Mniej więcej w styczniu @OnLeaks wrzuci na swojego twittera wizualizację przyszłorocznego iPhone. I tak będzie on wyglądał. Od chyba trzech lat ma zawsze trafne te leaki w okolicach stycznia-lutego. Wszystko wcześniej i z innych źródeł to zwykłe bajki.
Zawsze jak widzę te statystyki zastanawiam się gdzie by było Huawei gdyby sprzedawało normalnie telefony w USA.
@AnnaNowakowska That escalated quickly :D.
"Spadek przychodów ze sprzedaży iPhone’ów udało się zatrzymać dzięki wzrostom na wszystkich pozostałych liniach produktów. Jest to pierwszym kwartał od 2012 roku, kiedy to przychody ze sprzedaży iPhone’ów stanowią mniej niż 50% przychód całej firmy."
W pierwszym zdaniu zamiast "zatrzymać" powinno być raczej "zniwelować", inaczej to nie ma sensu. W drugim zdaniu są dwie literówki.
@moldova No dobra, czystego zysku jako takiego jeszcze nie ma (jest minimalna strata). Ale jeśli patrzeć na trend, to im więcej użytkowników, tym mniejsza strata, więc ilość użytkowników przekłada się na wzrost rentowności. Jakiś czas temu (jeśli dobrze pamiętam) ludzie wieścili, że im więcej użytkowników będzie miało Spotify, tym większe straty będzie ponosiło, bo będzie więcej dokładać do każdego użytkownika.
@Betonowy Druid To widzę, że wiesz jaki to ból mieć tylko 128 GB na dysku wewnętrznym :D. Wiadomo, że im więcej tym lepiej (ja też ciągle zajmuję dowolne ilości zewnętrznych dysków i wewnętrznych jakie kupię, heh), ale temat był, że 128 GB w 2019 roku to już trochę żenujące posunięcie :).
@Betonowy Druid Programy też wsadzają do chmury? Fotki i jakieś śmieszne dokumenty to można sobie trzymać w chmurze, ale mówimy to o laptopie z "pro" w nazwie. Dla Windows Visual Studio do programowania mobilnego to jest jakieś 25GB, SQL Server jakieś 5-10GB, Photoshop też ileś tam, nie wiem. Generalnie kilka programów podstawowych do pracy i już masz zajęte z 50GB. Sam projekt lekko może zająć 2GB, jak ktoś jest grafikiem to i 20GB. To wszystko musi stać na dysku albo się skazujesz na czekanie na wszystko. A system też swoje bierze. Już nie mówiąc o grach, ale Maki się raczej nie nadają do grania ;). Biorąc jednak pod uwagę, że gry na nie wychodzą, to weźmy chociażby StarCraft 2: 25GB. Tego też do chmury nie wrzucisz. Czyli jak ktoś w sumie wyżej zauważył: jeśli ktoś wszystko może trzymać w chmurze, to MacBook Pro jest mu po prostu niepotrzebny, bo widocznie używa kompa jako przeglądarki internetu i zdjęć z chmury, do czego starczy tablet. A zwiększenie podstawowego dysku ze 128GB do 256GB to koszt (części) jakieś 200 zł (najdroższy i najszybszy SSD Samsunga, 250GB kosztuje niecałe 400 zł), z tym że Apple woli za to policzyć 1000 zł i marketingowym zabiegiem wymusić na ludziach branie droższej opcji, bo tania jest po prostu beznadziejna w proponowanej cenie.
Używam Tradfri od kilku miesięcy i chciałem sprostować parę rzeczy dla innych. Po pierwsze mostek NIE jest konieczny. Potrzebny jest tylko jeśli chce się połączyć z żarówkami przez telefon albo z głośnika. Żarówki działają z pilotami od IKEI bez tego mostka. Druga sprawa to zamiast mostka można kupić Raspberry Pi, dongla Zigbee i zainstalować Home Assistant. Wtedy można super automatyzacje sobie poustawiać (np. u mnie światło zapala się samo jak wchodzę do domu odpowiednio późno, albo jak niebo się zachmurzy całkowicie itd). Więc jeśli ktoś chciałby to używać to jakiejś bardziej zaawansowanej automatyki to mostek wydaje mi się niepotrzebnym wydatkiem (chociaż działa też z Home Assistant i u mnie część żarówek jest na mostku a część na donglu).
No i oczywiście prawdą jest co inni piszą, że te produkty u nas są już od dawna...
@radzion No właśnie. Ive wyleciał, inżynierowie zostają. Czyli nie powinno być problemu z wpadkami. To jest to co mi się nie trzyma kupy w tym artykule.
Trochę nie rozumiem związku szczerze mówiąc. Ive był odpowiedzialny jeśli się nie mylę za design od strony wyglądu. Czyli z grubsza wymyślał opakowanie a potem inżynierowie musieli się nagłowić jak tam wsadzić bebechy (np. procesor i9 do MacBooka tak, żeby się nie przegrzewał, albo kilkadziesiąt cewek do ładowania indukcyjnego, żeby to w ogóle działało). Nie wydaje mi się, żeby to on decydował jaki produkt jest gotowy na rynek, a jaki nie od strony technicznej. W ogóle w ostatnich latach chyba nie miał za dużo do roboty i pewnie też po części dlatego "poszedł na swoje".
@Szemot Napisałem gdzieś wyżej po co. LTE ma mniejszy zasięg niż 3G, czyli są w miastach miejsca gdzie jest np. 1 kreska zasięgu LTE a 5 kresek 3G. Jak "gorzej zawieje" i LTE spadnie do zera, to telefon przełącza na 3G. I wtedy jest problem, bo to 3G jest tak okrojone (przez to, że w teorii to miejsce jest pokryte LTE), że jedna prosta strona www się wczytuje 30 sekund.
@Szemot Jeśli poczułem dla 3G -> LTE, to tym bardziej dla LTE -> 5G (5G ma dużo mniejszy zasięg w przeliczeniu na nadajnik). Dobra, nevermind, wypowiadałem się na temat tego, że 5G to żaden killer feature, żeby telefony wymieniać. Ty się przyczepiłeś jednego faktu, który podałem, używając anegdotycznego dowodu w postaci jakiejś wycieczki. Niestety wycieczka do Białowieży nie spowodowała, że magicznie 3G zaczęło lepiej działać w innych miejscach, a szkoda :).
@Szemot No to pisałem, że tam gdzie nie ma LTE może dobrze działa 3G. W miastach są miejsca gdzie LTE ma słaby zasięg i telefon się przełącza na 3G, a wtedy równie dobrze może w ogóle nie być zasięgu. "Po drugie po co 3G tam gdzie LTE" - i właśnie o to chodzi. Wprowadzą 5G i będą wygaszać LTE tam gdzie jest 5G. I wtedy mimo, że LTE działa(ło) bardzo dobrze, będziesz zmuszony kupić telefon 5G.
Przeczytaj sobie to https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/ajy1dw/eli5_why_is_3g_and_lesser_cellular_reception/ jeśli znasz angielski zanim tak ochoczo napiszesz, że ktoś pieprzy.
Przy okazji: dowody anegdotyczne jak Twoja wycieczka do Białowieży, to właśnie dokładnie domena antyszczepionkowców i płaskoziemców.
@Szemot Chyba dawno 3G nie używałeś :). Nie napisałem, że ktoś wyłączył, ale ściąganie 10kb danych przez minutę ciężko nazwać "używalnym". Zrobiłem raz mały research czy to ja coś mam omamy czy naprawdę 3G zwolniło po wprowadzeniu LTE i jednak jest tak naprawdę. Telekomy mają ograniczone zasoby i przydzielają je do różnych zadań. Jak weszło LTE do trochę zasobów poszło na to, jak LTE mają wszyscy to na 3G zostawili jakieś ochłapy i minimalne pasmo. Przez co ściągnięcie czegokolwiek w mieście przez 3G to męka. Może w rejonie gdzie w ogóle nie ma LTE i 3G jest najlepszą opcją sprawy się mają inaczej. Ale tam gdzie jest LTE, 3G w zasadzie jest dla ozdoby.
