tego lekarstwa ludziom na taką skalę, iż nikt już w cywilizowanym świecie nie będzie obawiał*się tej choroby. Jeśli dalej nie wiesz o co mi chodzi to już jaśniej tego nie napiszę:)

#20 wendiego

wendiego
  • 46 postów

Napisano 30 marca 2010 - 17:41

Ipad to coś więcej niż zwykły tablet, moim zdaniem pozwoli nam doświadczyć tego, co umożliwia Internet na nowo. Od teraz przeglądaniu stron będą nam nieustannie towarzyszyć same pozytywne uczucia. Myślę, że można to porównać do chwili, w której każdy z was miał po raz pierwszy do czynienia z MAC i tak jak komputery Apple przedefiniowały to, w jaki sposób maszyna współpracuje z człowiekiem, teraz iPad odmieni nasze doznania podczas zwykłego używania Internetu.

Najmłodszy produkt od Jobsa idzie dalej niż wszystko, co do tej pory było dostępne, dla zwykłych ludzi. Od jego dnia premiery w USA to, nie my będziemy częścią Internetu, tylko Internet będzie częścią nas. :)































A takimi drobnostkami jak brakiem kamery, multitaskingu, małą ilością pamięci(64GB max), większą ilością slotów USB, porządnym systemem operacyjnym, brakiem flasha i Javy naprawdę nie ma się, co przejmować. BELIVE IT


#21 MarKoBerlin

MarKoBerlin
  • 332 postów
  • SkądWarszawa/Berlin

Napisano 30 marca 2010 - 18:07

Thozo, wspanialy post, dziekuje Ci za niego - mamy takie same spostrzezenia. Moc argumentow, zwiezle i na temat, duzy szacunek ! Pozdrawiam serdecznie :)

#22 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 30 marca 2010 - 18:10

Taa, super art. Zupełnie jak recenzja filmu po obejrzeniu trailera. Tak trzymać!

#23 pio11

pio11
  • 1 700 postów

Napisano 30 marca 2010 - 18:14

Rewolucyjność iPada? Proszę bardzo: - Cena - Dostępność - Synchronizacja - to co na kompie leci na iPada - BRAK INSTRUKCJI - ten interfejs jest tak BANALNY, że nie ma prawie osób które nie dawały sobie z czymś rady. - Prostota - dostaje software stworzony pod dane urządzenie. Lekki i bez wirusów. - AppStore i SDK - samonapędzająca się machina. Robimy bo chcemy zarobić, kupujemy bo dobre, robimy jeszcze lepsze aby więcej zarobić. I tak w koło. - Dotyk - bez komentarza.

#24 hi.duke

hi.duke
  • 46 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 marca 2010 - 20:01

Rewolucyjność iPada? Proszę bardzo:
- Cena
- Dostępność
- Synchronizacja - to co na kompie leci na iPada
- BRAK INSTRUKCJI - ten interfejs jest tak BANALNY, że nie ma prawie osób które nie dawały sobie z czymś rady.
- Prostota - dostaje software stworzony pod dane urządzenie. Lekki i bez wirusów.
- AppStore i SDK - samonapędzająca się machina. Robimy bo chcemy zarobić, kupujemy bo dobre, robimy jeszcze lepsze aby więcej zarobić. I tak w koło.
- Dotyk - bez komentarza.


Pozwolę się nie zgodzić:
- Cena? Słyszałeś o projekcie One Laptop Per Child (OLPC). To jest rewolucyjna cena. A z drugiej strony, za cenę iPada mogę kupić normalnego laptopa z dużym ekranem, klawiaturą, flashem, kamerą i systemem, w którym mogę jednocześnie słuchać streamowanej muzyki, rozmawiać na IM i przeglądać stronę internetową.
- Dostępność? Nie wiem, co masz na myśli. W sklepie tego nie widziałem i pewnie długo nie zobaczę. Bo chyba nie chodzi o dostępność iTunes Music Store w Polsce.
- Synchronizacja? To już miałem na moim Palmie Vx, kilkanaście lat temu. Teraz urządzenia synchronizują się w chmurze, bez komputera.
- Brak instrukcji? To rewolucja? Słyszałem, że palenie staników jest rewolucyjne, ale wyrzucanie instrukcji? A tak na serio, to fakt, interface jest prosty. Ale taki był już w iPodzie, iPhonie i wielu innych urządzeniach. I jestem przekonany, że gdybyś wziął do ręki nawet jakiś leciwy tablet z windows, też byś się bez instrukcji obył.
- Prostota. Software stworzony pod mój odkurzacz też jest prosty, lekki i bez wirusów. Jest takie powiedzenie, że rzeczy trzeba upraszczać tak bardzo, jak to możliwe, ale nie bardziej. Apple uprościło za bardzo - brak flasha, zamknięty system, a przede wszystkim brak wielozadaniowości to porażka
- Applestore? :) Tak, w tym Apple jest dobre. Ale rewolucja była przy iPhonie, teraz to już odgrzewane danie. Sprzedaż książek już dawno miał amazon na Kindle.
- Dotyk? Multitouch _był_ rewolucją przy iPhonie. Ale to już było dawno.

#25 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 31 marca 2010 - 05:32

@ Simon Ilosc sztuk sprzedanych może być rewolucyjna faktycznie z Tym że moim skromnym zdaniem wynikać to będzie z reklamy niz z mozliwosci urzadzenia lub ceny. Mysle ze w wiekszosci ludzie którzy zakupia iPada to beda raczej klienci apple od dawna niż osoby , którym takie urządzenie jest niezbędne w pracy, chociaż jeżeli cena bedzie konkurencyjna to kto wie ;) Ciekawi mnie jak prezentuje sie sprzedaz tego typu urządzeń u konkurencji... Faktycznie przegladanie internetu moze byc bardzo ciekawe za pomocą iPada. Wlasnie - jak myslicie - czy iPad bedzie kupowany bardziej pod wzgledem zabawy czy tez jako urządzenie do pracy ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych