Prezentacja nowej generacji Apple TV to dobra okazja, by spojrzeć w przeszłość - na historię tej przystawki telewizyjnej, której pierwsza wersja pojawiła się na rynku tego samego dnia, w którym Steve Jobs pokazał światu pierwszego iPhone'a, tj. 9 stycznia 2007 roku. Jej historia zaczyna się jednak przynajmniej 13 lat wcześniej, czyli ponad 21 lat temu.

Swoją pierwszą przystawkę telewizyjną, o nazwie Apple Interactive Television Box, firma zaczęła testować już w 1994 roku. Urządzenie pozwalało na odbieranie programów od wybranych usługodawców. Przypominało dzisiejsze przystawki do odbioru cyfrowej telewizji kablowej. Wyposażone miało być w eksperymentalną funkcję przewijania do przodu i do tyłu odbieranego programu. Planowano także udostępnianie za jego pomocą treści edukacyjnych, a także gier.

Apple Interactive Television Box

Można było do niego podłączyć m.in. drukarkę, modem sieciowy, a także napęd CD-ROM, klawiaturę i myszkę. Pod pewnym względem przypominało Apple TV pierwszej generacji - było bowiem odpowiednio zmodyfikowanym komputerem Macintosh, a dokładnie modelem Quadra 605 lub LC 457. W jego kości ROM znalazła się specjalna, bardzo okrojona wersja Mac OS 7.1.

Apple Interactive Television Box nigdy jednak nie weszło do sprzedaży, mimo iż produkt był już niemal gotowy na wprowadzenie do sklepów, o czym świadczą wciąż spotykane jego modele wyposażone w certyfikaty Federalnej Komisji Łączności (FCC). W użyciu znajdowało się nie kilka, ale przynajmniej kilka tysięcy tego typu urządzeń. Zainstalowano je m.in. w hotelach w kalifornijskich Disneylandach. Około 2,5 tysiąca tych urządzeń trafiło do gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w ramach prowadzonych przez British Telecom i Oracle testów interaktywnej telewizji. W serwisie Apple.com wciąż dostępna jest w formie dokumentu PDF jego instrukcja obsługi.

foto: Wikipedia

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 7/2015:

Pobierz MyApple Magazyn 7/2015


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na akcesoria marki BASEUS.

Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: baseus819 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

10% kupon ważny jest do 25 sierpnia 2019