Już widzę jak się wszyscy rzucają na 5G. Jak wszyscy zwykli ludzie wyczekują i ślinią się na te modemy 5G w telefonach. Sorry, ale brzmi jak gadka dla inwestorów. Przeciętny człowiek ma gdzieś 5G. Ja jestem mocno technologiczny, interesuję się tym, śledzę, a i tak mam gdzieś 5G. Jedyne co, to prawie na pewno jak wejdzie 5G to LTE przestanie być używalne więc TRZEBA będzie wymienić telefon w ciągu max 2 lat, żeby w ogóle się neta dało używać (tak jak się stało z 3G -> LTE). Więc może w ten sposób będą chcieli nabić sprzedaż, żeby się biznes kręcił dalej.
@Michał Masłowski Mówisz o smarfonach Nokia. Ten dział został przez Nokię (a raczej Microsoft, który wtedy miał prawa do marki) sprzedany Foxconnowi i przez 10 lat Foxconn może używać marki Nokia. Prawdziwa fińska Nokia istnieje dalej i zajmuje się m. in. rozwijaniem sieci 5G (https://www.nokia.com/about-us/news/releases/2019/06/03/nokia-confirms-42-commercial-5g-deals-across-the-globe/).
Akurat Nokia jeszcze "jest" i jest tu trochę nie trafionym przykładem. Fakt, że telefonów już nie robią, ale firma istnieje i teraz np. rozwija technologię 5G, więc jeszcze możemy sporo o niej usłyszeć. A jeśli chodzi o "jak ktoś się nie zmienia to się cofa"? Nokia zaczynała w 1865 roku jako fabryka masy papierniczej :). Potem robiła kable, telewizory, magnetowidy, roboty, monitory i dopiero potem telefony. Więc patrząc na całą historię firmy telefony komórkowe to tylko chwilowa gałąź, którą się zajęli na jakiś czas (i faktycznie w końcu z niej wypadli a firma prawie zbankrutowała), a firma zmienia się non-stop.
@Tomasz John Właśnie wczoraj trochę poczytałem reddita gdzie wypowiadali się pracownicy i właściciele małych i średnich firm od efektów specjalnych i mówili, że konkurencja na tym rynku jest bardzo duża, marże małe i że ten sprzęt jest dla nich za drogi. Z kolei wielkie firmy mają farmy komputerów na linuksie. Ale faktycznie youtuberzy to chyba ten target :).
@Tomasz John Komputer w cenie domu, żeby program się odpalał 100 ms szybciej :D. Aaa, no i żeby się dało renderować 3 filmy 8K jednocześnie, prosi non-stop mają z tym problemy na obecnym sprzęcie...
@Fan_boy W Polsce prawie nikt nie ma polskiej klawiatury :). A zainstalować polski układ znaków w Windowsie to minuta czasu (w OS X pewnie też, jak nie, to lol). Sam od lat mam system ustawiony na język angielski ale polskie znaki śmigają, więc zawsze mnie dziwi jak ktoś pisze, że nie ma polskich znaków, bo mieszka za granicą. Jakby tam było nielegalne ustawienie układu "polski programisty" ;).
Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy Apple jako Apple coś w ogóle wynalazło w ostatnich latach. Czy wszystkie ich "innowacje" nie pochodzą po prostu od wykupowanych dziesiątek startupów, które później natychmiast są wchłaniane i na keynote Tim Cook mówi "our engineers bring this amazing feature to you today...". Najwidoczniej samochód elektryczny od Apple też zobaczymy dopiero jak wykupią jakiś obiecujący startup, który coś faktycznie wymyśli :).
@Krystian MacKozer Kozerawski Odpowiadałem akurat w wątku gdzie posypała się seria ostrzeżeń (posty już chyba usunięte były więc nie widziałem za co dokładnie) i poczułem się niepewnie ;).
Face ID a maseczka ochronna
@zinger Nie. Na dworze ani np w autobusie rękawiczki nie są obowiązkowe a maska tak.